ربات های MIT به صورت خودکار به انجام ماموریت های اکتشافاتی در اقیانوس می پردازند

انجام فعالیت های اکتشافاتی در بستر عمیق دریاها صرفا از طریق انسان امکان پذیر است، اما باید این مساله را فراموش کنید چراکه در آینده این ربات ها خواهند بود که اکتشافات زیردریایی را بر عهده می گیرند.

مهندسین دانشگاه MIT به رهبری پروفسور برایان ویلیامز سیستمی را طراحی کرده اند که به پهپادهای خودکار زیرآبی امکان می دهد بدون نیازی به برنامه ریزی، ماموریت های دقیق را در بستر اقیانوس ها و دریاها به انجام برسانند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

hamrah-mechanic

به طور معمول، لازم است که پژوهشگران برای کوچکترین حرکت کاوشگرهای دریایی کد بنویسند که این کاری است بسیار زمان بر و البته دشوار و اگر قرار باشد که حرکت آن ربات با هماهنگی تعدادی دیگری انجام بگیرد این فرایند دشوارتر خواهد شد.

در مقابل سیستم طراحی شده توسط پژوهشگران دانشگاه MIT به آنها امکان می دهد که فرامینی در سطوح بالاتر را برای این ماشین ها تعریف نمایند (مثلا از آنها بخواهند که برای مدت چهار ساعت در یک کشتی غرق شده عملیات اکتشافاتی انجام دهد) و از این طریق به ربات های کاوشگر امکان دهند که خودشان با اقتضای شرایط به محیط پاسخ دهند و زمانی که رسیدن به اهداف مشخص مدت زمان بیشتری به طول می انجامد، اولویت هایشان را طبقه بندی نمایند.

شاید این مساله در وهله نخست چندان هم شگفت انگیز به نظر نیاید اما می تواند معنا و مفهومی عظیم برای آینده اکتشافات دریایی داشته باشد.

اینکه ماشین های هوشمندتری ساخته شوند که می توانند بدون نظارت مستقیم انسان در بستر دریا عملیات های اکتشافاتی انجام دهند بدان معنا خواهد بود که مدارس و موسسات تحقیقاتی راحت تر قادر خواهند بود این پهپادها را به زیر آب بفرستند.

از سوی دیگر، این پژوهشگران باور دارند که ابزارهای طراحی شده بیش از هر زمان دیگری شبیه به انسان عمل می کنند. زمانی که انسان از جایش بلند می شود تا کتابی را از داخل قفسه بیرون بیاورد از دستورالعمل سطح بالایی برای این منظور بهره می گیرد و آگاهانه در مورد بلند شدن، تعداد قدم های لازم برای رسیدن به قفسه، بلند کردن بازو، باز کردن دست و موارد دیگر فکر نمی کند.

از همین روی رسیدن به چنین نقطه ای در یادگیری ماشینی می تواند امری کاملا جدید در دریاها باشد اما پژوهشگران قبلا در ستاره ها به چنین دستاوردهایی رسیده اند و چندی پیش ویلیامز سیستم مشابهی را برای ناسا ساخته بود که عملکرد مطلوبی را در ماموریت های فضایی از خود نشان داده بود.

این نکته را نیز باید یادآور شویم که هم اکنون نحوه عملکرد این ربات ها سری است اما MIT در نظر دارد که کپیشرفت های خود در این رابطه را در جریان کنفرانسی که قرار است در ماه ژوئن برگزار گردد به سایرین معرفی نماید.

مطالب مرتبط

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

برنده یک مسابقه تلویزیونی سال ۲۰۲۳ به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رود

یک تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌خواهد برنده شوی تلویزیونی را در سفری ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد.شرکت Space Hero Inc می‌خواهد یک برنامه تلویزیونی به نام Space Hero ترتیب داده و در آن شرکت کنندگانی از سراسر دنیا را برای سفر به فضا آموزش دهد. برنده این رقابت سال ۲۰۲۳ در سفری ۱۰... ادامه مطلب

ناسا شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کرد

لکه‌های جدید و کوچکی روی خورشید رویت شده که خبر از چرخه جدید فعالیت‌ خورشید می‌دهد. «ناسا» و «NOAA»، شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کردند.آذرماه گذشته اعلام شد که خورشید در چرخه‌ای با کمترین میزان فعالیت قرار دارد و حتی برخی محققان صحبت از عصر یخبندان جدیدی می‌کردند. اما براساس آخرین گزارش ها به نظر... ادامه مطلب

موتور راکت‌های آینده ناسا احتمالا با پرینتر ۳ بعدی ساخته می‌شود

از پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف و برای ساخت خانه و ربات و بسیاری محصول دیگر استفاده شده است. حال ناسا قصد دارد موتور راکت‌های آینده را با استفاده از پرینتر ۳ بعدی بسازد.ناسا در قالب پروژه‌ای به نام RAMPT به دنبال توسعه تکنیک جدید برای چاپ سه بعدی قطعات موتور راکت با استفاده... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟