شواهد تازه از اعماق جهان هستی، مهر تأیید دیگری بر نظریه انفجار بزرگ می زنند

«انفجار بزرگ» (Big Bang) را می توان نظریه علمی برتر در زمینه پیدایش جهان هستی نام نهاد. جهان در آغاز بسیار داغ، متراکم و یکنواخت بود، اما با گذشت زمان به مرور بزرگ تر و سرد تر شد. این نظریه سال ها محل اختلاف دانشمندان بود، اما با مشاهده و سنجش بقایای این انفجار بزرگ در فضای بیکران، به مرور قوت گرفت.

یکی دیگر از پیش بینی های اصلی نظریه انفجار بزرگ، این است که در دقایق نخستین شکل گیری جهان، اتم های هیدروژن، دوتریوم، هلیوم و لیتیوم به نسبت مشخص و دقیقی تولید شده اند. حال به لطف مشاهدات جدید، دانشمندان توانسته اند نسبت دقیق هلیوم و دوتریوم را اندازه گرفته و مهر تأیید دیگری بر این نظریه بنیادین بزنند.

جهان در مراحل نخست از ماده، پادماده و تابش تشکیل شده بود که با انرژی فوق العاده بالا به یکدیگر برخورد می کردند. با گذشت زمان، جهان منبسط و سرد تر شد و سرعت فروپاشی ماده و پادماده از سرعت تولید ذرات جدید پیشی گرفت. بقایای ماده به صورت پروتون، نوترون، الکترون و نوترینو به خاطر نیروی هسته ای ضعیف، با یکدیگر واکنش داده و در مراحل مختلف، اتم های دوتریوم، هلیوم، هیدروژن و لیتیوم را با نسبت های مشخصی تولید کردند.

اوایل هزاره سوم میلادی، کاوشگر ویلکینسون (WMAP) بر اساس نسبت فوتون ها به نوکلئون ها (پروتون بعلاوه نوترون) توانست نسبت دقیق هیدروژن به تمامی عناصرها و ایزوتوپ های دیگر را تعیین کند. با این حال، اندازه گیری دقیق این مقادیر در جهان هستی محقق نشده بود، چون باید ذرات فوق را در حالت اولیه پیدا کنیم، یعنی گازی که هیچگاه در مجاورت ستاره ها قرار نگرفته باشد. رصد مستقیم این ذرات میسر نیست، چون نوری از خودشان ندارند و باید مابین یک جرم کیهانی پرنور در فاصله ای بسیار دور و بیننده زمینی قرار بگیرند.

حال با تکیه بر بخت و اقبال، دانشمندانی به نام «سیگن ریمر سورنسن» و «اسپن سم جنسن» توانستند ابرهای گازی اولیه را در فاصله چند میلیارد سال نوری از زمین رصد کرده و بهترین تخمین از مقدار دوتریوم در جهان را تا به امروز به دست آورند. اطلاعات حاصل از این ابر گازی که تصادفاً بین زمین و یک اختروش (quasar) قرار گرفته بود، نشان می دهد دقیقاً پس از انفجار بزرگ 0.00255 درصد دوتریوم تشکیل شده است. جالب اینکه پیش بینی تئوری این مقدار برابر با 0.00246 درصد است و همخوانی فوق العاده ای با مقدار اخیر دارد.

 

این مشاهده در مورد ترکیب جهان هستی در بازه زمانی 3 الی 4 دقیقه پس از انفجار بزرگ، تا به امروز مستدل ترین مدرک برای اثبات نظریه انفجار بزرگ به شمار می رود. با توجه به شواهد به دست آمده تاکنون، به سختی می توان نظریه مورد بحث را رد کرد، نظریه ای که می تواند از ذرات زیراتمی تا ابرساختارهای کیهانی را با دقت کامل توضیح دهد و فعلاً هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

منبع:
Forbes

مطالب مرتبط

کشف یک سیاهچاله مرموز در دورترین نقطه شناخته شده عالم هستی

گروهی متشکل از اخترشناسان بین المللی موفق به کشف یک سیاهچاله عجیب و غریب در دورترین فاصله ممکن از زمین شده اند. فاصله ۱۳ میلیارد ساله سیاهچاله مذکور تا ما به این معنی است که اطلاعات ثبت شده از آن مربوط به زمانی است که نخستین ستاره ها در حال تشکیل بوده اند. این کشف تازه... ادامه مطلب

مرگ کهکشان کوتوله Little Cub، فرصتی ارزشمند برای درک بهتر جهان هستی

اگرچه ناسا و بیشتر دانشمندان علوم فضایی در سرتاسر جهان به دنبال سکونتگاه دوم انسان در کهکشان راه شیری می گردند، اما برخی از اخترشناسان موضوع کاملاً متفاوتی را زیر نظر گرفته اند: کهکشانی که به آرامی رو به زوال می رود. این کهکشان کوتوله به نام Little Cub که نزدیک صورت فلکی دُب اکبر (خرس... ادامه مطلب

دورترین کهکشان با عمر 13.2 میلیارد سال شناسایی شد

مدتهاست دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نخستین کهکشان ها حدودا 500 میلیون تا یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ یا همان انفجار بزرگ به وجود آمده اند، اما پیدا کردن اجرام آسمانی باستانی به خصوص زمانی که نور ساطع شده از آنها حتی با وجود تخصصی ترین ابزارهای ساخته شده برای این... ادامه مطلب

آزمایش دانشمند ایرانی برای بررسی امکان تغییر سرعت نور

در علم فیزیک سرعت نور به عنوان یکی از ثابت های اصلی و غیر قابل تغییر فرض می شود، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که شاید سرعت حرکت فوتون های نور هم در طی زمان تغییر کند. در صورت اثبات چنین مدعایی بسیاری از پیش فرض های فیزیکی در خصوص عالم هستی دستخوش تغییر... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x