این اولین بیلبورد روی ماه است

این اولین بیلبورد روی ماه است

شرکت Otsuka، نوشیدنی ساز ژاپنی، قصد دارد یک قوطی نوشابه ۱ کیلوگرمی از جنس تیتانیوم را به ماه بفرستد. این قوطی که با دیزاین اختصاصی اش حاوی نوشیدنی انرژی زای Pocari Sweat است، یک مرز جدید را برای نسل بشر تعریف می کند: اولین محصولی که با مقاصد تبلیغاتی بر سطح ماه فرود خواهد آمد.

این قوطی در اکتبر ۲۰۱۵ و در یک عملیات اختصاصی فرود بر سطح ماه به بیرون از زمین ارسال خواهد شد. اوتساکا می گوید امیدش این است که با این قوطی نوشابه، افراد نوجوان و جوان را ترغیب کند تا فضانورد شوند، و شاید با کلید آرزوها تا ۳۸۰ هزار کیلومتر دور از زمین سفر کنند و نوشیدنی داخل قوطی را سر بکشند.

قرار است کپسول حاوی این قوطی توسط یک موشک فالکن ۹ که توسط شرکت SpaceX متعلق به ایلان ماسک (Elon Musk) ساخته شده، به ماه پرتاب شود. فالکن ۹ تاکنون سفرهای موفقی را به ایستگاه فضایی بین المللی داشته ولی این عملیات خاص، می تواند اولین مرزشکنی آن به نزدیکی ماه باشد.

بعد از اینکه فالکن ۹ در یک سفر ۴ و نیم روزه و به لطف شتابدهنده های مرحله دوم خود به ماه رسید، این قوطی تیتانیومی با مارک Sweat توسط سفینه Griffin ساخت شرکت Astrobotic روی ماه خواهد نشست. البته شرکت استروباتیک هدف دیگری هم از شرکت در این پروژه دارد و آن دریافت جایزه ۲۰ میلیون دلاری گوگل یعنی Lunar X با ارسال دستگاهی با قابلیت حرکت ۵۰۰ متری بر روی ماه و ارسال تصاویر با کیفیت به زمین است.

علاوه بر نوشیدنی Pocari آرزوهای بچه های آسیایی که به شکل نامه برای شرکت Otsuka ارسال شده هم در این قوطی تیتانیومی خواهد بود.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه شوید و عکس ها و توضیحات بیشتر درباره این عملیات جذاب را ببینید و بخوانید.

این قوطی تیتانیومی توسط شرکت سنگاپوری Astroscale ساخته شده و تنها می تواند توسط کلید آرزوها باز شود که شرکت Otsuka بیشتر آنها را به بچه های عاشق فضا خواهد داد و ۱۰ تا را در مقر خود نگه خواهد داشت.

این قوطی تیتانیومی توسط شرکت سنگاپوری Astroscale ساخته شده و تنها می تواند توسط کلیدهای آرزو باز شود که شرکت Otsuka بیشتر آنها را به بچه های عاشق فضا خواهد داد و ۱۰ تا را هم در مقر خود نگه خواهد داشت.

Otsuka می گوید این قوطی سمبلی از نوشیدنی باارزش این شرکت در هستی خواهد بود. با این حال نمی شود این دیدگاه را رد کرد که تصویر منظره بالا، چه غلبه انسان به فضا تعبیر شود، چه خط پایانی جدید بر سرمایه داری، آزار دهنده است.

Otsuka می گوید این قوطی سمبلی از نوشیدنی باارزش این شرکت خواهد بود. با این حال نمی شود این دیدگاه را رد کرد که منظره بالا، چه غلبه انسان بر فضا تعبیر شود، چه مرزی جدید برای سرمایه داری، آزار دهنده است.

راکت های فالکن ۹ شرکت اسپیس اکس، مسافران گاه به گاه فضا هستند که یک مجموعه عملیات موفق را به پایان رسانده اند. طوری دیزاین شده اند که قابل استفاده مجدد باشند، البته جدیدترین تلاش شرکت با فرود راکت در دریای طوفانی و گم شدن آن پایان یافت.

راکت های فالکن ۹ شرکت اسپیس اکس، مسافران گاه به گاه فضا هستند که یک مجموعه عملیات موفق را به پایان رسانده اند. طوری دیزاین شده اند که قابل استفاده مجدد باشند، البته جدیدترین تلاش شرکت با فرود راکت در دریای طوفانی و گم شدن آن پایان یافت.

سفینه فرود آینده شرکت Astrobotic با نام Griffin، بخش پایانی ماموریت را انجام می دهد و می تواند محموله هایی تا ۲۶۰ کیلوگرم را به مقصد برساند. خطای فرود آن تنها ۱۰۰ متر است و برای این ماموریت، منطقه ای مشهور به "دریاچه مرگ" بر سطح ماه به عنوان محل فرود در نظر گرفته شده.

سفینه فرود آینده شرکت Astrobotic با نام Griffin، بخش پایانی ماموریت را انجام می دهد و می تواند محموله هایی تا ۲۶۰ کیلوگرم را به مقصد برساند. خطای فرود آن تنها ۱۰۰ متر است که برای این ماموریت، در منطقه ای مشهور به "دریاچه مرگ" صورت خواهد پذیرفت.

شاید Pocari Sweat اولین نوشیدنی تاریخ باشد که سطح ماه را لمس می کند ولی اولین برندی که با اهداف تبلیغاتی از ماموریت های فضایی استفاده کرد، نیست. برندی مانند Tang در گذشته به عنوان نوشیدنی منتخب ناسا برای فضانوردان انتخاب شده بود که این به بالا رفتن فروش آن کمک کرد.

شاید Pocari Sweat اولین نوشیدنی تاریخ باشد که سطح ماه را لمس می کند ولی اولین برندی که با اهداف تبلیغاتی از ماموریت های فضایی استفاده کرد، نیست. برندی مانند Tang در گذشته به عنوان نوشیدنی منتخب ناسا برای فضانوردان انتخاب شده بود که به فروش بیشتر آن کمک کرد.

مطالب مرتبط

جذب سرمایه 27 میلیون دلاری استارتاپ Neuralink برای اتصال مغز و کامپیوتر

استارتاپ «Neuralink» که چندی پیش توسط ایلان ماسک برای توسعه رابطی میان مغز انسان و کامپیوتر تأسیس شده بود، تا کنون موفق به جذب 26.96 میلیون دلار سرمایه شده که بر اساس پیش بینی یکی از خبرنگاران وال استریت ژورنال، این رقم تا 100 میلیون دلار نیز افزایش خواهد یافت. البته ایلان ماسک در پاسخ به... ادامه مطلب

اسپیس اکس باز هم یک موشک فالکون 9 را با موفقیت پرتاب کرد و فرود آورد

کمپانی اسپیس اکس اخیراً یک بار دیگر یکی از موشک های چندبار مصرف خود را به فضا فرستاد و سپس به زمین بازگرداند. این موشک فالکون 9، برای نخستین بار در فوریه سال جاری میلادی برای حمل محموله هایی به ایستگاه فضایی بین المللی مورد استفاده قرار گرفته بود و حالا 18 مین فرود موفقیت... ادامه مطلب

کمپانی اسپیس اکس در 2018 بیش از هر کشور دیگری راکت به فضا ارسال خواهد کرد

اسپیس اکس به تازگی پیشرفته ترین راکت فالکون 9 خود، «بلوک 5» را به فضا ارسال کرده که می تواند آینده ارسال راکت ها را با امکان ارسال مجدد 10 یا حتی 100 باره متحول کند. در این راستا، ساعاتی قبل از ارسال ایلان ماسک خبر داده که اسپیس اکس در سال 2018 بیش از... ادامه مطلب

فرود آتشین سیزدهمین راکت فالکون 9 اسپیس اکس روی سکوی شناور

شرکت اسپیس اکس دیروز، 8 آبان ماه، برای سیزدهمین بار (شانزدهمین مأموریت موفق) توانست راکت فالکن 9 را روی سکوی شناور خودران فرود بیاورد که البته با حادثه ای نیز همراه بود. این راکت که از کیپ کاناورال به پرواز درآمد، ماهواره «Koreasat-5A» را به فضا حمل می کرد و آن را با موفقیت در مدار... ادامه مطلب

تنها گیاه رشد یافته روی ماه نابود شد؛ شکست اکوسیستم زنده چینی ها در قمر زمین

ماه بار دیگر به یک دنیای بی جان تبدیل شد. چند روز پیش بود که چینی ها تصویر جوانه گیاه پنبه که توسط ماه نشین Chang’e-4 در نیمه تاریک ماه رشد یافته بود را منتشر کردند و برای نخستین بار، موفق به پرورش گیاهان در سطح کره ای دیگر شدند. اما موفقیت چینی ها دیری نپایید... ادامه مطلب

پرتاب فالکون 9 به خاطر وزش بادهای شدید به روز جمعه موکول شد

ایلان ماسک مدیرعامل بلند پرواز شرکت خصوصی اسپیس اکس اعلام کرد که به خاطر وزش بادهای شدید در ارتفاعات، پرتاب سالانه دوم این شرکت به روز جمعه موکول می شود. این چهارمین بار در هفته جاری (از چهار شنبه گذشته) است که شرکت مورد بحث ماموریت خود برای پرتاب ماهواره SES-9 ساخت بوئینگ به فضا را به... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x