گزارش دیجیاتو از روز اول استارت آپ ویکند بانوان

استارت آپ ویکند رویدادی جهانی است که چند سالی می شود در ایران به شکل جدی دنبال می شود. در این رویداد افراد مختلف در کنار یکدیگر حاضر می شوند و با طرح ایده های کارآفرینی خود، به کمک سایرین تلاش می کنند تا افکارشان را به واقعیت تبدیل نمایند.

فارغ از اینکه نتیجه نهایی پیاده سازی ایده چه باشد، شبکه سازی را می توان مهم ترین خروجی استارت آپ ویکند برای شرکت کنندگان دانست. در چنین همایش هایی کاربران این فرصت را پیدا می کنند تا با افراد بسیاری آشنا شوند و ارتباطات خود را گسترش دهند.

دیروز سرانجام نهمین دوره استارت آپ ویکند تهران آغاز به کار کرد. همانطور که قبلا نیز در دیجیاتو اعلام کرده بودیم، این دوره ویژه بانوان است و ۷۰ درصد از شرکت کنندگان آن را زنان تشکیل می دهند.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر آنچه که در روز اول این همایش اتفاق افتاد.

10639733_687299311364613_2456339359820244369_n-w600

در ابتدای مراسم حمیدرضا احمدی، دبیر کانون کارآفرینی، به روی سن رفت و در سخنان خود، دلایل اختصاص این رویداد به بانوان را تشریح نمود.

به گفته احمدی، در هشت دوره گذشته استارت آپ ویکند تهران، تنها ۱۸ درصد از شرکت کنندگان را زنان تشکیل می داده اند که همین موضوع مشارکت اندک زنان در امور کارآفرینی را به نمایش می گذارد.

احمدی در ادامه خاطر نشان کرد که با توجه خروج زیاد جوانان از کشور، ایران با کمبود نیروی کار متخصص روبرو است، و بر همین اساس ورود بانوان تحصیل کرده به حوزه کسب و کار، می تواند مشکلات بسیاری را برطرف نماید.

دبیر کانون کارآفرینی بیان داشت که برای مشارکت بیشتر بانوان در استارت آپ ویکند نهم، از بنیاد های فعال در حوزه زنان، کمک بسیاری گرفته شده و در نتیجه حمایت های به عمل آمده و اطلاع رسانی مناسب، هم اکنون ۶۲ نفر از ۱۰۰ شرکت کننده این رویداد را بانوان تشکیل می دهند.

حمیدرضا احمدی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که استارت آپ ویکند نهم تهران نقطه آغازی باشد برای مشارکت بیشتر زنان در استارت آپ ویکند های آتی.

پس از سخنان آقای احمدی، از سه بانوی موفق در حوزه کسب و کار دعوت به عمل آمد تا بر روی سن حاضر شده و تجربیات خود را با شرکت کنندگان به اشتراک بگذارند.

IMG_5716-w600

مهمان اول این بخش، نادره شاملو بود. خانم شاملو به مدت ۳۳ سال برای بانک جهانی فعالیت می کرده و در طول این زمان، تحقیقات بسیاری را بر روی وضعیت اقتصادی و اشتغال در خاورمیانه انجام داده.

خانم شاملو در سخنان خود اشاره کرد که بر خلاف تصور عمومی، آمار زنان صاحب کسب و کار در کشور های اسلامی، اختلاف چندانی با بخش های اروپایی ندارد. به گفته ایشان در اروپا زنان بالغ بر ۲۵ درصد شرکت ها را در اختیار دارند و در خاورمیانه نیز این آمار نزدیک به ۱۷ درصد است.

نادره شاملو در ادامه بیان داشت که طبق پژوهش هایی که به عمل آورده، متوجه شده شرکت های زنان در خاورمیانه، از تاثیر گذاری بیشتری در جامعه برخوردار هستند و در مقایسه با شرکت های زنان در اروپا، فعالیت های گسترده تری دارند.

وی بر اساس این آمار نتیجه گیری کرد که اگر زنان ما موفق شوند از پس محدودیت هایی که در برابر آنان است بر بیایند، می توانند آینده بسیار درخشان تری را نسبت به همجنسانشان در دیگر نقاط دنیا داشته باشند.

IMG_5735-w600

نفر دوم مهمانی از پاکستان بود. خانم سعدیا خان به عنوان یک بانوی کارآفرین، که هم اکنون صاحب یک شرکت زنجیره تامین در پاکستان است، در سخنان خود عنوان کرد که کارآفرینی به زنان اجازه می دهد تا کنترل بیشتری بر روی زندگی خود داشته باشند.

خانم خان یکی از مشکلات زنان را ارتباطات اندک آنان دانست و عنوان داشت که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق است، نیاز است تا بانوان شبکه ارتباطی گسترده تری را برای خود ایجاد نمایند.

او در نهایت زنان را تشویق کرد تا از حریم آرامش خود خارج شده و با شرکت در جوامع مختلف، تلاش نمایند تا با افراد بیشتری آشنا شوند.

IMG_5729-w600

مهمان سوم، بانویی بود که با یک فوق لیسانس از ایران و یک فوق لیسانس از دانشگاه MIT، شرکتی موفق را در زمینه مشاوره های مدیریتی، اداره می کرد. دردانه داوری در سخنان خود، بر روی انتخاب شریک مناسب برای راه اندازی یک کسب و کار تاکید بسیاری کرد و عنوان داشت که راه اندازی یک پروژه مشترک، همچون ازدواج است؛ اگر دو طرف در همان ابتداد دیدگاه ها و برنامه های خود را با یکدیگر میزان نکنند، بی شک در آینده با مشکل مواجه می شوند.

IMG_5731-w600

پس از پایان یافتن سخنان مهمان های دعوت شده، سرانجام نوبت به ارائه ایده ها از سمت شرکت کنندگان رسید. در این مرحله داوطلبین باید به روی سن می رفته و در مدت ۶۰ ثانیه، ایده خود را برای حضار شرح می دادند. ایده های مطرح شده در استارت ویکند نهم، به شرح زیر هستند:

) تجمیع سرمایه های کوچک بین خانم ها و سرمایه گذاری مشترک آنان بر روی پروژه های مختلف.
۲) اپلیکیشن و سایتی که شما را از ساخته شدن هر سایت جدید در ایران مطلع می کند.
۳) اسباب بازی های‌ آموزشی مرتبط با کودک که بتوانند نیاز مادران را تامین کنند.
۴) بانک اطلاعاتی از کلیه داروخانه ها و ارائه اطلاعات دارویی آنها
۵) سایتی برای به اشتراک گذاشتن مهارت های فردی و فروش آموزش های مطرح شده.

IMG_5767-w600

۶) سایتی برای تشخیص و درمان مشکلاتی که کودکان ممکن است قبل از رسیدن به دبستان با آن ها مواجه گردند.
۷) سایتی برای برنامه ریزی رویدادها.
۸) سایت فروش کاردستی های ساخته شده توسط دانش آموزان.
۹) عرضه میوه به صورت جذاب برای کودکان.
۱۰) سایتی آموزشی برای ارتباط کاربر با استاد.
۱۱) سایتی برای به اشتراک گذاری تجربیات کاربران در زمینه های مختلف با یکدیگر.
۱۲) سایتی برای فروش هنر دستی کاربران با ویژگی سفارشی سازی کالا.
۱۳) تسهیل فرآیند عروسی و ارائه خدمات مرتبط.
۱۴) لباسی مجهز به سنسور اندازه گیری قند خون برای کمک به افراد دیابتی.
۱۵) سایتی به اشتراک گذاری منابع دانشگاهی.

IMG_5753-w600

۱۶) ساخت اپلیکیشن کمک های اولیه.
۱۷) شبکه اجتماعی برای کسانی که بیماری خاص دارند جهت به اشتراک گذاری حالات روحی و مشورت با پزشکان.
۱۸) مؤسسه تهیه غذا برای بیماران دیابتی.
۱۹) سایت مخصوص خیاطی با امکان انتخاب مدل و ارسال خیاط به محل.
۲۰) گسترش و تبلیغ انرژی های سبز.
۲۱) سایت انجمن زنان متخصص.
۲۲) سایتی برای عرضه کتاب های صوتی و فروش آنان.
۲۳) دستیار هوشمند کامپیوتری برای حل مسائل مختلف.
۲۴) اپلیکیشنی برای راهنمای درمان بیماری فرزندان.
۲۵) کلینیک تخصصی پذیرش و تعمیر کامپیوتر.

IMG_5759-w600

۲۶) سایت عرضه محتوای صوتی.
۲۷) سایتی جهت پیاده سازی و رعایت قانون کپی رایت.
۲۸) سایتی برای دریافت پروژه ها و اجرای مشترک آن ها.
۲۹) سایتی برای نگهداری حیوانات خانگی.
۳۰) آموزش مهارت ها و به اشتراک گذاری آن ها با دیگران.
۳۱) معرفی تامین کنندگان مواد اولیه.
۳۲) شبکه اجتماعی از آثار خلق شده توسط کاربران.
۳۳) شبکه ای برای ثبت بیماری ها که اطلاعات آن ها در اختیار پزشکان و داروخانه ها قرار می گیرد.
۳۴) فروشگاه آنلاین وسایل الکترونیک، که نیاز کاربران را بر اساس سؤال کردن از آن ها تشخیص می دهد و گجت مناسب را پیشنهاد می دهد.
۳۵) سایتی برای معرفی مراکزی که به کار داوطلبانه نیاز دارند.
۳۶) سایتی که ویترینی مجازی را در اختیار فروشگاه های واقعی قرار می دهد.
۳۷) تبادل مواد بازیافتی میان شغل های مختلف.
۳۸) یافتن بورس کالاهای مختلف در سطح شهر.
۳۹) اپلیکیشنی برای فروش فیزیکی کتاب.
۴۰) اپلیکیشن برای همکلاسی های یک کلاس مشخص در دانشگاه.
۴۱) سایتی برای معرفی NGO ها و راهنمایی برای فعالان اجتماعی.
۴۲) ساخت خوراکی از تکه های میوه.
۴۳) شبکه اجتماعی برای پرسش سؤال از متخصص ها.
۴۴) سایتی برای کاریابی خانم ها.
۴۵) اپلیکیشنی یادداشت نویسی با قابلیت به اشتراک گذاری میان کاربران.
۴۶) سایتی برای مراقبت های ویژه پزشکی از زنان.

پس از ارائه ایده های مطرح شده، به حضار زمانی ۱۰ دقیقه ای داده شد تا بر روی عناوین ذکر شده فکر کنند و در نهایت به سه مورد برتر رای دهند. در این فاصله ایده دهندگان نیز تلاش می کردند تا افراد بیشتری را به سمت پروژه خود جلب نمایند.

IMG_5775-w600

IMG_5777-w600

IMG_5782-w600

در نهایت پس از انجام رای گیری، ایده های شماره ۲، ۴، ۷، ۱۹، ۲۳، ۲۴، ۳۱، ۳۵، ۴۱ و ۴۶ به عنوان موارد برتر انتخاب شدند.

پس از مشخص شدن ایده های برگزیده، شرکت کنندگان به تشکیل تیم های خود پرداختند. در این فرآیند که با مراسم شام نیز همراه شده بود، کاربران باید مهارت های خود را با صاحبین ایده در میان می گذاشته و تلاش می کردند تا تیمی را برای خود انتخاب نمایند.

IMG_5791-w600

IMG_5792-w600

در روز های آتی استارت آپ ویکند، تیم ها با راهنمایی مربیان رویداد، بر روی پیاده سازی ایده های خود کار می کنند و در نهایت تلاش می نمایند تا با ارائه موفق کار خود در روز پایانی، رای هیئت داوران را به خود اختصاص دهند.

مطالب مرتبط

قطع اینترنت با بزرگ‌ترین استارتاپ‌های ایران چه کرد؟

۲۵ آبان ۹۸ تجربه تلخ قطع اینترنت برای یک هفته آغاز شد؛ تجربه‌ای که اثراتش مشخصاً تا مدت‌ها با کاربران عادی و کسب‌وکارهای اینترنتی خواهد بود. شاید بتوان با قطعیت گفت که ضربه‌ی کاری را در این میان استارتاپ‌های کوچکی خورده‌اند که یا می‌خواهند جذب سرمایه‌ داشته باشند یا در پرداخت حقوق کارکنان خود به... ادامه مطلب

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: قطع اینترنت باعث افت فروش ۹۰ درصدی استارتاپ‌ها شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در رابطه با قطع اینترنت و مشکلاتی که همین مسئله برای کسب‌وکارهای حوزه تجارت الکترونیکی ایجاد کرد، بیانیه‌ای منتشر کرده تا با ترسیم اثرات قطعی اخیر اینترنت، آگاهی بدنه تصمیم‌گیر حاکمیت را در خصوص تصمیمات این چنینی بالاتر ببرد. این سازمان به رشد منفی بخش‌های صنعتی در کشور اشاره کرده... ادامه مطلب

افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها؛ نتیجه ۱۶۳ ساعت قطع اینترنت

گزارش زنده‌ی «NetBlocks» از وضعیت اینترنت در ایران نشان می‌دهد که بعد از گذشت ۱۶۳ ساعت از قطعی اینترنت بین‌الملل (از شنبه گذشته، ۲۵ آبان)، بالاخره کاربران ایرانی در حال آنلاین شدن هستند و تا لحظه انتشار این گزارش، حدود ۷۰ درصد شبکه به اینترنت بین‌الملل متصل شده‌ است.چنین اتفاق بزرگی که مشخصاً می‌توان از... ادامه مطلب

اینترنت ADSL در تهران و چند کلان‌شهر به حالت عادی برگشت

بعد از گذشت ۱۶۳ ساعت از قطع اینترنت بین‌الملل، گزارش‌ها حکایت از این دارد که اینترنت ADSL تهران و چند کلان‌شهر دیگر به اینترنت جهانی متصل شده و حالا کاربران می‌توانند به اینترنت بین‌الملل دسترسی داشته باشند.در لحظه انتشار این خبر هم سامانه نت بلاکز که گزارش قطعی اینترنت را در سراسر جهان منتشر می‌کند،... ادامه مطلب

قرارداد همکاری اسنپ و شهرداری تهران امضا شد

قرارداد همکاری اسنپ و شهرداری تهران امروز (۲۶ آبان) در معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران امضا شد. همچنین هم‌زمان، قرارداد مشابهی به ۱۵۰ شهرداری در سطح کشور ارسال شد تا شهرداری‌ها و اسنپ قرارداد خود را در این شهرها نیز منعقد کنند.به گزارش دیجیاتو، «ژوبین علاقبند» مدیرعامل اسنپ اعلام کرد که تاکسی‌های اینترنتی از... ادامه مطلب

در پنل شهر هوشمند مطرح شد: یکپارچگی داده، اصلی‌ترین نیاز برای هوشمندسازی شهرها است

در پنل شهر هوشمند در مراسم خشت طلایی تهران، چالش‌ها و موانع رسیدن به شهر هوشمند مطرح و تاکید شد که برای تحقق داشتن شهری هوشمند، نیازند به یکپارچگی تمامی سازمان‌ها و نهادها است؛ یک نوع از یکپارچگی که وزارت ارتباطات می‌تواند آن را تسریع ببخشد.«بهاره آروین» رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟