5 نشانه مبنی بر اینکه زمان تغییر شغل تان فرا رسیده

انسان در طول زندگی خود تصمیمات مهمی را اتخاذ می کند و تغییر شغل شاید یکی از مهم ترین آنها باشد. احتمالاً همه شما صرف نظر از سن و سال، سابقه خدمت و دستاوردهای فعلی تان، همواره خیال داشتن شغل جدید دیگری را در ذهن داشته اید.

تغییر شغل یا محیط کار، بخشی از فرآیند طبیعی زندگی هر فرد است اما ترس از بیکار شدن و نیافتن شغل مطلوب، طی کردن مجدد مصاحبه های استخدامی و به خطر انداختن امنیت شغلی از جمله عواملی هستند که سبب می شوند افراد با وجود علاقه نداشتن به کار اولیه و بی انگیزگی، به سراغ فرصت های شغلی جدید و بهتری نروند.

اخیراً لینکدین در گزارشی اعلام کرد، که از 213 میلیون نفر اعضای بیکارش، 25 درصد از آنها فعالانه به دنبال شغل می گردند در حالیکه 60 درصد از آنها هیچ تلاشی برای یافتن شغل جدید نمی کنند اما همواره مشتاق فرصت های تازه هستند.

علاوه بر این، در دو دهه اخیر، خود اشتغالی و شمار کارگران روزمزد، افزایش ثابتی داشته. واقعیت این است که حتی در کشورهای ثروتمند هم مانند ایالات متحده آمریکا و بریتانیا که نرخ بیکاری پایینی دارند، به خاطر عواملی مانند رشد حبابی اقتصاد و همچنین ضعف فراگیر مدیریتی، مشکلات عدیه ای در حوزه اشتغال ایجاد شده است.

تحقیقات نشان داده اند که مردم با وجود نگرش منفی نسبت به شغلی که دارند و همچنین تعامل کم با افراد و جامعه و عدم توانایی در وفق دادن خود با چارت سازمانی، باز هم تمایل دارند به فعالیت خود ادامه دهند.

پنج نکته ای که در ادامه بیان می شود بر اساس تحقیقات روانشناختی بدست آمده و به شما کمک می کند تا بتوانید تشخیص دهید چه موقع باید شغل خود را تغییر دهید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

1- شغل شما بر دانش تان نمی افزاید

مطالعات نشان داده اند که شیرین ترین پیشرفت های شغلی در اواخر دوره جوانی و بزرگسالی به کارهایی باز می گردند که در آنها بر اطلاعات فرد افزوده می شود و ذهن انسان را به یادگیری وادار می کنند.

اهمیت این مساله زمانی هویدا می شود که شما ذهنی فراخ، جستجوگر و تشنه یادگیری اطلاعات جدید داشته باشید و ویژگی هایی نظیر نوآوری، خلاقیت، عشق به یادگیری در ذات شما نهفته باشد.

2- عملکرد ضعیفی دارید

زمانی که بهره وری شما پایین آمده، در رکود به سر می برید و یا برای انجام کار زحمت زیادی نمی کشید، بدانید که عملکردتان مطلوب نیست و وقت آن رسیده است که به دنبال شغل دیگری باشید. دیر یا زود این ویژگی می تواند به سابقه کاری شما در مصاحبه های استخدامی آینده تان لطمه وارد کند.

اگر می خواهید از شغلی که دارید لذت برده و خوشحال باشید کافی است به دنبال کاری بگردید که شما را به چالش کشیده و عملکردتان را در بالاترین سطح نگاه می دارد.

3- حس کم ارزش بودن دارید

اگر استعداد ها و توانایی شما در محیط کار نادیده گرفته می شوند و از کارفرما و نوع کارش راضی نیستید می توانید شغل تان را تغییر دهید. حتی هنگامی که کارمندان از حقوق و مزایای شان خوشحال باشند اما از جانب مدیر مورد تشویق و حمایت قرار نگیرند، از کار خود لذت نخواهند برد. علاوه بر این، افرادی که در محل کار خود احساس پوچی و سرافکندگی می کنند و حتی تحقیر می شوند، بیشتر از سایرین احتمال دارد دست به اشتباهات بزرگی مانند غیبت کردن، دزدی و خرابکاری بزنند و هنگامی که این افراد در پست حساسی در شرکت قرار داشته باشد، خطرشان از همه بیشتر است زیرا می توانند با عملکرد مخرب خود کل مجموعه را به ورشکستگی بکشانند.

4- صرفا به خاطر حقوق خوب کار فعلی تان آن را انجام می دهید

بسیاری از افراد به دلیل مسائل مالی تمایل دارند که حتی اگر کاری برایشان جذابیتی ندارد، آن را انجام دهند اما باقی ماندن در شغلی که فقط حقوق آن خوب است، باعث می شود که در بهترین حالت، احساس نارضایتی نسبت به آن نداشته باشید و در بدترین حالت حتی مشتاق به انجام آن نباشید.

شرایط مالی خود را بسنجید، سطح استاندارد زندگی تان را تعیین کرده و بدانید چه مقدار پول نیاز دارید. اگر قصد تغییر شغل را دارید، حتماً پول کافی برای زندگی کردن در مدت 3 تا 6 ماه (که پیدا کردن شغل جدید زمان می برد) را پس انداز کنید.

5- از کارفرمای خود متنفر هستید

به یاد داشته باشید افراد همواره رئیس خود را ترک می کنند نه سازمان یا شرکت را. این نکته به این معنی است که رابطه نزدیکی بین کارمندانی که شغل خود را دوست ندارند با آنهایی که از رئیس خود بیزارند، وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که 75 درصد از بزرگسالان شاغل، بخش عمده ای از استرس و تنش کاری خود را از سرکارگر یا مستقیماً از مدیر خود دریافت می کنند. تا زمانی که شرکت ها سیاست های بهتری را در انتخاب مدیران بکار نگیرند، کارمندان مجبورند که سقف انتظارات خود را کاهش دهند و یا به دنبال شغل ایده آلشان باشند.
البته اینها تمام نکات مهم در این رابطه نیستند. دلایل کلیدی زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند در این رابطه تصمیم بگیرید و از آن جمله می توان به مواردی نظیر ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری، فشارهای اقتصادی، تعدیل نیرو در شرکت ها، تغییر مکان زندگی و غیره اشاره کرد اما این دلایل از اهمیت کمتری نسبت به پنج مورد بالا برخوردارند زیرا عوامل روانشناختی نبوده و تاثیر زیادی در تصمیم گیری شما ندارند.

مطالب مرتبط

۱۱ راز جذابیت انسان های دوست داشتنی

برخی از انسان ها با وجود عدم بهره مندی از بعضی چیزها مثل پول، چهره ی زیبا و یا ارتباطات اجتماعی گسترده، همیشه انرژی و اعتماد به نفس خاصی دارند. حتی شکاک ترین انسان ها هم نمی توانند در برابر این شخصیت های جذاب مقاومت کنند و از خود ترشرویی نشان دهند. اینگونه آدمها در هر محفلی... ادامه مطلب

۱۲ حقیقت ساده ای که حتی افراد باهوش هم به راحتی فراموش می کنند

گاهی اوقات باهوش ترین افراد در میان ما در چرخه ی فکر کردن و تلاشِ بیش از اندازه گیر می افتند و از حقایق مهم و اولیه ای که در رهبری و زندگی مفید واقع می شوند غافل می مانند. ۱۲ مورد زیر، حقایق ساده و در عین حال بسیار مفیدی هستند که یادآوری آنها می تواند... ادامه مطلب

رنگ استارتاپ خود را چگونه انتخاب کنیم؟

وقتی در نهایت تصمیم به راه اندازی استارتاپ خود می گیرید خیلی چیزها هست که باید به آنها فکر کنید. شما به فضای اداری، کارمند، طرح کسب و کار، استراتژی مناسب برای جذب سرمایه و خیلی چیزهای دیگر نیاز خواهید داشت. اما از جمله چیزهای دیگری که باید برای کسب و کار جدید خود انتخاب... ادامه مطلب

چگونه می توان هم بلندپرواز بود و هم از استرس به دور؟

ما انسان ها موجودات شگفت انگیز و عجیب و غریبی هستیم. می توانیم به طور همزمان هم از چیزی هراس داشته باشیم و هم از تصور زندگی بدون آن عاجز باشیم. برای دور شدن از کار و مشغله های کاری به دنبال فرصتی می گردیم که به مسافرت برویم، اما وقتی این کار را می... ادامه مطلب

طراح سابق اپل از حقیقت 4 افسانه در مورد این شرکت می گوید

اپل به عنوان شرکتی خوش سلیقه در طراحی شناخته می شود اما با این حال چیزهای کمی در مورد فرآیند طراحی در آن می دانیم. حتی بسیاری از کارمندان خود اپل اجازه ورود به استودیوی افسانه ای جانی آیو را ندارند. پس راهی نمی ماند جز کنار هم چیدن مصاحبه ها و شنیده ها در مورد... ادامه مطلب

اپل، مایکروسافت و گوگل: این یک جنگ چند پلتفرمی است، و بابتش خدا را شکر!

در دنیای تکنولوژی، ۳ شرکت اپل، مایکروسافت و گوگل به عنوان پرچمدارهای دنیای مصرف شناخته می شوند. هیجان دهنده به اخبار تکنولوژی، تامین کننده نیازهای مصرفی کاربران دستگاه های دیجیتال، و پیوند دهنده پلتفرم ها. سه شرکتی که هم توسعه دهنده پلتفرم های خود هستند و هم در شاخه های دیگر (اینترنت، وب، سخت افزار،... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود