دوو شریک صنایع کشتی سازی ایران شد

نام دوو در ایران اساسا با صنایع خودروسازی و عرضه محصولات لوازم خانگی این شرکت مطرح می شود اما واقعیت این است که امپراطوری عظیم کیم وو چونگ، نابغه اقتصادی کره در قرن گذشته میلادی حیطه بسیار بزرگتری از این صنایع را شامل می شود.

کیم وو چونگ در نیمه دوم قرن بیستم طوفانی در اقتصاد و صنعت کره به پا کرد و با خریداری بسیاری از شرکت های زیان ده و در معرض خطر ورشکستگی، آن ها را به صنایعی سود ده و افتخار آفرین برای کره تبدیل کرد.

در عظمت عملکرد چونگ همین بس که در سال 1970 بیش از 40 درصد از حجم صادرات کره جنوبی به آمریکا توسط مجموعه شرکت های تحت امر او صورت می گرفت و عملکرد این اقتصاد دان و بازرگان بین المللی در نجات شرکت ها آن چنان درخشان بود که دولت کره جنوبی از او رسما درخواست می کرد تا با در اختیار گرفتن برخی کمپانی های زیان ده دولتی، آن ها را به سود دهی برساند.

dsme-4

یکی از این شرکت ها کمپانی کشتی سازی دولتی کره جنوبی بود که اتفاقا یکی از سخت ترین صنایع تحت هدایت چونگ نیز به شمار می آید چرا که پروسه تغییر ساختار مالی و مدیریتی این شرکت برای رسیدن به سود دهی یازده سال زمان نیاز داشت.

جالب است بدانید که چونگ در تمامی زمینه های کاری خود به موفقیت دست نیافته و شکست های متعددی را نیز تجربه کرده است، برای مثال صنایع خودروسازی دوو که در کشورمان نیز شهرت قابل توجهی دارد، پس از چند اشتباه استراتژیک دچار ورشکستگی شد و هم اکنون تحت مالکیت کمپانی آمریکایی جنرال موتورز قرار دارد.

اما روایت بخش صنایع دریایی و کشتی سازی دوو که با نام اختصاری DSME شناخته می شود به کلی با ماجرای صنعت خودروسازی متفاوت است و این شرکت هم اکنون یکی از سازندگان دریایی مطرح جهان در زمینه کشتی های تجاری، کانتینتر های حمل بار و سایر ملزومات بندرگاهی به شمار می رود.

dsme-3

حالا قردادی بین ایران و شرکت کشتی سازی دوو بسته شده که براساس آن قرار است دوو یک پایانه مخصوص کشتی سازی در ایران احداث کند و ضمن تامین اعتبار مالی این پروژه، دانش ساخت این پایانه را نیز در اختیار ایران قرار دهد.

براساس اطلاعات اولیه در پی امضای قرارداد ساخت این پایانه، راه برای ورود این شرکت به بازار کشتی سازی ایران بسیار هموار می شود و این شرکت می تواند صادرات مربوط به کشتی و قطعات ذی ربط به ایران را توسعه دهد.

مطالب مرتبط

بررسی خودروهای دست دوم 10 الی 15 میلیون تومانی [بخش دوم]

پس از انتشار بخش اول از راهنمای خرید خودروهای 10 الی 15 میلیون تومانی، در ادامه قصد داریم به بخش دوم پرداخته و نگاهی گذرا به گزینه های حاضر در این بازه داشته باشیم. قبل از وارد شدن به جزییات باید در همین ابتدا اشاره کنیم که اکثر خودروهای موجود در بخش دوم، عمر زیادی... ادامه مطلب

از لغو مجوز واردات شورولت تا تکمیل بزرگراه تهران شمال توسط دوو

این روزها ارتباط با شرکت های مطرح و مذاکرات با گروه های بین المللی برای پروژه های بزرگ، بیشترین سهم را در خبرهای مهم داخلی تشکیل می دهند و در همین ارتباط امروز شاهد خبرهای متعددی از همکاری یا عدم همکاری بین طرفین ایرانی و خارجی بودیم. حذف نام شورولت از فهرست ثبت سفارش پرونده ورود جنجالی خودروهای... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود