چگونه می توان ذهنی قدرتمند و محکم داشت؟

در دنیای پر هرج و مرج امروز، تقویت ذهن به یکی از ضروریات زندگی بشر بدل شده است. به همین خاطر دیوید فینکل (نویسنده ی 11 کتاب پر فروش تجاری) و همکارانش تحقیقاتی در مورد علایم، عادات و عوامل تخریب کننده ی روان  انجام داده اند که نتایج حاصل از این تحقیقات توانسته توجه خواننده های زیادی را به خود جلب کند.

این نویسنده پرآوازه در یکی از کتاب های خود اینطور آورده:

بسیار خوب است که بدانیم انسان هایی که ذهن با ثباتی دارند چه کارهایی می کنند و چگونه فکر می کنند. اما اگر چنین افکاری به ذهن شما نرسند چه باید کرد؟ آیا کار خاصی برای سهولت این فرایند وجود دارد؟

راههای زیادی برای ساختن ذهن قوی وجود دارد. اخیرا متخصصان Greater Good Science Center (مرکز تحقیقاتی واقع در دانشگاه کالیفرنیا) چندین پژوهش در این مورد انجام داده اند که از نظر علمی نیز ثابت شده اند. در زیر خلاصه ای از این راهکارها را بخوانید:

  • نگرانی تان را بنویسید

write

یاداوری مداوم نگرانی ها و اتفاقات بدی که برایتان افتاده تنها می تواند شما را غمگین تر از قبل کند. بهترین کار این است که ناراحتی های خود را بنویسید.

نوشتن به شما کمک می کند که بینش جدیدی نسبت به چالش های زندگی تان بدست آورید. برای اینکار باید 20 دقیقه عمیق ترین افکار و احساساتی که نسبت به موضوع مورد نظر دارید را روی کاغذ بیاورید و بدانید هدف از این کار تولید یک شاهکار ادبی نیست بلکه این است که فقط نگرانی تان را روی کاغد بیاورید.

  • با ترس تان رو به رو شوید

آیا برای شما پیش آمده که بهترین فرصتهای تان را بخاطر ترس از حاضر شدن در عموم از دست بدهید؟ اگر چنین است، به آرامی و به طور مداوم خودتان را در معرض اموری که شما را می ترساند قرار دهید و این کار را با دُز کم شروع کنید. برای مثال٬ کسانی که از سخنرانی کردن در عموم می ترسند باید در قرارهای ملاقات، بیشتر صحبت کنند و این کار را تا زمانی ادامه دهند که برای سخنرانی در تلویزیون آمادگی کامل پیدا کنند.

  • با خود مهربان باشید

تنبیه باعث محکم تر شدن شما نمی شود بلکه بیشتر از همیشه خجالتی می شوید، در عوض خودتان را دوست داشته باشید و به گرمی با خود رفتار کنید.

چگونه تنبیه کردن خود را متوقف کنید؟ یکی از راهکارهای مرکز تحقیقاتی Greater Good این است که ببینید اگر دوست تان این کار را می کرد چگونه با او رفتار می کردید؟ سپس همان رفتار گرم و مهربان را با خود کنید.

  • مدیتیشن کنید

بله این پیشنهاد تکراری است اما حتما برای تکرار مداوم آن دلیل منطقی وجود دارد. مدیتیشن روی ذهن اثر مثبتی می گذارد و از آنجایی که باعث کاهش اضطراب می شود، طول عمر را افزایش می دهد.

  • ببخشید

بخشش

تحقیقات نشان داده که کینه باعث اشغال منابع ذهنی شما می شود از این رو دشمنانتان را نه بخاطر آنها بلکه بخاطر ثبات ذهنی خودتان ببخشید.

برای این کار باید مهربانی را جایگزین خشم تان کنید. سعی کنید دقایقی در مورد دشمن تان خوب فکر کنید. او نیز مانند شما انسان است و خطا می کند. در این زمان کاملا مواظب افکارتان باشید و حواس تان به قسمت هایی از ذهن تان باشد که در مقابل این مهربانی مقاومت می کند.

منبع:
inc ،

مطالب مرتبط

عادات افراد قوی ذهن کدامند؟

ذهن همه ی ما در مواقعی از زندگی به واسطه ی یک دوست یا همکار بد، کار نامناسب یا ازدواج بد مورد امتحان قرار می گیرد. هر اتفاق بدی که بیفتد شما باید با لنز دیگری آن را ببینید و برای اینکه با موفقیت از این امتحان ها بیرون بیایید، تصمیمات قاطعانه و درست بگیرید. نحوه... ادامه مطلب

کار هوشمندانه ای که هر فرد موفق انجام می دهد: بازگشت به مسیر اصلی

احتمالا تا به حال برای شما نیز اتفاق افتاده که برای خودتان هدفی مثل تمام کردن یک گزارش، پروپوزال، رفتن به باشگاه، دنبال نمودن رژیم غذایی سالم و یا حتی کنترل خشم، تعیین کنید و در انجام دادنش شکست بخورید. در این صورت قدم بعدی شما چیست؟ جواب این سوال، افراد موفق را از ناموفق جدا... ادامه مطلب

بهترین راه ها برای کنار آمدن با شکست

شکست بخشی از زندگی است و برای همه اتفاق می افتد. حتی استیو جابز از اپل، شرکتی که خود موسس آن بود، یکبار اخراج شد. گاهی با اینکه تلاش زیادی می کنید، شب های زیادی بیدار می مانید و خطرهای زیادی را به جان می خرید باز هم شکست می خورید. بر طبق تحقیقات صورت... ادامه مطلب

آیا به اندازه کافی عالی هستید؟

اکثر کارآفرینان و کارمندان یک نگرانی مشترک دارند: آیا همه ی تلاش شان را کرده اند یا می توانستند بهتر از این باشند؟ هرگز از خود انتظارات بی جا نداشته باشید. اگر با انجام دادن کاری به جامعه ی خود خدمت می کنید، بدانید که عالی هستید. توانایی انسان ها با یکدیگر متفاوت است از... ادامه مطلب

راهکار ساده متخصصان اعصاب برای بالا بردن بهره هوشی: مدیتیشن کنید

آیا می دانستید که با انجام برخی تمرینات در زمانی کمتر از میزان اختصاص یافته برای صرف نهار می توانید بهره هوشی تان را به میزان قابل توجهی بالا ببرید؟ قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است بدانید که کلا دو نوع هوش وجود دارد: هوش متبلور و هوش سیال. توانایی شما در بهره برداری از اطلاعات،... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x