کشف نشانه هایی از آب مایع در سیاره سرخ

کشف نشانه هایی از آب مایع در سیاره سرخ

پس از مدت ها کاوش روی مریخ، پژوهشگران تیم علمی کاوشگر کنجکاوی به نتایجی دست یافته اند که نشان دهنده وجود آب مایع روی سیاره سرخ است.

به گفته پژوهشگران این آب احتمالا در لایه های نزدیک به سطح سیاره مذکور وجود دارد و ظاهرا بسیار هم شور است و می تواند برای گونه خاصی از میگوها به نام میمون دریایی مناسب باشد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

پژوهشگران تیم کاوشگر کنجکاوی با در نظر داشتن نتایج بدست آمده از تحقیقات ربات مذکور روی دما و رطوبت این سیاره دریافته اند که در برخی از شب های مریخی، شرایط به اندازه ای خوب بوده که نوعی شورآب در آن تشکیل شود.

این آب نمکین هم به خاطر وجود پرکولوریک تشکیل می شود؛ نوعی نمک که در مریخ ایجاد می گردد و دو خاصیت سودمند دارد، نخست اینکه می تواند آب را از هوای سیاره استخراج کند و دوم اینکه نقطه یخ زدگی آن را پایین بیاورد.

به این ترتیب در شب هنگام فضایی مرطوب زیر سطح مریخ ایجاد می گردد که مجددا در هنگام روز که خورشید بر سطح سیاره می تابد، خشک می شود.

البته ناگفته نماند که وجود احتمالی این آب نمکین روی سطح مریخ مدت هاست که به موضوع بحث دانشمندان بدل شده اما پیشتر تصور پژوهشگران این بود که شرایط در نزدیکی قطب ها بهتر از جایی است که کاوشگر کنجکاوی در آن قرار دارد (نزدیکی محور عرضی).

از این رو، با در نظر داشتن گرم تر بودن موقعیت قرار گیری ربات یاد شده، احتمال آنکه در  مناطق بالاتر از این حوزه آب شور پیدا شود، به مراتب بالاتر است.

در نظر داشته باشید که علیرغم مطرح شدن ایده شکل گیری مقطعی آب مایع شور روی سیاره مریخ، انتظار نمی رود که در آینده شاهد کشف برکه یا مانند آن روی این سیاره باشیم.

خاویر مارتین تورس در این رابطه اظهار داشته که: «شرایط نزدیک به سطحی که هم اکنون کنجاوی روی آن قرار دارد تا جایی که ما می دانیم برای حیات میکروبی مناسب نیست.

مارتین تورس مولف ارشد مقاله ای است که این هفته در رابطه با موضوع کشف آب مایع شور در نشریه Nature Geosciences منتشر شد. وی که علاوه بر این، در تیم علمی کنجکاوی عضویت دارد در این رابطه اظهار داشت: «احتمال وجود آب شور روی مریخ می تواند، بر نظر دانشمندان در مورد قابل سکونت بودن این سیاره اثرات قابل توجهی را بگذارد و فرایندهای ژئولوژیکی مرتبط با آب را تحت تاثیر خود قرار دهد.»

به بیان دیگر، کشف آب مایع روی سیاره سرخ از گام های ابتدایی یافتن حیات در مریخ است و  و تا آن زمان راه درازی در پیش خواهد بود.

ممکن است در آینده نه چندان دور، نام کاوشگر کنجکاوی به عنوان نخستین ربات آب یاب در تاریخ بشریت به ثبت برسد، با این همه، هنوز هم دانشمندان بیم آن را دارند که این سیاره در معرض بمبارانی از پرتوهای رادیو اکتیو قرار گیرد و همین مساله احتمال یافتن هرگونه حیات روی سطح آن را به کلی باطل کند.

اما از طرفی هم نمی توان با دیده ناامیدی به این موضوع نگریست. اگر خرس های آبی می توانند در بدترین شرایط شامل سرمای شدید و محیط های رادیو اکتیو زنده بمانند، شاید کشف حیات در این سیاره چندان هم دور از ذهن نباشد.

مطالب مرتبط

پهپاد غول آسا و ترسناک ProDrone مجهز به بازوهای رباتیک [تماشا کنید]

پهپادها هر روز نقش پر رنگ تری در زندگی ما پیدا می کنند، و بیشتر آنها با هدف ساده تر کردن یا پربار تر ساختن برخی از فعالیت های روزمره تولید می شوند، و در نتیجه چندان نباید از آنها ترسید. البته شاید برخورد یکی از این ربات های پرنده با سرعت بالا به انسان نتایج... ادامه مطلب

محققان دانشگاه هاروارد رباتی برای آموزش کدنویسی به کودکان ساخته اند

اگر فرزندی در خانه دارید و می خواهید تمام توجه و تمرکزش را به انجام کاری معطوف نمایید باید فعالیتی را برای او انتخاب کنید که چنین پتانسیلی را داشته باشد. به همین خاطر است که گروهی از متخصصان رباتیک موسسه Wyss هاروارد «روت» را ابداع کرده اند. روت (Root) نوعی ربات شش ضلعی و کوچک است که برای... ادامه مطلب

پرواز ربات پرنده دانشگاه برکلی با کمک ربات حشره مانند [تماشا کنید]

تصور کنید رباتی را در اختیار داشتید که می توانست روی سطح ناهموار رانندگی کند و در اطراف محدوده مورد نظرتان به انجام ماموریت های مراقبتی و نظارتی بپردازد و سپس به پرواز درآمده و باقی ماموریت خود را در آسمان دنبال نماید. چنین رباتی قطعا باید از لحاظ توانمندی و ظرافت در سطح بالایی قرار داشته... ادامه مطلب

ویوو Z3x با نمایشگر وسیع و قیمت ۱۸۰ دلاری معرفی شد

کمپانی ویوو از میان رده جدیدی برای بازار چین رونمایی کرده که با نمایشگر وسیع، دوربین دوگانه و قیمت مناسب احتمالا با استقبال کاربران مواجه خواهد شد. این گوشی که ویوو Z3x نام دارد، به عنوان نسخه جدید Z1 از دوربین سلفی قوی تر برخوردار شده اما از نظر ظاهری تفاوت چندانی با آن ندارد. ویوو Z3x میزبان نمایشگر... ادامه مطلب

گوگل با نسخه دوم Glass چه مشتریانی را هدف قرار داده است؟

گوگل در ژانویه گذشته فروش «گلس» را به شکل بی سر و صدایی قطع نمود و این موضوع نیز باعث رنجش خاطر، نگرانی و یا تعجب هیچ کس نشد. ساده تر است اگر بگوییم: درصورتی که کمپانی مورد علاقه تان برای محصولی آزمایشی که آن را با قیمتی گزاف ابتیاع کرده اید، دستورالعملی منتشر می... ادامه مطلب

این ربات کوچک می تواند باری ۱۰ برابر بزرگتر از اندازه خود را حمل کند

ساخت ربات های انعطاف پذیر به مقدار قابل توجهی دشوارتر از نمونه های معمولی است، چرا که فراهم نمودن مکانیزمهای حرکتی برای آنها دشوارتر خواهد بود. حال تصور کنید که بخواهید چنین ماشینی را در ابعاد میلیمتری بسازید. این دقیقاً همان چالشی بود که تیمی از محققین دانشکده فیزیک دانشگاه ورشو در کشور لهستان با آن... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x