۵ روش برای اینکه با اخراج خود کنار بیایید

کنار گذاشته شدن، کوچک شدن، مورد جایگزین واقع شدن یا هر اسم دیگری که به روی این موضوع بگذاریم گویای یک حقیقت است: اخراج شدن هیچ حس خوبی ندارد. که البته می تواند نداشته باشد.

کافیست نگاهی به تاریخ داشته باشیم: استیو جابز در سن ۳۰ سالگی از اپل کنار گذاشته شد و پس از ۱۰ سال در ۴۰ سالگی به امپراطوری خود بازگشت. حتی والت دیزنی هم از کمپانی The Kansas City Star به دلیل به اندازه کافی "خلاق نبودن" اخراج شد.

با وجود اینکه آمارها نشان از بهتر شدن اوضاع شغلی می دهد، اما باز هم تعدیل نیروها و برخی اخراج شدن های گروهی اوضاع را به کام کارمندان و افراد جویای کار تلخ می کند.

پیشکسوت هایی مثل جابز و والت دیزنی از این فرصت برای بالا بردن توانایی ها و پیاده کردن آزادانه ایده های خود استفاده کردند و نهایتا دیدید که این اخراج شدن، در نهایت به سود آنها بود. این موضوع برای هر شخصی می تواند رخ دهد.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که خواسته یا ناخواسته دچار این بحران شده اید، پنج راه کلی برای گذر از حس و حال بد این دوران وجود دارد که در ادامه مطلب با آنها آشنا خواهید شد.

غصه خوردن را به وقت بهتر و در خلوت خود موکول کنید

مهم نیست چقدر احساس تخریب شدن دارید، خود را جلوی رئیس خود، مدیر، هم دانشگاهیان و حتی همسر خود نبازید و به هیچ عنوان از محل کار با این خبر به آنها تماس نگیرید. فقط و فقط از طریق پیام کوتاه یا ایمیل به دوستان بسیار نزدیک خود خبر دهید. از اینکه بقیه در نهایت متوجه این موضوع می شوند هم نترسید و در خلوت خود با صدای بلند غصه بخورید و هرچه سریع تر خود را از حس ناراحتی خالی کنید.

خبرهای بد را به بهترین شکل به دیگران بدهید

زمانی که اوضاع بحرانی رخ می دهد دیگران از شما می پرسند "چطور این اتفاق رخ داد". این بسیار مهم است که در همین زمان ناراحت کننده شما در حین پاسخ دادن آرامش، اعتماد به نفس و البته با لحن خوب خود را حفظ کنید. این که ناراحت و در شک باشید کاملا طبیعی است. چیزی که درست نیست کوبیدن لیوان خود به دیوار است. با کمی کنترل خونسردی و خشم به سادگی می توانید آرامش خود را بازیابید و به دنبال ادامه مسیر موفقیت باشید.

خداحافظ کار، سلام به رویای شغلی

به احتمال بسیار زیاد اولین عکس العمل شما بعد از اخراج شدن هجوم به نیازمندی ها و وب سایت های شغل یابی و غیره است. هرچند یک راه دیگر هم وجود دارد. شما میتوانید از اخراج خود به عنوان یک فرصت برای رسیدن به رویای شغلی خود استفاده کنید، یعنی هر کاری که باعث شادی و خوشحالی شما می شود را انجام دهید. تا امروز شما وقتی برای رسیدن به مشاغلی که دوست شان دارید نداشتید ولی حالا زمان کافی را در اختیار دارید. با جستجو در اینترنت موارد مشابه به خود را خواهید یافت و ببینید مردمان موفق چه راهی را طی کردند و از آنها برای موفقیت و رسیدن به آرزوی شغلی خود ایده بگیرید.

خود را در یک فضای آموزشی بزرگ قرار دهید

در این دوران لازم است شما هرچقدر که می توانید به انجام کارهای مستقل بپردازید و در این بین، از پتانسیل رشد مهرات ها و افزایش مشتری ها از طریق اینترنت می توان استفاده کرد.

هر روز به جستجوی منابع جدید آموزشی و به روز کردن مهارت های خود باشید. خوشبختانه آموزش های آنلاین کم نیستند و به سادگی می توانید در یک جامعه بسیار بزرگ و پرجمعیت به نام اینترنت جای باز کنید و به مرور زمان خواهید دید که در فضای کاری بسیار خوبی قرار دارید.

مدیر قبلی خود را اولین مشتری خود کنید

گزارش ها نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۰، نیمی از نیروی کار امریکا حداقل یک بار در عمر کاری شان در شرایط متزلزل و با امنیت شغلی پایین مشغول به کار می شوند. باید بگوییم حتی اگر متعهد به انجام کار بصورت تمام وقت در این شرایط هستید هم چیزی برای از دست دادن ندارید، چرا که می توانید از رئیس سابق خود بخواهید که مشتری شما باشد. چه راهی برای دست یابی به مهارت های بیشتر و قرار گرفتن در مسیر علایق کاری وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم با وجود همه مشغله های کاری، دنیای کار مستقل درست در مقابل چشمان شما قرار دارد.

ما امیدواریم شما همواره شغلی را داشته باشید که در آن احساس آرامش، آسودگی خیال و امنیت بالا را حس کنید و در صورتیکه خدایی نا کرده با بحران اخراج شدن روبرو شدید، به سرعت خود را بازیابی کرده و به پیشرفت های بیشتر دست یابید. اگر تجربیاتی در این زمینه دارید، ما و دیگر دوستان را بی نصیب نگذارید.

مطالب مرتبط

آنچه در مورد «مدل کسب و کار» و «طرح کسب و کار» باید بدانید

تمام صاحبان کسب و کار های کوچک و موفق به نوعی درگیر مفاهیم و اصطلاحاتی نظیر «طرح کسب و کار» یا «مدل کسب و کار» بوده اند. شما چه در حال شناسایی جدید ترین استراتژی های بازاریابی خود باشید و چه در حال طرح ریزی یک کمپین حفظ مشتری، استراتژی های کسب و کاری تان... ادامه مطلب

۱۱ جمله ای که در حین ترک یک شغل نباید بیان کرد

Dana Manciagli نویسنده ی کتاب های موفق در زمینه ی فرهنگ شغلی می گوید: برای هر یک از ما ممکن است زمانی فرا برسد که تصمیم بگیریم شغل خود را ترک نماییم، در چنین شرایطی بهتر است جملاتی را که به زبان می آوریم با دقت زیادی انتخاب نماییم. فرقی ندارد محل کار پیشین خود را با... ادامه مطلب

10 معیار فرهنگ شرکت که باید مدام زیر نظر داشته باشید

همه از فرهنگ شرکتی خوششان می آید. معیار هم برای همه، چیز خوشایندی است. با این حال رهبران کسب و کار ها برای قرار دادن این دو به شکلی معنادار در کنار هم با دشواری های زیادی مواجه شده اند. فرهنگ مدتها مقوله ی نرمی در نظر گرفته می شد که بیش از اندازه ناملموس،... ادامه مطلب

سه درس کسب و کار از ثروتمندترین مرد چین

پس از شکست رکورد بزرگ ترین عرضه عمومی سهام، جک ما، موسس علی بابا، روز سه شنبه در هیاتی تحت عنوان ‘ارزش نهادن بر موارد مهم’، حول محور مواردی همچون تعیین ارزش در زمان حال و تعدیل آن برای رسیدن به اهداف بلند مدت در آینده، صحبت هایی داشت. این هیئت در دومین روز کنفرانس... ادامه مطلب

۳ راهنمایی برای تبدیل کردن شرکت خود به یک برند

تقویت حضور آنلاین هیچگاه مهم تر از امروز نبوده است. به همین دلیل، اولین کاری که شرکت های آنلاین باید انجام دهند این است که برندی منحصر به فرد و اعتباری روزافزون برای خود دست و پا کنند. شرکت ها دیگر قادر نخواهند بود با تاکتیک های قدیمی برای خود برندسازی کنند؛ در دوره ی... ادامه مطلب

چرا یک ایده ی خوب هیچگاه برای موفقیت کافی نیست

کسب و کار های خوب، معمولاً با یک ایده ی خوب شروع می شوند. این قاعده ی اساسی الهام بخش ده ها نسل از کارآفرینانِ خوش بین بوده است و آنان را مجاب کرده که یک ایده ی خوب و تلاش مداوم، تمام آن چیزی است که برای میلیاردر شدن هر کسی کافی است. اما متأسفانه... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x