یازده الهه سرعت و جسارت؛ آشنایی با برترين رانندگان زن در تاريخ اتومبیل رانی

متاسفانه زنان معمولاً به عنوان كسانى كه در آشپزى مهارت دارند و يا اينكه آخرين مدل لباس ها را مى پوشند، شناخته مى شوند. اما چنین دیدی بسیار اشتباه و سنتی است و بسیاری از بانوان علاقه ى زيادى به خودرو دارند و عاشق رانندگى و مسابقه دادن هستند.

آنها عاشق خودروهايشان هستند و به اينكه صاحب خودروى زيبايى هستند افتخار مى كنند. حتی بعضى از اين بانوان كسانى هستند كه رانندگى با خودروهاى مسابقه اى را به صورت حرفه اى نیز دنبال کرده اند. در ادامه ى اين متن ١١ نفر از بهتر رانندگان زن تاريخ معرفى شده اند.


اين ليست شامل معروف ترين رانندگان زن تاريخ است. بيشتر آنها كسانى هستند كه یا در گذشته بسيار معروف بوده اند و یا در حال حاضر در دنياى موتور اسپرت معروف هستند. بعضى از آنها رانندگان زن نسكار هستند. بنابراين اين مطلب شامل توضيحاتى درباره ى رانندگان زنی است که به درجات بالای موفقیت در رشته اتومبیلرانی دست پیدا کرده اند.
‏ Sara Christianسارا کریستین اولين زن راننده ى تاريخ نسكار محسوب می شود. او در اولين مسابقه ى نسكار كه در تاريخ ١٩ ژوئن ١٩٤٩ در Charlotte Speedway برگزار شد، شركت كرد.

در همان سال او و همسرش فرانک به عنوان تنها زن و شوهرى بودند كه در مسابقات نسكار با يكديگر به رقابت پرداختند. فرانک مسابقه را در رده ى ٦ تمام كرد در حالى كه سارا در جايگاه ١٨ قرار گرفت.

Denise McCluggageدر ابتدا به عنوان روزنامه نگار براى سان فرانسيسكو كرونيكل كار مى كرد، ماجراجويى او براى مسابقات در دهه ٥٠ ميلادى شروع شد زمانى كه او اولين خودروى اسپرت خود، MG TC را خريد.

در سال ١٩٥٤ او شروع به نوشتن براى نيويورک هرالد تريبون به عنوان روزنامه نگار بخش ورزشى كرد، همچنين هم زمان شروع به شركت در مسابقات حرفه اى كرد.

بهترين مقام هايى كه او كسب كرده است شامل، كسب مقام اول در سرى GT در مسابقات ١٢ ساعته Sebring در سال ١٩٦١ و كسب رتبه ى اول در رالى مونت كارلو در سال ١٩٦٤ با خودروى فورد Falcon است.

‏ Hellé Niceاسم اصلى اين راننده ى مشهور مسابقات جايزه بزرگ Mariette Hélène Delangle بود. Hellé Nice اسم مستعار او به عنوان رقصنده در کشورهای اروپایی بود، اما كار او به عنوان رقصنده در سال ١٩٢٨ بعد از حادثه اى كه در اسكى براى او رخ داد، به پايان رسيد.

پس از آن تصميم گرفت كه به عنوان راننده شروع به فعاليت كند. او توانست در سرى رقابت هاى جايزه بزرگ مخصوص زنان در Autodrome de Montlhry در سال ١٩٢٩ پيروز شود. از زمانى كه او در سال ١٩٣١ به تيم اترو بوگاتى پيوست با عنوان ملكه ى بوگاتى نيز شناخته مى شد.

‏ Janet Guthrieاو اولين زنى بود كه در رقابت هاى نسكار وينستون كاپ در سال ١٩٧٦ شركت كرد همچنين اولين زنى است كه در رقابت هاى ايندياناپليس ٥٠٠ و ديتونا ٥٠٠ شركت كرد. همچنين افتخارات او شامل شركت در Woman's Sport Hall of Fame در سال ١٩٨٠ و International Motorsports Hall of Fame در سال ٢٠٠٦ است.

‏ Shirley Muldowneyاو به عنوان اولين بانوى مسابقات درگ شناخته مى شود. او اولين زنى است كه توانست توسط National Hot Rod Association لايسنس دريافت كند. در مدت زمانى كه به عنوان راننده فعاليت داشت توانست ١٨ مسابقه ى NHRA را پيروز شود. او در سال ٢٠٠٣ بازنشسته شد.

Lyn St. Jamesاو در سال ١٩٧٣ به عنوان راننده كار خود را شروع كرد و اولين زنى است كه توانست برنده ى مسابقات حرفه اى جاده اى آمريكاى شمالى در Watkins Glen در نيويورك در سال ١٩٨٥ شود. او يكى از ٥ زنى است كه توانست در ايندياناپليس ٥٠٠ شركت كند. Lyn در سال ٢٠٠١ بازنشسته شد و كتاب خود را با عنوان "Ride of Your Life" نوشت.

‏ Milka Dunoاز افتخارات بزرگ اين راننده كسب جايگاه دوم در رقابت هاى GT ونزوئلا است. او در سال ٢٠٠٤ موفق به پيروزى در رقابت هاى جايزه بزرگ ميامى شد، اين پيروزى او را تبديل به اولين زنى كرد كه برنده ى رقابت هاى بين المللى در امريكا شده است. يكى ديگر از افتخارات او كسب رتبه ى دوم در رقابت هاى ٢٤ ساعته ى ديتونا است.

‏ Danica Sue Patrickاو يكى از موفق ترين زنان در تاريخ مسابقات خودروهاى open-wheel است. دليل شهرت او اين است كه او تنها زنى است كه برنده ايندى ژاپن ٣٠٠ در سال ٢٠٠٨ شد و تنها زنى است كه در رقابت هاى ايندى داراى پيروزى است.

همچنين كسب رتبه ى سوم در رقابت هاى ايندياناپليس ٥٠٠ در سال ٢٠٠٩ بالاترين مقامى است كه توسط يه زن در رقابت هاى اتومبيل رانى كسب شده است.

Michèle Moutonاو دوران حرفه اى خود را در رالى در سال ١٩٧٣ به عنوان كمك راننده شروع كرد. اما به سرعت توانست به عنوان راننده در مسابقات رالى شركت كند و برنده ى بسيارى از مسابقات رالى زنان در فرانسه و اروپا شود و در سال ١٩٧٧توانست برنده ى رالى اسپانيا شود. ٤ سال بعد، در سال ١٩٨١موفق به پيروزى در رالى Sanremo شد و اولين زنى شد كه توانست پيروز FIA Workd Rally Championship شود.

Anne Hallاو يكى از معروف ترين رانندگان زن اروپا در دهه ى ٥٠ و ٦٠ است. او حرفه ى خود را همزمان با خواهرش Mary Newton آغاز كرد. آنها به دليل سرعت و مهارت خاصى كه داشتند با عنوان "mad Newton sister" شناخته مى شدند.

در سال ١٩٥٣ آنها موفق به كسب پيروزى در Ladies' Cup در London Motor Rally شدند. در سال ١٩٥٤نيز Hall موفق به كسب پيروزى در Ladies' cup در نوروژ شد.

Pat Mossاو خواهر راننده ى فرمول يك Stirling Moss و يكى از معروف ترين رانندگان زن تاريخ است. او رانندگى را از سال ١٩٥٣ شروع كرد و موفق شد ٥ بار پيروز رقابت هاى رالى زنان در اروپا شود.

در جریان باشید

مطالب مرتبط

معرفی پورشه پانامرا Turbo S E-Hybrid؛ فوق العاده قدرتمند، سریع و کم مصرف

کمپانی پورشه از دیرباز تاکنون به خاطر تولید خودروهایی با عملکرد بسیار بالا معروف بوده است. آخرین فرزند این کمپانی آلمانی نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نبوده بلکه مهر تاییدی پر رنگ بر آن می زند. صحبت از پانامرا توربو S E-Hybrid است؛ اتومبیل فول سایز لوکسی که پس از 918 اسپایدر قدرتمندترین خودرو با... ادامه مطلب

بازگشت موتورهای V6؛ اولین اطلاعات از فرارى F588 Modificato مدل ٢٠١٩

با توجه به عكس هاي غیر رسمی که به تازگى از جدید ترین محصول فراری منتشر شده است، در حال حاضر ما تقريباً مطمئن هستيم كه فرارى جديد F588 Modificato نام دارد که اساساً مدل تغيير يافته 488 GTB محسوب می شود. اطلاعات اولیه نشان مى دهند كه به روز رسانى هايى بر روى اين خودرو براى... ادامه مطلب

گروه های حامی رانندگان خواستار ممنوعیت فعالیت اتومبیل های خودران هستند

هیچ شکی نیست که کمپانی های هم پیمایی مانند اوبر و لیفت رؤیایی را در سر می پرورانند که روزی تنها متکی بر اتومبیل های خودران باشند و این بلندپروازی ها، خون گروه های طرفدار حقوق رانندگان را کمی جوشانده است. در همین رابطه «سازمان حمل و نقل بخش شمالی نیویورک (UTA)» و «انجمن رانندگان مستقل (IDG)» در... ادامه مطلب

تصادف جدی اتومبیل خودران گوگل در مانتین ویو؛ مقصر کیست؟

اتومبیل های خودران گوگل، سابقه چندان درخشانی در امنیت بالا ندارند و پیش از این هم شنیده بودیم که مشکلات پدید آمده چگونه خطرساز شده اند. روز گذشته یکی از لکسوس SUV های گوگل در تقاطعی واقع در مانتین ویو توسط ون تبلیغاتی بزرگ دچار حادثه شد و همانطور که از تصویر فوق هویداست، بخش... ادامه مطلب

تسلا Model 3 با قیمت ۳۵ هزار دلار معرفی شد؛ آیا رویای ایلان ماسک به حقیقت می پیوندد؟

بالاخره ساعتی پیش تسلا خودرویی را معرفی کرد که همه طرفداران اتومبیل های الکتریکی در انتظارش بودند؛ خودرویی به نام «Model 3» که ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا عقیده دارد باعث گسترش و فراگیر شدن چنین وسایل نقلیه ای خواهد شد. تسلا در مراسم خود که دقایقی پیش به پایان رسید، بیان داشت که این خودروی ۳۵ هزار دلاری،... ادامه مطلب

معرفی پانامرا اسپورت توریسمو، استیشنی فوق العاده از پورشه

اندکی پس از معرفی پانامرا Turbo S E-Hybrid با مشخصات فنی کم نظیر، کمپانی پورشه نسخه دیگری از پرچمدار لوکس خود را معرفی کرد. این نسخه که اسپورت توریسمو نام گذاری شده بدنه متفاوتی نسبت به سایر اعضای خانواده پانامرا دارد و تقریبا یک استیشن واگن محسوب می شود. همانند پانامرای استاندارد، اسپورت توریسمو نیز به آخرین تکنولوژی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود