دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

ساعت هوشمند اپل محصول خوبی است، اما ساعت های کلاسیک به این بادها نخواهند لرزید

شرکت اپل به صورت رسمی از ساعت هوشمندش یعنی Apple Watch پرده برداری کرد. با وجود این که خیلی از بزرگان تکنولوژی و همینطور صنعت مد این محصول را تحسین کرده اند، اما توقع نداشته باشید به این زودی ها بتواند جای ساعت های کلاسیک را بگیرد.

ساعت های پوشیدنی، چیزی در حدود 500 سال است که مورد استفاده قرار می گیرند، در طی تمام این سال ها، از لابه لای جنگ ها و مدل ها و تکنولوژی ها جان سالم به در برده اند. شاید در طول زمان از لحاظ سخت افزار به نهایت حد خود رسیده باشند، اما هنوز وقت آن نرسیده که Rolex هایمان را بفروشیم و ساعت هوشمند بخریم.

«Apple Watch تاثیر خاصی بر بازار ساعت های سوئیسی نخواهد داشت، چرا که سابقه و عظمت این محصولات با کالاهای لوکس گره خورده است.» این ها صحبت های David Sadigh موسس و مدیر عامل Digital Luxury  است. او ادامه می دهد: «مدیر عاملان شرکت هایی همچون Rolex ،Vacheron Constantin و Patek Philippe هنوز هم می توانند آسوده بخوابند.»

با هم بخشی از دلایل همین مسئله، یعنی عدم تسخیر بازار ساعت های کلاسیک توسط ساعت های هوشمند را بررسی می کنیم.

طراحی و استانداردسازی

اگرچه ساعت اپل دقیقا همان چیزی نبود که اصحاب تکنولوژی توقع داشتند، اما قطعا اپل دندان تیز کرده تا شرکت های ساعت سازی، دنیای مد و افکار عمومی را به سمت خود بکشاند.

2

ساعت اپل طراحی شده تا به عنوان یک ساعت مچی عمل کند. این ساعت به شکل همان ساعت های قدیمی و در حالت مربعی طراحی شده است و برای همزاد پنداری هر چه بیشتر از کلید چرخان سنتی -اما اینبار دیجیتالی- در کنار خود بهره می برد.

خب این محصول یک مدل نسل اولی حساب می شود، پس نباید زیاد از بر آن خرده گرفت. کمی بدقواره و کلفت است، این ساعت تمام تلاش خود را کرده تا شبیه همان ساعت های آنالوگ قدیمی باشد و هیچ نظری به ساعت های فضایی که طرف داران اپل منتظرش بودند نداشته است.

گذشته از ظاهرش، یک نگرانی دیگر، عمر باتری است. این ساعت مچی باید هر شب شارژ شود و این یعنی شما نمی توانید ساعت به دست بخوابید که خب شاید برای بعضی ها جالب نباشد.

Apple Watch برای شخصی سازی بخش های مختلفش چه فکری در سر دارد؟ ظاهر (سیستم عامل) ساعت تان را دوست ندارید؟ یک کلیک و دیگر هیچ، ظاهری جدید نمایان خواهد شد. بین انتخاب دستبند های فلزی و اسپورت مانده اید؟ ما راه حل را می دانیم، هر دو را تهیه کنید. این محصول بیشترین شخصی سازی را در میان محصولات اپل تا به امروز در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

کیفیت و قابلیت اطمینان بالا و حس نوستالوژِی

ساعت های مکانیکی سال ها و همان طور که گفتیم قرن ها است که روی مچ ها جا خشک کرده اند. دلیل اصلی این امر دقت بالا در ساخت و کیفیت عمل آن ها بوده است.

«ما در حد بسیار زیادی به دوربین ها، گوشی ها، کامپیوترها و تبلت هایمان گره خورده ایم. من فکر می کنم داشتن یک محصول آنالوگ می تواند تجربه ای لذت بخش باشد.» این های صحبت های  Stephen Pulvirent یک فعال در زمینه ی ساعت های مچی است. او معتقد است: «من گوشی آیفونم را سال بعد و یا سال بعد تر عوض خواهم کرد، اما یک ساعت مچی با کیفیت و لذت بخش، چیزی است که میتوانم برای چندین سال استفاده کنم.»

شاید نتوانند ظربان قلبتان را اندازه گیری کنند، اما ساعت های کلاسیک ده ها سال برایتان کار خواهند کرد.

شاید سال ها طول کشیده تا سازندگان این نوع ساعت ها به دقت و کیفیت کنونی دست یافته اند. این صنعت تا جایی پیش رفته که بخش های نتفرقه ای همچون مجموعه داران به آن اضافه شده اند. عده ای از 2 ساعت مچی برای کنترل اتفاق های مختلف استفاده می کنند. عده ای دیگر هم زمان می توانند زمان طول های جغرافیایی مختلفی را نمایش دهند.

خریداران ساعت مچی حاضرند که صد ها و شاید هزاران دلار را برای ساعت هایشان بپردازند و دلیل این امر این است که آنها توقع دارند این ساعت ها برایشان ده ها سال کار کنند.

هرگز قدرت گذشته و نوستالوژی را دست کم نگیرید. برند های ساعت سازی مدت ها است پی برده اند که ساعت های مچی چیزی فراتر از یک دست بند ساعت دار هستند. آنها بر روی مچ قرار می گیرند تا بخشی از شخصیت مصرف کننده شوند.

«من می توانم ساعتم را به فرزندم ببخشم و او هم آن را به فرزندش بدهد. ساعت های مچی محصولاتی هستند که می توانند سال ها کار کنند.» این حرف را یک مهندس سخت افزار می زند.

اما از طرف دیگر وقتی در ابتدای سال 2015 یک Apple Watch تهیه کنید، تنها یک سال بعد با ورود نسل بعدی این محصول، ساعت شما قدیمی و از رده خارج محسوب خواهد شد.

ساعت های هوشمند لوکس، نه ساعت های لوکس

شرکت Apple اعلام کرده که قیمت پایه ی این محصول 349 دلار خواهد بود. با این قیمت این ساعت مچی در رده ی کوچکی از این بازار قرار می گیرد.

به گفته Kelly Jasper از بلاگ HODINKEE: «ساعت اپل نخواهد توانست جای جلوه و جلال ساعت هایی همچون Patek Phillippe را بگیرد؛ در اصل این ساعت در بخش انتهایی ساعت های مچی قرار خواهد گرفت.»

شرکت های بزرگ ساعت سازی سوئیسی چندان احساس خطر نخواهند کرد، اما این ساعت هوشمند می تواند بازار ساعت های ارزان تری همچون Rado، Citizen و Fossil را در دست بگیرد (که چندان بازار کوچکی هم نیست.) در حالی که ساعت های لوکس سوئیسی در حال حاضر 20 میلیارد دلار ساعت تولید می کنند، رشد و کسب درآمد مناسب در انتهای این بازار، کار سختی خواهد بود. بلومبرگ در این رابطه این گونه می نویسد:

بازار ساعت های هوشمند یک بعدی است، در حالی که بازار ساعت های مکانیکی لوکس چندین و جند وجه دارد. در سال 2000 ساعت های مچی مکانیکی تنها 8 درصد از بازار ساعت های صادراتی سوئیس را تشکیل می دادند. این در حالی است که در سال گذشته این رقم به 27 درصد رسیده است. و شاید جالب باشد بدانید که این رشد در صادرات مربوط به ساعت های گران تر از 3000 فرانک (3400 دلار) می شود.

اقبال مصرف کنندگان به سمت ساعت های مچی لوکس در سال 2013 با 5.7 درصد رشد مواجه بوده است. در این میان کشورهای چین، هند و روسیه بیشترین رشد بازار را در این زمینه داشته اند. طبق پیش بینی ها این بازار در آینده نیز شیب رشد خود را حفظ خواهد کرد.

4

اپل در حال مبارزه با چالش های پیش رویش در انتهای این بازار است. طراحی ساعت می تواند وارد فاز جدیدی شود. همچنین با پیشرفت تکنولوژی عمر باتری افزایش خواهد یافت.

طراحان و افراد مشهور ممکن است به کمک اپل بیایند تا نسخه های جذاب تری از ساعتش را به بازار عرضه کند و باعث شود خواهان بیشتری در بین مصرف کنندگان داشته باشد.

Apple Watch یک بازیگر جدید در صحنه ی ساعت های هوشمند است و همیشه افرادی هستند که خواهان ساعت هایی باشند که سال ها برایشان کار کنند. محصولاتی که نیاز به شارژ شبانه ندارند و از آیفون بی نیازند. به واقع نام ساعت مچی با کلماتی همچون «کیفیت بالا» و «طول عمر فوق العاده» گره خورده است.

ساعت های کلاسیک تا الان دوام آورده اند. آنها قرار نیست عرصه را خالی کنند.

مطالب مرتبط

ویندوز و OS X: نگاهی بر چند تفاوت بزرگ دنیای کامپیوترهای شخصی و مک

اپل و مایکروسافت از بزرگترین شرکت های «ساکن سیلیکون» ولی هستند که در دهه های انتهایی قرن بیستم با هم وارد کارزاری شده اند که هنوز هم پایان نیافته و نمی توان برنده ای مشخص برایش تعیین کرد، چرا که هر کدام از آنها دارای چندین نقطه ضعف و قدرت هستند.در ابتدای کار استیو جابز... ادامه مطلب

موفقیت ایرپادها می تواند باعث افزایش 10 میلیارد دلاری ارزش اپل شود

هدفون های بیسیم ایرپاد اپل در اواخر سال 2016 و پس از تأخیرهای فراوان وارد بازار شدند اما به نظر می رسد که یکی از تأثیرگذارترین گجت های ساخته شده توسط اپل و در زمان مدیریت تیم کوک هستند. اکنون وبسایت «فوربس» پیش بینی کرده که به دلیل استقبال بی نظیر از ایرپادها، سهام و... ادامه مطلب

تیم کوک چگونه بمب اتمی جابز را خنثی کرد و سپس اندروید را به زانو درآورد؟

منصفانه است اگر بگوییم استیو جابز حالش از اندروید و تیم طراحی تلفن های هوشمند سامسونگ به هم می خورد. او تهدید کرده بود که کل منابع مالی شرکت خود را در راه نابودی اندروید خرج خواهد کرد اما حیف که اجل مهلتش نداد تا ببینیم سرنوشت این جنگ را چگونه رقم می زند، پیروز... ادامه مطلب

مهندس سابق اپل قفل آیفون را با 15 هزار دلار باز می کند

هنوز یک هفته از خبر مربوط به بازگشایی قفل تمام مدل های آیفون با iOS 11 توسط Cellebrite نگذشته که رسانه ها از کمپانی دیگری به نام Grayshift خبر داده اند که توانایی عبور از این سد محکم را دارد.اگرچه این موسسه به اندازه کمپانی Cellebrite شناخته شده نیست اما سابقه ای طولانی از همکاری های امنیتی با دولت... ادامه مطلب

نسخه جدید فتوشاپ با پشتیبانی از تاچ بار مک بوک پرو معرفی شد

دقایقی پیش و در جریان رویداد معرفی مک بوک پروهای جدید اپل، تیم کوک از یکی از مدیران اجرایی ادوبی دعوت کرد تا روی سن حاضر شده و نسخه جدید اپلیکیشن فتوشاپ را به حضار معرفی کند.نماینده ادوبی ضمن اشاره به این موضوع که "مک بوک پرو و فتوشاپ برای یکدیگر ساخته شده اند"، اعلام... ادامه مطلب

ساعت هوشمند امپوریو آرمانی معرفی و عرضه شد

با رشد تکنولوژی و افزایش استقبال عمومی از گجت های پوشیدنی، برخی از شرکت های تولیدکننده ساعت مچی به سمت توسعه و تولید ساعت های هوشمند و دستبندهای سلامتی روی آوردند.در حالی که کمپانی هایی مثل Tag Heuer دست به ساخت ساعت های تماماً هوشمند اندرویدی زده اند، کمپانی آرمانی که همواره اشتیاق زیادی نسبت به... ادامه مطلب

نظرات ۸۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x