مریم میرزاخانی؛ پروفسور ایرانی استنفورد و برنده جایزه معتبر ریاضیات

مریم میرزاخانی، پروفسور ریاضی شاغل در دانشگاه استنفورد برنده ی مدال فیلدز سال ۲۰۱۴ که مهم ترین مدال در شاخه ی ریاضی محسوب می شود گردیده است. خانم میرزاخانی اولین بانویی است که از سال ۱۹۳۶ تا به امروز موفق به دریافت مدالی شده که به صورت معمول از آن با عنوان مدال نوبل ریاضیات یاد می گردد.

میرزاخانی پس از دریافت مدال مذکور در نطقی کوتاه اعلام داشت: افتخار بزرگی نصیب من شده است، و اگر روزی آنچه که برای من اتفاق افتاده سبب تشویق سایر زنان جوان حاضر در حوزه ی علم و ریاضیات برای فعالیت بیشتر شود بسیار خوشحال می شوم. مطمئن هستم بانوان بسیاری خواهند توانست در آینده ی پیش رو چنین جوایزی را برنده شوند.

مدال یاد شده امروز ۱۳م آگوست از جانب اتحادیه ی بین المللی ریاضی در سئول پایتخت کشور کره ی جنوبی بابت برجسته ترین کشف ریاضی در سال گذشته به خانم میرزاخانی اهدا خواهد شد. شایان ذکر است پائول کوهن در سال ۱۹۶۶  از استنفورد نیز برنده ی این مدل شده است ولی از تاریخ مذکور تا به امروز هیچ فرد دیگری از این دانشگاه به کسب این افتخار نائل نیامده بود.

2

تحقیقات خانم میرزاخانی که منجر به دریافت مدال فیلدز توسط ایشان گردیده، در زمینه ی درک مسائل پیچیده ی مرتبط به تقارن سطوح منحنی بوده و اتحادیه ی ریاضیات معتقد است حاصل این تحقیقات تئوری های ناب ریاضی هستند که اثر بزرگی را در زمینه ی فیزیک کوانتوم خواهند داشت.

میرزاخانی متولد و بزرگ شده در تهران است و در دوران نوجوانی و جوانی قصد داشته است به نویسندگی مشغول شود ولی استعداد او در زمینه ی ریاضیات و حل مسائل مرتبط سبب گشت تا پس از مدتی به سمت این حوزه از علم کشانده شود.

همچنین ایشان در دوران نوجوانی و در سالهای ۱۹۹۴ و ۹۵ دو بار موفق به برد مدال طلای المپیاد بین المللی ریاضایت شده اند و کامل ترین امتیاز ممکن را در هر دو دوره کسب نمودند. نکته ی جالب اینجاست کسانی که الگوی وی در ریاضیات محسوب می گشتند پس از کسب مدال های مذکور شروع به دنبال کردن و کار بر روی تئوری های او نمودند.

خانم میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ از دانشگاه شریف فارغ التحصیل و کمی بعد دوره ی دکترای خود را در دانشگاه هاروارد آغاز نمود، در سال های ۲۰۰۴ الی ۲۰۰۸ به عنوان دستیار یکی از پروفسورهای دانشگاه پرینستون فعالیت داشته و از سال ۲۰۰۸ دانشگاه استنفورد را با سمت پروفسور ریاضیات برای فعالیت انتخاب کرده جایی که هنوز نیز در ان مشغول به کار بوده و به همراه دختر سه ساله و همسرش که از پژوهشگران کمپانی IBM است به محل زندگی آنها بدل گردید.

مطالب مرتبط

محققین دانشگاه استنفورد موفق شده اند مشکل آتش سوزی و انفجار در باتری های لیتیوم-یون را حل کنند

حتماً می دانید که در صورت داغ شدن بیش از حد یک باتری لیتیوم-یون، امکان آتش گرفتن و حتی انفجار آن وجود دارد، خصوصیتی که تاکنون به دفعات در تلفن های هوشمند مشاهده شده و هاور بورد های ارزان قیمت را نیز به ابزارهایی خطرناک و غیر قابل استفاده تبدیل کرده است که شرکت های هواپیمایی اجازه حمل آنها را... ادامه مطلب

ایمپلنتی که به شکل وایرلس مشکل خشکی چشم را حل خواهد کرد

گاهی چشم ما به دلیل نگریستن ۸ الی ۱۰ ساعته در روز به صفحه نمایش لپ تاپ و یا سایر نمایشگر های دیجیتالی، دچار خشکی های مقطعی می شود که به سادگی قابل درمان است. اما تعداد افرادی که از بیماری ناراحت کننده ی خشکی چشم رنج می برند، کم نیست. خشکی چشم از فعالیت کم غدد... ادامه مطلب

چگونه واقعیت مجازی ارزان، استاد دانشگاه استنفورد را به رویاهایش رساند

سال گذشته، جشنواره فیلم تریبیکا میزبان آثاری بود که با استفاده از ابزارهای جدیدی تهیه شده بودند و آن گرایش، گویی در سال 2015 نیز نمود پیدا کرده. طبیعتا واقعیت مجازی بخش قابل توجهی از این جنبش است چراکه فیلم سازان دست به کار شده اند تا محتواهای تازه ای را برای ابزارهای مصرفی نظیر آکیلس... ادامه مطلب

دانشمندان دانشگاه استفورد شیوه ای جدید برای مبارزه با سرطان خون یافته اند

یک تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد اخیرا از شیوه ای قدرتمند برای مبارزه با یکی از مهاجم ترین فرم های سرطان خون اطلاع یافته اند، آن هم کاملا اتفاقی. در حالی که به لطف درمان از طریق سلول های بنیادی، نرخ نجات یافتن سلول های B، یکی از حالات گلبول های سفید سرطانی، به... ادامه مطلب

نظرات ۴۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x