فراهم شدن مقدمات تبدیل ایران به یک هاب ارتباطی منطقه ای توسط یک شرکت آلمانی

شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت دکیکس آلمان، همزمان با دومین روز برگزاری همایش ایران کانکت ۲۰۱۶، قرارداد تفاهمی با موضوع اتصال ایران به اپراتور های مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ در کشور به امضا رسانده اند.

این تفاهم همکاری با هدف افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها برای ارائه دهندگان اینترنت و همچنین فراهم کردن مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه امضا شده است.

تفاهم نامه ی مذکور شامل دو بخش است که در بخش اول شرکت زیرساخت به طور مستقیم به مرکز Peering فرانکفورت آلمان متصل می شود؛ این اتصال در گذشته به وسیله ی کشور های همسایه انجام می شد. گفتنی است ۷۵۳ اپراتور و تأمین کننده ی محتوا در سطح جهان در این مرکز به هم مرتبط هستند.

بر اساس بخش دوم این تفاهم نامه نیز شرکت دکیکس آلمان پلتفرم Peering را در ایران مانند فرانکفورت آلمان راه اندازی می کند تا با اتصال این مرکز به اپراتور های مطرح منطقه، زمنیه برای تبدیل شدن کشورمان به یک هاب منطقه ای فراهم شود.

مهندس جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص گفته است: «برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی هستیم که پلتفرم مذکور یکی از پیش نیاز های ما برای ارتقای جایگاهمان در حوزه ی تولید و دسترسی به محتوای بین‌ المللی به حساب می‌ آید».

جهرمی در خصوص قراردادی که با این شرکت آلمانی به امضا رسیده گفته است: «در راستای این قرارداد به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه خواهیم داد با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی با قیمت ارزان و کیفیت بالا تبادل مستقیم داشته باشند».

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزوده است: «در حال مذاکره و بررسی مسائل حقوقی با این شرکت خارجی جهت استقرار پلتفرم پیرینگ در پاپ بین‌ المللی تهران هستیم. زیرا با استقرار این پلتفرم قطعاً با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی، به حضور در پیرینگ کشور و تسهیل شرایط برای دسترسی کاربران اینترنتی ایران به محتوایشان علاقمند خواهند بود».

گفتنی است به گفته ی جهرمی، پلتفرم‌ های مذکور در دنیا بسیار رواج دارد و معمولاً یک ایستگاه اصلی برای آن در نظر گرفته شده و تأمین کنندگان محتوا از طریق آن محتوای خود را به کاربران جهانی نزدیک می‌ کنند.

معاون وزیر ارتباطات در این خصوص افزوده است: «پیرینگ می‌ تواند دسترسی کاربران کشور را به تأمین کنندگان بین‌ المللی محتوا آسان و ارزان کند؛ همچنین فرصتی برای تولید کنندگان محتوا نیز فراهم می‌ شود تا خدمات خود را در ویترین جهانی به نمایش بگذارند».

مطالب مرتبط

راه اندازی مرکز تبادل ترافیک داده تهران

به گزارش خبرگزاری فارس، مرکز تبادل ترافیک داده ی تهران دیروز به مناسبت روز جهانی ارتباطات راه‌اندازی شده است. این مرکز بخشی از پروژه مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات است که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت ایجاد شده است مراکز تبادل ترافیک داده یا IXP نقاط کانونی شبکه های مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند که در... ادامه مطلب

اجرای اولین کنسرت آنلاین کشور بر بستر شبکه ملی اطلاعات توسط سالار عقیلی

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیشب از برگزاری نخستین کنسرت آنلاین بر بستر شبکه ی ملی اطلاعات در حوزه ی هنری و با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داده است. محمدجواد آذری جهرمی، شب گذشته با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفته است: «امشب در این کنسرت که با اجرای سالار عقیلی انجام شد،... ادامه مطلب

پهنای باند بین المللی همچنان در انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت است

بحث اینترنت این روز ها از هر بحث دیگری در فضای حوزه ی ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان داغ تر است به گونه ای که حتی ادامه ی تأخیر ها در اجرایی شدن طرح ترابردپذیری را نیز به کلی به فراموشی سپرده است. از طرفی مصاحبه ها و گفته های مسئولان رگولاتوری و وزارت ارتباطات... ادامه مطلب

پیشنهاد تبدیل شرکت زیرساخت به یک هلدینگ و دو زیرمجموعه به مجلس ارائه شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور قصد دارد شرکت ارتباطات زیرساخت را به یک هدلینگ و دو شرکت زیرمجموعه تبدیل کند تا اینترنت و بسترهای شبکه ای کشور بهتر و تخصصی تر مدیریت شود. در این رابطه محمد جواد آذری جهرمی در گفتگو با خبرگزاری فارس اذعان کرده مشکل ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت... ادامه مطلب

اطلاعیه وزارت ارتباطات در خصوص شرایط برگزاری رویداد حاشیه ساز «ایران کانکت»

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال انتشار برخی اخبار در سايت ها و شبكه های اجتماعی درخصوص همايشی تحت عنوان ايران كانكت ۲۰۱۶، طی اطلاعیه ای به ارائه ی توضیح در این خصوص پرداخته است. ظاهراً ماجرا از این قرار بوده که رویدادی تحت عنوان ایران کانکت ۲۰۱۶ قرار است شهوریور ماه طی ۲ روز توسط... ادامه مطلب

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات فردا رسماً افتتاح می شود

همان گونه که پیش تر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده بود، فاز نخست بزرگترین پروژه ی ارتباطی کشور یعنی شبکه ی ملی اطلاعات صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور در وزارت ارتباطات افتتاح خواهد شد. شبکه ی ملی اطلاعات، شبکه‌ ای مبتنی بر IP به‌ همراه سوئیچ‌ ها، مسیریاب‌ ها... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود