دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

گوگل در آینده ی نزدیک چه تاثیراتی بر زندگیمان خواهد گذاشت؟

در مورد Google X چیزی شنیده اید؟ آزمایشگاهی تخصصی که در محوطه ی مقر اصلی گوگل بنا شده و تیمی از دانشمندان و کار آفرینان در آن برای پیشرفت های شگرف تکنولوژی فعالیت می کنند. در خصوص پیشرفت هایی صحبت می کنیم که شما را به یاد فیلم های علمی-تخیلی می اندازند.

منظور از تاسیس X همین بوده. ولی واقعیت این است که اگرچه کارمندان گوگل را بهترین ها تشکیل می دهند، ولی همین بهترین ها همچنان انسان هستند. به این زودی ها خبری از سفینه های فضایی که در فیلم Interstellar دیدیم و یا ماشین های زمان نخواهد بود ولی نمی توان گفت دستاورد های این تیم تاثیرگذار نیستند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا با چند پروژه از گوگل که در چند سال آینده بر زندگیمان اثری قابل توجه خواهند گذاشت آشنا شویم.

تحویل سریع کالا

پهپاد ها در صف جلوی لبه ی تکنولوژی یکه تازی می کنند. این محصولات به قدری جذاب و مفید هستند که چندین صنعت جهانی را دگرگون خواهند کرد. تحویل سریع کالاهای خریداری شده را می توان یکی از کاربردهای اخیر آنها نام برد.

به جای اینکه انتظار باربری های هوایی و دریایی و یا زمینی را بکشید، چه می شد اگر یک پهپاد به سادگی و به سرعت کالای شما را درب منزلتان تحویل می داد؟ حتما قبلا نیز شنیده بودید که آمازون در حال انجام چنین کاریست ولی آیا خبر داشتید گوگل نیز دست به کار شده و نام این پروژه را Wing گذاشته است؟ پیش از آنکه لقب کپی برداری را به گوگل بدهید بهتر است بدانید که توسعه ی Wing یک سال قبل از پرده برداری آمازون از Prime Air در حال انجام بود. به هر حال، چیزی که قطعیت دارد استفاده از پهپادها در صعنت حمل و نقل کالا در آینده ای نزدیک خواهد بود.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Introducing-Project-Wing.mp4"]

در حال حاضر، تحویل کالا در مقیاسی گسترده توسط پهپادها در استرالیا انجام می گیرد. پهپاد ها در تمام مدت انتقال هوایی در آسمان بوده و به هیچ وجه به دلایل امنیتی پایین نمی آیند. هنگام تحویل نیز به واسطه یک طناب، کالا پایین آمده و پس از رسیدن آن به زمین، طناب دوباره جمع شده و سپس پهپاد به خانه بر می گردد. هدف نهایی در استفاده از این ابزار برای تحویل کالا، رساندن زمان تحویل به یک الی دو دقیقه در شهر هاست.

تلفن های هوشمند ماژولار

یکی از بهترین خصوصیات کامپیوترهای رو میزی قابلیت تعویض سخت افزار آنهاست. اگر هر یک از قطعات کفاف کارتان را نمی دهد، به راحتی آن را ارتقاء داده و با کیفیت کار بالاتری رو به رو خواهید شد. از طرفی هیچکدام از تلفن های هوشمند گران قیمت مان اینچنین امکانی ندارند ولی به لطف گوگل، شاید با چنین تلفنی رو به رو شویم.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Googles-Project-Ara-Reinventing-the-smartphone-with-building-blocks.mp4"]

پروژه ی Ara از همین کمپانی، چنین هدفی را دنبال کرده و در صدد تولید تلفن های هوشمند ماژولار بوده که در کنار سادگی، مقرون به صرفه نیز هستند. این تلفن شامل ساختاری چند تکه بوده که از ماژول های مختلفی تشکیل می شود که به راحتی قابل تعویض خواهند بود. زمانی که سخت افزار جدیدی برای تلفن همراه معرفی می شود دیگر نیاز نخواهد بود تا تلفن خود را دور انداخته و در پی خرید نمونه جدیدش باشید. صرفا قطعه مورد نظر خود را خریداری کزده و آن را جایگزین قطعه قبلی نمایید.

به گفته ی مجله تایم، اولین نسل از این دسته تلفن های همراه در چهار ماه اول سال جاری به بازار عرضه گشته و نام آن نیز به احتمال زیاد grayphone خواهد بود. گفته می شود مدل خالی این محصول (بدون هر گونه ماژول) اتیکت قیمتی برابر با 50 دلار خواهد داشت.

خودرو های بدون راننده

خبر خودروهای بدون راننده گوگل را حتما بارها شنیده اید. زمانی که این محصول شگفت انگیز آماده تولید انبوه شود به طور قطع اثرات مثبت به سزایی بر روی کلیه جامعه خواهد گذاشت زیرا ما انسان ها رانندگان محتاطی نیستیم.

انسان ها دارای اشتباهات فراوان، لغزش در تصمیم گیری، احساسات ناپایدار و مشکلات دیگری هستند که رانندگی را برای خود و دیگران بسیار خطرناک می کنند. از طرف دیگر، خودروهای بدون راننده مشکل کم خوابی نخواهند داشت، حواسشان پرت نخواهد شد، از قوانین ترافیکی پیروی خواهند کرد و عکس العمل بسیار سریعی نیز خواهند داشت.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/A-First-Drive.mp4"]

خودروهای مستقل از راننده برای محیط زیست هم بسیار عالی هستند. آینده ی نزدیکی را متصور باشید که این خودرو ها بیشتر حجم جاده ها را تشکیل داده و با یکدیگر جهت حرکتی راحت تر و بهینه تر در تماس باشند.

دیگر خبری از اتلاف انرژی به دلیل گم شدن شما در مسیر نخواهد بود. ترافیک های طولانی به دلیل تعویض لاین های بی دلیل رانندگان وجود نخواهد داشت. تصادفات به میزان زیادی کاهش یافته و به همین دلیل می توان خودروها رو از اجزای سبک تر ساخت تا مصرف سوخت و هزینه تولیدشان نیز کاهش یابد. تمام این تکنولوژی های یاد شده را با خودروهای الکتریکی در حال ساخت ترکیب کنید. نظرتان در مورد نتیجه چیست؟

هنوز با این سناریو چند سالی فاصله داریم ولی تمام موارد ذکر شده به هیچ عنوان غیر قابل تصور نیستند. البته ابتدا باید مشکلات حقوقی و امنیتی مربوط به خودرو های بدون راننده حل شده و سپس به فکر توسعه تکنولوژی آن و آوردنش به خیابان ها باشیم.

انقلابی در بهداشت و درمان

گوگل ترسی از دواندن ریشه هایش به خارج از زمین تبلیغات، تکنولوژی اینترنت و گجت ها ندارد. سال گذشته اعلام شد که آن ها کمپانی جدیدی به نام Calico تاسیس نموده اند که به شکل تخصصی در خدمت بیوتکنولوژی است.

Calico رویاهای بزرگی در سر می پروراند. زمان تاسیس این کمپانی شایعات فراوانی پیرامون "جلوگیری از مرگ" توسط آن شکل گرفت. حال آن ها صرفا تمرکزشان را بر روی همکاری با Big Pharma قرار داده اند و در تلاشند برای امراضی مانند سرطان، آلزایمر و ... درمانی بیابند.

google-innovations-healthcare

گوگل به جز تاسیس Calico، خواب های دیگری هم برای مشکلات بهداشتی دیده. گوگل گلس را به یاد می آورید؟ این محصول به علت های مختلف هنوز میان خریداران جایی باز نکرده ولی حداقل در یک زمینه میتوان از کاربرد آن مطمئن بود:  استفاده ی پزشکان از این محصول.

یک همکار نرم افزاری آلمانی به نام SAP SE، اپلیکیشنی برای گلس ساخته که میتواند عینک گوگل را به سیستم اطلاعات بیمارستان وصل کرده و به دکتر ها اجازه دهد پرونده پزشکی بیمار خود را در کسری از ثانیه در مقابل چشمانشان داشته باشند. معایناتی که بر روی بیمار اعمال می گردد نیز بعدا به فایل های پزشکی وی اضافه می شوند. از مزایای استفاده از این محصول برای پزشکان می توان به عدم نیاز به استفاده با دست، قابل حمل بودن و پذیرش دستورات صوتی نام برد. قابلیت هایی که برای پزشکانی که بیشتر اوقات سرشان بسیار شلوغ است، کاربرد بسزایی خواهند داشت.

همچنین Google Contact Lens یا لنزهای چشمی گوگل را فراموش نکنید. این لنزها دارای سنسوری هستند که میزان گلوکز را در اشک کاربر تشخیص می دهند. هدف از تولید این محصول جلوگیری از دیابت و ثابت نگه داشتن میزان قند در خون فرد است.

برای گوگل آماده اید؟

بسیاری از نفوذ گوگل در زندگی هایشان خشنود نبوده و دور آن را به طور کلی خط کشیده اند. برای این دسته از افراد، مواردی که در بالا ذکر کردیم نمونه ای از دلایل آنها هستند که این کمپانی بیش از حد بزرگ و قدرتمند شده است. ولی اکثرمان تمایل دارم ببینیم محدودیت های زندگیمان چگونه توسط چنین شرکتی که در زمینه تکنولوژی فعالیت دارد کمرنگ خواهند شد.

شما چگونه در خصوص این 4 پروژه فکر می کنید؟ آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

گوگل هنگام معرفی نکسوس 6P، طعنه ای به «نسبت نمایشگر به بدنه» آیفون زد

گوگل روز گذشته از دو تلفن هوشمند سری نکسوس پرده برداشت. پس از نطق کوتاه ساندر پیچای، مدیر عامل گوگل، صحنه به «دیو برک» سپرده شده تا موبایل های نکسوس 6P و 5X را معرفی کند.در زمان معرفی Nexus 6P اما، آقای برک که معاون ارشد بخش مهندسی اندروید به شمار می رود، نمایشگر ۵.۷ اینچ... ادامه مطلب

پیام رسان Allo از مرز پنج میلیون دانلود در پلی استور گوگل گذر کرد

پیام رسان Allo گوگل از همان ابتدای انتشار با استقبال بسیار خوب کاربران مواجه شد، به طوری که تنها در عرض چهار روز از مرز یک میلیون دانلود در پلی استور گذر کرد.به نظر می رسد که این استقبال پرشور همچنان ادامه دارد، چرا که مطابق آمار جدید گوگل پلی Allo تا امروز بیش از... ادامه مطلب

نخستین تماس تصویری کوانتومی جهان بین چین و اتریش برقرار شد

دانشمندان چینی پس از تست های متعدد در سال جاری، توانستند نخستین تماس تصویری کاملاً امن جهان را از طریق ارتباط کوانتومی برقرار سازند. این تماس که بین آکادمی های علوم چین و اتریش صورت گرفت، نقطه عطفی در حوزه مخابرات به شمار می رود و تأثیر شگرفی بر آینده ارتباطات ایمن در فواصل دور... ادامه مطلب

کیبورد گوگل برای اندروید از این پس دارای وضعیت استفاده تک-دستی است

امروز کیبورد گوگل برای اندروید یک آپدیت عمده را دریافت کرد که قابلیت ها و امکاناتی نظیر مد استفاده یک دستی، تغییراتی در طراحی کلی و امکان ریسایز کردن یا تغییر ارتفاع کیبورد به اندازه دلخواه را در خود دارد.برای شروع باید بگوییم که این آپدیت در برگیرنده گزینه ای برای نمایش حاشیه های اطراف... ادامه مطلب

نمایشگر هوشمند Link View ساخت JBL آماده پیش خرید شد

برای آن که نمایشگر هوشمند جدید لنوو مجهز به گوگل اسیستانت در میدان رقابت تنها نباشد، از امروز امکان پیش خرید نمایشگر هوشمند شرکت JBL با نام تجاری Link View نیز آغاز شده است.خریداران می توانند با پرداخت ۲۵۰ دلار این محصول تازه را سفارش داده و از پس از ۱۱ شهریور آن را تحویل بگیرند.... ادامه مطلب

تماشا کنید: نمایش احتمالی نکسوس ۶، ۹ و اندروید ال در ویدیوهای تبلیغاتی لو رفته

به همه اثبات شده که محصولات بعدی گوگل نکسوس ۶ و ۹ خواهند بود که تحت پلتفرم اندروید ال عرضه می شوند. شایعات حاکی از این است که فردا رونمایی رسمی این محصولات را در پیش خواهیم داشت و پیش از آن، ویدیوهای تبلیغاتی اعضای جدید خانواده نکسوس به اینترنت درز پیدا کردند. شعاری که... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x