دیجیاتو نویسنده استخدام می‌کند

بررسی بازی Superhot؛ ذهن، نرم افزاری بیش نیست

بدون هیچ مقدمه چینی، Superhot را می توان یکی از باحال ترین عناوین مستقل چند سال اخیر دانست. با مراجعه به صفحه رسمی بازی در پلتفرم استیم و در بخش توضیحات، با چنین جمله ای مواجه خواهید شد: «سوپرهات عنوانی اول شخص است که در آن، زمان تنها وقتی حرکت خواهد کرد که شما حرکت کنید.»

شاید با هیچ جمله ای بهتر از این نتوان ماهیت عجیب و دوست داشتنی سوپرهات را توصیف کرد. عنوانی که برای نخستین بار در در رویداد 7 روزه FPS Challenge توسعه یافت و سازندگانش بعدا بازی را به عنوانی تحت وب تبدیل کردند. اما ایده سوپرهات به قدری جذاب به نظر می رسید که در نهایت کمپینی در وب سایت کیک استارتر به راه انداخته شد و سرمایه لازم برای توسعه آن روی پی سی، لینوکس و اکس باکس وان فراهم آمد.

سوپرهات با تمام بازی های اول شخصی که پیش از این تجربه کرده اید، فرق دارد. جهان بازی به مینیمال ترین شکل ممکن طراحی شده، بنابراین دشمنان و جهان پیرامون گیمر با دو رنگ قرمز و خاکستری به نمایش در می آیند؛ نه خبری از مکانیک های پیشرفته گیم پلی است و نه خبری از گرافیک حیرت انگیز.

سوپرهات نمی خواهد در پوستین عنوانی کلان بودجه ظاهر شود و حتی نیازی به چنین تلاشی ندارد. تنها کافیست بازی را اجرا کنید و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا چند ساعت بعد، خودتان را غرق در گیم پلی بیابید.

SUPERHOT-2016-02-24-20-54-29-356

گیم پلی سوپرهات بیش از هر چیز روی آزمون و خطا متکی است. در هر مرحله از سوپرهات، گیمر به ناگاه خود را در لوکیشنی کاملا متفاوت با قبلی می یابد و موظف است تا با از بین بردن موج دشمنان، در بازی پیشروی کند. همان طور که گفتیم، در سوپرهات زمان تنها وقتی به حرکت خواهد کرد که گیمر حرکت کند یا دست به اعمال مختلفی بزند.

با توجه به همین، گیمر هدفی سرراست دارد و نیازی به اضافه کاری نیست. شخصیت اصلی بازی، هیچ قابلیت خاصی ندارد؛ یعنی نه قادر به پرتاب نارنجک است و نه حتی پر کردن خشاب اسلحه. اما وی از چند توانایی کاملا معمولی بهره می برد که گیم پلی اساسا با توجه به آنها شکل گرفته. گیمر در نقش کاراکتر اصلی می تواند دشمنان را به صورت تن به تن از میان برداشته، برخی آیتم های داخل محیط را به سمت دشمنان پرتاب نماید و البته، با استفاده از چند سلاح مختلف گرم به آنها شلیک کند.

هر مرحله، تا حد زیادی به یک فیلم کوتاه شباهت دارد. برای مثال یکی از مراحل آغاز گشته و گیمر پی می برد که در آسانسوری به همراه دو نفر دیگر حضور دارد. این دو نفر احتمالا سلاحی نیز با خود حمل می کنند و می خواهند در همان ثانیه های آغازین، گیمر را از پیش روی بردارند. بنابراین برای چنین پس زمینه جذابی، گیمر می تواند هزاران پلات داستانی در ذهن خود شکل دهد.

pu202cb962ac59075b964b07152d234b70-1453913718-4704575-screenshot-original

در چنین شرایطی، تصمیم می گیرید که شخص سمت راست را با یک مشت گیج کرده و با اسلحه ای که وی در اختیار دارد، دیگری را از پای در بیاورید. نقشه تان کاملا منطقی به نظر می رسد تا اینکه نفر سمت چپ با سرعت عملی بی نظیر، یک گلوله در سرتان خالی می کند. به سرعت دکمه R (برای شروع مجدد) را فشار می دهید تا مرحله از سر گرفته شود.

این بار در نظر دارید تا علاوه بر گیج کردن نفر سمت راست، به سرعت حرکت کرده و از گلوله نفر سمت چپ جاخالی دهید. نقشه تان با موفقیت انجام می شود و هردو نفر از پای در می آیند؛ اما ناگهان در آسانسور باز شده و چند گلوله شاتگان باعث می شود تا بار دیگر مجبور به فشردن دکمه R شوید. همین روند آنقدر تکرار می شود تا در نهایت با استراتژی مناسبی، تمام اشخاص حاضر در مرحله نابود شوند.

اما این روند به ظاهر تکراری و خسته کننده، به قدری جذاب می نماید که به نوعی وسواس فکری دچارتان خواهد کرد. گیم پلی سوپرهات بسیار ساده و در عین حال چالش برانگیز است و می دانید که هیچ کس به جز خودتان، مقصر اصلی ناکامی در مراحل نبوده است. آگاهی از این موضوع سبب می شود تا بارها و بارها یک مرحله را از سر بگیرید و به دنبال آن باشید تا به روش های گوناگون، بر موج دشمنان فائق آیید.

3012311-superhot_scr_14

با اتمام هر بخش، امکان مشاهده مرحله در سرعت معمولی فراهم می شود و پی می برید که تمام حرکات تان، تا چه اندازه و زیبا و روان بوده اند. در این ویدیوی کوتاه نهایی، می توانید مشاهده کنید که چطور دشمنی را به یک مشت نقش زمین کردید، توپ بیلیاردی را به سمت دشمنی که شاتگان به دست داشت پرتاب نمودید و در نهایت با قاپیدن سلاح نفر پشتی در میان زمین و هوا، باقی دشمنان را از پا در آوردید. شاید انتقال چنین تجربه ای به وسیله چند جمله کاری دشوار باشد؛ زیرا تا زمانی که خودتان سوپرهات را تجربه نکنید قادر به درک کامل جذابیت هایش نیستید.

اگر بخواهیم صادق باشیم، سوپرهات ایده چندان جدیدی برای ارائه ندارد. تمام گیم پلی بر مبنای همان قابلیت Bullet Time شکل گرفته که بارها در عناوینی مثل مکس پین شاهدش بوده ایم. اما همین Bullet Time که در قالب صحنه های آهسته دنبال می شود، ماهیتی کاملا متفاوت با مکس پین و سایر بازی ها به خود گرفته و تفاوت را می توان به وضوح در سوپرهات احساس کرد.

سوپرهات در ظاهر بسیار ساده و کم محتوا به نظر می رسد اما می خواهد به گیمر بگوید که یک بازی اول شخص واقعی تا چه حد می تواند دشوار باشد، عناوینی مانند Call of Duty را کنار بگذارید که یک تنه می توان ده ها دشمن را کنار زد؛ در سوپرهات حتی با آگاهی کامل از مسیر گلوله ها و مسیر حرکت دشمنان، بازهم کافیست تا دست به خطایی کوچک بزنید تا با یک تیر دشمن، مجبور به از سرگیری مجدد مرحله شوید. البته هر مرحله نهایتا 1 دقیقه به طول می انجامد، اما چالش های مختلف هر یک و هوش مصنوعی قدرتمند بازی می تواند همین 1 دقیقه را به تقلایی چند ده دقیقه ای تبدیل کند.

جمع بندی

index

سوپرهات از هر منظری که به آن نگاه کنیم، عنوانی متفاوت است. از گیم پلی بی نظیر و گرافیک مینیمال آن گرفته تا قیمت 25 دلاری اش که برای تجربه ای حداکثر دو الی سه ساعته اندکی گران به نظر می رسد. اما در صنعتی که بازی های 5 ساعته 60 دلار قیمت دارند و البته برای محتویات اضافه آنها باید 50 دلار دیگر نیز بپردازید، سوپرهات بدون شک عنوانی متفاوت و ارزشمند به شمار می رود.

شاید گیم پلی سوپرهات کوتاه تر از آنچه تصور می شد باشد، اما بدون شک تکرارپذیری بالایش سبب می گردد تا ده ها ساعت به آن اختصاص دهید و هر مرحله را به چندین روش مختلف پشت سر بگذارید. سوپرهات یکی از آن دسته بازی هایی است که صنعت گیمینگ امروزی، به آن نیاز دارد. در دوره و زمانه ای که بازی های اول شخص روز به روز پسرفت می کنند و دیگر حرف جدیدی برای گفتن ندارند، استودیوی SUPERHOT Team نشان داده حتی با محدودیت های فنی و مالی فراوان هم می توان چنین عنوان تحسین برانگیز و خرق عادتی توسعه داد.

مطالب مرتبط

بررسی ویدیویی دیجیاتو: بازی Prey

تقریباً شش سال پیش بود که نخستین تریلر از نسخه دنباله سری بازی Prey به نمایش درآمد و همه چیز خارق العاده به نظر می رسد. بازی قرار بود ضمن دنبال کردن داستان اولین نسخه، نیم نگاهی به سبک «جایزه بگیری» در گیم پلی داشته باشد و از لحاظ بصری هم، Prey 2 به مراتب... ادامه مطلب

بررسی ویدیویی دیجیاتو: بازی Persona 5

بازی های ژاپنی طی سال 2017 شروعی توفانی داشته اند و یکی پس از دیگری، موفق به کسب نمرات درخشان از منتقدین و جلب اقبال عمومی می شوند. بعد از Ni-oh و NieR: Automata که هر یک از بهترین های ژانر خود به شمار می روند، حالا کمپانی Atlus بعد از نزدیک به یک دهه،... ادامه مطلب

بررسی Call of Duty: Infinite Warfare؛ عقب گردی به سمت آینده

سال جاری میلادی، سالی بی نظیر برای عاشقان بازی های شوتر بود. گذشته از بازی های سوم شخصی مانند Gears of War 4 که مورد تحسین منتقدان و گیمرها قرار گرفت، بازی های اول شخص بسیار متفاوتی مانند Battlefield 1 و Titanfall 2 نیز از راه رسیدند که تجربیاتی متفاوت اما جذاب در اختیارمان قرار... ادامه مطلب

بررسی بازی ReCore؛ استعدادی که خشکید، پتانسیلی که از بین رفت

وقتی شنیدیم که مایکروسافت در حال همکاری با استودیوهای Armature و Comcept است تا عنوانی پلتفرمینگ و غنی از نظر داستانی برای پلتفرم های اکس باکس وان و پی سی تدارک بیند، خودمان را آماده کرده بودیم تا شاهد عرضه عنوانی مفرح و ارزشمند باشیم. خصوصاً با در نظرگیری این مسئله که کیجی اینفونه، بازیساز... ادامه مطلب

بررسی بازی XCOM 2: War of The Chosen؛ بیگانگان سرگرم کننده

عرضه بازی XCOM 2، یکی از شیرین ترین اتفاقات دنیای پی سی گیمینگ در چند سال اخیر بود. این بازی، یک بار دیگر، توقعاتی که با عرضه قسمت اول این سری برایمان بوجود آمده بود را بالاتر برد و به سبک استراتژی نوبتی، جان دوباره ای داد. بازی از هر لحاظی، به قدری کامل بود که... ادامه مطلب

بررسی بازی FIFA 18؛ اینک زمان تغییر است

تقریباً از آغاز نسل هشتم کنسول های بازی و طی سه یا چهار سال اخیر، سری بازی فیفا هیچ تحول شگرفی را پشت سر نگذاشته و مثل هر بازی سالانه دیگری، نقد نسخه های جدید آن هربار سخت تر و سخت تر شده است. البته شکی نیست که کارهایی مانند تغییر موتور بازی به فراست... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود