بررسی بازی Stardew Valley؛ رویای زیبای کودکی

کمتر گیمری را پیدا می کنید که دوران پلی استیشن را به یاد آورد، اما Harvest Moon بازی نکرده باشد. Stardew Valley یک ورژن امروزی، پیشرفته و خوش ساخت از همان تجربه دوران کودکی اکثر ما علاقه مندان به بازی های ویدیویی است که به صورت تمام و کمال، فقط توسط یک نفر ساخته شده.

تقریبا همه چیز از همان ابتدا تا انتها مشابه هاروست مون ساخته شده و ConcernedApe، سازنده بازی کلیات بازی را از عنوانی که چندین سال پیش عرضه شده بود وام گرفته است، اما آن را بی نهایت با جزئیات بیشتر و بهتر پر کرده.

Stardew Valley یک شبیه ساز کودکانه از زندگی است. برای تان از یک زندگی ساده خواهد گفت، از کاراکتری می گوید که زندگی شهری و پشت میز نشینی را پس می زند و به سراغ میراث پدر بزرگ اش در روستایی کوچک می رود تا زندگی را به نحوی دیگر تجربه کند.

2016-03-07_00002

کاراکتر داستان ما (که بسته به نوع انتخاب شما می تواند جنسیت و شمایل مختلفی داشته باشد)، در بدو ورودش به روستای استاردیو، متوجه زمینی بزرگ می شود که پر شده از تکه های بزرگ و کوچک چوب و سنگ، و البته علف های هرز، همه جا را فرا گرفته اند.

دست به کار می شوید، چند تای شان را که با زحمت فراوان بر می دارید و زمین را شخم می زنید، کم کم خسته می شوید. بعدها نگاهی که به طول و عرض مزرعه می اندازید متوجه عظمت کاری که در پیش دارید خواهید شد. یک مزرعه بزرگ را باید دست تنها پاکسازی کنید و از زمین بکر آن نهایت استفاده را ببرید.

هنوز به نیمه های روز نرسیده که خستگی امان تان را می برد. پس به جای داس و تبر در دست گرفتن، بهتر است کمی در شهر قدم بزنید و با ساکنین روستایی که تازه وارد آن شده اید آشنا شوید، مغازه های کوچک و خانه های روستایی را ببینید، از مناظر بهره ببرید و کم کم با گوشه گوشه روستا آشنا شوید.

20160313193624_1

ده ها روستایی، هر کدام با خلقیاتی متفاوت و عادات روزانه مختلف و البته منظم، روزشان را شب می کنند و شما نیز باید کم کم یاد بگیرید که چگونه می توان ارتباط برقرار کرد و بخشی از آن ها شد.

داشتن دوستانی خوب می تواند کار شما را راحت تر کند، اما فراموش نکنید که از همان روزهای ابتدایی، همسر آینده تان را انتخاب کنید و برایش هدیه ببرید تا روز به روز بیشتر دلباخته شما شود. در نهایت، یک روز بارانی که به ساحل سر می زنید، مردی دریانورد، سمبل عشق را به شما خواهد داد تا آن را به شخص مورد نظرتان بدهید و با او ازدواج کنید.

20160320125825_1

این ها گفته شد تا بدانید که Stardew Valley فقط در رابطه با کاشت دانه و برداشت محصول نیست. زندگی در این روستا جریان دارد، تک تک مردم استاردیو ماجرای زندگی خودشان را دارند و اگر آن ها را بهتر بشناسید، داستان زندگی شان را در طول گیم پلی مشاهده خواهید کرد.

ماهیگیری، گشت و گذار در جنگل های اطراف، رفتن به معدن، بزرگ کردن حیوانات اهلی و پرورش موجوداتی خیالی که در معادن زندگی می کنند، از دیگر فعالیت هایی هستند که کم کم درگیرشان خواهید شد.

هر چه در بازی جلوتر می روید، محتوای بیشتری در اختیارتان قرار می گیرد. با تکمیل یک سری باندل ها که در ساختمان اصلی اما مخروبه روستا وجود دارد، باید شور و شوق را دوباره به استاردیو ولی بازگردانید و محتوای بیشتری پیش پای خودتان بگذارید (Wikia این بازی پر است از اطلاعات ارزشمند که حین بازی بسیار کمک تان خواهد کرد).

برای مثال، گلخانه ای که به شما اجازه پرورش محصولات در فصل زمستان را می دهد، زمانی بازسازی می شود که یکی از باندل های اصلی را کامل کرده باشید. یا زمانی می توانید به دومین معدن بروید که اتوبوس شهرتان دوباره یک راننده پیدا کند.

همه این مسائل، انگیزه ای می شود تا مرتبا پیگیر باشید و بیشتر بازی کنید. ساعت ها می گذرد و می بینید که یک فصل کامل را بازی کرده اید تا محصولی که می خواهید را به دست آورده و در باندل استفاده کنید.

20160408165645_1

Stardew Valley به شکلی بی رحمانه زمان تان را می بلعد و با نشان دادن پیشرفت هر روزه و هدف گذاری برای روزهای بعد، کار و زندگی تان را مختل خواهد کرد.

جای جای این بازی را عشق و دوست داشتن پر کرده است. احتمالا هیچگاه در طول زندگی تان دغدغه این را نداشته اید که چند مرغ و چند اردک داشته باشید، یا شاید به این فکر نکرده باشید در مزرعه خیالی تان دوست دارید خوک پرورش دهید یا گاو. شاید هم گوسفند و بز؟

تا به حال به این فکر کرده اید که شب ها ماهی گیری کنید تا ماهی خاصی گیرتان بیاید یا در فصلی خاص به رودخانه پایین مزرعه تان بروید و گربه-ماهی بگیرید؟ در Stardew Valley این ها دغدغه های شیرین شما هستند.

روزتان را در معدن و جنگل سپری می کنید، به این امید که با دست رنجتان ماشین نخ بافی بسازید یا به اندازه کافی پول جمع کنید تا خانه تان را بزرگ کرده و کم کم آماده ازدواج شوید.

از زندگی حقیقی دور می شوید و بیرون کشیدن تان از رویا، محال ممکن است. شب را حقیقتا به صبح می رسانید و ابدا متوجه گذر زمان نمی شوید، صرفا به این دلیل که یک زندگی مجازی شاد و رنگارنگ اما هدفمند دارید و سپری شدن دقیقه هایش برای تان ملموس است.

20160408165636_1

Stardew Valley گرافیک فانتزی و سه بعدی Harvest Moon را ندارد اما زیبایی اش دوچندان است. هر طور که به Stardew Valley نگاه کنیم، این بازی چندین قدم از هر عنوان مشابه دیگری که در این سبک تاکنون ساخته شده جلوتر است.

اما سطح انتظار خود را چندان بالا نبرید که در اولین برخورد نا امید شوید. Stardew Valley همچنان یک کلون از هاروست مون محسوب می شود اما کلونی که به غایت بهتر و پر جزئیات تر است. پایانی برای این بازی در نظر گرفته نشده و هر چقدر بخواهید می توانید بکارید و جلو بروید، مزرعه تان رو جذاب تر کنید و به رابطه تان با روستایی ها قوت بخشید.

اما بالاخره زمانی می رسد که خسته خواهید شد و شاید در مرز 50 الی 60 ساعت بازی کردن چنین حسی را پیدا کنید. هر آنچه که درون بازی برای شما قرار داده شده را طی همین مدت زمان مشاهده خواهید کرد (البته اگر اهل خیانت به همسر خود نبوده و پایبند به زندگی تان باشید).

اگر اهل خاطره بازی هستید، Stardew Valley وقت و زمان شما را برای چندین روز متوالی، از آن خود می کند و شک نکنید تا انتها جلو می روید تا به اهدافی که ابتدا برای خودتان مشخص کرده اید برسید.

20160408165618_1

اما اگر از بازی های بی پایان این چنینی لذت نمی برید، Stardew Valley باز هم ارزش چند ساعت از زمان شما را دارد تا ببینید یک نفر، طی 4 سال چطور می تواند دنیایی به این زیبایی را با پیکسل های درشت خلق کند و میلیون ها دلار به جیب زند.

قطع به یقین، Stardew Valley یکی از بهترین عناوین مستقل امسال به حساب می آید و فروش بیش از نیم میلیون نسخه ای آن طی چند روز، نشان از کیفیت بالا و علاقه مندی مردم دارد.

مطالب مرتبط

بررسی نسخه نسل هشتمی Beyond: Two Souls؛ دو روح در یک پیکر

ژانر درام قابل تعامل، از دیرباز جز سبک های مورد علاقه برخی از استودیوهای بازی سازی بوده است و هر توسعه دهنده ای همواره به دنبال آن بوده است که با بهره گیری درست از عناصر داستان، تجربه ای شبیه به فیلم برای مخاطبان خود پدید آورده و در همین حال، المان های رایج بازی... ادامه مطلب

بررسی Deus Ex: Mankind Divided؛ جدال انسان با فناوری [به همراه بررسی ویدیویی]

ساخت ادامه ای برای عناوین کلاسیک و بازگرداندن آن ها به روز های اوج، خصوصا در غیاب خالقین اصلی شان کاری است سخت و دشوار. اما استودیو Eidos Montreal با عرضه Deus Ex: Human Revolution ثابت کرد که می تواند به خوبی از پس این وظیفه خطیر برآید و نام فرنچایز دئوس اکس را بار دیگر بر... ادامه مطلب

بررسی ویدیویی دیجیاتو: Horizon Zero Dawn

آخرین ساخته گوریلا گیمز و نسخه نسل هشتمی سری بازی کیلزون، به هیچ وجه آنطور که انتظار داشتیم نبود و باعث ناامیدی طرفداران از این استودیوی خوش نام شد. با این همه، استودیوی هلندی سونی توانسته طی سه سال گذشته، از برخی اشتباهات مهلک خود در قبال Killzone: Shadowfall درس گرفته و این بار با... ادامه مطلب

بررسی بازی Uncharted: The Nathan Drake Collection؛ حماسه ی ناتی داگ

بازی Uncharted: The Nathan Drake Collection بیش از آن که یک بازی ویدئویی باشد، سفری در تاریخ است. از یک سو، گیمر در مکان های تاریخی، مقبره های چندین هزارساله و ده ها محل تاریخی دیگر پا می گذارد. اما از سوی دیگر، با این کالکشن می توانیم نگاهی داشته باشیم بر روند تبدیل شدن... ادامه مطلب

بررسی بازی Final Fantasy XV؛ آمیزه ای از سنت و مدرنیته، شرق و غرب

هنگامی که برای نخستین بار بازی Final Fantasy XV را اجرا می کنید، جمله ای جالب روی صفحه نقش می بندد: «یک فاینال فانتزی برای تازه کاران و طرفداران قدیمی.» به عنوان کسی که بسته به شرایط مختلف، هیچگاه دلیلی نیافت تا به سراغ این فرنچایز -که تقریباً سه دهه از عمر آن می گذرد- برود... ادامه مطلب

بررسی بازی Volume؛ رویای رابین هود مجازی

Mike Bithell با عرضه ی بازی Thomas Was Alone، نبوغ خود را در روایت داستانی پیچیده در قالب بازی بسیار ساده ای به معرض نمایش گذاشت. Thomas Was Alone در مورد یک مکعب کوچک بود که به تنهایی قادر نبود از مسیرهای سخت و پر پیچ و خم گذر کند. به مرور و با پیشروی در... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود