پیش بینی آینده تا چه حد می تواند دقیق باشد؛ بررسی نقاشی های ۱۰۰ سال قبل در مورد هم اکنون

انسان ها همیشه دوست دارند در مورد اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد پیش بینی کنند. اما این پیش بینی ها تا چه حد درست است؟ هیچ کس نمی داند. شاید امروزه با بررسی علمی و دقیق شواهد موجود بتوان پیش بینی های دقیقی از آینده داشت، مثل این پیش بینی اتفاق هایی که در سال ۲۰۲۵ اتفاق خواهد افتاد. یا اینکه پیش بینی ها بیشتر کانسپت و مفهومی باشد، مثل غذاهایی که در آینده خواهیم خورد. تصویر بالا متعلق به حوالی سال ۱۸۸۲ است که نقاش، زمان خروج مردم از اپرا را پیش بینی کرده.

اما مطمئنا ۱۰۰ سال پیش، علم آنچنان پیشرفتی نکرده بود که بتوانند روی پیش بینی های علمی حساب باز کنند. علاوه بر آن پیش بینی هایی در مورد ۲۰، یا ۵۰ سال بعد آسان تر و عملی تر است تا پیش بینی هایی در مورد ۱۰۰ سال بعد. شما در مورد ۱۰۰ سال بعد چه فکر می کنید؟ احتمالا از هرکسی بپرسید جوابهایی مثل این خواهد داد: ربات ها همه ی دنیا را فرا خواهند گرفت و کامپیوتر ها با ایجاد دنیای مجازی گسترده ای سعی در آرام نگاه داشتن زندگی ما خواهند داشت. یا احتمالا آن هایی که مادی تر فکر می کنند، پیش بینی هایی از این قبیل خواهند داشت: ماشین ها خیلی خیلی سریع تر خواهند بود با سوخت هایی کارآمد تر و به هیچ وجه شبیه ماشین های امروزی نخواهند بود.

بین سال های ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۰، یک هنرمند فرانسوی به نام Jean-Marc Côté با چند هنرمند دیگر، سعی کردند اتفاقات آینده را پیش بینی کنند و با کمک تخیل شان، نقاشی هایی از سال ۲۰۰۰ را به تصویر بکشد. این کارت های نقاشی خارق العاده در سایت publicdomainreview به نمایش گذارده شده اند. چیزی که خیلی جالب است، برخی از این نقاشی ها کاملا درست پیش بینی کرده اند.

اجازه بدهید در ادامه مطلب این نقاشی ها را با هم ببینیم و تکنولوژی های پیش بینی شده در ۱۰۰ سال پیش را با تکنولوژی امروز مقایسه کنیم.

اگر از مردم امروزی بپرسید سال ۲۱۱۴ چگونه خواهد بود، پیش بینی ماشین های پرنده جزء جدایی ناپذیری از تصوراتشان است. یکی از رویاهای بشریت است که سوار بر ماشین های شخصی خودشان در هوا حرکت کنند. البته کافیست نگاهی به آمار تصادفات جاده ای داشته باشید و خسارات ناشی از سقوط را هم به آن اضافه کنید، آن هم سقوط از هزاران متر بالاتر از سطح زمین، شاید ایده پرواز با ماشین های شخصی را فراموش کنید. مگر اینکه نرم افزار هایی وجود داشته باشند که خودشان راه را برای شما پیدا کنند. اما اگر هم قرار باشد همچین اتفاقی بیفتد، با این تصویر چه قدر تفاوت خواهد داشت؟

800px-France_in_XXI_Century._Flying_police

پلیس حمل و نقل هوایی به همراه کسانی که روی ماشین های شخصی پرنده شان در آسمان ها سواری می کنند.

علاوه بر پرواز در آسمان، به نظر می رسد ایده ی گذران ساعات طولانی از زندگی مان در زیر آب نیز یکی از آرزوهای بشر بوده است. برگزاری مسابقات اسب دریایی دوانی، شکار مرغ دریایی به شکل وارونه، و سوار شدن به اتوبوس های نهنگ دریایی. این حدس های نسبتا نادرست به گونه ای با دنیای امروز صحبت می کنند، درست است که اقیانوس ها هنوز به طور کامل کشف و بهره برداری نشده اند، (البته به غیر از ماهی هایی که به علت صید زیاد نسلشان رو به انقراض است)، ولی احتمالا در فکر هنرمند چیزی شبیه به اتمام منابع و زمین های روی خشکی بوده که باعث شده او چنین حدس هایی بزند. دریا منطقی ترین انتخاب بعد از خشکی برای زندگی است.

800px-France_in_XXI_Century._Fishing

شکار مرغ های دریایی از داخل آب

800px-France_in_XXI_Century._Whale_bus (1)

اتوبوس نهنگی

France_in_XXI_Century._Water_croquet

بازی کروکت در زیر آب

800px-France_in_XXI_Century._Divers

اسب آبی سواری!

800px-France_in_XXI_Century._Race_in_Pacific (1)

مسابقات اقیانوسی

مسابقات و سواری های دریایی یکی از جالب ترین پیش بینی های آنان است که نشان می دهد تصورات در مورد آینده تا چه حد می تواند عجیب و غریب باشد. تصویر بعدی نشان می دهد که چگونه 100 سال قبل یک نفر به فکرش رسیده وسیله ای مثل این جاروبرقی های خودکار وجود خواهد داشت. البته مدلی که ما ساخته ایم، بسیار بهتر از چیزی است که تصور می شده.

800px-France_in_XXI_Century._Electric_scrubbing

کف ساب الکتریکی

irobot-roomba-630-robotic-vacuum

جاروبرقی های اتوماتیک امروزی

آن ها می دانستند که کشت و کار و دامداری برای جمعیت زیاد 100 سال آینده کار بسیار مشکل و فشرده ای می تواند باشد. چه قدر فوق العاده می شد اگر ماشین ها به کمک انسان ها بیایند.

800px-France_in_XXI_Century._Intencive_breeding

پرورش مرغ به صورت ویژه

France_in_XXI_Century._Farmer

یک کشاورز خیلی مشغول

کلاس درسی هم هست که در آن دانش آموزان توسط نیروی برق به یکدیگر وصل شده اند و درس یاد می گیرند. کلاه فلزی البته خیلی شبیه به آیپد نیست، اما مفهوم ایده، شبیه به واقعیت است.

800px-France_in_XXI_Century._School

قابل دسترس ترین ایده ی آنها، ایده ی خانه های متحرک است. در آن زمان مردم بسیار انتظار می کشیدند تا کسی یک RV اختراع کند.

800px-France_in_XXI_Century._Rolling_house

خانه ای به سمت حومه شهر در حرکت است. احتمالا برای تعطیلات یا پیک نیک؟

rv1

RV بسیار مجلل و مجهز

rv2

نمایی از داخل این RV - منبع تصویر sonnyradio

ما درباره ی 100 سال بعد چگونه پیش بینی می کنیم؟ آیا پیش بینی های ما برای آیندگان به همین دقت و بامزگی خواهند بود؟ هیچ کس نمی تواند تکنولوژی های نوآورانه را پیش بینی کند، آن ها ناگهانی اتفاق می افتند و دنیا را تغییر می دهند. پیشگویان کمی توانسته اند حدس بزنند که ما ساعت های زیادی را صرف خیره شدن به یک صفحه روشن می کنیم. اما می توان حدس های غیر دقیقی با توجه به مسائلی که آزارمان می دهند یا کارآمد نیستند زد، (مثل استفاده بی رویه بنزین به عنوان سوخت ماشین ها) و فکر کرد که احتمالا بشر تا 100 سال آینده راه حلی برای این موضوعات آزار دهنده پیدا خواهد کرد.

بقیه تصاویر را در ادامه مشاهده کنید:

800px-France_in_XXI_Century._Air_postman

پستچی روستایی

France_in_XXI_Century._Air_firefighters

آتش نشان های هوایی

800px-France_in_XXI_Century._Air_cab

ایستگاه ماشین های هوایی

800px-France_in_XXI_Century._Air_battle

نبردهای هوایی

800px-France_in_XXI_Century._Barber

آرایشگاه های جدید و مد روز

800px-France_in_XXI_Century._Helicopter

نگهبان پیشرفته هوایی

France_in_XXI_Century._Latest_fashion

خیاط لباس های آخرین مدل

800px-France_in_XXI_Century._War_plane

هواپیمای جنگی

800px-France_in_XXI_Century._War_cars

ماشین های جنگی

800px-France_in_XXI_Century._Robot_orchestra

ارکستر حرفه ای

800px-France_in_XXI_Century._Little_robbers

دزدان کوچک آشیانه عقاب

 

مطالب مرتبط

آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیل کاسته است؟

پاسخ پیچیده ترین سؤالات خود را با جستجوی ساده در گوگل می یابیم و انواع ویدیوهای آموزشی با تنها چند کلیک قابل دسترسی هستند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است؟ این سؤال را Bart Epstein استاد دانشگاه ویرجینیا پاسخ می دهد.تعداد افراد تحصیلکرده دنیا در... ادامه مطلب

محققین به روشی برای استخراج اکسیژن از غبار ماه دست یافتند

سطح ماه پوشیده از لایه ای به نام سنگ پوشه یا رِگولیت است که تقریبا به همه چیز چسبیده و گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات فنی در دستگاه ها می شود. با این حال فراوانی آن در قمر زمین محققان را به فکر بکارگیری این ماده برای ساخت سکونتگاه یا حتی ذوب کردن آن با لیزر... ادامه مطلب

انتشار اولین تصویر از بدن انسان با لیزر فراصوت توسط محققان MIT

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اولین تصاویر گرفته شده از بدن انسان با تکنیک تصویربرداری فراصوتی لیزری را منتشر کردند. در این روش برخلاف سونوگرافی فراصوتی سنتی، نیازی به تماس دستگاه با پوست نبوده و در طیف گسترده ای از بیماران قابل استفاده است.سونوگرافی فراصوتی یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش های تصویربرداری... ادامه مطلب

ساخت گل آفتابگردان مصنوعی با قابلیت چرخش به سمت منبع نور [تماشا کنید]

محققان موفق به ساخت گل های آفتابگردان مصنوعی شده اند که توانایی چرخیدن به سمت منبع نور و بهره وری از انرژی خورشیدی را دارند.گل های آفتابگردان مصنوعی «SunBOTs» نام داشته و حدوداً 400 درصد از دستگاه های مشابه و ثابت در جمع آوری نور خورشید بهتر عمل می کنند. این مسئله آنها را به... ادامه مطلب

این ربات کوچک مثل کرم روی زمین می‌خزد [تماشا کنید]

محققان دانشگاه تورنتو کانادا یک ربات خزنده مینیاتوری ساخته اند که همانند کرم حرکت می کند. پژوهشگران می گویند تکنولوژی به کار رفته در این ربات صنایع مختلف را دگرگون خواهد کرد.تیم دانشگاه مذکور به کمک فناوری جدید خود موفق به ساخت ربات بسیار کوچکی شده است که می تواند روی زمین خزیده و شکلی... ادامه مطلب

بریتانیا اولین ماه نورد خود را سال 2021 به ماه می‌فرستد

بریتانیا قصد دارد در همکاری با یک شرکت آمریکایی اولین ربات ماه نورد خود را به ماه بفرستد.ماه نورد مذکور که ظاهری شبیه عنکبوت دارد، توسط استارتاپ بریتانیایی اسپیس‌بیت (Spacebit) ساخته شده و از چهار پای رباتیک و سنسورهای مختلف برای اندازه گیری و جمع آوری داده ها برای پژوهشگران ساخته شده است.ربات ماه نورد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟