تصویب شد؛ کاهش سن معاینه فنی خودروهای نو به چهار سال و افزایش گارانتی به 2 سال

در ادامه سری مباحث مربوط به یافتن راه هایی برای کاستن از آلودگی هوا، مدت هاست که بحث سن حداقلی خودروها برای دریافت معاینه فنی مطرح شده است.

بر این اساس مجلس شورای اسلامی در تازه ترین مصوبه خود از کاهش سن اجباری دریافت معاینه فنی از 5 سال به 4 سال خبر داده است و با این حساب می توان گفت که تمامی خودروهای ساخته شده پیش از سال 92 و 2013 مشمول دریافت معاینه فنی خواهند بود.

البته متاسفانه پلیس به عنوان مرجع جریمه خودرهای فاقد معاینه فنی تاکنون سن دقیق خودروهای مشمول دریافت معاینه فنی را به شکل رسمی (براساس سال تولید) اعلام نکرده است و همین مسئله نیز در طی سال گذشته باعث سردرگمی بسیاری از مالکین شده بود.

بر اساس مصوبه تازه مجلس، پلیس می تواند نسبت به جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی براساس روزهای تردد اقدام کند و با توجه به جریمه 50 هزار تومانی نداشتن معاینه فنی (به ازای هر روز) می توان گفت که در صورت اثبات تردد خودرو فاقد معاینه، این جریمه برای طولانی مدت سر به فلک خواهد کشید.

به خصوص آنکه دوربین های پلاک خوان فعال در محدوده طرح زوج و فرد هم اکنون از قابلیت تطبیق شماره پلاک با اطلاعات دریافتی از سامانه معاینه فنی (سیمفا) برخوردارند و هیچ بعید نیست که چنین قابلیتی در طی سال جاری در سایر شهر های کشور نیز اجرایی شود.

این درحالیست که دریافت معاینه فنی با پرداخت هزینه 22 هزار تومانی امکان پذیر است و از این رو می توان گفت که حتی فارغ از مباحث محیط زیستی و ایمنی خودرو که در زمان معاینه فنی مورد توجه قرار می گیرند، اقدام رانندگان برای اخذ معاینه فنی از نظر اقتصادی نیز توجیه فراوانی دارد.

از طرف دیگر اهالی مجلس جریمه 3 میلیون تومانی را نیز برای مسئولین متخلف مراکز معاینه فنی در نظر گرفته اند که شامل مراکز صادر کننده برگه های تقلبی و فاقد اصالت فنی خواهد شد.

هدف طراحان قانون هوای پاک، کاهش مهلت معاینه فنی برای خودروهایی با عمر سه سال و بیشتر بوده است و از این رو می توان گفت که تغییر این قانون از 5 به 4 سال را نمی توان چندان به حساب تصویب کامل طرح مذکور دانست.

به خصوص آنکه در خلال این قانون، اجبار خودروسازان و وارد کنندگان خودرو برای گارانتی خودروهای نو به مدت دوسال (یا 40 هزار کیلومتر) نیز تصویب شده است و این مسئله با تعیین عمر چهار ساله برای معاینه فنی تضاد نسبی دارد.

در واقع اگر نمایندگان مجلس معتقدند که کیفیت خودروهای به شکلی است که در 4 سال کیفیت اولیه خود را حفظ می کنند، تعیین گارانتی فقط برای دو سال نمیتواند توجیه منطقی داشته باشد.

مطالب مرتبط

جزئیات بیشتر از واردات غیر قانونی بیش از 13 هزار خودرو از مبادی قانونی کشور

حدود 8 ماه سامانه ثبت سفارش خودرو بسته بود تا هیچ خودرویی به مزرهای ایران وارد نشود اما لابی چند واردکننده خودرو قوی‌تر از تمام قوانین و محدودیت‌‌های اعمال شده کشوری بود و در همین مدت زمان 2 نمایندگی مجاز و 4 نمایندگی غیرمجاز با دسترسی به سامانه ثبت سفارش، 13 هزار و 500دستگاه خودرو... ادامه مطلب

جریمه در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی؛ اجرای مجدد طرح L.E.Z از اول آبان

پیشتر در مورد اجرای طرح کاهش منطقه ای آلودگی هوا (L.E.Z) و اجرای ناگهانی آن از اول مهرماه در تهران نوشته بودیم، پس از آنکه اجرای ناگهانی این طرح منجر به ایجاد صف های طولانی و جریمه برخی رانندگان بدون اطلاع قبلی شد، مسئولین اجرای این قانون را متوقف کردند. حالا خبر می رسد که از... ادامه مطلب

اول اردیبهشت؛ زمان اجباری شدن معاینه فنی موتورسیکلت ها

معاینه فنی برای وسایل نقلیه گازسوز و موتورسیکلت ها از اول اردیبهشت ماه اجباری خواهد شد. این خبر جدیدی است که از سوی مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به رسانه ها ابلاغ شد و البته این قانونی است که باید سالیانی پیش اعلام و اجباری... ادامه مطلب

جریمه 50 هزار تومانی در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی

پاییز سال گذشته بود که طرحی برای اعمال جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی در تهران اجرایی شد. این طرح تاکنون تنها محدوده زوج و فرد شهر تهران را در بر می گرفته است اما چند ماهیست که نسل تازه دوربین های نظارتی و کنترلی پلیس به کشورمان راه یافته و به تدریج شاهد هوشمند تر شدن... ادامه مطلب

معضل تازه طرح ترافیک جدید؛ ناتوانی کاتالیزور خودروهای ایرانی برای اخذ معاینه فنی برتر [تماشا کنید]

در سریال دنباله دار اجرای طرح ترافیک جدید و الزام خودروها به داشتن معاینه فنی معتبر، «سید نواب حسینی منش» مدیرعامل مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر از فروش کاتالیست های فاقد الزامات آلایندگی داد. کاتالیست که به عنوان قطعه کاهش دهنده آلایندگی خودروها شناخته می‌شود باید درون سوز باشد و اجازه ندهد که آلاینده‌ها وارد... ادامه مطلب

جزییات اجرای طرح LEZ و دریافت معاینه فنی برای تردد در مرکز تهران

ماجرای جایگزینی طرح کاهش آلودگی هوا که با نام عجیب (L.E.Z) شناخته می شود به جای طرح ترافیک و زوج و فرد به تابستان سال گذشته باز می گردد، زمانی که با توجه به گذشت بیش از 10 سال از اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در عمل کاهش چشمگیری در سطح آلودگی مرکز... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x