چرا اپلیکیشنی مانند Yo میلیون ها دلار می ارزد؟

هر روز در دنیای اپلیکیشن ها چیزهای جالبی می بینیم. و اتفاقات عجیب این حوزه نیز به تعداد اپلیکیشن هایی که ساخته می شوند، متنوع و شگفت آور است. احتمالاً در روزهای قبل، مقاله ای که در رابطه با درصد توفیق توسعه دهندگان اپلیکیشن در دیجیاتو منتشر شد مطالعه کرده اید و می دانید در این عرصه چقدر شانس پیروزی یا شکست وجود دارد. شاید نرم افزارهای موبایلی زیادی باشند که با وجود زحمت بسیاری که برایشان کشیده شده و میزان کاربردی که می توانند داشته باشند، موفقیت چندانی کسب نکنند و در مقابل نمونه هایی ساده و پیش پا افتاده و حتی شاید در مواردی مسخره، در این بازار به موفقیت های باورنکردنی برسند.

اپلیکیشن Yo یکی از این نمونه هاست. اگر با آن آشنا باشید می دانید که نوعی مسنجر ساده است که تنها یک کار می کند: واژه Yo را برای دوستان تان می فرستند و از آنها دریافت می کند. همین!
اما این ایده به ظاهر مزخرف واقعا تبدیل به یک اپلیکیشن شده و به شدت هم مورد توجه کاربران و سرمایه گذاران قرار گرفته است. تا جایی که ارزش آن در حال حاضر ۱۰ میلیون دلار تخمین زده می شود!

اما آیا واقعا این اپلیکیشن ساده به تنهایی ۱۰ میلیون دلار می ارزد؟ البته که نه. آیا بیش از این می ارزد؟ مسلما نمی توان گفت! پس چه پتانسیل و عواملی باعث می شود چنین برنامه ساده ای -که با استفاده از آن تنها می توان واژه نسبتا بی معنی Yo را برای این و آن فرستاد،- به ناگاه چنین سرمایه های عجیبی جذب کند و تا این حد ارزشمند شود؟

مستر بلیط

در ادامه با ما باشید تا پاسخ این پرسش را دریابید.

رقابت در حوزه تجربه کاربری موبایل

پلتفرم های آیفون و اندروید به طور مشخص برای کاربری ای کلی تحت عنوان تلفن هوشمند ساخته شده اند. کاربری ای که قرار بوده و هست که بیشتر خصوصیات مورد نیاز کاربران در این حوزه را در محیطی که تا حد ممکن یکپارچه باشد، رفع کنند. و در این محیط، بازی ها و اپلیکیشن هایی مثل انگری برد یا پینترست نیز بر پایه همین کاربری ساخته شده اند. اما در واقع این نمونه های عمومی، چیز خاصی را در این ابزارها توسعه ندادند و فقط کاربری تلفن های هوشمند با کمک آنها بسط داده شده است.

با این حال گاهی خلاقیت هایی نیز در حوزه تجربه کاربری در لایه اپلیکیشن بروز کرده است. خلاقیت هایی که هسته کاربری را تغییر داده اند. مواردی که گاها حتی جانشین پیش فرض های سازندگان این پلتفرم ها شده اند. برای مثال، Evernote در آیفون جانشین نرم افزار Note شد، یا دراپ باکس به عنوان ابزاری کارا برای همگام سازی داده ها جایگزین نمونه های پیشفرض و رقبا شد.

اما برخی از این نمونه ها حتی پا را از مبحث توسعه و جایگزینی با یک ابزار دیگر فراتر گذاشته و به دنیا و تجارب واقعی ما پا گذاشته اند. برای مثال اینستاگرام از امکان عکسبرداری دوربین موبایل استفاده کرد تا نیاز ما را در به اشتراک گذاری تصاویر با دیگران مرتفع کند و موفق هم بود. یا واتزاپ که تلفن را به ابزاری برای برقراری ارتباط بی درنگ با همه تبدیل کرد و واقعا هم چیزی بسیار بهتر از مسنجرهای موجود در زمان ظهورش بود. این موارد اصلا در کاربری اولیه موبایل های هوشمند از قبل پیش بینی نشده بودند.

اما قدرت جانشینی، تا زمانی که امکان بروز خلاقیت های تازه وجود دارد، پیشتاز خواهد بود. تا زمانیکه خلاقیت هایی خارج از محدوده دیکته شده در کاربری موبایل ها وجود دارد که بتواند در لایه اپلیکیشن ظهور کند، توفیق هم در این زمینه وجود خواهد داشت. باید گزینه هایی که قابل تعبیه و جاسازی در این ابزارها باشند را در سطحی جدید پیاده کرد. و به نظر میرسد که Yo پتانسیل بqازی در این شاخه را دارد.

اپلیکیشن YO

استانداردهای تازه

در جایگاه یک اپلیکیشن، احتمالا همه بر سر این مساله توافق داریم که Yo به شدت خنگ است! و خُب، احتمالا بخاطر این صفت نبوده که هم اکنون چنین ارزشی دارد. اما در جایگاه یک پلتفرم، Yo به شدت ناب است.

اخطارها و نوتیفیکیشن ها، بخشی از هسته کاربری یک تلفن هوشمند هستند. هر اپلیکیشنی می تواند به این لایه، دستی داشته باشد. اما نکته جالب همینجاست: Yo در واقع صرفا یک مسنجر نیست که در جایگاه یک مسنجر از نوتیفیکیشن ها استفاده کند. Yo در واقع پلتفرمی برای استفاده از خود نوتیفیکیشن هاست! Yo پتانسیل آن را دارد که چیزی بیش از یک اپلیکیشن باشد و همین هم آن را ارزشمند کرده.

نوتیفیکیشن ها -بخاطر تعددشان- احتمالا برای اکثر کاربرها، نفرت انگیز و بی اساسند. اخطارهای بی وقفه و اغلب بی اهمیتی که روی صفحه ظاهر می شوند و معمولا هم غیرضروری اند. با این حال، در بازه ای چند هفته ای، میلیون ها نفر اپلیکیشنی را دانلود کردند که کارش تنها اخطار دادن و تولید نوتیفیکیشن های بیشتر است! در واقع این اخطارها -که هیچ معنی خاصی ندارند،- بیشتر و بیشتر رشد کردند.

اگر در تاریخ استانداردهای هر حوزه ای جستجو کنید، خواهید دید که استانداردها هیچگاه قرار نبوده عامل رشد باشند، بلکه همیشه فقط چارچوب هایی برای پذیرفته شدن بوده اند تا همه چیز یکدست و در یک مسیر مشخص پیش رود.

Yo برای افزایش شانس در جهت تبدیل شدن به یک پلتفرم میلیارد دلاری راه سخت و پر پیچ و خمی در پیش دارد. همانند تمام پلتفرم های توسعه یافته، Yo هم باید به طور همزمان توسعه دهندگان و کاربران را دریابد.

هم اکنون Yo به طور جدی در حال تبدیل شدن به یک پلتفرم است و اثرات آن هم بیشتر و بیشتر مشخص خواهد شد. چیزی که Yo انتظارش را داشت، جذابیت برای کاربران بود. شاید این میزان جذابیت برای بسیاری از ما زودگذر باشد. اما اگر این مساله ادامه پیدا کند و Yo هم بتواند به پلتفرمی مناسب برای توسعه دهندگان در حوزه نوتیفیکیشن تبدیل شود، پتانسیل واقعی اش آشکار می شود.

با وجودی که شاید اغلب اوقات اصلا به نظر نرسد، اما تقریبا همیشه کارهای بزرگ از دل ایده ها و چیزهای به ظاهر احمقانه در می آیند. برای مثال حرفه ای ها همیشه به اشکالاتی که در ویکیپدیا وجود دارد می خندند، هیچکس از پشت پرده فیلترهای اینستاگرام آگاه نیست، اریک اشمیت (رئیس سابق گوگل) توئیتر را مسخره می کرد و خیلی‌ها Airbnb را به واسطه ایده اش در اجاره دادن خانه های مردم مورد تمسخر قرار می دادند.

اما جدای از این بحث، آیا Yo -در صورت رسیدن به جایگاه واقعی اش- نظم نسبی نوتیفیکیشن ها را بر هم خواهد زد؟ در این نقطه نمی توان نظری در این باره داد. اما در صورتی Yo بتواند توان بالقوه اش را بالفعل کند، جانشینی واقعی برای نوتیفیکیشن ها خواهد بود.

در حالی که Yo در حرکت به سوی جذب تعداد بیشتری کاربر است، می تواند جایگزینی مناسب برای نوتیفیکیشن هایی شود که به سوی ناکجاآباد می روند. این باعث می شود که توسعه دهندگان بیشتری نیز به Yo روی آورند. با این حال، فعلا هر سرمایه گذاری ای که روی Yo انجام شده یا بشود به شدت برای سرمایه گذارش مخاطره آمیز است. هر چند که تا این لحظه حدود ۱٫۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

در نهایت Yo چه به موفقیت برسد چه شکست بخورد، به ما نشان داده که نیاز به یک پلتفرم که جایگزین نوتیفیکیشن ها شود ضروری است. Yo چیزی بیش از Poke در فیسبوک است چرا که علاوه بر ایجاد ارتباطات، می تواند جانشینی مناسب برای هر اپلیکیشنی باشد که به نوعی به نوتیفیکیشن ها وابسته است. و به همین خاطر برای سرمایه گذاران ارزشمند است.

YO
  • YO
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: Life Before Us
  • سیستم عامل: اندروید - iOS - ویندوز فون
  • حجم: 1 مگابایت
دانلود


 

مطالب مرتبط

بهبود آنتن‌دهی آیفون‌های 2019 با استفاده موقت از یک ماده جدید

بر اساس ادعای مینگ-چی کو آنتن دهی آیفون و آیپدهای 2019 به لطف استفاده از یک ترکیب جدید بهبود خواهد یافت. به گفته این تحلیلگر، آیفون ها و آیپدهایی که قرار است در سال جاری میلادی معرفی شوند به جای فناوری پلیمر کریستال مایع (LCP) از ماده ای به نام MPI بهره خواهند برد. در حالی... ادامه مطلب

موسسه Kantar: کاربران پلتفرم موبایلی ویندوز بازهم کاهش یافته اند

موسسه تحقیقاتی Kantar امروز در طی گزارشی تمامی فراز و فرودهای سهم بازار ویندوز فون در سه ماهه اول سال جاری میلادی را منتشر نموده. بر اساس این بررسی، شمار کاربران این سیستم عامل همچنان رو به کاهش است به طوری که در حال حاضر سهم بازار ویندوز فون در اروپا به 5.9 درصد رسیده. این... ادامه مطلب

کاربران آیفون های بعدی می توانند بدون اتصال به شارژر هم Siri را با فرمان صوتی فعال کنند

کاربران آیفون در نسخه 8 پلتفرم iOS می توانند در صورت متصل بودن دستگاه به شارژ، با گفتن جمله «Hey Siri» استفاده از دستیار صوتی این سیستم عامل را آغاز کنند. حالا و درحالی که تنها چند ساعت به رونمایی از آیفون های 6S و 6S Plus باقی مانده، مشخص شده که کاربران این محصولات بدون... ادامه مطلب

پیکسل های گوگل؛ برنده اصلی جمعه سیاه در میان موبایل های هوشمند

موبایل های پیکسل و پیکسل اکس ال گوگل که از ماه اکتبر در دسترس قرار گرفتند، یکی از بهترین اسمارت فون های پرچمدار سال جاری میلادی به شمار می روند و این پتانسیل را دارند تا به محبوب ترین موبایل گوگل نیز تبدیل شوند. حالا به گفته موسسه آماری Localytics، طی تعطیلات اخیر ایالات متحده... ادامه مطلب

با قابلیت مخفی iOS 11 می توانید شهرها را مثل گودزیلا زیر پایتان خرد کنید

با معرفی iOS 11 و ابزار توسعه ARKit، اپل می خواهد واقعیت افزوده را به قابلیت انقلابی بعدی اسمارت فون ها تبدیل کند. یکی از کوچک ترین کارهایی که سازنده آیفون برای رسیدن به این موضوع انجام داده، قرار دادن قابلیتی مخفی در آخرین نسخه سیستم عاملش است تا کاربران بتوانند در نقش هیولاهای عظیم... ادامه مطلب

گمانه زنی ها در مورد نام اندروید P آغاز شده است

هیروشی لاکهایمر، معاون ارشد پلتفرم و اکوسیستم های گوگل در صحبت های اخیر خود به نام احتمالی اندروید P، نسخه بزرگ بعدی سیستم عامل گوگل اشاراتی داشته است. لاکهایمر در توییتی به شوخی اعلام کرده که بیلد بعدی اندروید ممکن است Peppermint Pocky نام داشته باشد. به گزارش منابع خبری، به نظر می رسد که لاکهایمر... ادامه مطلب

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x