ربات جدید دانشگاه برکلی از طریق آزمون و خطا یاد می گیرد

ربات جدید دانشگاه برکلی از طریق آزمون و خطا یاد می گیرد

جدیدترین اختراع پژوهشگران دانشگاه برکلی کالیفرنیا به قدری هوشمند عمل می کند که با دیدن آن می توان گفت هوش مصنوعی از پتانسیل کافی برای رشد و هوشمندتر شدن برخودار است.

در این دانشگاه، تیمی از محققین نوعی الگوریتم هوش مصنوعی را توسعه داده اند که از طریق آزمون و خطا یاد می گیرد و با انجام هر کار تجربه جدیدی را کسب می کند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

رباتی که الگوریتم یاد شده را انجام می دهد BRETT دارد (که اسمش از سر واژه های عبارت Berkley Robot of the Elimination of Tedious Tasks به معنای ربات حذف کننده وظایف خسته کننده برکلی گرفته شده) و در اصل نوعی ماشین مبتنی بر پلتفرم PR2 از شرکت Willow Garage است.

الگوریتم طراحی شده توسط محققین این دانشگاه از «یادگیری تقویت شده عمیق» برای آگاه نمودن ربات نسبت به محیط اطرافش بهره می گیرد.

چلسی فین یکی از پژوهشگران تیم مذکور می گوید:

حرکت در یک محیط سه بعدی بدون ساختار مساله ای کاملا متفاوت است. در این فضا هیچ جهت مشخصی وجود ندارد و هیچ نمونه ای در مورد حل کردن مشکلات وجود ندارد. در این فضا مثالی در مورد راهکارهای صحیح نظیر مواردی که در برنامه های تشخیص کلام و نگاه به کار گرفته می شوند، وجود ندارد.

BRETT بدون در اختیار داشتن هرگونه دانش از پیش برنامه ریزی شده از محیط پیرامونش می تواند اشیاء ابتدایی را پس از چند دقیقه کار کردن با آنها سر هم کند. همزمان با هر حرکت ربات برای سر هم کردن سازه، اطلاعات و دانش آن نیز در مورد محیط پیرامونش بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمانی که برای این کار نیاز دارد کم و کمتر خواهد شد.

برای نمونه نخستین تلاش BRETT برای سر هم کردن چرخ یک هواپیمای اسباب بازی در حدود ۱۲ دقیق طول کشید که قطعا هم کار ساده ایست. در نهایت این ربات، از همان الگوریتمی که در هنگام سر هم کردن هواپیمای اسباب بازی فرا گرفته بود برای سر هم کردن قطعات لگو بهره گرفت و این بار با خطاهای به مراتب کمتر توانست این وظیفه را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام برساند.

پس از آنکه هوش مصنوعی BRETT موفق شد در انجام این کار به مرحله استادی برسد، پژوهشگران از آن الگوریتم برای تمامی حرکاتش بهره گرفتند که از آن جمله می توان به پیچاندن درب بطری اشاره کرد.

کسی چه می داند شاید این ربات روزی آنقدر باهوش شود که بتواند درب محکم شیشه های مربا را باز کند و انجام امور دشواری از این دست را برای ما ساده تر نماید.

نظرات ۳۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato