استراحت بدون احساس گناه حتی برای معتادان به کار هم ضروری است

اغلب کارآفرینان عاشق کار کردن هستند. اگر شما مشغول انجام کارهایی هستید که فکر می کنید به آنها علاقه زیادی دارید و برای شما تغییر مثبت ایجاد می کنند، ساختن، بخشی از زندگی شماست و کار و تفریح شما را هم شامل می شود.

اما اگر شما واقعا از کارتان لذت می برید ممکن است تبدیل به یک Workaholic (معتاد به کار) شوید. کسی که معتاد به کار است، در اوقاتی که در هر شرایطی مشغول انجام کاری نیست، احساس گناه می کند.

اگر شما در زمان تماشای تلویزیون به تلفن هوشمند، تبلت یا حتی لپ تاپ خود احساس نیاز می کنید و یا در زمان صرف شام یا ملاقات سایرین، سرتان در گوشیتان است. و همچنین اگر شب ها و آخر هفته ها خود را درگیر ایمیل ها و پروژه ها می بینید و تصور می کنید برای استفاده از تعطیلات یا سفر کردن وقت کافی ندارید، بد نیست بدانید که در در تله افتاده اید!

در صورت صدق کردن تنها یکی از موارد فوق هم، شما می توانید به 'اعتیاد به کار' متهم شوید. و اگر جوابتان به تمام سوالات بالا مثبت است شما به طور قطع یک Workaholic هستید. به هر حال حتی اگر واقعا مجذوب و شیفته کارتان باشید، به استراحت و تفریح هم نیازمندید.

در ادامه چند تشبیه و نکته کوتاه در مورد اهمیت استراحت برای افراد پرکار را مطالعه کنید.

به کامپیوتری فکر کنید که همیشه در حال کار است. چه اتفاقی برای این کامپیوتر می افتد؟ احتمالا بخاطر کار زیاد و مداوم، بسیاری از اطلاعات در آن به صورت نامنظم پخش شده و کارکرد آن کند و کم‌بازده می گردد. اما اگر آن را به صورت مرتب خاموش و مجددا راه اندازی کنیم، در طی مراحل راه اندازی مجدد بسیاری از فایل ها توسط سیستم عامل مجددا منظم شده و در دسترس قرار می گیرند. بدین ترتیب بازدهی در بالاترین حد ممکن خواهد بود.

تقریبا می توان گفت ما هم همینطور هستیم. به عنوان یک کارآفرین، شما باید چندین و چند مسیر و برنامه متفاوت را به در بازه های زمانی مشخصی در رابطه با کارتان پیش ببرید. اگر شما چندوظیفگی پیشه کنید مجبورید کارهای بسیاری را به صورت همزمان جلو ببرید که کاری بسیار مشکل خواهد بود. کار مداوم به مغز و بدن شما اجازه دریافت و پردازش صحیح اطلاعات را نمی دهد. به همین جهت بهتر است گاهی اوقات را در خارج از محیط و فضای فکری مربوط به کارتان سر کنید.

حتی بد نیست اوقاتی را به تماشای تلویزیون بپردازید. اما ورزش کردن و حتی بیکار نشستن و استراحت کردن می توانند حتی مفیدتر باشند. تنها لازم است که واقعا کاری نکنید. مغز شما در طی این مراحل، در پس زمینه مشغول مرتب سازی امور و حتی ایجاد جرقه های خلاق است. تا به حال شده که زیر دوش حمام فکر های خلاقانه به ذهنتان خطور کرده باشد؟ اگر جواب مثبت است دلیل این مساله، عدم وجود حواس پرتی یا تمرکز روی مسائل جانبی‌ست.

بهترین کار تنظیم یک برنامه زمانی مدون و در نظر گرفتن اوقاتی برای فاصله گرفتن از کار است. سعی کنید در فواصل زمانی مشخص و منظم، استراحتی چند ساعته تا یکی دو روزه را برای خود در نظر بگیرید. بهترین بازه، یک یا دو روز استراحت هفتگی است.

بر خلاف تصور، کمکی که این بازه زمانی به بازدهی شما می کند بسیار بیشتر از زمان های اضافه ای است که برای کار کردن های مداوم و کم بازده است. به جای تلقین اشتباه حس گناه در این اوقات، سعی کنید بیشترین استفاده را از آنها ببرید تا خلاقیت و مدیریت امور را بیشتر و بهتر در روزهای کار تجربه کنید.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

۶ باور مخرب که زندگی حرفه‌ای شما را نابود می‌کنند

یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات توانایی «واگویه» یا گفتگوی درونی با خود است. این قابلیت مثل یک چاقوی دو لبه عمل کرده و می‌تواند شما را به موفقیت رسانده یا نابود کند. اگر این واگویه‌ها شکل منفی به خود بگیرند دائما جملاتی مثل  قبول نمی‌شوم، از پس آن برنمی‌آیم، از عهده من... ادامه مطلب

۵ راهکار علمی و ساده برای تقویت انگیزه در کار و زندگی

انگیزه شامل دو نوع درونی و بیرونی می‌شوند. انگیزش بیرونی همانطور که از نام آن پیداست تابع شرایط بیرونی بوده و ممکن است امکان دستیابی کامل به آن میسر نباشد اما انگیزش درونی یا خود انگیزشی می‌تواند مثل بلیط طلایی ما را به اهدافمان برساند.صد البته ترسیم و تعیین اهداف بسیار آسانتر از تلاش برای... ادامه مطلب

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید... ادامه مطلب

تبریک خاص بیل گیتس به مناسبت تولد ۹۰ سالگی وارن بافت [تماشا کنید]

وارن بافت، کارآفرین و سرمایه دار آمریکایی هفته گذشته ۹۰ ساله شد و گیتس با انتشار یک پست وبلاگی و ویدیو این روز را به دوست صمیمی خود تبریک گفت. او در این پست حرف های جالبی در مورد بافت مطرح کرد که شاید مهم ترینشان این باشد: بافت به من یاد داد دوستی با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟