گزارش دیجیاتو: برنامه های بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای سومین جشنواره بازیسازان مستقل ایران

در راستای برنامه های بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای ارتقای کیفیت صنعت بازی ایران در سال جاری، صبح امروز نشستی خبری به همراه اهالی رسانه برگزار شد و در مورد برنامه ها و رویکرد سومین دوره جشنواره بازیسازان مستقل ایران بحث و تبادل نظر شد. طی نشست مورد اشاره، حمزه آزاد، موسس و دبیر جشنواره به صورت مختصر توضیحاتی در مورد هدف و رویکرد کلی برگزاری جشنواره، دسته بندی بخش های مورد داوری و کارشناسی، چگونگی پیش برد و تعیین برترین ها، شرکت های سرمایه گذار و سازمان های همکار ارایه داد و در نهایت در مورد جوایز و هدایای در نظر گرفته شده برای آثار برتر سخن گفت.

علاوه بر این آقای قیصری، دبیر امور بین الملل جشنواره درباره دیدگاه و بازخورد بازی های ایرانی در خاور میانه و جهان سخن به میان آورد؛ و در نهایت دکتر جلیلوند، نماینده ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تکمیل بخش ویژه زیست فناوری خبر داد. لازم به ذکر است آقای حسن کریمی قدوسی، مدیر عامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای در این نشست شرکت نکرده بودند.

جشنواره بازیسازان مستقل ایران به عنوان کامل ترین رویداد حوزه بازی های ایرانی از بهمن ماه سال 92 با تلاش بخش خصوصی و با هدف کمک به رشد صنعت بازی های رایانه ای مستقل در سراسر ایران آغاز به کار نمود و اختتامیه دوره نخست آن مهر ماه 93 به انجام رسید. دور دوم آن نیز پایان همان سال آغاز شده و در اسفند 94 با حضور بهترین های این حوزه و حمایت سازمان های مرتبط با گیم ایران خاتمه یافت. در این دو دوره جشنواره بیش از 600 اثر ثبت شده است. لازم به ذکر است تا قبل از این اتفاق همه ساله جشنواره ها و مراسم های دیگری در حوزه گیم و بازیسازی دانشجویی برگزار می شد که حال به شکل و شمایلی سازمان یافته تر و منظم در آمده است.

YqKSMg5J9n-Scze_igdf 3-w600

اگر چه بیش از 90 درصد فعالان بازیسازی ایران به نوعی مستقل محسوب می شوند و این جشنواره محلی برای حضور تمامی اهالی این حوزه از تیم های یک یا دو نفره گرفته تا استودیو های خوش نام و نسبتا متمول داخلی محسوب می شود، اما آقای آزاد معتقد است توان مالی صنعت گیم ایران ضعیف بوده و بودجه های بسیار کوچکی در اختیار قرار می گیرد. دبیر کل جشنواره در رابطه با چگونگی و بستر مشارکت فعالان این حوزه تاکید کرد متقاضیان تنها به شرط عدم حضور هیچ پشتیبان و سرمایه گذار مالی و عدم حمایت هیچ ارگان خاصی، حق حضور در جشنواره و ارسال آثار خود را دارند.

بر اساس گفته های حمزه آزاد، در این دوره از جشنواره بازیسازان مستقل ایران، تمرکز اصلی برگزاری روی کیفیت بازی قرار گرفته و تیم داوری بر اساس به روز ترین استاندارد های بین المللی برای کارشناسی خود را انجام می دهند. با این حال در کنار بازی های ویدیویی، پنج بخش مجزای طراحی کاراکتر، بازی نامه، مقالات، نقد بازی و فناوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت که هر بخش دارای دبیر کارشناسی مختص به خود خواهد بود. در طی این نشست دبیر جشنواره بار ها تاکید کرد این رویداد خروجی محور خواهد بود و قرار نیست این جشنواره صرفا نمایشی برای فعالیت های حوزه گیم باشد.

با وجود اینکه دوره های قبلی جشنواره بازیسازان از بازخورد های مناسبی برخوردار نبود و خروجی چشم گیر و ماندگاری از آنها دریافت نشد و تقریبا کسی به خاطر ندارد برترین های دوره های قبل در چه وضعیتی به سر می برند، وعده های دبیر جشنواره برای هدفمند کردن بیشتر رویداد های پیش رو و البته تامین تمام و کمال جوایز توسط اسپانسر های شناخته شده، تا حدودی امیدوار کننده به نظر می رسد.

IMG_5652-w600

به گفته ی آقای آزاد، شرکت کنندگان این دوره از جشنواره، از امکان بهره وری از صفحه ای اختصاصی در سایت جشنواره برخوردار هستند. سازندگان بازی های مستقل با ورود به پنل اختصاصی خود در وب سایت جشنواره می توانند با درج مشخصات و تصاویر کلی بازی، شناسنامه تولید کننده و (در صورت تمایل) قرار دادن لینک دانلود بازی، به کسب امتیاز و نظرات کارشناسان و مردم (در دو بخش جداگانه) بپردازند. بازدید کنندگان و داوران می توانند نظر و امتیاز خود را در صفحه مذکور وارد نمایند. وی خاطر نشان کرد تیم های بازیساز مستعد حضور در جشنواره می توانند با مراجعه به نشانی igdf.ir از امروز نسبت به ارسال آثار خود اقدام نمایند.

بعد از یک هفته از ثبت آثار در وب سایت جشنواره، بخش نظرات و امتیازات فعال شده و تا آخر آبان ماه ادامه خواهد یافت؛ بازیسازان در این مدت فرصت دارند با به کار گیری نظرات به ارتقای کیفیت محصولات خود پرداخته و اثر خود را به مرحله نهایی برسانند. هفته اول آذر ماه داوری های رسمی آثار انجام شده و اختتامیه جشنواره در روزهای پایانی آذر برگزار خواهد شد.

بنا بر گفته های حمزه آزاد مراسم اختتامیه این جشنواره در طی 3 روز برگزار می شود؛ دو روز اول شامل نشست ها و کارگاه های تخصصی بازیسازی و کسب و کار حوزه گیم بوده و کلیه بازی ها و تیم های مستعد، جذب شتاب دهنده ها شده و مورد حمایت سرمایه گذاران جهت تجاری سازی قرار می گیرند. روز پایانی نیز شامل انتخاب و اعلام برترین ها و اهدای جوایز و هدایای نقدی و غیر نقدی خواهد شد. شایان ذکر است نه فقط آثار برگزیده، بلکه تمامی بازی های مستعد و با کیفیت مورد توجه بنیاد و شتاب دهنده ها قرار گرفته و توسط سرمایه گذاران انتخاب شده مورد مشارکت یا خریداری قرار می گیرند.

photo_2016-09-06_13-13-55-w600

آقای آزاد می گوید برای این دوره از جشنواره بازیسازان مستقل ایران، اسپانسر های تخصصی و مرتبط با حوزه گیم انتخاب شده و به یاری آنها نزدیک به یک میلیارد ریال جوایز نقدی و غیر نقدی تدارک دیده شده است. بین 30 الی 40 درصد این جوایز شامل هدایای نقدی بوده (که توسط خود بنیاد ملی تامین گشته) و باقی مانده به خدمات لازم مربوط می شود.

بنا بر اعتقاد بنیاد ملی بازی های رایانه ای و دبیر جشنواره، هدف اصلی این رویداد شارژ مالی بازیسازان نیست، بلکه قصد خدمات رسانی (از جمله فراهم آوری بستر تبلیغات، در اختیار قرار دادن سرور بازی، اینترنت رایگان و کمک های تجاری شرکت های فن آوا و فرداد) دارند. علاوه بر این تیم های برتر در رویداد های آینده گیم ایران، مانند نمایشگاه های اردیبهشت و شهریور سال آینده از غرفه رایگان بهره مند می شوند.

آقای حسین جلیلوند، نماینده زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه این نشست اذعان داشت بخش زیست فناوری تکمیل شده و به عنوان یکی از زیر بخش های جشنواره بازیسازان مستقل به فعالیت خواهد پرداخت. این بخش با سه موضوع ساخت بازی، بازی نامه و ساخت کاراکتر به داوری آثار پرداخته و از تیم ها و سازندگان برگزیده حمایت مالی و معنوی خواهد نمود. وی خاطر نشان کرد مفاهیم مورد نظر این ستاد به مرور زمان تکمیل و تبیین شده و از طریق سایت در خدمت شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

photo_2016-09-06_13-14-43-w600

همچنین همزمان با این جشنواره، سومین دوره مسابقات جهانی دانشجوی بازیساز نیز برگزار می شود. مسابقات جهانی دانشجویی که به بازیسازی 24 ساعته معروف است، برای نخستین بار در دنیا توسط ایران برگزار شد. اولین دوره این مسابقات مهر ماه 92 برگزار و آیین اختتام آن نیز در اسفند همان سال و دومین دوره آن نیز اسفند 94 به پایان رسید. در مجموع دو دوره مسابقات 23 کشور در قالب 250 تیم از سراسر دنیا (بیشترین مشارکت در اختیار ایران، آمریکا و هند بود) شرکت نمودند که به ساخت بیش از 120 بازی با موضوعیت اتحاد، صلح و دوستی جهانی گردید.

متاسفانه صنعت گیمینگ ایران در حال حاضر جایگاه درخشانی در جهان نداشته و تلاش های بنیاد ملی بازی های رایانه ای تا کنون بازدهی کافی و مورد انتظاری نداشته است. منتها با برنامه ریزی صحیح و سیاست های جدید این سازمان و همکاری ستاد های دیگر مسیر امیدوار کننده تری از قبل پیش روی فعالان این حوزه قرار گرفته است.

البته در حقیقت در سال های اخیر، وعده های زیادی به بازیسازان و مخاطبین ایرانی داده شده که مقدار ناچیزی از آنها به واقعیت تبدیل شد. حال باید دید برگزاری و صرف هزینه های انگیزشی در چنین جشنواره های چه تاثیری روی روحیه ملی و کیفیت تیم های سازنده بازی های مستقل خواهد گذاشت و آیا بنیاد ملی بازی های رایانه ای در مسیر برنامه های جدید مدون خود صحیح گام بر خواهد داشت یا خیر.

مطالب مرتبط

«شهربازی مجازی» در الکام‌ گیمز رونمایی خواهد شد

کمتر از 2 روز دیگر نمایشگاه الکامپ 95 به مدت 4 روز آغاز به کار خواهد کرد و در این بین، نخستین رویداد اختصاصی صنعت بازی های ویدیویی ایران با عنوان «الکام گیمز» افتتاح خواهد شد. با تلاش و همت بنیاد ملی بازی های رایانه ای، نمایشگاه الکامپ امسال دارای بخش مخصوصی است که در اختیار بازی... ادامه مطلب

بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گیمزکام 2015 حاضر است

گیمزکام از روز پیش به طور رسمی کار خود را در شهر کلن آلمان آغاز کرد و صدها توسعه دهنده کوچک و بزرگ، در پی نمایش آثار خود پا به این نمایشگاه گذاشتند. برخی در صدد فروش و درآمد بیشتر و برخی برای یافتن سرمایه گذاران و ناشرانی بزرگ، نمایشی حیرت انگیز از محصولات خود ارائه می... ادامه مطلب

رکوردشکنی بازی سازان در ششمین جشنواره بازی تهران؛ 205 اثر ارسال شد

همانطور که می دانید ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران در حین برگزاری است و اختتامیه این رویداد جذاب پنجم اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد. به همین سبب بنیاد ملی بازی های رایانه ای فرصتی یک ماهه را در اختیار بازی سازان و استودیوهای فعال در صنعت گیم ایران قرار داده بود تا... ادامه مطلب

پوستر ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران رونمایی شد

همانطور که مطلع هستید، هفته گذشته نخستین کنفرانس خبری ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران برگزار شد. در همین حین کار این جشنواره از پانزدهم آذر آغاز شد و فراخوان مشارکت در آن منتشر گردید. بر اساس زمان‌بندی اعلام شده، بازی‌سازان و فعالان صنعت گیم ایران تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند؛ ضمن... ادامه مطلب

پروانه: میراث نگهبانان نور نامزد دریافت جایزه بهترین بازی سال گیم کانکشن فرانسه شد

دو هفته پیش بازی «پروانه: میراث نگهبانان نور» را با یکدیگر بررسی کردیم. پروانه بسیار موفق، جذاب و دوست داشتنی بود و امید به تولید محصولات بهتر و با کیفیت را در دل زنده نگه داشت. پس از دریافت جایزه بهترین عنوان سال ایرانی در چهارمین جشنواره بازی های رایانه ای، استودیو Bearded Bird باید چشم به... ادامه مطلب

استقبال بسیار خوب توسعه دهندگان از ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران

همانطور که می دانید، پانزدهم آذر ماه ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران آغاز به کار کرد و مهلت یک ماهه ای برای ارسال آثار متقاضیان مشارکت و استودیوهای توسعه دهنده در نظر گرفته شد. در حالی که کمتر از 10 روز تا پایان فرصت مذکور باقی مانده، بنیاد ملی بازی های رایانه ای از... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود