استراحت بدون احساس گناه حتی برای معتادان به کار هم ضروری است

اغلب کارآفرینان عاشق کار کردن هستند. اگر شما مشغول انجام کارهایی هستید که فکر می کنید به آنها علاقه زیادی دارید و برای شما تغییر مثبت ایجاد می کنند، ساختن، بخشی از زندگی شماست و کار و تفریح شما را هم شامل می شود.

اما اگر شما واقعا از کارتان لذت می برید ممکن است تبدیل به یک Workaholic (معتاد به کار) شوید. کسی که معتاد به کار است، در اوقاتی که در هر شرایطی مشغول انجام کاری نیست، احساس گناه می کند.

اگر شما در زمان تماشای تلویزیون به تلفن هوشمند، تبلت یا حتی لپ تاپ خود احساس نیاز می کنید و یا در زمان صرف شام یا ملاقات سایرین، سرتان در گوشیتان است. و همچنین اگر شب ها و آخر هفته ها خود را درگیر ایمیل ها و پروژه ها می بینید و تصور می کنید برای استفاده از تعطیلات یا سفر کردن وقت کافی ندارید، بد نیست بدانید که در در تله افتاده اید!

در صورت صدق کردن تنها یکی از موارد فوق هم، شما می توانید به 'اعتیاد به کار' متهم شوید. و اگر جوابتان به تمام سوالات بالا مثبت است شما به طور قطع یک Workaholic هستید. به هر حال حتی اگر واقعا مجذوب و شیفته کارتان باشید، به استراحت و تفریح هم نیازمندید.

در ادامه چند تشبیه و نکته کوتاه در مورد اهمیت استراحت برای افراد پرکار را مطالعه کنید.

به کامپیوتری فکر کنید که همیشه در حال کار است. چه اتفاقی برای این کامپیوتر می افتد؟ احتمالا بخاطر کار زیاد و مداوم، بسیاری از اطلاعات در آن به صورت نامنظم پخش شده و کارکرد آن کند و کم‌بازده می گردد. اما اگر آن را به صورت مرتب خاموش و مجددا راه اندازی کنیم، در طی مراحل راه اندازی مجدد بسیاری از فایل ها توسط سیستم عامل مجددا منظم شده و در دسترس قرار می گیرند. بدین ترتیب بازدهی در بالاترین حد ممکن خواهد بود.

تقریبا می توان گفت ما هم همینطور هستیم. به عنوان یک کارآفرین، شما باید چندین و چند مسیر و برنامه متفاوت را به در بازه های زمانی مشخصی در رابطه با کارتان پیش ببرید. اگر شما چندوظیفگی پیشه کنید مجبورید کارهای بسیاری را به صورت همزمان جلو ببرید که کاری بسیار مشکل خواهد بود. کار مداوم به مغز و بدن شما اجازه دریافت و پردازش صحیح اطلاعات را نمی دهد. به همین جهت بهتر است گاهی اوقات را در خارج از محیط و فضای فکری مربوط به کارتان سر کنید.

حتی بد نیست اوقاتی را به تماشای تلویزیون بپردازید. اما ورزش کردن و حتی بیکار نشستن و استراحت کردن می توانند حتی مفیدتر باشند. تنها لازم است که واقعا کاری نکنید. مغز شما در طی این مراحل، در پس زمینه مشغول مرتب سازی امور و حتی ایجاد جرقه های خلاق است. تا به حال شده که زیر دوش حمام فکر های خلاقانه به ذهنتان خطور کرده باشد؟ اگر جواب مثبت است دلیل این مساله، عدم وجود حواس پرتی یا تمرکز روی مسائل جانبی‌ست.

بهترین کار تنظیم یک برنامه زمانی مدون و در نظر گرفتن اوقاتی برای فاصله گرفتن از کار است. سعی کنید در فواصل زمانی مشخص و منظم، استراحتی چند ساعته تا یکی دو روزه را برای خود در نظر بگیرید. بهترین بازه، یک یا دو روز استراحت هفتگی است.

بر خلاف تصور، کمکی که این بازه زمانی به بازدهی شما می کند بسیار بیشتر از زمان های اضافه ای است که برای کار کردن های مداوم و کم بازده است. به جای تلقین اشتباه حس گناه در این اوقات، سعی کنید بیشترین استفاده را از آنها ببرید تا خلاقیت و مدیریت امور را بیشتر و بهتر در روزهای کار تجربه کنید.

مطالب مرتبط

21 نکته مهم برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری

یکی از با ارزش ترین دارایی های هر فرد و بالاخص یک کارآفرین، زمان است. امروز می خواهیم شما را با 21 نکته طلایی در مورد مدیریت زمان آشنا کنیم تا بهره وری خود را در زمان انجام امور مختلف بالا ببرید. با دیجیاتو همرا باشید. 1- ابتدا کارهای مهمتر را انجام دهید این یک قانون طلایی... ادامه مطلب

راهنمای گوگل برای شناسایی مدیران برجسته و درس گرفتن از آنها

با داده های «پروژه ی پژوهش اکسیژن» که نشان از اهمیت کیفیت مدیران در عملکرد شرکت داشت، گوگل باید فرهنگ تقدیر از مدیران برجسته ی خود را تقویت می کرد؛ چرا که پیش از این، اهمیت مدیران را زیر سؤال برده بود. تیم پژوهشی این پروژه با شناسایی 8 رفتار مشترک میان مدیران برجسته ی... ادامه مطلب

۸ درس از تجربه ی دو کارآفرین جوان که به رشد استارتاپ شما کمک می کند

اگر شما هم برای پیدا کردن پوشاک مورد نظر خود در میان فروشگاه های متعدد عرضه کننده ی محصولات اورجینال و غیر اورجینال با دشواری مواجه شده اید، باید بگوییم تگ موند کارتان را ساده کرده است. تگ موند پلتفرمی است که با عقد قرارداد رسمی با برند های اورجینال پوشاک در ایران، تمامی محصولات آنها... ادامه مطلب

۱۰ مدیر زن از رازهای موفقیت شان در رهبری می گویند

این خانم مدیرها مسئولیت موفقیت و شکست خود را پذیرفته اند و حالا هم می خواهند یکی دو تا از اسرار موفقیت شان را به ما یاد بدهند. برای رسیدن به نوآوری در هر زمینه ای، به رهبرانی نیاز داریم که از متفاوت فکر کردن و رهبری متمایز نسبت به سایرین نهراسند. موفق ترین رهبران همگی به خوبی... ادامه مطلب

6 درس از ماجرای رسوایی فولکس واگن برای سایر برند ها

بیش از یک سال پیش از آنکه فولکس واگن به دستکاری عامدانه در نتایج آزمایش های آلایندگی خودروهای خود اعتراف کند، سازمان حفاظت از محیط زیست امریکا از این خودروساز آلمانی درباره ی مغایرت های موجود میان آزمایش های آلایندگی رسمی این شرکت و میزان بالاتر آلایندگی این خودروها در جاده ها سؤال کرد. این اولین... ادامه مطلب

۳ راه آسان برای به پایان بردن روز، که فردای بهتری برایتان رقم می زنند

همه همیشه روی چیز هایی تأکید می کنند که برای شروع روز باید انجام دهید، اما تعداد کمی از ما از اهمیت برنامه ای مناسب برای به پایان بردن روز آگاهی داریم. به پایان رساندن روز به شکلی سازمان دهی شده و مثبت، راه ساده ای است که با استفاده از آن می توان برای... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x