افزایش جریمه رانندگان تهرانی به ضرر خودروسازان تمام می شود

این روز ها ممکن است در خیابان های پر رفت و آمد و شلوغ تهران خودروهای عجیب پژو 206 مجهز به چند دوربین را ببینید. چند روزی است که طرح مکانیزه کنترل تخلفات ساکن ، مامور مبارزه با پارک های دوبل و پارک در مکان های ممنوعه شده و مدیر فنی این طرح اخیرا از اعمال قانون دو هزار خودرو در هر ساعت خبر داده است.

تمامی مراحل این نوع جدید از اعمال قانون به صورت مکانیزه است و در صورت تشخیص پارک ممنوعه دوربین جلویی پلاک آن خودرو را تشخیص داده و دوربین عقب خودرو را اعمال قانون کرده و همزمان اطلاعات در پایگاه داده های این ستاد ذخیره می شود.

206-fine-5

اگر شهرداری به فکر گسترش محل های پارک و یا پارکینگ های طبقاتی نباشد ، احتمال این نوع از جریمه ها رکورد دار جدید در لیست تخلفات راهنمایی و رانندگی خواهد بود.

206-fine-1

در واقع این سوال به وجود خواهد آمد که چرا به جای ایجاد طرحی برای جریمه این رانندگان ، محل های پارک در کلان شهر هایی مانند تهران افزایش نمی یابد و همچنان صورت مساله ، یعنی کمبود شدید جای پارک در تهران باعث به وجود آمدن چنین آمار های عجیب و غریبی در صدور برگ های جریمه می شود.

مسلما شهروندان تهران با توجه به ترافیک و اخذ جریمه های متعدد، کمبود جای پارک، احتمال وقوع تصادف و ده ها مشکل دیگر، از رانندگی در این کلان شهر لذتی نمیبرند و به ناچار تن به خرید خودرو درگیر شدن با این مشکلات می دهند.

206-fine-3

بنابراین ریشه مشکل ترافیک، آلودگی هوا و البته تخلفات متعدد رانندگی را باید در کمبود وسایل نقلیه عمومی جستجو کرد که متاسفانه هنوز راه حل سریعی برای رفع این کمبود بسیار جدی مطرح نشده اما همانطور که مشخص است هر روز با نصب دوربین های بیشتر و وضع قوانین جدید، رانندگی در تهران سخت تر و پر هزینه تر می شود.

206-fine-6

بدون شک افزایش کنترل تکنولوژیک پلیس بر آمد و شد در کلان شهری مانند تهران به خودی خود امری مثبت تلقی می شود اما واضح است که چنین نظارت هایی باید در راستای رفع یا کاهش مشکلات شهری انجام شود تا گره ای از کار شهروندان باز شود.

206-fine-4

از منظر قانونی ظاهرا بخشی از درآمد ناشی از جرایم رانندگی باید برای اموری نظیر توسعه مترو، اتوبوس و احتمالا پارکینگ های عمومی صرف شود اما در این زمینه حواشی مختلفی وجود دارد و آنطور که از شواهد امر بر می آید شهرداری تهران همواره از کمبود بودجه برای تامین هزینه چنین پروژه هایی گله مند است.

parking-irankhodro

به هرحال اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند با توجه به معضلات یاد شده انگیزه شهروندان برای خرید خودرو هر روز بیشتر از دیروز کاهش می یابد و در نهایت این صنعت خودروسازی است که از کمبود مشتری دچار آسیب و زیان خواهد شد، سرنوشتی که ظاهرا مقدر شده و راه برون رفتی برای پیشگیری از وقوع آن دیده نمی شود.

مطالب مرتبط

تفاوت انواع قبض جریمه از دیدگاه پلیس راهنمایی و رانندگی

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا سرهنگ احمد کرمی‌‌ اسد در خصوص انواع قبوض جریمه رانندگی اعلام كرد: ابلاغ تخلفات و جرائم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دو برگی و دوربینی صورت می‌گیرد. رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا به ابلاغ تخلف به صورت تسلیمی پرداخت و تصریح کرد: در این مورد پلیس، راننده متخلف را... ادامه مطلب

تکذیب شایعه افزایش نرخ جرائم رانندگی

معاونت پلیس راهور کشور اخبار وشایعات مربوط به افزایش نرج جریمه های رانندگی را تکذیب کرد و گفت تا این لحظه هیچ تغییری در نرخ جرایم رانندگی کشور به وجود نیامده و پلیس هم درخواستی برای افزایش نرخ جرایم نکرده است و از مردم درخواست کرد به شایعات پخش شده از این خصوص توجه نکنند. اما... ادامه مطلب

ابلاغ حذف جریمه دیرکرد خلافی خودرو و شرط سربازی برای گواهینامه رانندگی

در هفته نیروی انتظامی قرار داریم و به همین مناسبت، پلیس از حذف شدن جریمه های تاخیر دوبرابری قبض های جریمه خبر داده است. براساس قانون، قبض های جریمی تسلیمی به رانندگان در صورت عدم پرداخت پس از دوماه مشمول جریمه 100 درصدی (افزایش دو برابری قیمت) می شوند، اما حالا پلیس تصمیم گرفته تا در... ادامه مطلب

جریمه برای جملات ادبی و فلسفی؛ دردسر تازه رانندگان وانت

پشت نویسی خودروها پدیده ای بسیار فراگیر است که از دیرباز بین رانندگان خودروهای سنگین و برخی مالکین خوش ذوق خودروهای سواری رایج بوده است. به تازگی استفاده از علائم و برچسب های مختلف از لوگو برندهای معروف گرفته تا نماد های اختصاصی مربوط به مواد مخدر، جملات انگلیسی تهدید آمیز و حتی پندهای آموزنده مربوط... ادامه مطلب

جریمه های تازه در انتظار رانندگان ایرانی

حدودا دو سال قبل بود که پلیس ناگهان تصمیم گرفت با تغییر قانون، گردش به طرفین (چپ و راست) در پشت چراغ قرمز را تنها در تهران ممنوع کند. در واقع طبق قوانینی که پیش تر در آموزشگاه های رانندگی تدریس می شد، چراغ قرمز تنها مسیر مستقیم را در بر می گیرد و در صورتی... ادامه مطلب

روایتی از اولین قبض جریمه تاریخ؛ پرداخت یک شیلینگ برای سرعت 13 کیلومتر بر ساعت

بیایید برای یک دقیقه به گذشته سفر کنیم. فرض کنید ژانویه 1896 است، شما جز معدود افراد مالک خودرویی با موتور ICE « موتور احتراق درون» هستید. قانون در آن زمان رانندگان را مجاب می کرد تا با حداکثر سرعت 3 کیلومتر در ساعت به رانندگی بپردازند، و توسط فردی پیاده که پرچمی قرمز یا فانوسی... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x