دیجیاتو نویسنده استخدام می‌کند

اینترنت ثابت «نامحدود» رویا باقی می ماند

اینترنت نامحدود غیرحجمی از رویاهای کاربران اینترنت به ویژه آن‌دسته از افرادی که دانلودهای حجیم و زیادی در طول ماه دارند است. ISPهای ایرانی (شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت ثابت) از ارائه چنین سیستمی به کاربرانشان خودداری می‌کنند و تنها در برخی موارد با پسوندی به نام «مصرف منصفانه» طرح‌هایی به این اسم را به کاربران خود به فروش می‌رسانند که عملا نامحدود نیستند و فقط اسم آن را یدک می‌کشند.

بحث تغییر این مدل‌ها از زمان وزارتخانه ارتباطات دولت قبل مطرح شده و بارها به دلایلی همچون عدم استقبال کاربران به تعویق افتاده است ولی حالا به نظر می‌رسد که با توجه به آخرین پست اینستاگرامی وزیر ارتباطات دولت کنونی، پرونده این ماجرا خاتمه یافته است.

«محمدجواد آذری جهرمی»، با انتشار جدول زیر خبر از نهایی شدن فروش اینترنت نامحدود در کشور داده که پیش از این قرار بود وضعیت آن تا اوایل مهر مشخص شود.وی حدود سه ماه پیش هنگامی که به تازگی بر صندلی وزارتخانه نشسته بود در پیامی به مخاطبان اینستاگرامی خود نوشته بود: «موضوعی که در مورد گرانی اینترنت مطرح می شود مربوط به اینترنت ثابت است که کشور ما شاخصی بهتر از رتبه ۹۰ در دنیا ندارد. این غیرطبیعی بودن قیمت سبب شده برنامه اصلاح تعرفه ها را مد نظر قرار دهیم.»

حد سقف مجاز مصرف کاربران برعهده شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت گذاشته شده

بعد از وعده جهرمی در شهریورماه 96، جدولی در اوایل مهرماه منتشر شد که وزیر ارتباطات از مردم خواست تا درباره آن نظر دهند که با مخالفت شدید کاربران رو به رو شده بود. در این جدول، سقف استفاده از اینترنت بین‌المللی به مقدار بسیار ناچیزی بود و بیشتر اینترنت ملی در نظر گرفته شده بود. در پست نهایی وزیر ارتباطات اما خبری از نظرسنجی مردمی نیست و به نظر می‌رسد که این مدل فروش، حالت نهایی بوده و نکته عجیب ماجرا آنجاست که در طرح نهایی، تصمیم‌گیری اصلی یعنی تعیین میزان سقف حجم اینترنت در ماه، به عنوان «موضوعی رقابتی» به خود ISP ها واگذار شده است.

آنطور که به نظر می‌آید وزارتخانه صرفا حد قیمت‌گذاری اینترنت را برای شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت مشخص کرده و مشخص‌ کردن باقی موارد را به خود آنها سپرده است. به عنوان مثال یک شرکت می‌تواند سقف ماهانه را 40 گیگابایت اعلام کند و شرکتی دیگر 30 گیگابایت که در این صورت بنا به تعبیر وزیر ارتباطات این بازار و متقاضیان هستند که برنده رقابت را مشخص می‌کنند. تنها نکته‌ای که وزارتخانه به آن تاکید داشته این است که اگر کاربری حد مجاز مصرف را گذراند، ISP مذکور موظف است تا حداقل سرعت اینترنت را به کاربر (که در ایران 128 کیلوبیت برثانیه تعریف شده) ارائه دهد.

حد مصرف داخلی دوبرابر مصرف بین‌المللی باید باشد

مورد ابهامی که در این جدول وجود دارد تعیین حد و اندازه برای اینترنت ملی است که با وجود تبلیغات فراوان پیرامون آن، به طور شفاف به حد استفاده از این نوع اینترنت اشاره نشده و باید دید که آیا تصمیم گیری در مورد آن هم به دوش ISP ها می‌افتد یا خیر؟ جهرمی در پست اینستاگرامی خود فقط بر این نکته تاکید داشته که مصرف منصفانه ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک بین‌الملل لحاظ شود.

نامحدود بودن اینترنت  دغدغه بسیاری از کاربران دنیاست و محدود به ایران نمی‌شود. حتی در کشورهایی مثل آمریکا این محدودیت‌ها وجود دارد البته با یک تفاوت بزرگ مثل سقف یک ترابایتی کاربران در ماه و نه حد سی الی چهل گیگابایتی شرکت‌های ایرانی. البته در کشورهای همجوار ایران مثل ترکیه این مقدار به رقمی بسیار پایین‌تر یعنی 50 گیگ در ماه می‌رسد. البته حداقل سرعت اینترنت در این کشور به جای 128 کیلوبیت، 512 کیلوبیت است.

باید دید تعدیل قیمت اینترنت مصادف با کم شدن حد مجاز دیتا برای کاربران خواهد بود یا خیر

واژه اینترنت نامحدود با محدودیت‌هایی که در ارائه آن نسبت به مشترکین اعمال می‌شود، یک تناقض آشکار دارد و به نظر می‌رسد که لا‌اقل در حال حاضر به آن معنای تحت لفظی اجرایی نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌های معروف ISP در ایران هم‌اکنون هم مشغول ارائه سرویس‌های نامحدود با حدمجاز مصرف 30 الی 40 گیگابایت در ماه هستند و جدول ارائه شده صرفا قیمت‌گذاری آنها را تعدیل خواهد کرد که برخی نگرانی‌ها مبنی بر کم کردن حد مجاز مصرف اینترنت در قبال کاهش قیمت در بین کامنت‌های کاربران دیده می‌شود.

آخرین شرکتی که در ایران اینترنت نامحدود به معنای تام خود را به کاربران خود ارائه می‌داد، خود شرکت مخابرات بود که نزدیک به دو سال پیش به علت مصرف بیش‌از اندازه کاربران خود مجبور به اعمال سیاست‌های تازه‌ای مثل تعیین حد اندازه مصرف برای کاربران خود شد. این شرکت هنوز هم بیشترین تعداد مشترکین اینترنت ثابت را در کشور دارد که علت آن انحصاری بودن ارائه اینترنت این سازمان در برخی از روستاها و شهرهای کشور است.

مطالب مرتبط

دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات پیگیر موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی می‌شود

کره جنوبی جزو پنج کشور اول دنیا در زمینه فناوری اطلاعات محسوب می شود و امسال میزبان نمایشگاه جهانی تلکام ITU است. حضور شرکت مخابرات در نمایشگاه این دوره واقع در شهر بوسان کره‌جنوبی، فرصت‌های مغتنمی را برای این سازمان به ارمغان آورده است. همچنین شرکت وزیر ارتباطات، «محمدجواد آذری جهرمی» و هیات همراه او در... ادامه مطلب

آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات از مجلس رای اعتماد گرفت

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز توانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد. او در دولت دوازدهم وزارت ارتباطات را اداره خواهد کرد. جهرمی اولین وزیر در تاریخ ایران است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی متولد شده است. آذری جهرمی امروز با ۱۵۲ رای موافق، ۱۲۰ رای... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: فروش اینترنت حجمی از مرداد ماه متوقف می شود [به روز رسانی]

وزیر ارتباطات که روز جمعه در جریان رویداد گیم تهران (TGC) خبر از حذف حجم فروشی و ارائه ترافیک نامحدود به کاربران داده بود، دیروز در گفتگو با خبرنگاران توضیحات بیشتری را در این رابطه ارائه کرد. محمود واعظی اظهار داشت تصمیم برای توقف فروش اینترنت به صورت حجمی، برای اینترنت ثابت ADSL و TD-LTE در نظر... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: سیاست ما کاهش کلیه تعرفه هاست

«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز در حاشیه افتتاح پروژه های شرکت مخابرات ایران در راستای شبکه ملی اطلاعات، در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر تعرفه های شرکت مخابرات ایران اظهار کرد: ما تعرفه ای را نه برای تلفن، نه برای اینترنت و نه موبایل افزایش نخواهیم داد و سیاست ما کاهش... ادامه مطلب

اعلام آمادگی ایران برای همکاری در پروژه‌های فضایی بین‌المللی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعلام آمادگی ایران برای پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللیِ سامانه «پایش اپتیکی فضا» و «پلتفرم اشتراک داده های ماهواره ای» خبر داد. «محمدجواد آذری جهرمی» تلاش اَپسکو (سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه) را در اشتراک گذاری فعالیت های علمی و آموزشی کشورهای مختلف، بسیار ازشمند تلقی کرد. وی... ادامه مطلب

جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس معرفی شد

امروز حسن روحانی، رییس جمهور ایران در نامه ای به مجلس شورای اسلامی، لیست وزرای پیشنهادی خود برای کابینه دولت دوازدهم را ارائه کرد. در میان این لیست، نام محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به چشم می‌خورد؛ شخصی که در ابتدای دهه ۶۰ چشم به جهان گشوده و ۳۶ سال... ادامه مطلب

نظرات ۵۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود