انتقام اوراکل از گوگل با افشای نقض حریم خصوصی کاربران اندرویدی

اخیرا گزارشی منتشر شد که نشان می داد گوگل حتی در صورت خاموش بودن GPS موبایل کاربران نیز می تواند موقعیت جغرافیایی آن ها را تشخیص دهد که این ماجرا سبب نگرانی عمده از جهت نقض حریم خصوصی شد. گوگل نیز به سرعت متوجه ماجرا شد و جلوی آن را گرفت و معذرت خواهی کرد.

اما این اطلاعات را چه کسی منتشر کرد و سبب رسوایی گوگل شد؟ شرکت اوراکل.

در حال حاضر، گوگل و اوراکل در جبهه های متعددی با یکدیگر درگیر هستند. در دادگاه، واشنگتن دی.سی. و حتی مطبوعات. این دو غول بزرگ تکنولوژی تقریبا کل دهه گذشته را با خصومت پشت سر گذاشته اند. دشمنی از آنجایی آغاز شد که اوراکل مدعی شد گوگل کدهای جاوای آن ها را دزدیده و در ساخت اندروید از آن استفاده کرده است.

این شرکت بزرگ فعال در زمینه رایانش ابری، طی هفت سال گذشته در دادگاه بر سر غرامت 9 میلیارد دلاری درگیر بوده اند. گوگل تقریبا در اکثر مواقع موفق شده تا از خود در مقابل قاضی پرونده دفاع کند اما حالا که ماجرا در دادگاه به نتیجه نمی رسد، پس اوراکل بازی را به بیرون می کشد.

اوراکل حتی زمانی که تصمیم گیری های گوگل روی کار آن ها تاثیر نمی گذارد باز هم در برابر مانتین ویو می ایستد تا جلو پیشرفت کار آن ها را بگیرد. حتی آن ها سعی کرده اند تا در اروپا و آمریکا قانون گذاران را علیه گوگل به دلیل رفتارهای غیر رقابتی تحریک کنند. اوراکل برای تمسخر گوگل پا را فراتر گذاشته و بیلبوردهای خیابانی نیز کرایه کرده.

حالا گفته می شود که گزارش اخیر کوارتز توسط اوراکل تامین شده. به گفته وبسایت ریکود، اوراکل کمپینی را تدارک دیده که هدف اصلی آن چیزی نیست جز آسیب رساندن به گوگل در محیط های دیگر علاوه بر دادگاه و تحت تاثیر قرار دادن نام شرکت در فضاهای سیاسی و مالی است.

گزارش ریکود را می توان به وسیله توییت اخیر اشکان سلطانی، مدیر فناوری های سابق کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نیز تایید کرد. به گفته سلطانی، اوراکل بیش از 5 ماه مشغول لابی گری بوده تا بتواند داستان نقض حریم خصوصی توسط گوگل را به رسانه ها بفروشد.

کن گلوئک از مدیران ارشد اوراکل در پاسخ به ریکود که آیا این شرکت قصد آسیب زدن به گوگل را دارد گفته که چنین طرحی در کمپانی آن ها برقرار نیست: «گوگل به اندازه کافی برای خودش حاشیه درست می کند و نیازی به کمکی از سوی ما ندارد. ما بر اساس شایستگی ها، منافعمان و منافع مشتریانمان حفظ جایگاه می کنیم، بدون فکر کردن در مورد گوگل.»

وی اما در مورد گزارش کوارتز به طور مستقیم صحبت نکرد ولی به شکلی کنایه آمیز از مهارت کارکنان شرکت در شناخت اندروید می گوید: «اوراکل تخصص فنی عظیمی روی اندروید دارد چون گوگل اندروید را از ما دزدیده است.»

از سوی دیگر ولی گوگل به پرسش ریکود پاسخی نداده و فعلا سکوت کرده است. اوراکل تنها شرکتی نیست که گوگل با آن درگیر است. برای مثال مایکروسافت یکی دیگر از رقیبان سرسخت گوگل بود که البته سال گذشته این دو به صلح رسیدند.

حالا باید دید قربانی اصلی نبرد میان گوگل و اوراکل چه کسی خواهد بود.

منبع:
Android Authority

مطالب مرتبط

آیا اوراکل شرکت توسعه دهنده جاوا را در سال ۲۰۰۹ خرید تا از گوگل شکایت کند؟

اوراکل در سال ۲۰۰۹، شرکت توسعه دهنده زبان برنامه نویسی جاوا به نام «Sun Microsystems» را با مبلغ اندکی خریداری کرد و پس از مدتی، شکایتی را بر علیه گوگل به راه انداخت و این کمپانی را محکوم به استفاده غیر قانونی از این زبان برنامه نویسی در پلتفرم اندروید کرد. در این بین، برخی اعتقاد... ادامه مطلب

گوگل خواستار تعیین مجازات برای وکلای اوراکل شد

گوگل و اوراکل از سال 2010 میلادی تا به امروز، دعواهای حقوقی متعددی را در مورد کاربرد برخی APIهای مشخص جاوا در اندروید با یکدیگر داشته اند و در این بین رای دادگاه های برگزار شده گاه به نفع غول جستجوگر بوده و گاه منافع رقیبش را تامین کرده است. همین مناقشات، شرکت ساکن مانتین ویو را... ادامه مطلب

اوراکل در دادگاه مقابل HP شکست خورد

دادگاه کالیفرنیا امروز بالاخره نتیجه دادگاه برگزار شده میان اوراکل و اچ پی را اعلام کرد. اوراکل باید مبلغ 3 میلیارد دلار در نتیجه نقض قرارداد خود با HP، این کمپانی بپردازد. اچ پی می گوید که شرکت اوراکل قراردادی را در زمینه نگاه داشتن نرم افزار توسعه برای سرور بر اساس چیپ های ایتانیوم اینتل... ادامه مطلب

دولت آمریکا به خاطر عدم اشتراک گذاری اطلاعات، از گوگل شکایت می کند

وزارت کار ایالات متحده آمریکا قصد دارد از شرکت گوگل به دلیل به اشتراک نگذاشتن اطلاعات و پرداختی کارمندان اش شکایت کند. وزارت خانه ادعا کرده که گوگل از گزارش حقوق و مزایای کارکنان خود به سازمان، طی بازرسی روتین سر باز زده است. حالا دولتمردان مجبور شده اند تا گوگل را مجبور به سازش کنند، نه از... ادامه مطلب

اوراکل می تواند تا 9 میلیارد دلار از گوگل خسارت بگیرد

آخرین فصل از داستان دنباله دار گوگل و اوراکل احتمالاً برای ساکنین مانتن ویو چندان خوشایند نخواهد بود، چون شاید این شرکت مجبور شود به خاطر استفاده غیر مجاز از کُدهای جاوا در سیستم عامل اندروید به پرداخت 9 میلیارد دلار جریمه محکوم شود. دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا امروز اعلام کرد که گوگل استفاده زیادی از... ادامه مطلب

پایگاه داده جدید اوراکل، حفره های امنیتی را به صورت خودکار رفع می کند

دیروز در جریان کنفرانس OpenWorld در سان فرانسیسکو، لری الیسون مدیر عامل اوراکل به روی صحنه آمد و مجموعه جدیدی از ابزارهای امنیت سایبری را معرفی نمود. او در نخستین نطق اصلی کنفرانس سالانه اوراکل، از پایگاه داده مستقل و خودکاری خبر داد که می تواند هوشمندانه و بدون نیاز به آفلاین شدن، حفره های امنیتی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x