حرکت اسنپ به سوی امنیت

اولین گام‌های موثر در راستای افزایش امنیت و تجربه کاربری مسافران در سامانه «اسنپ» روز گذشته با رونمایی از چندین ویژگی جدید برداشته شد تا یکی از بزرگترین سرویس‌دهندگان ایرانی در مسیر صحیح جلب اعتماد و رضایت کاربران سرعت بیشتری به حرکت خود بدهد.

دیروز در اختتامیه سومین دوره مسابقات برنامه‌نویسی «کدکاپ»، مدیرفنی اسنپ، «حسین مرادقلی» خبر از ارائه ویژگی‌های امنیتی جدید در راستای افزایش امنیت مسافران و رانندگان داد. پس از ماجرای تعرض به یک مسافر که در میانه ماه جاری به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد، این اولین گام موثر اسنپ جهت جلوگیری از تکرار این تجربه تلخ است.

«شاهکار»، مدیر عامل اسنپ، در آخرین بیانیه خبری خود عنوان کرده بود که اسنپ در آینده امن‌ترین سرویس هوشمند حمل‌ونقل ایران خواهد شد و حالا قابلیت‌های جدید امنیتی همین سرویس که اکنون در دست توسعه هستند و به گفته مدیر فنی این شرکت، بین ۳ تا ۶ هفته دیگر به کاربران ارائه می‌شوند، به این شرح هستند.

  • سیستم احراز هویت تصویری رانندگان

یکی از مشکلات اصلی این روزهای اسنپ، رانندگانی هستند که با مشخصات واقعی خود در این سامانه کار نمی‌کنند. مدیر فنی اسنپ در این رابطه گفت که اگر تلفن همراه راننده در اختیار شخصی دیگر قرار بگیرد، توانایی قبول کردن سفرها را نخواهد داشت.

در واقع راننده نیاز دارد تا پیش از هر بار آنلاین شدن، با استفاده از راهکار بیومتریک اسنپ از طریق تشخیص چهره شناسایی شود و سپس کار روزانه خود را آغاز کند. از هفته آینده نیز ثبت یک تصویر پرسنلی برای تمام رانندگان جدید اجباری می‌شود و بر اساس گفته مرادقلی، تصویر تمام رانندگان جدید و سابق اسنپ یک به یک با مدارک شناسایی آنها تطبیق داده می‌شود.

مدیرفنی اسنپ در رابطه با سیستم بیومتریک تشخیص چهره گفت:

«در سیستم احراز هویت تصویری اسنپ، چهره هر شخص با جزییاتش همانند اثر انگشت در نظر گرفته شده و مهم‌ترین ابزار احراز هویت است. اسنپ از امکان یکتا بودن جزئیات چهره بهره برده و در نسخه جدید برنامه هم‌راهان، آنها را -به صورت انتخابی- ملزم می‌کند که پیش از هر بار آنلاین شدن یک سلفی از خودشان بگیرند.

این سلفی به صورت خودکار با تصویر اصلی‌ که از هم‌راه موجود است تطبیق داده می‌شود. به این ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد هم‌راهی که سفر اسنپ را انجام می‌دهد دقیقا همان شخصی است که مدارکش را به مسئولان این سامانه تحویل داده است. اسنپ با این راهکار تا حد زیادی می‌تواند از سواستفاده‌های احتمالی پیشگیری کند.»

  • سیستم اعلام وضعیت اضطراری برای راننده

اسنپ باور دارد که جدا از مسافران، رانندگان هم نیاز به تامین امنیت دارند و در هنگام سفر، برای آنها یک گزینه SOS در نظر گرفته شده است. این سیستم اعلام وضعیت اضطراری در نسخه بعدی اپلیکیشن اسنپ در اختیار رانندگان قرار خواهد گرفت تا در صورت بروز خطر یا موارد اضطراری، نیاز به کمک خود را به پشتیبانی اعلام کند.

در صورت اعلام وضعیت اضطراری از سوی راننده، بخش پشتیبانی اسنپ به سرعت اقدامات لازم را برای رسیدگی به مشکل او انجام می‌دهد. البته اینطور که پیداست، قرار نیست به زودی چنین قابلیتی در اختیار مسافران قرار بگیرد.

  • پنهان‌سازی شماره تلفن مسافران

اسنپ تحقیقی انجام داده با موضوع اینکه آیا شماره تماس، جز حریم خصوصی افراد است یا خیر. به گفته مرادقلی، ۹۰ درصد خانم‌هایی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند پاسخ مثبت داده‌اند و حالا اسنپ بالاخره قابلیتی را به نسخه بعدی اپلیکیشن‌اش اضافه می‌کند که کاربر در بخش تنظیمات، می‌تواند شماره تماس خود را از دید راننده پنهان کند.

اسنپ برای پنهان کردن شماره تماس مسافر، می‌خواهد دو ویژگی «پیام‌های نوشتاری درون اپلیکیشن» و همچنین «تماس امن اسنپ»، را به نسخه بعدی اپلیکیشن خود اضافه کند.

مدیرفنی اسنپ می‌گوید: «استفاده از پیام‌های نوشتاری به جای مکالمه صوتی پیام‌های کوتاهی همچون «شما اسنپ خواستید؟»، «آدرستون کجاست؟»، «شما کی می‌رسید اینجا؟»، «امکانش هست لغو کنید؟»، «۵ دقیقه دیگه می‌رسم؟» و ... برای این بخش در نظر گرفته شده است.»

اما تماس امن اسنپی، راهکاری است که مسافر و راننده توسط اپلیکیشن اسنپ، قابلیت برقراری تماس از بستر اینترنت را با هم پیدا می‌کنند. این پیام صرفاً در قبل و در زمان انجام سفر امکان‌پذیر است و راننده یا مسافر نمی‌توانند پس از پایان سفر دوباره با هم تماس بگیرند. از سوی دیگر، چنین تماسی طبیعتاً به دلیل انجام بر بستر اینترنت، هزینه بسیار کمتری برای طرفین خواهد داشت.

اسنپ با اضافه کردن قابلیت‌های ارسال پیام متنی و همچنین تماس صوتی به شکل مستقل، در واقع مشغول اضافه کردن تمام قابلیت‌های یک پیام‌رسان به اپ خود است. مرادقلی خبر می‌دهد که این ویژگی در ماه‌های آینده کامل شده و به دست کاربران می‌رسد.

  • راهکاری برای کاهش سفرهای تکراری

با این راهکار دو مسافر نزدیک به هم که به مقصد تقریباً یکسانی می‌روند می‌توانند با یک خودرو سفر خود را انجام داده و هزینه شان را کاهش دهند. این روش باعث افزایش درآمد راننده و کاهش ترافیک شهری نیز می‌شود.

در این راهکار که تا دو ماه دیگر عملیاتی می‌شود، مسافرانی که به شکل پیاده کمتر از ۵ دقیقه با هم فاصله داشته باشند می‌توانند از یک خودرو استفاده کنند. در واقع یک اسنپ، با این راهکار دو مسافر را جا‌به‌جا می‌کند و هزینه آن نیز ۳۰ درصد ارزان‌تر است.

اسنپ با این راهکار به دنبال حذف سفرهای تکراری و همچنین کاهش ۳۰ درصدی ترافیک تهران است. به گفته مرادقلی، اسنپ تنها در تهران روزانه بیش از نیم میلیون سفر انجام می‌دهد که این تعداد در ماه به بیش از ۱۵ میلیون سفر می‌رسد اما تعداد زیادی از این سفرها تکراری و با فاصله بسیار نزدیک از هم انجام می‌شوند.

مدیر فنی اسنپ در این باره گفت: «هزینه این سرویس تا ۳۰ درصد ارزان‌تر خواهد بود و این به معنای ۳۰ درصد خودروی کمتر، آلودگی کمتر و وقت تلف‌شده کمتر است. از آنجایی که هر کدام از این سفرها، به ازای دو سفر برای راننده در نظر گرفته می‌شود درآمد رانندگان با این راهکار افزایش ۴۰ درصدی خواهد داشت. جامعه هدف این سرویس جدید دانشجوها، کارمندان و اشخاصی هستند که به صورت روزمره برای رفت و آمد به دانشگاه، مدرسه یا محل کار از اسنپ استفاده می‌کنند که بیش از ۵۵٪ سفرهای اسنپ رو تشکیل می‌دهند.»

حسین مرادقلی، در کنار ویژگی‌های امنیتی جدید، آمارهای جالبی در مورد اسنپ داد. وی از چشم‌انداز آینده اسنپ گفت؛ در این چشم‌انداز، کلان‌شهرهایی داریم که برای رفت‌وآمد در آنها استفاده از خودروی شخصی به صرفه نیست و تمام شهروندان در هر جای شهر، دسترسی برابری به حمل و نقل کارآمد دارند. در نتیجه فضاهایی که امروزه برای پارکینگ‌ها در نظر گرفته شده‌اند می‌توانند کاربری شهری بهتری پیدا کنند.

به گفته مدیر فنی اسنپ، این سامانه اکنون با ۷ میلیون کاربر در سطح ایران و انجام ۷۰۰ هزار سفر روزانه، هفتمین سامانه هوشمند بزرگ حمل و نقل دنیا (بر اساس تعداد سفر روزانه) است. این شرکت هم‌اکنون در ۷ شهر بزرگ ایران به فعالیت مشغول است. این در حالیست که به گفته مرادقلی، اسنپ یک تیم فنی ۵۰ نفره دارد که البته به دنبال بزرگتر کردن آن و تبدیلش به یک تیم ۳۰۰ نفره است.

مطالب مرتبط

منع استفاده از سرویس Waze برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

اپلیکیشن مسیریابی ویز (Waze) چندی پیش در طی یک مدت زمانی خاص رفع فیلتر شد و سپس دوباره به دستور مقامات قضایی از دسترس خارج شد. دسترسی به این اپلیکیشن تنها از طریق نرم‌افزارهای فیلترشکن ممکن است و بسیاری از رانندگان ناوگان‌های حمل‌ونقل اینترنتی کشور، از این طریق به این برنامه دسترسی داشتند. خبر جدیدی که... ادامه مطلب

اسنپ از امکان پنهان‌سازی شماره همراه رونمایی کرد

سامانه اسنپ که در هفته‌های گذشته قابلیت «پنهان‌سازی شماره تلفن» را به شکل محدود در اختیار بعضی کاربران و خبرنگاران گذاشته بود، امروز از این سرویس به شکل عمومی رونمایی کرد و خبر داد که در راستای ایمن‌سازی سفرهای خود و حفظ حریم خصوصی کاربرانش (مسافر و راننده)، سرویس مورد بحث را به دست شهروندان مشهدی... ادامه مطلب

آغاز فعالیت اسنپ در تبریز

تمرکز سامانه حمل‌ونقل اسنپ این‌ روزها بر روی فعالیت در شهرهای مختلف ایران قرار گرفته و این شرکت اکنون خبر از آغاز فعالیت خود در تبریز به عنوان هفتمین شهری که در آن مشغول به کار است می‌دهد. به این ترتیب پس از تهران، اسنپ در شهرهای کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، قم و تبریز فعالیت می‌کند تا... ادامه مطلب

کمپانی Snap عرضه اولیه سهام خود را آغاز می کند

Snap Inc، کمپانی مادر اسنپچت اخیراً به صورت رسمی مستندات مربوط به عرضه اولیه سهام خود را تهیه نموده و اطلاعاتی درباره سرویس پیام رسان محبوب خود منتشر کرده است. اگرچه اسنپ برخی از شروط خود را در مستندات قرار نداده، اما وال استریت ژورنال ارزش کمپانی را رقمی بالغ بر 20 الی 25 میلیارد... ادامه مطلب

رئیس اتحادیه اتومبیل کرایه تهران: هیچکدام از تاکسی های اینترنتی مجوز ندارند

قاسم قربانی خواه، رئیس اتحادیه مؤسسات توریستی و اتومبیل کرایه تهران اعلام کرد شرکت های اینترنتی ارائه دهنده خدمات خودرویی در کشور بدون مجوز فعالیت می کنند. وی افزود اکثر این مجموعه ها صرفاً از طریق ثبت شرکت به وجود آمده اند و تحت نظارت هیچ اتحادیه ای نیستند، و خلاء قانونی موجود بین ثبت شرکت... ادامه مطلب

کافه‌بازار اسنپ رانندگان را حذف کرد

کافه‌بازار یکی از اپلیکیشن‌های کلیدی مربوط به سرویس اسنپ را از سامانه خود حذف کرده است. کافه‌ بازار قوانین واضحی برای انتشار اپلیکیشن از سوی توسعه‌دهندگان دارد که به نظر می‌رسد اسنپ، یکی از اصلی‌ترین موارد این قوانین را زیر پا گذاشته است. موضوع اصلی به ماجرای محدود سازی رانندگان به استفاده‌ی صرف از اپ رانندگان... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود