اینترنت ثابت «نامحدود» رویا باقی می ماند

اینترنت نامحدود غیرحجمی از رویاهای کاربران اینترنت به ویژه آن‌دسته از افرادی که دانلودهای حجیم و زیادی در طول ماه دارند است. ISPهای ایرانی (شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت ثابت) از ارائه چنین سیستمی به کاربرانشان خودداری می‌کنند و تنها در برخی موارد با پسوندی به نام «مصرف منصفانه» طرح‌هایی به این اسم را به کاربران خود به فروش می‌رسانند که عملا نامحدود نیستند و فقط اسم آن را یدک می‌کشند.

بحث تغییر این مدل‌ها از زمان وزارتخانه ارتباطات دولت قبل مطرح شده و بارها به دلایلی همچون عدم استقبال کاربران به تعویق افتاده است ولی حالا به نظر می‌رسد که با توجه به آخرین پست اینستاگرامی وزیر ارتباطات دولت کنونی، پرونده این ماجرا خاتمه یافته است.

«محمدجواد آذری جهرمی»، با انتشار جدول زیر خبر از نهایی شدن فروش اینترنت نامحدود در کشور داده که پیش از این قرار بود وضعیت آن تا اوایل مهر مشخص شود.وی حدود سه ماه پیش هنگامی که به تازگی بر صندلی وزارتخانه نشسته بود در پیامی به مخاطبان اینستاگرامی خود نوشته بود: «موضوعی که در مورد گرانی اینترنت مطرح می شود مربوط به اینترنت ثابت است که کشور ما شاخصی بهتر از رتبه ۹۰ در دنیا ندارد. این غیرطبیعی بودن قیمت سبب شده برنامه اصلاح تعرفه ها را مد نظر قرار دهیم.»

حد سقف مجاز مصرف کاربران برعهده شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت گذاشته شده

بعد از وعده جهرمی در شهریورماه 96، جدولی در اوایل مهرماه منتشر شد که وزیر ارتباطات از مردم خواست تا درباره آن نظر دهند که با مخالفت شدید کاربران رو به رو شده بود. در این جدول، سقف استفاده از اینترنت بین‌المللی به مقدار بسیار ناچیزی بود و بیشتر اینترنت ملی در نظر گرفته شده بود. در پست نهایی وزیر ارتباطات اما خبری از نظرسنجی مردمی نیست و به نظر می‌رسد که این مدل فروش، حالت نهایی بوده و نکته عجیب ماجرا آنجاست که در طرح نهایی، تصمیم‌گیری اصلی یعنی تعیین میزان سقف حجم اینترنت در ماه، به عنوان «موضوعی رقابتی» به خود ISP ها واگذار شده است.

آنطور که به نظر می‌آید وزارتخانه صرفا حد قیمت‌گذاری اینترنت را برای شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت مشخص کرده و مشخص‌ کردن باقی موارد را به خود آنها سپرده است. به عنوان مثال یک شرکت می‌تواند سقف ماهانه را 40 گیگابایت اعلام کند و شرکتی دیگر 30 گیگابایت که در این صورت بنا به تعبیر وزیر ارتباطات این بازار و متقاضیان هستند که برنده رقابت را مشخص می‌کنند. تنها نکته‌ای که وزارتخانه به آن تاکید داشته این است که اگر کاربری حد مجاز مصرف را گذراند، ISP مذکور موظف است تا حداقل سرعت اینترنت را به کاربر (که در ایران 128 کیلوبیت برثانیه تعریف شده) ارائه دهد.

حد مصرف داخلی دوبرابر مصرف بین‌المللی باید باشد

مورد ابهامی که در این جدول وجود دارد تعیین حد و اندازه برای اینترنت ملی است که با وجود تبلیغات فراوان پیرامون آن، به طور شفاف به حد استفاده از این نوع اینترنت اشاره نشده و باید دید که آیا تصمیم گیری در مورد آن هم به دوش ISP ها می‌افتد یا خیر؟ جهرمی در پست اینستاگرامی خود فقط بر این نکته تاکید داشته که مصرف منصفانه ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک بین‌الملل لحاظ شود.

نامحدود بودن اینترنت  دغدغه بسیاری از کاربران دنیاست و محدود به ایران نمی‌شود. حتی در کشورهایی مثل آمریکا این محدودیت‌ها وجود دارد البته با یک تفاوت بزرگ مثل سقف یک ترابایتی کاربران در ماه و نه حد سی الی چهل گیگابایتی شرکت‌های ایرانی. البته در کشورهای همجوار ایران مثل ترکیه این مقدار به رقمی بسیار پایین‌تر یعنی 50 گیگ در ماه می‌رسد. البته حداقل سرعت اینترنت در این کشور به جای 128 کیلوبیت، 512 کیلوبیت است.

باید دید تعدیل قیمت اینترنت مصادف با کم شدن حد مجاز دیتا برای کاربران خواهد بود یا خیر

واژه اینترنت نامحدود با محدودیت‌هایی که در ارائه آن نسبت به مشترکین اعمال می‌شود، یک تناقض آشکار دارد و به نظر می‌رسد که لا‌اقل در حال حاضر به آن معنای تحت لفظی اجرایی نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌های معروف ISP در ایران هم‌اکنون هم مشغول ارائه سرویس‌های نامحدود با حدمجاز مصرف 30 الی 40 گیگابایت در ماه هستند و جدول ارائه شده صرفا قیمت‌گذاری آنها را تعدیل خواهد کرد که برخی نگرانی‌ها مبنی بر کم کردن حد مجاز مصرف اینترنت در قبال کاهش قیمت در بین کامنت‌های کاربران دیده می‌شود.

آخرین شرکتی که در ایران اینترنت نامحدود به معنای تام خود را به کاربران خود ارائه می‌داد، خود شرکت مخابرات بود که نزدیک به دو سال پیش به علت مصرف بیش‌از اندازه کاربران خود مجبور به اعمال سیاست‌های تازه‌ای مثل تعیین حد اندازه مصرف برای کاربران خود شد. این شرکت هنوز هم بیشترین تعداد مشترکین اینترنت ثابت را در کشور دارد که علت آن انحصاری بودن ارائه اینترنت این سازمان در برخی از روستاها و شهرهای کشور است.

مطالب مرتبط

اولویت جهرمی، اصلاح تعرفه‌های اینترنت و بازنگری مسائل حقوقی استارتاپ‌ها

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم روز گذشته پس از کسب اعتماد از مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری صداوسیما از اولویت‌های خود خبر داد. تنها وزیر متولد شده پس از پیروزی انقلاب، عنوان کرد که اولویت وزارت ارتباطات در حال حاضر «اصلاح تعرفه سرویس‌های اینترنتی است که از قبل مانده و این... ادامه مطلب

آیا وعده اینترنت نامحدود عملی می شود؟

بحث تعرفه‌های اجرایی اینترنت ثابت و نامحدود شدن آن چند سالی است مطرح شده اما اقدامات انجام شده در این حوزه، با درنظر گرفتن پیشرفت‌هایی که داشته، هنوز به جایگاه واقعی و مطلوبِ نامحدود‌ شدن نرسیده است. اما امروز وزیر ارتباطات با انتشار پستی در اینستاگرام از تصویب تعرفه غیرحجمی جدیدی خبر داد که شاید... ادامه مطلب

واعظی: سیاست وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم تغییر نخواهد کرد

همان طور که احتمالاً می دانید، وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر کنونی و مدیر شرکت ارتباطات زیرساخت بوده که در صورت کسب رأی اعتماد از نمایندگان مجلس، سکان وزارتخانه مذکور را به دست خواهد گرفت. در این میان محمود واعظی با اشار به... ادامه مطلب

هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی «ایران تله‌کام ۲۰۱۷» آغاز به کار کرد

صبح امروز هجدهمین نمایشگاه ایران تله‌کام افتتاح شد؛ بزرگترین رویداد مخابراتی کشور با شرکت وزارت ارتباطات، اپراتورها، شرکت های داخلی و خارجی، تجهیزات مخابراتی و استارتاپ‌های گوناگون در بازه زمانی ۲۴ الی ۲۷ مهر در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود. مراسم افتتاحیه با سخنرانی وزیر ارتباطات، «محمدجواد آذری جهرمی»، آغاز شد و او... ادامه مطلب

سعادت جایگزین جهانگرد در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شد

با پیشنهاد وزیر ارتباطات، «ناصرعلی سعادت» به عنوان عضو صاحب نظر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، جایگزین «نصرالله جهانگرد» شد. بعد از اعمال این تغییرات سعادت در کنار چند تن دیگر از صاحب نظران امور اقتصادی یا ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در دوره ای 4 ساله فعالیت خود را آغاز... ادامه مطلب

مدیر عامل مخابرات: طرح اینترنت نامحدود وزارت ارتباطات، کاملاً نامحدود نیست

پس از اعلام طرح وزارت ارتباطات برای حذف اینترنت حجمی ثابت و ارائه خدمات به صورت نامحدود، برداشت های مختلفی از این طرح شد و وزیر ارتباطات نیز امروز در این باره اظهاراتی ارائه کرد. اما از سوی دیگر، رسول سرائیان مدیر عامل شرکت مخابرات ایران، طرح وزارت ارتباطات را مغایر با سیاست های کلی شرکت مخابرات... ادامه مطلب

نظرات ۵۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود