کدام خبرها در فضای مجازی پربیننده می شوند؟

برای دانستن آنکه خبری در فضای وب پر بیننده می شود یا خیر چه باید کرد؟ بسیاری باور دارند که تنها سحر و جادو می تواند موفقیت یک خبر در جذب مخاطبان را پیش بینی کند. البته که نمی توان این موضوع را صرفا به جادو نسبت داد اما روشن است که چنین خبرهایی ترکیبی جادویی از کیفیت ها، تمایلات انسانی و عادات آنلاین را در خود جای داده اند.

به تازگی دانشمندان عصب شناسی دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقی را انجام داده اند که طبق آن مغز انسان براساس برخی محاسبات ساده، به سمت برخی خبرها جذب می شود.

در واقع مغز ضمن دنبال نمودن خبرها، در نظر می گیرد که آیا موضوعی خاص برای آن و همچنین دیگران جذاب است یا خیر و آیا اشتراک گذاری آن خبر می تواند منجر به بهبود جایگاه و روابط فرد شود یا نه؟

در مرحله بعدی مغز با استفاده از ابزارآلات ارزش گذاری استانداردی که درونش قرار دارند، ارزیابی های اشاره شده را با هم تلفیق می کند و امتیازی را به یک خبر تخصیص می دهد و در نهایت تصمیم می گیرد که آیا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد یا خیر.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا با پایش این قبیل فرایندهای مغزی در افرادی که مقالات سلامتی نشریه نیویورک تایمز را مطالعه کرده اند، به اطلاعات خوبی در رابطه با پربیننده شدن خبرها در فضای وب دست یافته اند.

Emily Falk مولف ارشد مقاله منتشر شده در این رابطه و مدیر آزمایشگاه عصب شناسی ارتباطی پنسیلوانیا در این باره به وبسایت آرس تکنیکا گفته است:

اینکه مغز به این قبیل توانایی های اختصاصی دست پیدا کرده بسیار جالب است. داده های به دست آمده نشان می دهند میزان ارتباط یک خبر به فرد و همچنین ارتباط آن با جامعه دو مورد از مهم ترین ارزش های خبری محسوب می شوند.

و نکته دیگری که نباید فراموش کرد اینکه، آن داده ها و محاسبات مغزی ظاهرا جنبه عمومی دارند؛ طبق گفته مولف ارشد این مقاله، فعالیت های مغزی افراد وجوه مشترک فراوانی دارند و در نتیجه موضوعات متعددی وجود دارند که می توانیم در رابطه با حوادث و اتفاقات جهان اطراف با آنها در میان بگذاریم و مطمئن باشیم که مورد توجه شان قرار می گیرند.

تمرکز مغز روی موضوعات

برای ریشه یابی فعالیت های مغزی مرتبط با خبرهای پربیننده، Falk و همکارانش ابتدا به بررسی حجم بالایی از تحقیقات و تحلیل های صورت گرفته پیرامون ارتباط فرایندهای فکری با نواحی خاص مغز پرداختند. آنها در ادامه ریز نواحی و سیستم های موجود در مغز را پیدا کردند که به فرایند ارزش گذاری، ذهنیت سازی (درک یا پیش بینی وضعیت های ذهنی دیگران) و همچنین توقعات مربوط به خود ارتباط می یافتند.

پژوهشگران در ادامه از تکنیک تصویر برداری MRI (که با استفاده از جریان خون فعالیت های مغزی را پایش می کند) برای پایش فعالیت مغزی هشتاد داوطلبی استفاده کردند که همزمان مشغول مطالعه تیتر و خلاصه خبرها بودند.

البته لازم است باز هم اشاره نماییم که کلیه خبرها به سلامت مربوط می شدند اما میزان توجه مخاطبان فضای وب به آنها در سطح متفاوتی بوده است و مشارکت کنندگان در این تحقیق نیز اطلاعی از این بابت نداشتند. مجموع اشتراک گذاری خبرهای انتخابی در فیسبوک، توییتر و یا از طریق ایمیل نیز در بازه 34 تا 12743 بار گزارش شد.

در ادامه دانشمندان فعالیت های مغزی داوطلبان را مورد بررسی قرار دادند و تغییرات مشاهده شده در نواحی که به آنها اشاره کردیم را پایش کردند. آنها در مدلسازی داده ها دریافتند که فعالیت در تمامی آن نواحی با تصمیم گیری داوطلب برای اشتراک گذاری خبر و همچنین پربیننده شدن آن در فضای مجازی در ارتباط بوده است.

هرچه فعالیت سیستم ارزش گذاری مغز در حین خواندن یک خبر بیشتر شود، آن خبر نیز پربیننده تر می گردد

اما این امر پیرو الگوی خاصی بوده: فعالیت های مغزی داوطلبان نشان داد که علاقه شخصی فرد به موضوع و همچنین علاقه جامعه به آن صرفا عامل پربیننده شدن آن نبوده است و همزمان مغز نیز باید از سیستم ارزشگذاری خود استفاده کند؛ آنجا که فعالیت نواحی مرتبط با علایق شخصی و اجتماعی مغز زیاد شده، فرایند واحد سنجش ارزش خبر نیز بالا رفته است و این مساله ظاهرا تاثیر قابل توجهی در اشتراک گذاری خبرها داشته. به بیان دیگر هرچه فعالیت ها در سیستم ارزش گذاری مغز زیاد می شود، آن خبر نیز پربیننده تر می شود.

لازم است یادآور شویم که طبق گفته Falk این مرکز ارزش گذاری و سنجش ارزش خبرها در مغز همه وجود دارد و صرفا هم به خبرها اختصاص ندارد بلکه حتی در تصمیم گیری بر سر اینکه چه بخورید یا چه کاری انجام دهید هم دخیل است.

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا همچنین جنبه های مختلف خبرها که ممکن بود به خودی خود فعالیت نواحی مختلف مغز را بالا ببرد، مورد پایش و نظارت قرار دادند. آنها برای این منظور از کامپیوتر و عوامل انسانی برای تشخیص مثبت بودن، مفید بودن و جنجالی بودن خبرها و همچنین خاصیت برانگیزاننده شان بهره گرفتند چراکه ظاهرا فعالیت نواحی خاص مغز در زمان مشاهده این نوع خبرها زیاد می شود.

در پایان تحقیقات اعلام گردید که گرچه میزان فعالیت مغزی محکم ترین عامل در پیشگویی پر بیننده شدن یک خبر به حساب می آید اما حتی این فاکتور تنها 20 درصد در همه گیر شدن یک خبر دخیل است.

شاید به خواندن این مقالات هم علاقمند باشید:

مطالب مرتبط

شش نکته مهم که باید درباره نحوه یادگیری مغزتان بدانید

اگر بخواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، ساز زدن بیاموزید، از کتاب هایی که می خوانید استفاده بیشتری کنید؛ دانستن این که مغز شما چگونه مطالب جدید را می آموزد به شما در پیشرفت سریعتر کمک خواهد کرد. با این که جزئیات شیوه یادگیری در افراد مختلف کمی تفاوت دارند؛ اما مغز های ما اطلاعات... ادامه مطلب

تایپ از طریق انگشت شست، مغز انسان را تغییر می دهد

براساس پژوهشی که توسط موسسه نورواینفورمتیکز دانشگاه زوریخ انجام شده، اسمارت فون ها در حال تغییر دادن مغز بشر امروز هستند. این تحقیق نشان می دهد، با تغییر گرایش کاربران در استفاده از تلفن های تاچ به جای دکمه ای، بخش هایی از مغز آنها که با شست هایشان در ارتباط است نیز به خاطر افزایش فعالیت های... ادامه مطلب

باکتری کنترل کننده مغز از اشتهای زیاد جلوگیری می کند

چه چیزی حس سیری یا گرسنگی را در بدن به وجود می آورد؟ باید بدانید اشتها به طور کلی توسط هورمون های موجود در روده دیکته می شود که تا پیش از رسیدن به مغز در جریان خون به گردش در می آیند و در آخر سیستم عصبی، حس سیری را به شما اعلام می... ادامه مطلب

آیا مغز بزرگ تر باعث هوشمندی بیشتر خواهد شد؟

مغز انسان ساختار بسیار پیچیده و عجیبی دارد که هنوز انسان به طور کامل موفق نشده تمام زوایای آن را بررسی کرده و به آن ها بپردازد. در واقع یکی از مهم ترین عواملی که انسان را نسبت به دیگر موجودات برتر نشان می دهد ساختار مغزی پیچیده تر است. پرسش حالا اینجا است که اگر... ادامه مطلب

مغز انسان تا چه حد در زمان خواب هوشیار است

بسیاری از ما خوابیدن را مثل خاموش کردن کلید برق توصیف می کنیم. گویا کلیدی در مغز ما قرار دارد که با خاموش کردن آن، بدن به طور کل خاموش می شود اما این طرز فکر در مورد انسان کاملا نادرست و غیر قابل قبول است. بدن انسان کلید خاموشی ندارد و تنها زمانی خاموش... ادامه مطلب

کنترل ذهنی اگزواسکلتون با استفاده از ایمپلنت های مغزی ممکن می شود

دستگاه تازه ای برای افراد ناتوان و یا معلول توسعه یافته که برای آنها امکان کنترل اگزواسکلتون ها (ربات پوشیدنی) توسط ذهن را مهیا می سازد. وسیله مورد اشاره توسط محققان دانشگاه ملبورن ساخته شده و بدون نیاز به عمل جراحی جمجمه، می تواند مستقیماً به مغز انسان متصل شود. برای این کار کافی است اسنتتی در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x