دست نوشته ها؛ بهترین بازی های Text Based که امسال منتشر شدند

چرا باید عناوین Text Based یا «متن محور» را تجربه کنیم؟ خیلی ساده است، بازی های ویدیویی معمولا ماجراجویی هایی را برای مخاطبین به وجود می آورند که ناممکن بوده یا تاکنون نمونه اش را از نزدیک مشاهده نکرده اید. اکنون بیایید تک تک لحظات این ماجراجویی را با تصمیم های خود پیش ببرید. طبیعتا بازیکن های زیادی می خواهند چنین تجربه ای را داشته باشند. ذات عناوین متن محور هم همین است.

این گونه بازی ها جای پرداخت به یک گیم پلی اکشن، دیالوگ هایی را نشان داده و شما باید با انتخاب بین آن ها سرنوشت یک انسان، قوم یا ملت را رقم بزنید؛ با دست باز تصمیم گرفته و تاثیرات رفتارها را ببینید. با توجه به این که ماه هاست شاهد انتشار بازی های خوب این سبک برای اسمارت فون ها هستیم، تصمیم گرفتیم امروز به بازی های متن محور پرداخت و بهترین های آن ها که طی سال جاری به انتشار رسیدند را معرفی نماییم.

اگر از کلیشه های صنعت گیمینگ خسته شده و می خواهید تجربه ای متفاوت داشته باشید، برترین های این هفته را از دست ندهید. پیش از پرداخت به اپلیکیشن ها، این نکته را فراموش نکنید به خاطر جمله های گوناگونی که هنگام تجربه عناوین Text Based به نمایش می آید، ممکن است کسانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند خیلی از انجام این بازی ها لذت نبرند. بنابراین پیش از دانلود به این مسئله دقت داشته باشید.

SIM - Sara is Missing

http://digiato.com/wp-content/uploads/2016/11/SIM-Sara-Is-Missing-mobile-game.jpg

اگر فکر می کنید بازی های ویدیویی سبک وحشت مرده اند، SIM - Sara is Missing کاملا دیدگاه شما را تغییر خواهد داد. همانگونه که هنگام معرفی این اپلیکیشن گفته بودیم، پس از Dark Echos تقریبا هیچ عنوان ترسناکی از اسمارت فون ها نتوانست این گونه ما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اپلیکیشنی که شاید لقب «عجیب ترین بازی سال برای تلفن های هوشمند» برازنده اش باشد. اینجا خبری از کاراکتری که جای او تصمیم بگیرید نیست.

خود شما پروتاگونیست بوده و باید با انتخاب دیالوگ هایی سعی کنید تا از سرنوشت عجیب سارا پرده بردارید. اما چگونه؟ داستان بازی پیرامون یافتن تلفن سارا می چرخد. شما که نقش یابنده را ایفا می نمایید، باید با گشتن اسمارت فون او و دست یابی به اطلاعات مهم ببینید چرا دختر داستان گم شده است. بد نیست بدانید بازی برای جذابیت بیشترش هر از چندگاهی تصاویر یا ویدیوهایی هم نشان می دهد که طبیعتا با تماشای آن ها بیشتر با اتفاقات درگیر می شوید.

 SIM - Sara Is Missing
 • SIM - Sara Is Missing
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Monsoonlab
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: 70 مگابایت

Reigns

reigns-mobile-game

بزرگترین جذابیت Reigns چگونگی استفاده توسعه دهنده از قانون سوم نیوتون است. شاید تقریبا تمام بازی های Text Based با همین کنش ها و واکنش ها ساخته شده باشند ولی Nerial با یک داستان فوق العاده توانست رنگ و بویی متفاوت به آن ببخشد؛ شما یک پادشاه هستید، برای آسایش زندگی مردم دست به انجام چه کارهایی می زنید؟ می کشید، می بخشید یا یک سیاست متفاوت را پیش می گیرید؟

Reigns به خاطر تاثیرات زیاد تصمیم های بازیکن [تصمیمات تنها خوب، بد یا خاکستری نیستند و نتیجه آن ها به رفتارهای شما وابسته است] و اتفاقات گوناگون که هنگام سلطنت خواهید دید، با استقبال گسترده منتقدین و بازیکن ها مواجه شد. به گونه ای که خیلی ها از هم اکنون ساخته Nerial را یکی از کاندیدای مهم بهترین اپلیکیشن های امسال می شناسند. اگر دوست دارید ببینید چگونه حکومت می کنید، عنوانی بهتر از Reigns نخواهید یافت.

Reigns
 • Reigns
 • قیمت: 2.99 دلار
 • سازنده: Nerial
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: 124 / 65 مگابایت

Seen

seen-teaser-cover-new-w600

چی می شد اگر یک فرصت متفاوت برای زندگی داشتید؟ Seen آمده تا این جواب را با نمایش یکی از حساس ترین دوره های حیات انسان ها بدهد. پتانسیل های اسمارت فون ها همیشه به معنای قابلیت های لمسی یا قدرت های سخت افزاری نیست. بعضی اوقات توسعه دهندگان دست به ساخت اپلیکیشن هایی می زنند که ذات «هندهلد» این دیوایس ها را هدف داده اند. خیلی ها شاید حوصله نداشته باشند پشت یک پی سی نشسته و بازی های Text Based را انجام دهند. بنابراین با اسمارت فون ها [به خاطر همراهی همیشگی] طعم جذابیت این گونه عناوین را می چشند.

Polychroma Games هم یکی از استودیوهایی است که توانسته از این قابلیت به خوبی استفاده کند. شما نقش دانش آموزی دبیرستانی با نام Mark Blythe را دارید که مهر یکی از همکلاسی هایش به دلش می نشیند. اکنون باید به او کمک کرده و با انتخاب دیالوگ ها وی را راهنمایی کنید. بد نیست بدانید Seen به خاطر واکنش های متفاوت کاراکترها به جملات و چت های واقعی الهام گرفته از پیام رسان فیسبوک با استقبال مخاطبین مواجه شد و تاکنون بازیکن های زیادی داستان خود را نوشته اند.

Seen
 • Seen
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Polychroma Games
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: 8.8 مگابایت

Lifeline: Whiteout

radovan-zivkovic-doomsayer-fin-w600

Lifeline را می توانیم از نخستین عناوین معروف Text Based اسمارت فون ها بنامیم که اتفاقا روی محبوبیت بیشتر این سبک هم تاثیر مثبت گذاشت. اینجا نه عاشقی را به معشوقش می رسانید و نه سلطنتی را به عهده میگیرید، تنها باید V. Adams را نجات دهید؛ کسی که با حافظه ای از کار افتاده باید به یک ماجراجویی با هوای بسیار سرد قدم گذاشته و جدا از بقا، ببیند چرا او به اینجا آمده است.

لحظه به لحظه حرکت آدامز با تصمیم های مخاطبین گره خورده و شما سرنوشتش را رقم خواهید زد. شاید جالب باشد بدانید گاهی اوقات نوتیفیکیش هایی واقعی روی دیوایس بازیکن می آید که وضعیت پروتاگونیست بازی را نشان می دهند. با این المان استودیو سازنده سعی نموده تا تجربه ای تعاملی تر نسبت به عناوین مشابه را هدیه داده و مخاطب را درگیر اتفاقات کند. با توجه واکنش های بسیار مثبت هم انگار 3 Minute Games همانند همیشه کارش را خوب انجام داده است.

Lifeline: Whiteout
 • Lifeline: Whiteout
 • قیمت: 1.99 دلار
 • سازنده: 3 Minute Games
 • سیستم عامل: اندروید و iOS
 • حجم: 71.4 مگابایت

مطالب مرتبط

معرفی بازی Motor Hero؛ قهرمانی موتورهای بی سوار

تجربه های ساده همیشه آرامش بخش نیستند. گاهی اوقات عناوینی را می بینید که از قانون KISS پیروی کرده و بازیکن به راحتی با مکانیزم ها اخت می گیرد ولی با کمی پیشروی، متاسفانه این عصبانیت است که جای خود را به آرامش کاذب ابتدایی می دهد. با این وجود باز هم تجربه خود را... ادامه مطلب

معرفی بازی Castle Creeps TD؛ مدافعین قلعه

تا حالا از خود پرسیده که برای چه سبک Tower Defence بازیکن ها را معتاد خود می کند؟ قابلیت احداث و ارتقا ساختمان های مختلف، استفاده از یک برنامه مناسب یا شاید هم علاقه انسان برای رویایی با چالش های گوناگون؛ تمام این ها درست هستند ولی هیچکدام همانند Flow نمی توانند پیرامون علت جذابیت... ادامه مطلب

معرفی بازی Mr Jump؛ روایتی متفاوت از سوپر ماریو ران

احتمالا با مواجه به جمله «روایتی متفاوت از سوپر ماریو ران» حدس زده اید که Mr Jump عنوانی الهام گرفته از ساخته معروف ژاپنی ها بوده و توسعه دهنده می خواهد همانند بعضی سازندگان، از هیاهوی به راه افتاده استفاده نماید. یا ممکن است با تماشای اسکرین شات ها یاد عناوین مشابه که اتفاقا طی... ادامه مطلب

کابوس تبهکاران؛ معرفی بازی ایرانی "پلیس جوان"

از دوران طلایی سبک Rail Shooter سالها گذشته؛ روزگاری که شلیک به تبهکاران در سکانس های از پیش رندر شده Virtua Cop، اوج لذت گیمری ما بود و هنوز شوترهای اول شخص بدون محدودیت پا به عرصه بازی ها نگذاشته بودند. اما نباید یک نکته را فراموش کنیم: تاریخ دوباره تکرار می شود. پلتفرم موبایل به عنوان زادگاه بازی... ادامه مطلب

معرفی بازی Cristiano Ronaldo: Kick'n'Run؛ با رونالدو پا به توپ شوید

حدود چند روز پیش بود که کریستیانو رونالدو در مصاحبه ای با شک و تردید خود را بهترین بازیکن بیست سال اخیر فوتبال خواند. این که حرف او را قبول داشته باشید یا نه به خودتان بستگی دارد، اما حداقل می دانیم که کنترل این ستاره پرتغالی در عنوانی با محوریت فوتبال چه قدر لذت... ادامه مطلب

معرفی بازی Nonstop Knight؛ توقف ممنوع

معمولا زمانی که نام نقش آفرینی به میان می آید، ذهن بسیاری از بازیکن ها سمت پیچیدگی های این سبک می رود. Nonstop Knight هم یک عنوان نقش آفرینی است، اما المان های بازی آن قدر ساده شده اند که شاید در ابتدا تعجب شما را برانگیزند. با این وجود نتیجه کار راضی کننده به... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود