بررسی بازی FIFA Mobile؛ ایده هایی که جواب ندادند

احتمالا اولین مسئله ای که پس از مواجه با ساخته الکترونیک آرتز به آن پی خواهید برد تغییر نام بازی است. آمریکایی ها جای استفاده از شماره های همیشگی فیفا یا کلمه Ultimate Team، این بار تصمیم گرفتند تا تنها به لفظ Mobile بسنده کنند. چرا؟ شاید حرف های خود این کمپانی بهترین جواب برای این پرسش باشند؛ فیفای اسمارت فون ها می خواهد راهش را از ورژن کنسولی اش جدا نماید.

الکترونیک آرتز از همان ابتدای معرفی فیفا موبایل با شعار تغییر پا به میدان گذاشت. توسعه دهنده جای ارائه یک تجربه نصف و نیمه از بازی خواسته تا پتانسیل های تلفن های هوشمند را هدف قرار داده و عنوانی متفاوت را به انتشار برساند. طبیعتا تغییرات خوشحال کننده هستند اما آیا ایده های نوآورانه الکترونیک آرتز توانسته تا فیفا موبایل را از ورطه تکرار نجات دهند؟

FIFA_Mobile_review_1476703257091-w600

همان گونه که گیم لافت با Real Football [بررسی دیجیاتو] عنوانی کم حجم را به انتشار رساند، الکترونیک آرتز هم با فیفا موبایل دست به همین کار زده و حجم بازی نسبت به عناوین پیشین بسیار کمتر است. همچنین با گرافیک نه چندان بالایش می توانید این عنوان را روی بیشتر دیوایس ها اجرا نمایید.

وقتی مقاله را با «ایده هایی که جواب ندادند» شروع می کنیم یعنی آمریکایی ها امتحان خود را با موفقیت پشت سر نگذاشته اند. سی دقیقه ابتدایی کافی خواهد بود تا بپرسید که چرا این قدر توسعه دهنده دست به ساده سازی زده است. اشتباه نکنید، همانند همیشه باید توپ را جا به جا نمایید ولی فیفا موبایل بیش از اندازه از ریشه های خود دور شده و آشنا نیست.

مکانیزم های گیم پلی فیفا موبایل بیشتر پیرامون دو قسمت تمرین های روزانه و Attack Mode [بخش Live Events] می چرخند. با تمرین ها که آشنا هستید، هنگام انتخاب آن ها به مستطیل سبز رفته و باید کارهای گوناگونی همانند شوت به نقاط مشخص شده یا دریبل بقیه بازیکن ها انجام دهید. به یاد داشته باشید تمام این فعالیت ها با کاهش انرژی همراه هستند. خوشبختانه سرعت افزایش این نوار هم به گونه ای است که به پرداخت های درون برنامه ای فکر نکنید.

FIFA-Mobile-Soccer-Apk-1-w600

همانند قسمت های پیشین، کارت ها نقش مهمی را ایفا می کنند. این بار آن ها محدود به بازیکن ها نبوده و پیشرفت هایی هم به شما هدیه می دهند. همچنین با گذاشتن چندین کارت [بخش جدید Plan] می توانید به کارت های قدرتمند دست پیدا کنید. ایده بدی نیست اما بعضی ها با آن کنار نیامده و خواهان تعدادی از مکانیزم های قدیمی هستند.

یکی از بخش های متفاوت فیفا موبایل را می توانیم Attack Mode بنامیم. اینجا شما تنها نقش بازیکن های حمله [نیمه دوم زمین] را ایفا کرده و به حریف گل می زنید. برای بخش تک نفره که تکیلف معلوم است؛ طی چندین حرکت سعی نمایید تا پیروز شوید. بخش مولتی پلیر چی؟ اینجا الکترونیک آرتز از نقش آفرینی های شرقی الهام گرفته و همانند شطرنج به ترتیب با فوتبالیست ها بازی می کنید.

نکته مهم اینجاست که مسابقات Real Time یا همزمان نیستند و ممکن است بازیکن رو به رو پس از چندین ساعت حرکتش را انجام دهد. استودیو سازنده برای جذابیت بیشتر Attack Mode چندین سناریو متفاوت اضافه کرده که متاسفانه رنگ و بوی تکرار به خود می گیرند. به عنوان نمونه ابتدا که مسابقه را انجام دهید، توپ دست بازیکن های میانی خواهد بود. اما دفعه بعد بازی از نقطه متفاوت زمین یا با یک ضربه آزاد آغاز می شود.

fifa-17-mobile-passing-w600

همچنان می توانید با بخش Season یک بازی معمولی انجام دهید اما این قسمت به هیچ وجه جذابیت Career Mode را نداشته و تنها چندین مسابقه خسته کننده را تا پایان فصل پشت سر می گذارید.

المان جالبی است تنها اگر تکراری نمی شد. اکنون به این مسئله هوش مصنوعی نه چندان جالب فوتبالیست ها را اضافه نمایید تا به یکی از بزرگترین نقطه ضعف های فیفا موبایل پی ببرید. همین بخش به همراه ساده سازی مکانیزم های گیم پلی توانسته تا اهمیت تاکتیک ها را هنگام انجام مسابقات کاهش داده و بازیکن ها با چالش های کم به تیم حریف گل بزنند.

مکانیزم های کنترل شخصیت ها هم با تغییراتی مواجه شده اند. این بار جدا از استفاده از آنالوگ و دکمه ها، می توانید از قابلیت های لمسی تلفن همراه کمک بگیرید. بدین ترتیب که فوتبالیست خودش حرکت نموده و مهمترین کار شما پاس [کلیک روی بازیکن] یا شوت [سوایپ انگشت خود] است. پیرو ساده سازی هایی که پیشتر گفتیم، دست بازیکن برای پیشروی باز خواهد بود.

FIFA-Mobile-w600

مشکل بزرگ فیفا موبایل اینجاست که پس از چندین ساعت خسته کننده می شود. بازی با بخش های جدیدش که بیشتر شبیه مینی گیم هستند سعی کرده تجربه های کوتاه و لذت بخش به وجود بیاورد اما آن ها نمی توانند ریتم جذابیت خود را تا پایان حفظ کنند.

با این وجود نبود یک بالانس بین آن ها توانسته تا جذابیت این بخش را کاهش دهد. یعنی با مزایای استفاده از صفحه لمسی خیلی کم به دنبال دکمه ها می روید. شاید دقیقه های اولیه انجام بازی با این مسئله راحت نباشید ولی پس بعدها به آن عادت خواهید کرد. الکترونیک آرتز همان گونه که وعده داد، عنوانی با حجم کمتر از 100 مگابایت را به انتشار رساند؛ فیفا 16 بیش از 1.5 گیگابایت داشت.

این تغییر ممکن است خوشایند باشد اما به واسطه آن، کیفیت محیط و گرافیک فیفا موبایل نسبت به گذشته کاهش یافته و شاهد گزارشگر هم نیستیم. متاسفانه ورژن اسمارت فون های فیفا همانند فیفا 17 [بررسی دیجیاتو] نتوانست انتظارات را برآورده کند. اگر خواهان یک تجربه مشابه از فیفا های کنسولی هستید، Dream League Soccer [معرفی دیجیاتو] گزینه بسیار بهتری از فیفا موبایل است.

FIFA Mobile
  • FIFA Mobile
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: Electronic Arts
  • سیستم عامل: iOS، اندروید و ویندوز فون
  • حجم: 118 / 68 / 87.88 مگابایت

مطالب مرتبط

معرفی بازی Euclidea 3؛ شیرینی های دنیای ریاضی

تاکنون شنیده اید بگویند بازی های ویدیویی بهتر از هر کسی می توانند زبان انگلیسی را به دانش آموزان بیاموزند؟ شاید این جمله ای بیشتر جنبه شوخی داشته باشد، ولی با کمی دقت می فهمیم خیلی هم بیراه نگفته اند. به واسطه رشد تکنولوژی، امروزه بازی های ویدیویی تنها یک سرگرمی نبوده و موضوعات بیشتری... ادامه مطلب

سرباز وطن؛ معرفی بازی ایرانی "هشتمین حمله"

استودیوی پاپاتا هم به جرگه سازندگان بازی با موضوع دفاع مقدس پیوست. پس از عرضه بازی سبقت در سبک مسابقات درگ، جدیدترین پروژه این استودیو با نام "هشتمین حمله" یک بازی Shoot'em Up سه بعدی است که در آن باید تفنگ در دست بگیرید و از مرزهای وطن در برابر موج حملات رژیم بعث پاسداری کنید. در... ادامه مطلب

معرفی بازی Hellrider 2؛ خشم و هیاهو

Psebay ،Really Bad Chess و حالا Hellrider 2؛ امسال را می توانیم جولانگاه اپلیکیشن هایی بنامیم که آن ها را تنها یک توسعه دهنده ساخته یا بخش اعظم پروسه را او به دوش گرفته است. نه این که سال های گذشته چنین رویه ای را نمی دیدیم اما 2016 با عرضه بازی های خوب، جدا... ادامه مطلب

معرفی بازی Family Farm Seaside؛ آرامش، آزادی، اعتیاد

شاید آزادی عمل مهمترین عنصر بازی های مدیریتی باشد، اما به عقیده ما لذت واقعی این عناوین، آرامشی هست که به مخاطبینش هدیه می دهد. در آثار مدیریتی کاربر هیچ گاه نگران هجوم دیگر بازیکن های سطح جهان نبوده و می تواند با آسودگی خاطر بیشتری، به ساعات بازی خود فاصله دهد. Family Farm Seaside... ادامه مطلب

بررسی بازی Liyla and The Shadows of War؛ یک عاشقانه خونین

بازی های ویدیویی تنها یک مدیوم سرگرمی نیستند. درست است، ساعت ها وقت خود را پای آن ها می گذرانیم اما نباید از تاثیرات گوناگون این گونه عناوین روی مخاطب بگذریم. از تهاجم های فرهنگی که مطمئنا تاکنون بارها پیرامونش شنیده اید حرف نمی زنیم. اینجا داریم به بار احساسی بازی ها اشاره می کنیم.... ادامه مطلب

یلدا با طعم گیمینگ؛ بهترین عناوین تلفن های هوشمند که می توانید با خانواده انجام دهید

همیشه گفته اند هنگام دورهمی ها تلفن های هوشمند خود را خاموش کرده و به صحبت با بقیه بنشینید. طبیعتا بهترین تصمیم هم همین است ولی چرا از این دیوایس ها برای داشتن تجربه ای سرگرم کننده با بقیه استفاده نکنیم؟ تلفن های هوشمند تنها به معنای شبکه های اجتماعی نیستند، شما با آن ها... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود