اپل از کاربرد اصلی ساعت هوشمندش بی اطلاع است

در جریان کنفرانس خبری اپل، تیم کوک همه کارهایی که می توان با ساعت هوشمند این شرکت انجام داد را اعلام نمود. می توانید با استفاده از آن، اطلاعات مربوط به ضربان قلب خود را برای دیگران ارسال نمایید، درب پارکینگ منزلتان را باز کنید، در اینستاگرام گشتی داشته باشید یا اینکه از اوبر در خواست تاکسی کنید.

در واقع امکان انجام بخش اعظمی از کارهایی که با استفاده از تلفن های همراه صورت می پذیرند، به لطف این ساعت ممکن خواهد شد که این نیز اتفاق بسیار خوبی محسوب می گردد اما باز هم این پرسش را پاسخ نمی دهد که چرا فردی باید صدها دلار (یا بیشتر) را صرف خرید دستگاهی کند که درست همان کارهای تلفن همراهش را انجام می دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

چالش اپل این بود که کاربردی وسوسه برانگیز را برای ساعت هوشمند خود معرفی نماید و باید بگوییم که تقریبا موفق به انجام چنین کاری نشد و نیلای پاتل نیز پس از تست این ساعت آن را مجموعه ای از ایده های جالب اما فاقد یک تم منسجم و یکپارچه دانست.

نکته اینجاست که ساعت مورد بحث یک فایده اصلی دارد و متأسفانه تیم کوک نتوانست به خوبی آن را به حاضرین در سالن، رسانه و میلیون ها کاربری که به سخنانش گوش می دادند انتقال دهد.

متیو پانزارینو از سایت تک کرانچ، هفته گذشته در مطلبی نوشت که برپایه صحبت های کارکنان اپل، بهترین نکته در رابطه با ساعت هوشمند این کمپانی آن است که وابستگی افراد به تلفن های همراهشان را کم می کند.

به این ترتیب به جای آنکه فرد مجبور باشد هر دو دقیقه یکبار موبایل خود را از جیبش در آورد، قادر خواهد بود که اعلان های ورودی را روی ساعت خود مشاهده نموده و سپس تصمیم بگیرد که آیا به آنها پاسخ دهد یا خیر.

پانزارینو حتی در مقاله خود آینده ای را متصور شده که در آن، ساعت هوشمند به ما کمک می کند که اندکی از حواس پرتی خود کم کنیم و حضور ذهنی بیشتری داشته باشیم.

اما چطور می شود که شرکتی مانند اپل قدم به روی صحنه ای جهانی بگذارد و اظهار کند که بهترین نکته در رابطه گجت جدیدش این است که استفاده کاربر از تلفن همراهش را کم می کند؟

ناگفته نماند که کاربران اپل واچ هنوز هم برای استفاده از آن به آیفون نیاز خواهند داشت و به همین دلیل به نظر نمی آید که این ساعت تهدیدی برای تلفن هوشمند کوپرتینویی ها باشد.

بحث اندکی سنگین است. حتما می پذیرید که بشر امروزی، رابطه بسیار نزدیکی با تلفن هوشمند خود دارد و وابستگی شان به یکدیگر امری دو وجهی است.

بله، زمانی که فرد نگاهی به موبایل خود می اندازد، آسودگی خاطر می یابد و وقتی که باتری آن تمام می شود دچار دلهره و نگرانی می گردد.

اما این وسواس فکری، با آنچه اپل سعی دارد در ویدئوهای مربوط به ساعت هوشمند خود به مخاطب بقبولاند تفاوت دارد.

اعلام قطع وابستگی افراد به تلفن های همراهشان زمانی می تواند به عنوان بهترین مزیت این ساعت ها مطرح گردد که بپذیرم موبایل یک وسیله اضافی است، نه ابزاری برای توانمند سازی مان.

این مسأله همچنین یک موضوع پارادوکسیکال است. چطور می توان به افرادی که از تلفن های همراهشان خسته شده اند، قبولاند که راه نجات از این دستگاه ها، خرید ابزاری دیگر است که باید روی مچ بسته شود و از آن بدتر، هر زمان که پیامی جدید را دریافت می کنند، آنها را باخبر خواهد ساخت.

آیا حس تان این است که بیش از اندازه دستگاه به خود آویزان کرده اید؟ شاید بهتر باشد بر تعداد آنها بیافزایید! بیانیه تیم کوک در این رابطه که ساعت هوشمند اپل «نه تنها با شما بلکه به شما وابسته خواهد بود»، هم از جهاتی جالب توجه است (دیگر مجبور به چک کردن تلفن همراه خود نخواهیم بود) و هم ناراحت کننده و باید بگوییم که این حس نیز تا حدود زیادی به نگرش شما پیرامون تلفن همراهتان وابسته خواهد بود.

البته احتمال قوی تری هم وجود دارد و آن اینکه ساعت مورد بحث به هیچ وجه وابستگی شما را از دستگاه های دیگر کم نخواهد کرد و در عوض برعکس آن عمل می کند.

آیا واقعا پس از خرید این ساعت، از ترس آنکه چیزی را از دست نداده باشید، دیگر گجت خود را چک نخواهید کرد و آیا نگاه کردن به نمایشگر، آن هم در کوتاهترین زمان ممکن می تواند عاملی برای ترغیب فرد به خرید ساعت های یاد شده باشد؟

آیا می توانید در فاصله زمانی میان اعلان های دریافتی، اندکی تمدد اعصاب داشته باشید یا اینکه مرتبا در حالت پیش بینی (در مورد اعلان های آتی) و نیمه هوشیاری به سر خواهید برد؟ زمانی که حرف از تلفن همراه به میان می آید، در مواقعی که می خواهید از فضای بیرون بی خبر باشید، دست کم این امکان برای شما فراهم خواهد بود تا آن را در حالت سایلنت قرار داده و به پشت روی میز بگذارید تا حتی صفحه اش را هم نبینید.

در مقابل، یک ساعت همیشه روشن است و آنطور که تیم کوک گفته بود عملکردش کاملا به شما وابسته است. علاوه بر این، اگر ساعت های هوشمند به نوعی هنجار بدل شوند، هر کسی متوجه خواهد شد که پیامش را دریافت کرده اید و انتظارش این است که در کوتاه ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهید.

اما حالا، اگر با تأخیر به پیام یا تماسی پاسخ دهید، می توانید اینطور دلیل بیاورید که صدای زنگ موبایل خود را نشنیده اید، در مقابل، چنانچه از ساعت های هوشمند استفاده کنید، جواب ندادن به تماس ها یا پیام ها می تواند اینطور تعبیر شود که از آداب چیزی نمی دانید.

امید می رود که در آینده، دستگاه های پوشیدنی باعث کم شدن دلهره های تکنولوژيکی افراد شوند و شاید این مهم ترین رسالتی باشد که بر عهده آنهاست.

اما برخی بر این باورند که چنین دستگاه هایی عاقبت باعث بدتر شدن شرایط می شوند و از این رو شاید بهتر آن باشد که اپل خود را از این موضوع دور نگه دارد.

مطالب مرتبط

مدیاتک چیپست Helio P25 را با قابلیت پشتیبانی از دوربین دوگانه معرفی کرد

مدیاتک که یکی از کمپانی های بزرگ سازنده چیپست به شمار می رود، امروز از عرضه عضو جدید خانواده هلیو به نام Helio P25 خبر داد. این چیپ مجتمع بر اساس فناوری 16 نانومتری ساخته شده و پردازنده ای هشت هسته ای را در قلب خود جای داده، ضمن اینکه فناوری اختصاصی Imagiq برای پردازش... ادامه مطلب

نوکیا با موبایل 8 Supreme راهی MWC 2017 خواهد شد [به روز رسانی شد]

آن طور که از شواهد امر پیداست، معرفی موبایل نوکیا 6 تازه شروع کار شرکت فنلاندی بوده و این برند خوشنام قصد دارد به مناسبت دیگر رویداد مهم دنیای تکنولوژی، یعنی MWC 2017، یک موبایل تازه را رونمایی کند. بسیاری از طرفداران نوکیا چندان از معرفی نوکیا 6 هیجان زده نشدند، چرا که آنها انتظار داشتند این شرکت بازگشت... ادامه مطلب

اپل در پتنت جدید خود قابلیت جا به جایی پول از طریق پیامک و تماس تلفنی را به نمایش می گذارد

اپل به تازگی، پتنتی جدید به ثبت رسانده که از برنامه های بزرگ این کمپانی برای ارتقای سیستم پرداختی موبایل حکایت دارد. بنا بر این پتنت، کاربران می توانند صرفا با استفاده از اپلیکیشن iMessage تمام امور مالی خود را به انجام برسانند. کمپانی مورد بحث، ظاهرا به دنبال آن است که سرویس های مختلف خود... ادامه مطلب

آیا اپل از برجستگی دوربین آیفون ۶ خجالت زده است؟

آیفون ۶ دارای ضخامتی برابر ۶.۹ میلی متر و بدنه ی فلزی جذاب است و اپل آن را یکی از بهترین طراحی های خودش می داند. اما در این طراحی یک قسمت سبب شده تا حرف و حدیث های بسیاری پدید بیاید؛ این قسمت چیزی نیست به جز حلقه ی برآمده ای که در اطراف لنز دوربین اصلی... ادامه مطلب

گزارش ویدیویی دیجیاتو: دهمین دوره مسابقات روباتیک آزاد ایران (IranOpen)

هوشمند سازی و روباتیک در دنیای امروز به سرعت در حال گسترش و پیشرفت است و کشورهای دنیا در این حوزه تلاش های زیادی انجام می دهند تا بتوانند در دنیای آینده حرفی برای گفتن داشته باشند. یکی از عواملی که باعث ترغیب موسسات علمی و دانشگاه ها برای سرمایه گذاری در این حوزه می شود، مسابقات... ادامه مطلب

اپل با عرضه زود هنگام چیپست های 7 نانومتری کوالکام را کنار می زند

دو شرکت بزرگ تولید کننده چیپست، کوالکام و مدیاتک چیپ های مبتنی بر معماری 7 نانومتری خود را دیرتر عرضه می کنند و به این ترتیب اپل با چیپ آیفون های بعدی بر آنها غلبه خواهد کرد. دلیل تأخیر عرضه از سوی برخی تولید کننده ها هزینه بالای تولید این چیپ ها اعلام شده؛ چیپ هایی... ادامه مطلب

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x