تعداد کاربران نرم افزارهای ضد تبلیغ در موبایل نسبت به سال گذشته 90 درصد افزایش یافته است

طبق گزارش جدید PageFair، تعداد دارندگان تلفن های هوشمند که از اپلیکیشن های مسدودکننده تبلیغات استفاده می کنند، نسبت به سال گذشته 90 درصد افزایش یافته و حالا به آمار 420 میلیون نفر در سراسر دنیا رسیده است. این موضوع بدان معناست که از هر پنج کاربر تلفن هوشمند در سراسر دنیا، یک نفر از مسدودکننده تبلیغات استفاده می کند.

آمار و ارقام منتشر شده در این گزارش از رشد و افزایش محبوبیت نرم افزارهای مسدودکننده تبلیغات در سراسر دنیا، خصوصا در بازار در حال توسعه کشورهایی همچون چین، هند و پاکستان حکایت می کند. در حال حاضر 36 درصد از صاحبان موبایل های هوشمند در منطقه آسیا-اقیانوسیه از مرورگرهای مسدودکننده تبلیغات بهره می گیرند، که این آمار نزدیک به دو سوم کلیه افراد دارای تلفن هوشمند در کشورهای هند و اندونزی را در بر می گیرد.

اما بر خلاف استقبال رو به رشد ساکنان کشورهای شرق زمین، اروپایی ها و آمریکایی ها استقبال کمتری از مسدودکنندگان تبلیغات به عمل آورده و در مجموع چیزی حدود 14 میلیون نفر از آنها چنین اپلیکیشن هایی را در موبایل های خود به کار می گیرند.

در مقایسه با کشوری مثل چین که 159 میلیون نفر در آن از اپلیکیشن های ضد تبلیغ استفاده می کنند، تنها 4.3 میلیون نفر آمریکایی (معادل دو درصد از صاحبان تلفن هوشمند در این کشور) از این محصولات نرم افزاری استفاده می کنند.

123

شان بلنچفیلد (Sean Blanchfield)، مدیر عامل PageFair در مصاحبه ای با نیویورک تایمز ضمن ابزار شگفتی از نتایج این گزارش اذعان داشته که محبوبیت نرم افزارهای ضد تبلیغ در کشورهای غربی نیز همانند منطقه آسیا و اقیانوسیه به زودی شدت خواهد گرفت.

در این گزارش علت محبوبیت این اپلیکیشن ها در کشورهای در حال توسعه کاهش استفاده از پهنای باند و افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب عنوان شده که همین موضوع می تواند صرفه جویی در مصرف دیتا را نیز در پی داشته باشد.

گفتنی است که یافته های PageFair می تواند به بحث و جدل های پیرامون نرم افزارهای ضد تبلیغ بیفزاید که اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته با اعلام پشتیبانی اپل از آنها در مرورگر سافاری شدت گرفت. از آن زمان تاکنون، مرورگرهای مطرحی همچون اپرا و فایرفاکس محصولات اختصاصی خود برای حذف تبلیغات را به سیستم عامل اپل آورده اند.

جنجال های پیرامون مسدودکنندگان تبلیغات از آنجا شدت گرفت که هوادارانش استفاده از این محصولات برای جلوگیری از نمایش تبلیغات مزاحم را حق مسلم خود می دانستند، اما ناشران و نهادهای تبلیغاتی این موضوع را مانع کسب و کار و مدل تجاری تبلیغ محور خود می دیدند. PageFair در گزارش قبلی خود تخمین زده بود که نرم افزارهای ضد تبلیغ در سال 2015، میزان سود حاصله از تبلیغات اینترنتی در سراسر دنیا را به میزان 21.8 میلیارد دلار کاهش داده اند.

در بخش هایی از آخرین گزارش PageFair می خوانیم که «مسدودسازی تبلیغات در موبایل خطری جدی برای آینده رسانه و ژورنالیسم در بازار کشورهای در حال توسعه محسوب می شود، جایی که مردم برای اولین بار با اینترنت های بسیار گران یا سرعت های پایین به جهان وب دسترسی پیدا می کنند». مطابق این گزارش «با استقبال روزافزون کارخانه های تولید کننده تلفن همراه و مرورگرها از قابلیت های ضد تبلیغ می بایست شاهد رشد استفاده از آنها در جوامع غربی باشیم.»

مطالب مرتبط

مایکروسافت دو اکستنشن مسدود کننده تبلیغات برای مرورگر اج ارائه داد

حدودا یک ماه پیش مایکروسافت تست نسخه ای از مرورگر اج را روی ویندوز 10 آغاز کرد که از افزونه ها نیز پیشتیبانی می کرد. حالا با معرفی اکستنشن های AdBlock و AdBlock Plus برای اج، یکی از قابلیت هایی که مدتهاست کاربران انتظارش را می کشند به این مرورگر آمده است. آنطور که در لیست... ادامه مطلب

گوگل به زودی یک مسدودکننده تبلیغات به مرورگر کروم اضافه می کند

تبلیغات آزاردهنده بعضی وب سایت ها همیشه یکی از بزرگترین معضلات کاربران اینترنتی بوده است و حالا گزارشات نشان می دهند که گوگل هم با آگاهی از این وضعیت برنامه دارد تا سال آینده یک ابزار مسدودکننده تبلیغات (Ad-Blocker) به مرورگر معروف خود یعنی کروم اضافه کند. با استناد به اطلاعات به دست آمده، گوگل پیرامون... ادامه مطلب

در آینده تبلیغات فیسبوک حتی ادبلاکرها را هم دور می زنند

فیسبوک اخیرا به راهکاری دست پیدا کرده که حتی در صورت استفاده کاربر از ادبلاکر هم تبلیغات برای وی به نمایش در بیایند و اعلام نموده که قصد دارد در آینده نزدیک از این راهکار استقاده نماید. این شرکت در مطلبی که اخیرا پیرامون همین موضوع منتشر کرده اعلام نموده تبلیغاتش آنقدرها که باید هم آزاردهنده نیستند و... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود