محققان اولین نشانگر زیستی خون برای بیماری MS را یافتند

اگرچه تاکنون روشی برای درمان کامل بیماری MS شناسایی نشده است اما داروهایی وجود دارند که می توانند به جلوگیری از حمله ها و افزایش کارایی پس از وقوع حمله کمک کنند. با این حال سه زیر گروه از این بیماری وجود دارد که شناسایی نوع آن و تأثیر درمان های کنونی بر روی آنها، بسیار گران قیمت و زمان بر است.

هم اکنون یک تیم تحقیقاتی بین المللی پس از 12 سال تلاش موفق به یافت نشانگر زیستی شدند که با یک آزمایش خون ساده می توان به زیر گروه بیماری MS پی برد.

در حال حاضر بیماران مبتلا به MS برای تشخیص زیر گروه بیماری خود می بایست هفته ها صبر کنند و در این مدت به درمان هایی روی آورند که حتی ممکن است روی زیر گروه بیماری آنها بی تأثیر باشد. محققان معتقدند که با آزمایش خون نشانگر زیستی مورد اشاره می توان با دقت 85 تا 90 درصد نوع بیماری را تشخیص داد که به پزشکان کمک می کند تا درمان مناسب را سریعتر تجویز کنند.

دکتر لیم سرپرست گروه تحقیقاتی گفت:

اطلاعات منحصر بفردی که از هر نشانگر زیستی کسب می شود، می تواند منجر به توسعه درمان های شخصی سازی شده برای هر فرد شود.

گفتنی است آزمایش بیومارکر مورد اشاره حاوی تریپتوفان است که به گفته محققان در التهاب های مغزی نیز مشاهده می شوند، بنابراین احتمالاً می تواند منجر به تشخیص و درک بهتر بیماری های دیگر مرتبط با التهاب و انحطاط نورون ها مانند آلزایمر، پارکینسون و بیماری نورون حرکتی شود.

منبع:
NewAtlas

مطالب مرتبط

با بیماری اسکلروز چندگانه یا اِم اِس بیشتر آشنا شویم

معمولا با خستگی شدید و دائمی شروع می شود. ابتدا، فرد احساس می کند که لابد در حال سرما خوردن یا ابتلا به یک بیماری مقطعی بوده و نیازمند خواب بیشتر است. اما خستگی تداوم می یابد و هر چقدر هم که اوقات در حال استراحت سپری شود، این حس از بین نمی رود. سپس دردهای... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x