ابهام در مورد خط تولید پژو ۲۰۰۸ ادامه دارد

در حالی که بنا بود خودروی پژو ۲۰۰۸ در داخل کشور تولید شود اما شواهد و قرائن اینطور نشان می دند که تا کنون تولید این خودرو در کشور اتفاق نیفتاده است.

با اینکه خط تولید این خودرو در اردیبهشت ماه و با حضور رییس جمهور افتتاح شده است اما گویا تولیدی در این خط انجام نمی شود و تاکنون تنها ۴ دستگاه خودرو در این واحد تولید شده اند.

ایران خودرو چند ماه پیش فروش پژو ۲۰۰۸ را آغاز کرد و خودرو ها را نیز با تاخیر به مشتریان تحویل داده است که هم اکنون مشخص شده است خودرو های تحویلی نیز وارداتی هستند در حالی که طبق برنامه باید در کشور تولید می شدند.

آمار تولید خودرو در کشور نشان دهنده رشد ۱۶و۶ درصدی در هشت ماه گذشته هستند که حالا به رقم ۹۵۷ هزار و ۳۵۵ دستگاه دست پیدا کرده ایم. در مقایسه با آبان ماه سال گذشته نیز در آبان ماه امسال ۴.۶ درصد خودروی بیشتری تولید شده است.

در ۸ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تولید خودرو های سواری ۱۸.۳ درصد رشد پیدا کرده است و به ۸۹۸ هزار و ۱۲۵ دستگاه رسیده است. تولید خودرو های سواری در آبان ماه امسال نیز در مقایسه با آبان ۹۵ با ۴۰ درصد افزایش به ۱۲۶ هزار دستگاه رسیده است.

شرکت ایران خودرو در ۸ ماه گذشته ۴۲۵ هزار و ۸۲۷ دستگاه خودرو تولید کرده است که در مقایسه با سال قبل ۱۱.۷ درصد افزایش را نشان میدهد که از این تعداد ۴۴۴ هزار و ۵۷۳ دستگاه را خودرو های سواری تشکیل می دهند.

سایپا نیز در ۸ ماه امسال ۴۰۵  هزار و ۸۵۵ دستگاه خودرو تولید کرده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۸.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. از این تعداد نیز ۳۷۳ هزار و ۱۴۲ دستگاه را خودروهای سواری به خود اختصاص داده اند.

جالب اینجاست که تولید ایران خودرو در آبان ماه در مقایسه با آبان سال گذشته نیم درصد کاهش پیدا کرده است اما تولید خودرو توسط سایپا در این ماه در مقایسه با آبان ماه سال گذشته ۸.۵ درصد افزایش یافته است.

در چنین شرایطی مشخص نیست ایران خودرو که پیشتر به وارداتی نبودن سری نخست پژو 2008 تاکید کرده بود، چه توضیحی در مورد عدم مونتاژ 2008 در خطوط تولیدی این شرکت ارائه خواهد کرد.

مطالب مرتبط

دانگ فنگ اچ 30 کراس در آستانه ورود به بازار؛ قیمت و زمان تحویل پژو چینی ایران خودرو مشخص شد

بعد از قطعی شدن قرارداد پژو با ایران خودرو و تعیین مدل های 301، 208، 2008 و البته از سر گرفته شدن تولید 207 از تابستان سال آینده، حالا شاخه چینی پژو یا در واقع مالک چینی پژو یعنی کمپانی دانگ فنگ نیز در آستانه ورود به بازار کشورمان است. اچ 30 کراس، نام اولین مدل... ادامه مطلب

سر خریداران حواله پژو 2008 کلاه رفت؛ توصیف عجیب وزیر صنعت در مورد شرایط فروش ایران خودرو

گویا قرار نیست ماجرای عرضه و پیش فروش پژو 2008 تمام شود و باید تا زمان عرضه این خودروها تا مرداد ماه سال آینده شاهد تکرار حواشی مربوط به فروش این خودرو باشیم. پس از مکافات های عجیب مشخص شدن تاریخ ثبت نام پژو 2008 در روزهای نخست تیرماه و حواشی گوناگون مربوط به ثبت نام... ادامه مطلب

سوزوکی سوئیفت، سوزوکی سیاز و سوزوکی ویتارا جدید در راه ایران خودرو

پیشینه همکاری سوزوکی با ایران خودرو به سال ها قبل و عرضه نسل فعلی ویتارا باز می گردد، اما پس از آنکه 1000 دستگاه سوزوکی کیزاشی برای تست مدیران ایران خودرو به کشورمان وارد شد، با تشدید تحریم ها پرونده واردات یا مونتاژ کیزاشی از دستور کار کنار رفت و همکاری دو شرکت محدود به... ادامه مطلب

متولد تهران، ساکن بخارست؛ ماجرای بازسازی اتوبوس ایران ناسیونال در رومانی

در سال های نه چندان دور و در دورانی که ایران خودرو با نام ایران ناسیونال شناخته می شد، صنعت خودروی کشور با برخی از مطرح ترین برندهای بین المللی همکاری داشت. مرسدس بنز جزو برندهایی بود که ایران ناسیونال بعضی از خودروهای تجاری سنگین آن را مونتاژ می کرد. اتوبوس O302 یکی از این مدل ها... ادامه مطلب

نگاهی به فیلم "این پیکان" به مناسبت 50 ساله شدن اولین خودرو تولیدی ایران

پیکان ماشین خوبی بود یا نه؟ شاید به تعداد ایرانی ها برای این سوال جواب های مختلفی وجود داشته باشد، اما آنچه واضح است اینکه این خودرو انگلیسی/ ایرانی نه چندان شاخص، ناخواسته بدل به یکی از خاطرات جمعی ساکنین سرزمینی پهناور شده و روح و جسم چند نسل متوالی از مردم ایران زمین را تحت... ادامه مطلب

شرایط پیش فروش دنا پلاس اعلام شد (خرداد 96)

گروه صنعتی ایران خودرو پس از اعلام شرایط پیش فروش پژو 2008، بلافاصله شرایط فروش دنا پلاس را نیز اعلام کرد. در بخشنامه انتشار یافته، مبلغ ودیعه 24 میلیون تومان و موعد تحویل آذر ماه امسال ذکر شده است. طبق این بخشنامه خریداران این خودرو می توانند از بین رنگ های سفید، مشکی، خاکستری و... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x