اگر پشه ها منقرض شوند چه اتفاقی می افتد؟

تصور کنید بعد از ظهر یکی از روزهای گرم تابستان، در گوشه ای لم داده اید و غرق و در افکارتان یا شاید در حال چرت زدن هستید که ناگهان متوجه نزدیک شدن چیزی شبیه به پهپاد می شوید: اما نه، صدا متعلق به پشه ایست که مرتبا نزدیک و نزدیک تر می شود و پیوسته روی بدنتان تغییر موقعیت می دهد و خواب را بر شما حرام می کند.

دستان خود را تکان می دهید تا حشره را دور کنید و ناگهان سیلی محکمی به خود می زنید. به هر طریقی شده از دست پشه مزاحم خلاص می شوید و درست زمانی که تصور می کنید همه چیز تمام شده، درد و سوزش ناشی از نیش های حشره به سراغتان می آید.

حتما بارها این سوال در ذهنتان شکل گرفته که این حشرات موذی چه مزیتی برای انسان دارند و نبودشان چه تاثیری بر این دنیا می گذارد. برای رسیدن به پاسخ با دیجیاتو همراه باشید.

برای شروع باید بگوییم که نابودی انبوه پشه ها می تواند باعث انقراض 3500 گونه جانوری دیگر شوند که در واقع همان تعداد کل گونه های مختلف پشه هایی است که تا به امروز روی کره زمین شناسایی شده اند.

از این چند هزار گونه پشه ای که تابحال شناسایی شده اند، در حدود 200 تای آنها به انسان حمله می کنند و سه موردشان (شامل  Anopheles، Culex و  Aedes) با انتقال بیماری های خطرناکی نظیر مالاریا و تب زرد انسان را در معرض خطر جدی قرار می دهند.

البته ناگفته نماند که دانشمندان روش های مختلفی را برای نابودی پشه ها مورد آزمایش قرار داده اند که از آن جلمه می توان به یک روش ژنتیکی اشاره کرد که به تولید بیشتر گونه های نر این حشره می انجامد و در نهایت می تواند باعث انقراض آنها شود.

به این ترتیب، با ورود نسل تازه ای از پشه ها که جمع کثیری از آنها را نیز نرها تشکیل می دهند، عاقبت نسل آنها به صورت کامل منقرض می شود.

دانشمندان برای تولد پشه هایی که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند از نوعی آنزیم استفاده کردند که کروموزوم های اکس آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و از این طریق باعث می شود که شمار نوزادان نر نسبت به انواع ماده افزایش پیدا کند.

اما مبارزه با پشه ها مشکلی نیست که به این دوران تعلق داشته باشد و این موجودات از صد میلیون سال پیش تا کنون در این کره خاکی زندگی کرده اند و به بخشی بسیار مهم در زنجیره غذایی بدل شده اند.

به نظر می رسد که اگر دانشمندان بتوانند راهی را برای نابودی پشه ها پیدا کنند، غیابشان به شدت در زنجیره غذایی زمین حس می شود. برای نمونه در دشت های نیم کره شمالی زمین، پشه ها قوت غالب پرنده های مهاجر را تشکیل می دهند و در صورتی که شمارشان کم شود، تعداد این پرنده ها هم به کمتر از نصف تقلیل می یابد.

برخی از دانشمندان حتی سرنوشتی مشابه را برای ماهیان سراسر دنیا پیش بینی می کنند که باید با انقراض پشه ها خود را به رژیم غذایی تازه ای وفق دهند تا زنده بمانند که این مساله به خصوص به ضرر ماهی های پشه خوار تمام می شود.

در واقع، اگر بنا بر نابودی این حشرات موذی باشد دیگر حشرات و جانورانی که از آنها تغذیه می کنند نیز در معرض خطر قرار می گیرند و در نتیجه زنجیره غذایی به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

با این همه، جمعی از دانشمندان مدعی شده اند که گرسنه ماندن برخی از گونه های جانوری نمی تواند باعث شکل گیری فاجعه در سطح زمین شود چراکه اغلب آنها، عاقبت خود را با طعمه های دیگر وفق می دهند و به همین نحو حیات ادامه می یابد، از طرف دیگر، با انقراض پشه ها، بیماری هایی هم که به خاطر آنها به انسان انتقال می یابند نیز از بین می روند.

برای نمونه می توان از مالاریا نام برد که سالانه یک میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند و 246 میلیون نفر را هم آلوده می کند. اما با در نظر داشتن عواقب و پیامدهایی که انقراض پشه ها می تواند به دنبال داشته باشد، شاید بهتر آن است که دانشمندان توجه و اهتمام خود را صرف تهیه واکسن برای این بیماری ها کرده و زنجیره غذایی موجودات زنده را به خطر نیاندازند.

مطالب مرتبط

محققان روشی برای معکوس کردن برخی نشانه‌های پیری در موش‌ها پیدا کردند

محققان با تحریک گیرنده‌های نوعی چربی که به سرعت در بدن می‌سوزد، چربی موش‌های پیر را کاهش داده و با افزایش میزان عضلات، آن‌ها را از لحاظ وضعیت جسمانی شبیه موش‌های جوان کردند.همه چربی‌ها یکسان نیستند؛ چربی سفید که ورزشکاران برای سوزاندن آن در قسمت شکم و ران تلاش بسیاری می‌کنند، انرژی مازاد را برای... ادامه مطلب

کشف ۱۸ گونه جدید سوسک آبی در آمریکای جنوبی

یک دانشجوی دوره کارشناسی حین مطالعه تالاب‌ها در جنگل‌های بارانی و صعب العبور آمریکای جنوبی، ۱۸ گونه جدید سوسک آبی را کشف کرد.«ریچل اسمیت» (Rachel Smith)، دانشجوی کارشناسی رشته بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی از دانشگاه کانزاس حین انجام تحقیقات میدانی در کشورهای ونزوئلا، جمهوری سورینام و گویان بود که ۱۸ گونه جدید سوسک... ادامه مطلب

کشف استخوان در قلب شامپانزه‌ها احتمال وجود آن در انسان‌ها را مطرح کرد

محققان بریتانیایی برای اولین بار استخوانی نادر در قلب شامپانزه‌هایی که از مشکل قلبی رنج می‌برند، شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند از آنجا که شامپانزه از لحاظ ژنتیکی شباهت زیادی به انسان دارد، ممکن است شکل گیری چنین استخوانی در انسان‌ها نیز رخ دهد.بر اساس تحقیق جدیدی که در ژورنال Scientific Reports منتشر شده، «استخوان احشایی... ادامه مطلب

با قدیمی‌ترین حشره دنیا آشنا شوید؛ کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند

محققان با کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند، قدیمی ترین حشره تاریخ را شناسایی کردند. به گفته آن‌ها این فسیل از تمام فسیل‌های شناخته شده‌ از حشرات، عنکبوتیان و دیگر حشرات موذی قدمت بیشتری دارد.فسیل یاد شده در جزیره‌ای به نام «کررا» (Kerrera) در اسکاتلند کشف شده و نشان می‌دهد حشرات بسیار سریع... ادامه مطلب

دانشمندان آمریکایی سلول های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

محققان با ایجاد یاخته ای متشکل از سلول های انسان و موش پیشرفتی عظیم را در عرصه دستکاری ژنتیکی اورگانیسم ها رقم زدند.این یاخته ترکیبی که به آن کایمرای انسان-حیوان هم گفته می شود توسط تیمی از محققان دانشگاه نیویورک در بافلو و مرکز جامع سرطان شناسی رُزوِل پارک ساخته شد.یاخته موش مورد استفاده در... ادامه مطلب

خرید و فروش و خوردن حیوانات وحشی در ووهان ممنوع شد

مقامات شهر ووهان خرید و فروش و خوردن حیوانات وحشی را در این شهر ممنوع اعلام کردند. مقامات استان‌های «هونان» و «جیانگشی» نیز برای جلوگیری از پرورش حیوانات وحشی به مزرعه داران کمک مالی می‌کنند. دولت چین قصد دارد با این اقدامات از انتقال ویروس‌ها از حیوانات به انسان جلوگیری کند.مقامات شهر ۱۱ میلیون نفره... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟