مصاحبه دیجیاتو با مدیر مارکتینگ HTC در خاورمیانه و آفریقا

روز گذشته HTC طی مراسمی به معرفی و رونمایی برخی از محصولات خود مانند تلفن هوشمند Desire Eye و دوربین Re در تهران پرداخت. در حاشیه ی این مراسم فرصتی دست داد تا گفتگویی داشته باشیم با نیراج ست، مدیر بازاریابی این برند تایوانی در افریقا و خاورمیانه.

ست در کارنامه ی خود سمت های مدیریت بازاریابی سامسونگ و دستیار مدیر بازاریابی JVC در خاورمیانه و افریقا را به ثبت رسانده و اکنون یکی از امیدهای اصلی HTC برای موفقیت در این مناطق به حساب می آید.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

آیا فکر می کنید طرفداران سلفی به قدری هستند که Desire Eye موفق شود فروش بالایی را در بازار بدست آورد؟

سلفی یک ترند جهانی هست. شاید در برخی از بازارها محبوبیت بیشتری داشته باشد و در بعضی دیگر کمتر مورد توجه قرار بگیرد، اما واقعیت این است که دیر یا زود همه به سمت این نوع عکاسی جذب می شوند.

ما معتقدیم که در آینده برند های دیگر نیز وارد این بازی می شوند؛ نه تنها شرکت های تولید کننده موبایل، بلکه تولید کنندگان دیگر تکنولوژی ها نیز اکنون به بازار سلفی علاقه مند شده اند.

پس باید بگویم که بله، سلفی بازار بسیار مهمی به حساب می آید. به خصوص در کشور های خاورمیانه، مانند ایران، که تفریحات بسیاری وجود ندارد، سلفی می تواند جذابیت های فراوانی داشته باشد.

IMG_0301-w600

در کشور های خاورمیانه، مانند ایران، که تفریحات بسیاری وجود ندارد، سلفی می تواند جذابیت های فراوانی داشته باشد.

سلفی به شما اجازه می دهد احساسات خود را در قالب تصویر با دیگران به اشتراک بگذارید، و از این بابت احساس خوبی داشته باشید. و این دقیقا همان دلیلی است که ما فکر می کنیم سلفی، گزینه درستی برای سرمایه گذاری است.

سال گذشته ما موبایل های بسیاری را با قابلیت های مختلف سلفی گرفتن به بازار عرضه کردیم و تلاش نمودیم که ذائقه مخاطبین را مورد بررسی قرار دهیم. استقبال از این محصولات، به خصوص خانواده دیزایر که از مگاپیکسل بیشتری در دوربین جلوی خود بهره می برند، بسیار زیاد بود.

بر همین اساس شد که ما تصمیم گرفتیم سلفی را به عنوان یک ویژگی اصلی در محصولی مانند Desire Eye معرفی کنیم. این دستگاه، موبایلی است که به خصوص قشر جوان از آن به شدت استقبال خواهند کرد.

ما در واقع با ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری متفاوتی که برای کاربران خود فراهم کردیم، تجربه ای بی نظیر از سلفی را ارائه دادیم. تجربه ای که استانداردی جدید در زمینه سلفی را به وجود می آورد و حتی دیگر تولید کنندگان موبایل را نیز به جلو هدایت خواهد کرد.

شما HTC One M8 Eye را در چین و هند به صورت رسمی معرفی کردید. چرا این محصول فقط در کشور های محدودی معرفی شد؟ آیا قرار است در ایران نیز عرضه شود؟

چین بیشترین جمعیت جهان را دارا است. چنینجمعیت زیادی شرایط ویژه ای را برای بازار این کشور به وجود می آورد. بازار چین در حال حاضر کشش لازم برای عرضه محصولات متعدد را دارا است.

استراتژی HTC برای عرضه این محصول کاملا بر اساس آماری بوده که از فروش کشور ها به دست آورده است. برای مثال در ایران خانواده Desire بیشترین فروش را دارند، در حالی که One M8 در چین رتبه نخست را به خود اختصاص می دهد.

ما One M8 Eye را در چین عرضه کردیم، اما هرگاه که احساس کنیم بازار ایران کشش لازم برای این محصول را دارد، آن را به کشور شما هم خواهیم آورد.

IMG_0298-w600

M8 در حال حاضر یکی از بهترین دستگاه های ویندوز فونی است. آیا این دستگاه به ایران خواهد آمد؟

One M8 برای ویندوزفون تنها در آمریکا عرضه شده و در هیچ کشور دیگری ارائه نشده است. این دستگاه به درخواست یکی از اپراتورهای آمریکا تولید گشت و ما احساس نمی کنیم که در بازار دیگر کشور ها برای آن تقاضای چندانی وجود داشته باشد.

پس باید بگویم که نه تنها در ایران، بلکه در دیگر کشور های دنیا نیز این دستگاه عرضه نخواهد شد. فراموش نکنیم که خود ویندوزفون هم سهم بازار چندانی را به صورت جهانی در اختیار ندارد.

چند وقت پیش نکسوس ۹ توسط HTC و با همکاری گوگل ساخته شد. آیا این دستگاه در ایران عرضه می شود؟

صد در صد. در دی یا بهمن این تبلت را به ایران می آوریم.

برنامه عرضه این محصول به چه ترتیب است؟ ما پیش از این با ال جی و سامسونگ در زمینه عرضه گسترده نکسوس در ایران تجربه چندان خوبی نداشتیم. به هر حال محصول برای گوگل است و همه ما از تحریم های موجود و سیاست های شرکت های آمریکایی اطلاع داریم.

نکسوس ۹ یکی از با کیفیت ترین محصولات خانواده نکسوس است که تا به حال تولید شده. HTC از لحاظ پشتیبانی نرم افزاری و ارائه سخت افزار درجه یک، برای نکسوس ۹ سنگ تمام گذاشته. بر اساس همین موارد می توانم بگویم که ماجرای نکسوس ۹ با دیگر نکسوس ها تا حدی متفاوت است.

اما در نهایت حق با شما است، استراتژی عرضه این تولیداتتوسط گوگل تعیین می شود. ما باید بر اساس نقشه راه آن ها نسبت به ارائه محصول اقدام کنیم.

شرکت های رقیب در طول سال های گذشته موفق شدند اکوسیستم خوبی را برای خودشان به وجود بیاورند. برای مثال سونی پلی استیشن و تلویزیون هایش را دارد و اپل ارتباط خوبی بین مک بوک ها و دستگاه های همراهش ایجاد کرده است. به نظر میرسد HTC در این زمینه جا مانده است، آیا برای این موضوع برنامه ای دارید؟

اجازه بدهید از شما سؤالی بپرسم. تا به حال پیش آمده تا موبایلی از سونی را به خاطر اکوسیستمش خریداری کنید؟ تا به حال محصولی از سامسونگ را به خاطر همخوانی با تلویزیون هایش خریداری کرده اید؟ بسیاری از کاربران به این موضوعات اهمیت نمی دهند، پس این موضوع نباید برای ما هم مشکل ساز باشد.

IMG_0273-w600

در مورد اپل هم اکوسیستم به مرور به وجود آمد و این شرکت در کمپین های تبلیغاتیش چندان بر روی آن تمرکز نمی کند. بسیاری از کاربران از محصولات اپل استفاده می کردند و بعد ها به مرور آیفون و آیپد و … را نیز به مجموعه دستگاه های خود اضافه کردند.

جالب است بدانید که رقبای ما مثل سامسونگ و سونی، هیچوقت در تبلیغات خود به اکوسیستمشان اشاره ای نمی کنند.

اما در مورد HTC، معرفی دوربین RE و اضافه شدنش به سبد محصولات شرکت، خود به نوعی بیانگر ایجاد اکوسیستمی است که شما در موردش می پرسید. البته این بدان معنا نیست که ما قصد داریم به سمت ساخت اکوسیستم خود حرکت کنیم، چرا که معتقدیم کاربران از محیط های بسته خسته شده اند.

به نظر شما چرا اندروید توانست تا این حد موفق باشد؟

اندروید یک پلتفرم متن باز بود و همین آزادی عمل موجود در آن، مقدمات موفقیتش را فراهم کرد. ما هم معتقدیم که کاربرانمان باید آزادی کافی را داشته باشند و از همین رو تلاش می کنیم نوعی خدمت را به کاربرانمان ارائه دهیم که از آن می توانند بر روی هر پلتفرمی استفاده کنند.

بر اساس گزارش مالی ، HTC سود دهی خودش را در سه ماهه سوم ۲۰۱۴ هم حفظ کرد. اما بسیاری از کارشناسان این موضوع را به خاطر سیاست های کاهش هزینه ها عنوان کرده اند. به نظرتان با این تفاسیر HTC باز هم از قدرت کافی برخوردار خواهد بود تا در آینده دستگاهی در حد و اندازه های M8 تولید نماید؟

سیاست های کاهش هزینه در حوزه هایی مثل ساخت محصول، طراحی و نیروی انسانی اعمال نشده. برای مثال در سال گذشته ما در خاورمیانه و آفریقا کارمندان خود را سه برابر کرده ایم.

آنچه که ما انجام داده ایم، بهبود فرآیندی است که با پیاده سازی آن در شرکت، می توانیم به سود دهی بیشتر برسیم. برای مثال برخی از استراتژی های خود را تغییر دادیم. اکنون از منیزیم ارزان تری در تولیدات مان استفاده می کنیم و با ساختار بهینه تری به خلق محصولات می پردازیم. همه این موارد کوچک است، اما باعث صرفه جویی میلیاردی در هزینه ها می شود.

IMG_0319-w600

البته درآمدزایی شرکت تنها به خاطر این موارد نیست. اکنون فروش محصولات ما بسیار زیاد تر از قبل شده است. اگر به خاطر داشته باشید HTC در سال گذشته تنها ۱۰ دستگاه را در سبد محصولات خود داشت، این در حالیست که اکنون ۱۷ محصول در حال ارائه به بازار هستند.

جالب است بدانید که در بین این محصولات موبایل های دو سیم کارته نیز از جذابیت بسیاری برخوردار بوده اند و توانسته اند فروش موفقی داشته باشند.

همانطور که مشاهده می کنید ما در حال گسترش بازار هدف خود هستیم. تا پیش از این بر روی کالاهای لوکس تمرکز داشتیم، اما اکنون به لطف خانواده Desire می توانیم دامنه بیشتری از بازار را تحت پوشش خود در آوریم.

شما در سطح جهانی برای اعضای خانواده One گارانتی مخصوصی به اسم HTC Advantage را ارائه می دهید. در این برنامه کاربر می تواند در صورت شکستگی صفحه نمایش یکبار به صورت رایگان شیشه را تعویض کند و یا همواره به صورت تلفنی و یا آنلاین از مشاوره برخوردار گردد. آیا در ایران هم چنین برنامه ای پیاده می شود؟

این سوال تنها در مورد ایران مطرح نمی شود، بلکه سایر کشور های خاورمیانه و آفریقا نیز شامل آن هستند. ما در تلاش هستیم که این طرح را به منطقه بیاوریم و وقتی که این اتفاق بیفتد، به صورت خودکار شاهد عرضه HTC Advantage در ایران نیز خواهیم بود.

اما شما در آن کشور ها به صورت رسمی دفتر دارید.

فرقی نمی کند. این برنامه به صورت منطقه ای اجرا می گردد.

IMG_0272-w600

در حال حاضر چگونه کیفیت خدمات پس از فروش ارائه شده در ایران را اندازه گیری می کنید؟

ما تیم به خصوصی را مشخصا مامور این موضوع کرده ایم و به صورت مداوم کیفیت خدمات را مورد بررسی قرار می دهیم. ما بازخورد کاربران را بسیار جدی می گیریم و به آن ها رسیدگی می کنیم.

هرچند دسترسی به فیسبوک در ایران بسته است، با این وجود ما در صفحه خاورمیانه HTC نظرات مثبت و منفی بسیاری را دریافت می کنیم که این موضوع ارتباط ما با کاربران را تقویت می کند.

متوجه نمی شوم، شما در عین اینکه در ایران حضور دارید، اما دفتر رسمی ندارید؟

ما در ایران هستیم. شرکای ما از جمله نقاط قوتمان در کشور شما به شمار می روند.

چرا فکر می کنید حضور در ایران لزوما به معنی باز کردن دفتری رسمی است؟ اگر من امروز دفتری باز کنم و سه نفر را در آن قرار دهم، آیا آن HTC خواهد بود؟ نه، معلوم است که نه.

ما با مایکروتل، آرین و یاس همکاری می کنیم و آن ها از جمله موفق ترین عرضه کنندگان محصول در خاورمیانه به شمار می روند. وقتی که این سه شریک را در اختیار داریم، دیگر چه لزومی به راه اندازی دفتر وجود دارد؟

شرکای ما صدای ما هستند. آن ها خود HTC هستند.

مطالب مرتبط

اولین ویدئوی تبلیغاتی HTC برای تلفن هوشمند One A9 [تماشا کنید]

چند هفته ی پیش و زمانی که HTC از تلفن هوشمند One A9‌ خود پرده برداشت قشر عمده ای از کاربران از شباهت بسیار زیاد ظاهر این اسمارت فون به آیفون های اپل متعجب شدند و کمپانی که روزگاری یک پیشرو در زمینه ی طراحی محسوب می شد را به جد مورد نکوهش قرار دادند. موبایل مورد... ادامه مطلب

موبایل «پرفیوم» از HTC با اندروید ۶.۱ در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ معرفی خواهد شد

در ماه های اخیر گفته می شد که HTC قصد دارد موبایل بعدی پرچمدار خود را با نام O2 و در سه ماهه ابتدایی سال آینده میلادی رونمایی کند. اکنون ولی خبر تازه ای از سوی یکی از اکانت های فاش کننده اطلاعات مرتبط با گجت های دیجیتالی در توییتر با نام LlabTooFeR منتشر شده که... ادامه مطلب

تلفن هوشمند HTC 10 تا چه حد در برابر شرایط سخت مقاوم است؟ [تماشا کنید]

در دیجیاتو به دفعات ویدئوهایی که توسط کانال «Jerry Rig Everything» یوتوب تولید می شوند را با شما به اشتراک گذاشته ایم. بد نیست یادآوری کنیم که این کانال عمده ی شهرت اش را به خاطر آزمون های سختی که از تلفن های هوشمند می گیرد به دست آورده و عملاً به کاربران نشان می... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: HTC 10؛ میخ آخر یا شروعی دوباره؟

سالهاست ستاره ی اقبال اچ تی سی رو به افول گذاشته و این شرکت که زمانی قلب کاربران خصوصاً جوان تر ها را در دست داشت، به هر دری می زند نمی تواند موفقیت محصولات پیشین را تکرار کرده و تلاش های این شرکت، به ساخت تلفن های هوشمندی با ظاهر تکراری و ویژگی های... ادامه مطلب

فناوری جدید اینتل، واقعیت مجازی را از انبوه سیم ها بی نیاز می کند

در حال حاضر، HTC Vive فراگیرترین و بهترین تجربه از واقعیت مجازی را ارائه می دهد. البته در کنار این تجربه جذاب، شاهد انبوهی از سیم های کوتاه و بلند هم هستیم که به کامپیوتر متصل شده اند تا تصاویر را به درون هدست منتقل کنند. با این حال، ورژن آزمایشی جدید وایو که به تکنولوژی... ادامه مطلب

اچ تی سی هدست مستقل «Vive Focus» را معرفی کرد

کمپانی HTC روز گذشته در کنفرانس توسعه دهندگان Vive از هدست واقعیت مجازی مستقل خود به نام «Vive Focus»  رونمایی کرد. آنچه که این هدست را از بسیاری از گجت های مشابه متمایز می کند این است که از یک چیست اسنپدراگون 835 برخوردار است، بنابرین برای پردازش محتوا به کامپیوتر یا دیگر دستگاه ها نیاز... ادامه مطلب

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x