آی بی ام برای احیای تجارت چیپ های پردازشی خود ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه می کند

آی بی ام برای احیای تجارت چیپ های پردازشی خود ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه می کند

آی بی ام برای احیای تجارت چیپ های پردازشی خود ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه می کند

آی بی ام برای احیای بخش تولید چیپ های خود طی سه سال، ۱٫۵ میلیارد دلار به GlobalFounderies پرداخت می کند. بر اساس توافق یاد شده بین این دو شرکت، گلوبال فاندریز برای ۱۰ سال قطعات و چیپ های مورد نیاز IBM را تامین خواهد کرد.

طبق اخباری که توسط دو نفر از آگاهان این معامله به دست بلومبرگ رسیده آی بی ام مجموعا بابت این سرمایه گذاری و همچنین به اشتراک گذاری تکنولوژی های خود با این شرکت، ۲۰۰ میلیون دلار سود حاصل از تولید چیپ های تولیدی را طی سه سال آینده برداشت می کند. بنابراین در نهایت مبلغ پرداختی کلی به ۱٫۳ میلیارد دلار کاهش میابد.

این دو شرکت قرار بود جزئیات معامله مذکور را امروز به صورت رسمی اعلام کنند اما سخنگویان هر دو از پاسخگویی به سوالات در مورد این توافق طفره رفته اند. گفته شده که James Sciales و Kevin Kimball که به ترتیب سخنگویان IBM و Global Founderies هستند، پاسخ ایمیل ها و تماس های تلفنی در این مورد را بی پاسخ گذاشته اند.

Global Foundries مجموعه ای نیویورکی و پیشگام در تکنولوژی نیمه هادی ها است که در سال های اخیر بخش میکروالکترونیکش به علت عدم سرمایه کافی در تامین تجهیزات به حالت نیمه تعطیل در آمده بود.

همچنین شرکت یاد شده پس از TSMC تایوان دومین قدرت تجاری در عرصه تولید چیپ های پردازشی در دنیاست و دولت ابوظبی سهام دار عمده آن به شمار می رود.

سال گذشته آی بی ام اعلام کرد که قصد دارد بخش تولید چیپ های پردازشی خود را احیا کند. به همین منظور به دنبال گزینه ای مناسب برای راه اندازی مجدد این بخش بود اما از میان بازیگران انگشت شمار این حوزه به انتخاب یکی از قدرتمندترین آنها تصمیم گرفته است.

در ماه های گذشته مذاکرات بر سر میزان پرداختی آی بی ام برای سرمایه گذاری روی بخش مربوطه در کارخانه Global Foundries در جریان بود که به نظر می رسد این مذاکرات نهایتا امروز به نتیجه رسیده اند.

همانطور که اشاره شد، بر اساس این توافق در کنار تامین قطعات مورد نیاز IBM از سوی Global Founderies، تکنولوژی های آی بی ام به همراه حدود ۵۰۰۰ کارمندش برای ۱۰ سال آینده در اختیار این مجموعه قرار می گیرد.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل