فراهم شدن مقدمات تبدیل ایران به یک هاب ارتباطی منطقه ای توسط یک شرکت آلمانی

شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت دکیکس آلمان، همزمان با دومین روز برگزاری همایش ایران کانکت ۲۰۱۶، قرارداد تفاهمی با موضوع اتصال ایران به اپراتور های مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ در کشور به امضا رسانده اند.

این تفاهم همکاری با هدف افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها برای ارائه دهندگان اینترنت و همچنین فراهم کردن مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه امضا شده است.

تفاهم نامه ی مذکور شامل دو بخش است که در بخش اول شرکت زیرساخت به طور مستقیم به مرکز Peering فرانکفورت آلمان متصل می شود؛ این اتصال در گذشته به وسیله ی کشور های همسایه انجام می شد. گفتنی است ۷۵۳ اپراتور و تأمین کننده ی محتوا در سطح جهان در این مرکز به هم مرتبط هستند.

بر اساس بخش دوم این تفاهم نامه نیز شرکت دکیکس آلمان پلتفرم Peering را در ایران مانند فرانکفورت آلمان راه اندازی می کند تا با اتصال این مرکز به اپراتور های مطرح منطقه، زمنیه برای تبدیل شدن کشورمان به یک هاب منطقه ای فراهم شود.

مهندس جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص گفته است: «برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی هستیم که پلتفرم مذکور یکی از پیش نیاز های ما برای ارتقای جایگاهمان در حوزه ی تولید و دسترسی به محتوای بین‌ المللی به حساب می‌ آید».

جهرمی در خصوص قراردادی که با این شرکت آلمانی به امضا رسیده گفته است: «در راستای این قرارداد به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه خواهیم داد با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی با قیمت ارزان و کیفیت بالا تبادل مستقیم داشته باشند».

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزوده است: «در حال مذاکره و بررسی مسائل حقوقی با این شرکت خارجی جهت استقرار پلتفرم پیرینگ در پاپ بین‌ المللی تهران هستیم. زیرا با استقرار این پلتفرم قطعاً با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی، به حضور در پیرینگ کشور و تسهیل شرایط برای دسترسی کاربران اینترنتی ایران به محتوایشان علاقمند خواهند بود».

گفتنی است به گفته ی جهرمی، پلتفرم‌ های مذکور در دنیا بسیار رواج دارد و معمولاً یک ایستگاه اصلی برای آن در نظر گرفته شده و تأمین کنندگان محتوا از طریق آن محتوای خود را به کاربران جهانی نزدیک می‌ کنند.

معاون وزیر ارتباطات در این خصوص افزوده است: «پیرینگ می‌ تواند دسترسی کاربران کشور را به تأمین کنندگان بین‌ المللی محتوا آسان و ارزان کند؛ همچنین فرصتی برای تولید کنندگان محتوا نیز فراهم می‌ شود تا خدمات خود را در ویترین جهانی به نمایش بگذارند».

مطالب مرتبط

پیشنهاد تبدیل شرکت زیرساخت به یک هلدینگ و دو زیرمجموعه به مجلس ارائه شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور قصد دارد شرکت ارتباطات زیرساخت را به یک هدلینگ و دو شرکت زیرمجموعه تبدیل کند تا اینترنت و بسترهای شبکه ای کشور بهتر و تخصصی تر مدیریت شود. در این رابطه محمد جواد آذری جهرمی در گفتگو با خبرگزاری فارس اذعان کرده مشکل ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت... ادامه مطلب

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات فردا رسماً افتتاح می شود

همان گونه که پیش تر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده بود، فاز نخست بزرگترین پروژه ی ارتباطی کشور یعنی شبکه ی ملی اطلاعات صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور در وزارت ارتباطات افتتاح خواهد شد. شبکه ی ملی اطلاعات، شبکه‌ ای مبتنی بر IP به‌ همراه سوئیچ‌ ها، مسیریاب‌ ها... ادامه مطلب

آخرین اظهار نظر های مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت پیرامون طرح فیلترینگ هوشمند

محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در نشست خبری رونمایی از سامانه ی اندازه‌ گیری و پایش کیفی شبکه ی ارتباطات زیرساخت کشور در خصوص اجرای طرح فیلترینگ هوشمند اینترنت گفته است: «فیلترینگ هوشمند در ۳ فاز اجرایی خواهد شد که فاز دوم باید تا اردیبهشت ماه ۹۵ انجام می‌ شد، اما هم‌ اکنون... ادامه مطلب

کاهش چشمگیر قیمت پهنای باند داخلی؛ کاربران می توانند از اپراتورهای اینترنت توقع تخفیف داشته باشند

به گزارش خبرگزاری فارس، جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، روز گذشته در نشست خبری مشترک با وزیر ارتباطات از کاهش قیمت پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داده و گفته است: «قیمت یک لینک ۱۰ گیگ از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به ۹ میلیون تومان کاهش یافته است». همانگونه که از اعداد ارائه شده بر می آید هزینه... ادامه مطلب

آیا کاربران اینترنت بالاخره می توانند به دریافت خسارت قطعی و کندی سرعت اینترنت از ISP ها امیدوار باشند؟

هر کسی که تا به حال در ایران کاربر اینترنت بوده باشد به طور قطع با قطعی ها و کندی گاه و بیگاه سرعت مواجه شده است؛ اختلالاتی که بر خلاف قرارداد اولیه با شرکت ارائه دهنده ی اینترنت رخ می دهند و همواره با افتادن تقصیر به گردن نهاد های دیگر، کسی در صدد جبران... ادامه مطلب

موضع گیری معاون وزیر ارتباطات در مقابل قیمت شکنی یکی از اپراتورهای موبایل

محمد جواد آذر جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در برخورد با سیاست برخی اپراتور های موبایل برای ارائه ی دیتای زیر قیمت با هدف حذف رقبا، به یکی از خبرگزاری ها گفته است: «پدیده‌ ای به اسم دامپینگ اتفاق افتاده و موجب شده تا ایران چهارمین کشور ارزان دنیا از... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود