پلی استیشن 4 بالاخره مغلوب اکس باکس وان شد

پلی استیشن 4 بالاخره مغلوب اکس باکس وان شد

اکس باکس وان پس از ۱۰ ماه، بالاخره توانست با کاهش قیمت ۵۰ دلاری، پلی استیشن ۴ را در آمریکای شمالی پشت سر بگذارد و رسما لقب پرفروش ترین کنسول ماه را از آن خود کند.

در ادامه با گزارش مالی صنعت بازی در ماه نوامبر با دیجیاتو همراه باشید.

هیچ عجیب نیست. درآمد کلی صنعت بازی های ویدیویی در آمریکا، طی نوامبر ۲۰۱۴، یازده درصد کمتر از نوامبر ۲۰۱۳ بوده. سال گذشته در همان بازه زمانی، بازار ورود کنسول های نسل هشتم را جشن می گرفت و هر کس که کنسولی می خرید، قطعا چند بازی هم همراه آن خریداری می کرد. در نتیجه مجموع فروش سخت افزار و نرم افزار در نوامبر ۲۰۱۳ بسیار بالا بود.

کنسول های نسل هشتمی مایکروسافت و سونی، مجموعا ۸۰ درصد بیشتر از پلی استیشن ۳ و اکس باکس ۳۶۰ در نوامبر ۲۰۱۳ فروش داشته اند.

با وجود بازی های بزرگی چون Call of Duty و Assassin's Creed و فارکرای، فروش نرم افزاری به اندازه ۲ درصد نسبت به سال گذشته افت داشته که رقم چندان قابل توجهی نیست و وقتی آن را کنار ۳ درصد پیشرفت بازار سخت افزار قرار دهیم، مجموع ضرر و زیان به حد نسبتا برابری می رسد.

 

نرم افزار

لیست زیر، ۱۰ بازی پرفروش ماه نوامبر هستند. میزان فروش رو هر پلتفرم بر اساس ترتیب قرار گرفتن آن ها مشخص شده است. یعنی Call of Duty: Advanced Warfare بیشترین فروش را روی کنسول اکس باکس ۳۶۰ و بیشترین فروش را روی پی سی داشته است.

  1. Call of Duty: Advanced Warfare - Xbox 360, Xbox One, PS4, PS3, PC
  2. Grand Theft Auto 5 - PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3
  3. Super Smash Bros. - Wii U, 3DS
  4. Madden NFL 15 - Xbox 360, Xbox One, PS4, PS3
  5. Pokemon Alpha Sapphire - ۳DS
  6. Far Cry 4 - PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3, PC
  7. Pokemon Omega Ruby - ۳DS
  8. NBA 2K15 - PS4, Xbox 360, Xbox One, PS3, PC
  9. Assassin’s Creed: Unity - PS4, Xbox One, PC
  10. Halo: The Master Chief Collection - Xbox One

Unity و Master Chief Collection در انتهای جدول هستند که این امر نشان می دهد مردم تمایلی به خرید بازی های ناقص و مشکل دار ندارند و تا برطرف شدن کلی ایرادات به انتظار می نشینند. در سوی دیگر نسخه نسل هشتمی GTA 5 در رتبه دوم قرار می گیرد و تنها اندکی تا رسیدن به رتبه اول فاصله دارد. اول بودن Advanced Warfare به لطف نامی که یدک می کشد، قابل انتظار بود و Super Smash Bros هم با توجه به تعداد Wii U های موجود در بازار واقعا فروش قابل توجهی داشته.

جالب اینجاست که الکترونیک آرتز تنها یک نماینده در این لیست دارد و خبری از فیفا ۱۵ نیست. نینتندو را با ۳ بازی که در رتبه های سوم، پنجم و هفتم قرار دارند می توان برنده کمی این ماه دانست در حالی که یوبیسافت و ۲K Games هر کدام دو بازی در لیست دارند. Call of Duty از سال ۲۰۰۹ تاکنون هر سال ماه نوامبر در صدر لیست بوده و جایگاهی است که از پیش برای آن مشخص شده.

 

سخت افزار

اکس باکس وان با فروشی معادل ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در رتبه اول پرفروش ترین کنسول ماه نوامبر قرار دارد و پلی استیشن ۴ با ۴۰۰ هزار واحد کمتر، در رتبه بعدی جای خوش کرده. کنسول Wii U با ۲۴۲ هزار واحد فروش، انتهای لیست برای دو کنسول دیگر دست تکان می دهد.

البته فروش پایین Wii U لزوما به معنی بی حاصل بودن کنسول نیست. امسال این کنسول بهترین بازی های انحصاری سال ۲۰۱۴ را داشت و Super Smash Bros و بایونتا ۲ می توانند هر کدام به تنهایی لقب بهترین بازی سال را یدک بکشند. به هر حال اقبال عمومی با نینتندو در زمینه کنسول های خانگی یار نیست.

در همین راستا، مایکروسافت خود را آماده جشنی بزرگ کرده بود:

"نوامبر رکورد جدیدی برای اکس باکس وان به جای گذاشت و اکس باکس وان پرفروش ترین کنسول آمریکا و انگلستان شد. پاسخ به لاین آپ بازی های کریسمس اکس باکس وان فوق العاده بود. طرفداران این کنسول نسبت به دارندگان هر کنسول نسل هشتمی دیگری، بازی بیشتر خریداری کرده اند و در طول این ماه ۳۵۷ میلیون ساعت به بازی کردن پرداخته اند. در حقیقت، کاربران بیشتری به اکس باکس لایو از طریق اکس باکس وان و اکس باکس ۳۶۰ متصل شدند و لذت بیشتری از سرگرمی ها نسبت به هر زمانی در طول تاریخ اکس باکس برده اند. ما عاشق این همه هیجان طرفداران هستیم و بخاطرشان متشکریم."

اکس باکس وان مدت زیادی با قیمت ۳۴۹ دلار، به فروش می رسید و قیمت آن در روز جمعه سیاه به ۳۲۹ دلار کاهش پیدا کرد. در طول این مدت، پلی استیشن ۴ کنسول گران قیمت بازار بود.

جالب اینجاست که فروش همین یک ماه اکس باکس وان را می شود در کنار فروش ۶ ماه گذشته Wii U قرار داد و با این حساب باز هم مایکروسافت پیروز میدان است.

نظرات ۶۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato