دیجیاتو نویسنده استخدام می‌کند

بررسی بازی FIFA Mobile؛ ایده هایی که جواب ندادند

احتمالا اولین مسئله ای که پس از مواجه با ساخته الکترونیک آرتز به آن پی خواهید برد تغییر نام بازی است. آمریکایی ها جای استفاده از شماره های همیشگی فیفا یا کلمه Ultimate Team، این بار تصمیم گرفتند تا تنها به لفظ Mobile بسنده کنند. چرا؟ شاید حرف های خود این کمپانی بهترین جواب برای این پرسش باشند؛ فیفای اسمارت فون ها می خواهد راهش را از ورژن کنسولی اش جدا نماید.

الکترونیک آرتز از همان ابتدای معرفی فیفا موبایل با شعار تغییر پا به میدان گذاشت. توسعه دهنده جای ارائه یک تجربه نصف و نیمه از بازی خواسته تا پتانسیل های تلفن های هوشمند را هدف قرار داده و عنوانی متفاوت را به انتشار برساند. طبیعتا تغییرات خوشحال کننده هستند اما آیا ایده های نوآورانه الکترونیک آرتز توانسته تا فیفا موبایل را از ورطه تکرار نجات دهند؟

FIFA_Mobile_review_1476703257091-w600

همان گونه که گیم لافت با Real Football [بررسی دیجیاتو] عنوانی کم حجم را به انتشار رساند، الکترونیک آرتز هم با فیفا موبایل دست به همین کار زده و حجم بازی نسبت به عناوین پیشین بسیار کمتر است. همچنین با گرافیک نه چندان بالایش می توانید این عنوان را روی بیشتر دیوایس ها اجرا نمایید.

وقتی مقاله را با «ایده هایی که جواب ندادند» شروع می کنیم یعنی آمریکایی ها امتحان خود را با موفقیت پشت سر نگذاشته اند. سی دقیقه ابتدایی کافی خواهد بود تا بپرسید که چرا این قدر توسعه دهنده دست به ساده سازی زده است. اشتباه نکنید، همانند همیشه باید توپ را جا به جا نمایید ولی فیفا موبایل بیش از اندازه از ریشه های خود دور شده و آشنا نیست.

مکانیزم های گیم پلی فیفا موبایل بیشتر پیرامون دو قسمت تمرین های روزانه و Attack Mode [بخش Live Events] می چرخند. با تمرین ها که آشنا هستید، هنگام انتخاب آن ها به مستطیل سبز رفته و باید کارهای گوناگونی همانند شوت به نقاط مشخص شده یا دریبل بقیه بازیکن ها انجام دهید. به یاد داشته باشید تمام این فعالیت ها با کاهش انرژی همراه هستند. خوشبختانه سرعت افزایش این نوار هم به گونه ای است که به پرداخت های درون برنامه ای فکر نکنید.

FIFA-Mobile-Soccer-Apk-1-w600

همانند قسمت های پیشین، کارت ها نقش مهمی را ایفا می کنند. این بار آن ها محدود به بازیکن ها نبوده و پیشرفت هایی هم به شما هدیه می دهند. همچنین با گذاشتن چندین کارت [بخش جدید Plan] می توانید به کارت های قدرتمند دست پیدا کنید. ایده بدی نیست اما بعضی ها با آن کنار نیامده و خواهان تعدادی از مکانیزم های قدیمی هستند.

یکی از بخش های متفاوت فیفا موبایل را می توانیم Attack Mode بنامیم. اینجا شما تنها نقش بازیکن های حمله [نیمه دوم زمین] را ایفا کرده و به حریف گل می زنید. برای بخش تک نفره که تکیلف معلوم است؛ طی چندین حرکت سعی نمایید تا پیروز شوید. بخش مولتی پلیر چی؟ اینجا الکترونیک آرتز از نقش آفرینی های شرقی الهام گرفته و همانند شطرنج به ترتیب با فوتبالیست ها بازی می کنید.

نکته مهم اینجاست که مسابقات Real Time یا همزمان نیستند و ممکن است بازیکن رو به رو پس از چندین ساعت حرکتش را انجام دهد. استودیو سازنده برای جذابیت بیشتر Attack Mode چندین سناریو متفاوت اضافه کرده که متاسفانه رنگ و بوی تکرار به خود می گیرند. به عنوان نمونه ابتدا که مسابقه را انجام دهید، توپ دست بازیکن های میانی خواهد بود. اما دفعه بعد بازی از نقطه متفاوت زمین یا با یک ضربه آزاد آغاز می شود.

fifa-17-mobile-passing-w600

همچنان می توانید با بخش Season یک بازی معمولی انجام دهید اما این قسمت به هیچ وجه جذابیت Career Mode را نداشته و تنها چندین مسابقه خسته کننده را تا پایان فصل پشت سر می گذارید.

المان جالبی است تنها اگر تکراری نمی شد. اکنون به این مسئله هوش مصنوعی نه چندان جالب فوتبالیست ها را اضافه نمایید تا به یکی از بزرگترین نقطه ضعف های فیفا موبایل پی ببرید. همین بخش به همراه ساده سازی مکانیزم های گیم پلی توانسته تا اهمیت تاکتیک ها را هنگام انجام مسابقات کاهش داده و بازیکن ها با چالش های کم به تیم حریف گل بزنند.

مکانیزم های کنترل شخصیت ها هم با تغییراتی مواجه شده اند. این بار جدا از استفاده از آنالوگ و دکمه ها، می توانید از قابلیت های لمسی تلفن همراه کمک بگیرید. بدین ترتیب که فوتبالیست خودش حرکت نموده و مهمترین کار شما پاس [کلیک روی بازیکن] یا شوت [سوایپ انگشت خود] است. پیرو ساده سازی هایی که پیشتر گفتیم، دست بازیکن برای پیشروی باز خواهد بود.

FIFA-Mobile-w600

مشکل بزرگ فیفا موبایل اینجاست که پس از چندین ساعت خسته کننده می شود. بازی با بخش های جدیدش که بیشتر شبیه مینی گیم هستند سعی کرده تجربه های کوتاه و لذت بخش به وجود بیاورد اما آن ها نمی توانند ریتم جذابیت خود را تا پایان حفظ کنند.

با این وجود نبود یک بالانس بین آن ها توانسته تا جذابیت این بخش را کاهش دهد. یعنی با مزایای استفاده از صفحه لمسی خیلی کم به دنبال دکمه ها می روید. شاید دقیقه های اولیه انجام بازی با این مسئله راحت نباشید ولی پس بعدها به آن عادت خواهید کرد. الکترونیک آرتز همان گونه که وعده داد، عنوانی با حجم کمتر از 100 مگابایت را به انتشار رساند؛ فیفا 16 بیش از 1.5 گیگابایت داشت.

این تغییر ممکن است خوشایند باشد اما به واسطه آن، کیفیت محیط و گرافیک فیفا موبایل نسبت به گذشته کاهش یافته و شاهد گزارشگر هم نیستیم. متاسفانه ورژن اسمارت فون های فیفا همانند فیفا 17 [بررسی دیجیاتو] نتوانست انتظارات را برآورده کند. اگر خواهان یک تجربه مشابه از فیفا های کنسولی هستید، Dream League Soccer [معرفی دیجیاتو] گزینه بسیار بهتری از فیفا موبایل است.

FIFA Mobile
  • FIFA Mobile
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: Electronic Arts
  • سیستم عامل: iOS، اندروید و ویندوز فون
  • حجم: 118 / 68 / 87.88 مگابایت

مطالب مرتبط

هفت سنگ؛ خیزش شیاطین

زندگی امروزی آنقدر پرفشار و پراسترس شده که حتی ساده ترین کارها هم در آدمی تنش و تشویش به وجود می آورند. در این بین همه ما احتیاج به فضایی برای خودمان داریم که از دغدغه ها دور شویم و برای حتی چند دقیقه هم که شده به مشکلات فکر نکنیم. بیایید این فضا را... ادامه مطلب

معرفی بازی Dandy Dungeon؛ ماجراجویی عاشقانه

عناوینی با گرافیک 8 بیتی، همانند کتاب هایی هستند که نباید از روی جلد آن ها را قضاوت کنید. با توجه به اسکرین شات های مطلب، مطمئنا متوجه شده اید Dandy Dungeon یکی از همین ساخته ها برای تلفن های هوشمند است. با این تفاوت که حالا باید چند صفحه ابتدایی را هم با حوصله... ادامه مطلب

بررسی بازی لوتی ها؛ طهران تهران

بی شک همه بازیکن ها دوست دارند تا عنوانی متناسب با فرهنگ منطقه خود را تجربه کنند و با توجه به کارنامه اپلیکیشن های ایرانی طی 12 ماه گذشته، توسعه دهندگان داخلی هم به خوبی این مسئله را فهمیده اند. هی تاکسی، سنتوری، لوتی وار و ده ها نمونه متفاوت که همگی با پرداخت به... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ یگانه منجی گاتهام

زندگی امروزی آنقدر پرفشار و پراسترس شده که حتی ساده ترین کارها هم در آدمی تنش و تشویش به وجود می آورند. در این بین همه ما احتیاج به فضایی برای خودمان داریم که از دغدغه ها دور شویم و برای حتی چند دقیقه هم که شده به مشکلات فکر نکنیم. بیایید این فضا را... ادامه مطلب

اعتیادی به رنگ مجازی؛ معرفی اعتیادآورترین بازی های موبایل [قسمت اول]

حدود شش سال پیش، اتفاقی دلخراش صنعت بازی های ویدیویی را در بهت فرو برد؛ سانحه ای که از مرگ ناگهانی نوزادی به واسطه یک بازی خبر می داد. با توجه به گزارشات، مادر هنگام انجام عنوان FarmVille متوجه گریه فرزند سه ماهه اش می شود. پس برای آرام کردن وی، سعی می کند او... ادامه مطلب

معرفی بازی TiKiTaKa؛ حمله به سبک بارسلونا

بعد از تجربه TiKiTaKa، حالا با اطمینان می توانم بگوییم که 111% استاد ساخت عناوین ساده است. لقبی که پیش از این به استودیوی معروف و دوست داشتنی Ketchapp داده بودیم اما با توجه به وضعیت کنونی فرانسوی ها، شاید 111% بهترین جایگزین برای آن باشد. همانند اپلیکیشن های چند ماه گذشته 111%، «پختگی المان... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود