تحول در صنعت خودروسازی؛ خواسته ای مردمی از دولت دوازدهم

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران و تشکیل دولت دوازدهم چه انتظاراتی از این دولت در مورد بهبود شرایط صنعتی کشور وجود دارد؟

این پرسشی است که متاسفانه تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته و وعده های انتخاباتی و برنامه های اعلام شده توسط نامزد ها بیشتر به گشودن گره از مشکلات اقتصادی کلان یا اشتغالزایی تمرکز داشته است.

اما واقعیت این است که حتی فارغ از محدودیت های اقتصادی و تکنولوژیک موجود و آمار قابل توجه نیروهای آماده به کار، شرایط صنعت خودرو به عنوان دومین صنعت مهم کشور (پس از صنایع مربوط به نفت و گاز) نیاز به یک تحول استراتژیک را نشان می دهد که متاسفانه تاکنون برنامه جامعی در خصوص آن ابلاغ نشده است.

سند چشم انداز 1404 به تولید 2.5 میلیون دستگاه خودرو اشاره دارد و علی الظاهر خودروسازان کشور نیز در این راستا گام بر می دارند، آنچنان که طی سال گذشته بیش از 1.5 میلیون دستگاه خودرو تولید داخل راهی خیابان شد و اگر توان خرید مردم نیز در پی ادامه روند بهبود رشد اقتصادی افزایش یابد، احتمال تولید 2 میلیون دستگاه خودرو در ایران چندان دور از ذهن نخواهد بود.

با این وجود توجه به مسائلی نظیر ترافیک، آلودگی هوا، شرایط جاده ها، تلفات بالای رانندگی و هزینه اقتصادی ناشی از افزایش مداوم مصرف بنزین در کشور نشان می دهد که افزایش تعداد خودروهای تولیدی لزوما نمی تواند راه حل مناسبی برای آینده این صنعت و مردم ایران زمین باشد.

از سوی دیگر با توجه به تعداد بالا و مازاد بز نیاز نیروهای انسانی در صنایع خودرو سازی (حدود 60 درصد به روایت برخی از آمارها) و اشتغال زایی بالای این صنعت مشخص است که کوچک کردن صنعت خودرو نیز علیرغم توجیه اقتصادی و زیست محیطی، دارای پیامد های اجتماعی و سیاسی خواهد بود.

اما برای رفع این تضاد راه حلی منطقی نیز وجود دارد، نیاز فوق العاده جدی کشور به گسترش سیستم حمل و نقل عمومی و پاک، نشان می دهد که می توان با تغییر استراتژی صنعت خودروسازی، به جای تولید خودروهای سواری در شمار میلیونی، به سمت تولید واگن های مترو، قطار و اتوبوس های درون شهری پاک (برقی یا گاسوز) پرداخت.

در کنار این موارد احداث کارخانه هایی برای ساخت و مونتاژ موتور و دوچرخه های برقی نیز می تواند تا حد زیادی گره گشا باشد، به خصوص که با نگاهی به ترافیک سنگین تهران و سایر کلان شهر ها می توان دریافت که استفاده از خودروهای تک سرنشین تا چه حد شایع است و نیاز به حمل و نقل انفرادی افراد (مانند آنچه در خودروهای تک سرنشین اتفاق می افتد) با عرضه موتور سکیلت های برقی به سالم ترین شکل مرتفع می شود.

در واقع در شرایطی که صنعت خودروسازی در بخش سواری با مازاد نیرو و کمبود مشتری مواجه است، در بخش صنایع حمل و نقل عمومی با کمبود منابع مالی، توقف خطوط تولید و اشتغال حداقلی مواجهیم و این در شرایطی که تقریبا تمامی کلان شهر های کشور با مشکلات ناشی از ترافیک و آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند.

خطوط مترو تهران

خطوط مترو لندن

خطوط مترو توکیو

بنابراین از دولت آینده انتظار می رود که با سرمایه گذاری در کارخانه های واگن سازی و اتوبوس سازی، نیروی مازاد ایران خودرو و سایپا را در این شرکت ها مشغول به کار کند تا ضمن حل مشکل بازدهی پایین ایران خودرو و سایپا، روند گسترش حمل و نقل عمومی نیز سریعتر شود.

همچنین توجه به کیفیت خودروهای سواری به جای تمرکز بر آمار های کمی می تواند تضمین کننده بقای صنعت خودروسازی ایران در بلند مدت باشد.

در شرایطی که خودروسازان بزرگ جهان با سرعتی سر سام آور به سمت تولید خودروهای برقی، هیبریدی و خودران گام بر میدارند، توجه بر آمار تولید خودروهای قدیمی که تنها در داخل کشور بازار مصرف دارند، با آینده نگری هوشمندانه در در تضاد است.

به خصوص آنکه دو خودروساز بزرگ کشور علیرغم حمایت همه جانبه و بهره مندی از بازار انحصاری برای سالیان سال، حتی نتوانسته اند کیفیت محصولات قدیمی خود را در سطح رضایت مشتریان حفظ کنند و در شرایط فعلی محصولاتی قدیمی، نا امن، کم کیفیت، آلاینده، پر مصرف و گران قیمت (در مقایسه با قیمت خودروهای خارجی و درآمد سرانه کشور) را تولید می کنند.

در شرایط کنونی علیرغم گشوده شدن گره های بسیاری از صنعت خودروسازی پس از امضای برجام و بازگشت شرکای خارجی، امید چندانی به ساخت و تولید خودروهای ارزان قیمت با قیمت کمتر از 40 - 50 میلیون تومان در آینده نیز وجود ندارد و مسلما ادامه تولید خودروهای فعلی در شمار میلیونی جز ضرر و زیان فردی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از خروج ارز و عقب ماندگی بیشتر صنعت خودروسازی ایران نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

اما در صورت اجرای دو راه کار مربوط به تغییر استراتژی صنعت خودرو در بلند مدت می توان افزایش بهره وری، کاهش آلودگی هوا، بهبود شرایط سیستم حمل و نقل عمومی، اشتغالزایی و گشوده شدن بازار های صادراتی را به روی محصولات ایرانی را نوید داد.

مطالب مرتبط

توسعه SUVهای سریع و خشن؛ استراتژی آینده آئودی

رییس شرکت آئودی اسپورت و مدیرعامل سابق کمپانی محبوب لامبورگینی آقای "استفان وینکلمن" در طی یک نشست خبری با مجله "تاپ گیر" سخنانی را پیرامون برنامه های آینده آئودی مطرح نموده است.هنگامی که از وی سوال شد توسعه کدامیک از دو بخش RS SUV و پروژه خودروی سوپراسپورت R8 برای شما از درجه الویت بالاتر برخوردار... ادامه مطلب

همکاری غول های صنعتی آلمان؛ مشارکت مرسدس و بوش برای توسعه سیستم رانندگی خودکار

شرکت مادر مرسدس بنز آلمان یعنی دایملر پروژه توسعه رانندگی خودران خود را به کلی کنار گذاشته است و در یک همکاری جدید با شرکت بوش آلمان به عنوان یکی از تامین کنندگان قطعات برقی خودرو، قصد دارد سیستم رانندگی خودکار سطح 5 را تا اوایل دهه جدید میلادی عرضه کند. این سیستم با تمرکز بر رانندگی... ادامه مطلب

خودروسازان نمی توانند؛ نامه دبیر انجمن خودروسازان در مورد اجرای استانداردهای جدید

یک سال به اجرای آزمایشی استانداردهای جدید (دی ماه 97) زمان باقی است اما دبیر انجمن خودروسازان از هم اکنون با ارسال نامه ای به شکل رسمی اعلام کرده است که اکثر خودروهای پرتیراژ داخلی شانسی برای پشت سر گذاشتن این استاندارد ها ندارند. مضمون نامه احمد نعمت بخش بر سه نکته تاکید دارد. نخست آنکه... ادامه مطلب

مدل های کم فروش ب ام و قربانی آینده الکتریکی صنعت خودروسازی می شوند

بی ام و قصد دارد روند تولید محصولات و خودروهای خود را ساده کند و به این منظور ضمن ارائه لیستی از انواع خودرو و موتور مدل های مختلف تولیدی خود به دنبال تقلیل و سبک کردن آنهاست تا بتواند هزینه های تحقیق و توسعه خود را جبران کند. یکی از قربانیان این تصمیم، بی ام... ادامه مطلب

فراری با رشد قابل توجه سهام رکورد تسلا را شکست

در حالی که شرکت تسلا چندی قبل مبدل به با ارزش ترین شرکت خودروسازی آمریکا شد. این شرکت فراری بود که توانست بیشترین رضایت را نصیب سهام داران خود کند و تسلا از اوج به زیر بکشد. سهام این شرکت با افزایش 74 درصدی در سال گذشته، رکورد شرکت تسلا در این زمینه را شکست. یکی از... ادامه مطلب

افسانه های کیفیت؛ بررسی واقعیت های صنعت خودروسازی جهان

در دنیای امروز، باورهای غلط به راحتی جایگزین حقایق می شوند. تصورات و احساساتی که مردم آن ها را به عنوان حقیقت می پذیرند، حتی در صورت عدم وجود مدرکی برای اثباتشان، جایگزین واقعیاتی می شوند که با مدرک قابل اثباتند.یکی از عرصه هایی که در آن تقابل بین حقیقت و ابهام بسیار به چشم... ادامه مطلب

نظرات ۱۰۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود