دیجیاتو نویسنده استخدام می‌کند

فراهم شدن مقدمات تبدیل ایران به یک هاب ارتباطی منطقه ای توسط یک شرکت آلمانی

شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت دکیکس آلمان، همزمان با دومین روز برگزاری همایش ایران کانکت ۲۰۱۶، قرارداد تفاهمی با موضوع اتصال ایران به اپراتور های مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ در کشور به امضا رسانده اند.

این تفاهم همکاری با هدف افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها برای ارائه دهندگان اینترنت و همچنین فراهم کردن مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه امضا شده است.

تفاهم نامه ی مذکور شامل دو بخش است که در بخش اول شرکت زیرساخت به طور مستقیم به مرکز Peering فرانکفورت آلمان متصل می شود؛ این اتصال در گذشته به وسیله ی کشور های همسایه انجام می شد. گفتنی است ۷۵۳ اپراتور و تأمین کننده ی محتوا در سطح جهان در این مرکز به هم مرتبط هستند.

بر اساس بخش دوم این تفاهم نامه نیز شرکت دکیکس آلمان پلتفرم Peering را در ایران مانند فرانکفورت آلمان راه اندازی می کند تا با اتصال این مرکز به اپراتور های مطرح منطقه، زمنیه برای تبدیل شدن کشورمان به یک هاب منطقه ای فراهم شود.

مهندس جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص گفته است: «برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی هستیم که پلتفرم مذکور یکی از پیش نیاز های ما برای ارتقای جایگاهمان در حوزه ی تولید و دسترسی به محتوای بین‌ المللی به حساب می‌ آید».

جهرمی در خصوص قراردادی که با این شرکت آلمانی به امضا رسیده گفته است: «در راستای این قرارداد به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه خواهیم داد با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی با قیمت ارزان و کیفیت بالا تبادل مستقیم داشته باشند».

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزوده است: «در حال مذاکره و بررسی مسائل حقوقی با این شرکت خارجی جهت استقرار پلتفرم پیرینگ در پاپ بین‌ المللی تهران هستیم. زیرا با استقرار این پلتفرم قطعاً با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی، به حضور در پیرینگ کشور و تسهیل شرایط برای دسترسی کاربران اینترنتی ایران به محتوایشان علاقمند خواهند بود».

گفتنی است به گفته ی جهرمی، پلتفرم‌ های مذکور در دنیا بسیار رواج دارد و معمولاً یک ایستگاه اصلی برای آن در نظر گرفته شده و تأمین کنندگان محتوا از طریق آن محتوای خود را به کاربران جهانی نزدیک می‌ کنند.

معاون وزیر ارتباطات در این خصوص افزوده است: «پیرینگ می‌ تواند دسترسی کاربران کشور را به تأمین کنندگان بین‌ المللی محتوا آسان و ارزان کند؛ همچنین فرصتی برای تولید کنندگان محتوا نیز فراهم می‌ شود تا خدمات خود را در ویترین جهانی به نمایش بگذارند».

منبع:
ict.gov.ir

مطالب مرتبط

موضع گیری معاون وزیر ارتباطات در مقابل قیمت شکنی یکی از اپراتورهای موبایل

محمد جواد آذر جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در برخورد با سیاست برخی اپراتور های موبایل برای ارائه ی دیتای زیر قیمت با هدف حذف رقبا، به یکی از خبرگزاری ها گفته است: «پدیده‌ ای به اسم دامپینگ اتفاق افتاده و موجب شده تا ایران چهارمین کشور ارزان دنیا از... ادامه مطلب

استفاده ۲۳ هزار حاجی از رومینگ ایرانسل در عربستان

شرکت ایرانسل در گزارشی خبر می‌دهد که بیش از ۲۳ هزار نفر در ایام حج سال ۹۶، از خدمات رومینگ نسل‌های ۳ و ۴ این اپراتور در کشور عربستان استفاده کرده‌اند. به گفته ایرانسل، کاربران ایرانی که در عربستان از خدمات رومینگ استفاده کرده‌اند به ۲۳ هزار نفر رسیده‌اند و اپراتور دوم، تنها سرویس‌دهنده رومینگ نسل... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات: کاربران در صورت قطعی اینترنت با اپراتور خود تماس بگیرند

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اختلال در دسترسی به اینترنت برای برخی از کاربران در روز شنبه، اعلام کرد این مشکلات به خود اپراتورها مربوط می شود و کاربران در صورت بروز مشکل با اپراتور خود تماس بگیرند. در روزهای گذشته برخی از کاربران اپراتورهای همراه و به خصوص همراه اول با مشکل اختلال... ادامه مطلب

قدردانی ۵ سرویس دهنده اینترنت از وزیر ارتباطات و سهم مصرف کننده نهایی از کاهش قیمت پهنای باند داخلی

اگر خاطرتان باشد اواخر اردیبهشت ماه از کاهش چشمگیر هزینه ی پهنای باند داخلی در نتیجه ی راه اندازی نخستین مرکز IXP شرکت ارتباطات زیرساخت برایتان نوشته بودیم. محمد جواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، هزینه ی پهنای باند داخلی را ۴۰ درصد از کل هزینه های اپراتور ها دانسته و گفته بود هزینه ی اپراتورها برای ارتباطات داخلی از... ادامه مطلب

حجاج ایرانی امسال بیش از ۸ میلیون دقیقه مکالمه داشته‌اند

مدیر کل کنترل و هماهنگی مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام نمود در ایام حج امسال، بیش از ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار دقیقه مکالمه توسط حجاج ایرانی برقرار شده است. «سهراب آغ بیات» از نظارت مستمر شاخص‌های کمی و کیفی ترافیک وارده و صادره به مقصد عربستان در ایام حج سخن گفت و ادعا کرد که... ادامه مطلب

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات فردا رسماً افتتاح می شود

همان گونه که پیش تر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده بود، فاز نخست بزرگترین پروژه ی ارتباطی کشور یعنی شبکه ی ملی اطلاعات صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور در وزارت ارتباطات افتتاح خواهد شد. شبکه ی ملی اطلاعات، شبکه‌ ای مبتنی بر IP به‌ همراه سوئیچ‌ ها، مسیریاب‌ ها... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود