پروسه احساس درد در موش های نر و ماده با یکدیگر تفاوت دارد

آیا مردان و زنان درد را به یک صورت احساس می کنند؟ شاید هیچگاه نتوانید حس کنید جنس مخالف شما هنگامی که درد می کشد دقیقا چه احساسی دارد اما می دانید درد به یک مفهوم کلی چگونه است.

محققین در پژوهشی جدید درد را سوژه اصلی تحقیقات علمی خود قرار داده اند و به نتایج جالبی رسیده اند. البته آن ها می گویند موش های نر و ماده پروسه احساس درد را به صورتی مجزا طی می کنند و لزوما به این معنی نیست که درد در نر و ماده متفاوت است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

براساس پژوهش جدید محققین که هفته گذشته در ژورنال Nature Neuroscience به چاپ رسید، سیستم اعصاب، در موش های نر و ماده به صورت متفاوتی عمل می کند و این تفاوت در فعالیت سبب می شود تا دو جنس مخالف، درد را به شیوه ای متفاوت احساس کنند.

اگر این تفاوت در انسان ها نیز یافت شود، می تواند درمان دردهای مزمن را برای مان آسان تر کند. اما مستقیم ترین تاثیر آن قطعا در امور تحقیقاتی خواهد بود. دردهای مزمن بیش از 100 میلیون نفر را در آمریکا تحت تاثیر خود قرار می دهد، حتی بیش از آمار سرطان، مشکلات قلبی و دیابت مجموعا با هم.

Microglia_and_neurons

میکروگلیاها در سیناپس ها حضوری فعال دارند.

باید این مسئله را هم در نظر داشت که زنان دردهای مخصوصی دارند که مردها هیچ وقت آن ها را تجربه نمی کنند. گذشته از همه این صحبت ها، آزمون محققین روی موش ها جواب مثبتی به همراه داشته ولی روی انسان ها چطور؟ باید در نظر داشت که عمده تحقیقات علمی و پزشکی ابتدا روی موش ها انجام می شود و سپس روی انسان.

محققین کار خود را با میکروگلیا آغاز کردند، سلول های ایمنی که در مغز و طناب عصبی یافت می شود. این سلول ها در زیاد و کم کردن درد نقشی اساسی دارند. وقتی جراحتی ایجاد می شود، فعالیت این سلول ها افزایش می یابد. جافری موگیل، مسئول این آزمایش می گوید در تست ژنتیکی که چند سال پیش انجام شد، متوجه شدیم میکروگلیاها در موش های ماده تاثیر به سزایی در چرخه درد ندارند.

از همینجا بود که آن ها تصمیم گرفتند روند عملکرد میکروگلیا روی موش های نر و ماده را با یکدیگر مقایسه کنند.

موش هایی با جنسیت های مختلف که درد شدیدی را تحمل می کردند مورد آزمایش قرار گرفتند. دانشمندان به موش ها داروهایی تزریق کردند که سلول های میکروگلیال طناب عصبی را هدف می گرفت و امیدوار بودند که حس درد متوقف شود اما فقط موش های نر پاسخ مثبت دادند و موش های ماده نسبت به دارو بی اهمیت بودند.

آزمایش بارها و بارها تکرار شد و نتیجه ای یکسان به دست آمد: موش های ماده هیچ تغییری نداشتند اما موش های نر نسبت به دارو واکنش نشان دادند. بلوکه شدن میکروگلیا به طور کامل یا حداقل بخشی از آن ها، احساس درد را پایین می آورد اما موش های ماده نسبت به آن بی توجه بودند.

hiv_03_infected1_full

سلول T در معرض خطر جدی ویروس HIV

علت اصلی آن کاملا مشخص است، میکروگلیاها در پروسه احساس درد موش های ماده دخالتی ندارند، اگرچه میزان و شدت درد در هر دو جنسیت برابر است. بنابراین مکانیزم احساس درد و مسیر آن در موش های ماده به طور کل توسط دانشمندان ناشناخته بود. حالا در نظر داشته باشید وقتی بیشتر داروها براساس متود اول ساخته شده اند، زنان همچنان در معرض دردهای مزمن بی شماری قرار دارند.

موش های ماده، به جای استفاده از میکروگلیا، سلول های T را درگیر می کنند. سلول های T نیز نوع دیگری از واحدهای ایمنی بدن انسان هستند. محققین برای اثبات ایده خود، سلول های T را از بدن موش های ماده خارج نمودند.

در چنین شرایطی، موش های ماده چاره ای جز پناه بردن به میکروگلیال ها ندارند اما زمانی که سلول های T در بدن شان وجود داشته باشد، میکروگلیا در پروسه ایجاد درد دخالتی نمی کند. بنابراین به قطعیت می توان گفت سلول های T معادل میکروگلیاهای نر در بدن موش های ماده هستند.

این ابتدای راه است و محققین هنوز باید روی موش های ماده تحقیقات بیشتری انجام دهند و پس از آن نوبت به آزمایش روی انسان ها می رسد. اگر نتیجه به طور کل مثبت باشد، طی سال های آتی شاهد تولید داروهایی خواهیم بود که کاربرد بیشتری برای زنان خواهد داشت.

مطالب مرتبط

نوشیدن مرتب قهوه قلب را جوان نگه می‌دارد

قهوه یکی از محبوبترین نوشیدنی های دنیاست اما از آنجایی که هر چیز خوشمزه‌ای در دنیا ضرر‌های خاص خودش را دارد، محققان شک و تردید هایی درباره آن مطرح می‌کردند. بدین ترتیب هنوز بسیاری نمی دانند که نوشیدن قهوه برای بدن مفید است یا اینکه ضررهایی زیادی به همراه دارد. با این حال اخیراً محققان... ادامه مطلب

قطع ارتباط بین مغز و سیستم گوارشی، جلوی گرسنگی را می گیرد

بررسی های اخیر دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد که یک مکانیسم بیولوژیکی باعث برقراری ارتباط میان دستگاه گوارش و مغز انسان می شود تا ایجاد حس گرسنگی کند. حالا این دانشمندان متوجه ترکیب هورمون های مختلف شده اند که سیگنال سیری به مغز می رساند و شما میلی به خوردن غذا ندارید.قبلا باور بر... ادامه مطلب

واکسن ضد سرطان اختصاصی؛ آیا شیمی درمانی به تاریخ می پیوندد؟

درمان قطعی سرطان یکی از بزرگترین چالش های انسان در زمینه مبارزه با بیماری ها به شمار می رود، اما شاید روزی فرا برسد که این کار با  یک تزریق ساده انجام شود.به تازگی نتایج دو تحقیق مجزا در خصوص تولید واکسن ضد سرطان منتشر شده که امیدها را برای دستیابی به درمانی واقعاً موثر... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: پلتفرم ResearchKit اپل داده های قابل اطمینانی تولید می کند

بر اساس تحقیقات بیمارستان «مانت سانای»، می توان به داده های مربوط به سلامت که توسط موبایل های هوشمند جمع آوری شده اند اعتماد کرد. پژوهشگران درگیر در این تحقیق خبر می دهند که پلتفرم «ResearchKit» اپل و اپلیکیشن مرتبط با دریافت اطلاعات کاربران مبتلا به آسم، توانسته داده های درست و قابل اعتمادی جمع آوری... ادامه مطلب

ناسا یک پورتال عمومی برای دسترسی به نتایج تحقیقاتش راه اندازی کرد

اگر تا به امروز علاقمند بودید که به گنجینه عظیمی از نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا دست پیدا کنید اما راه و روش کار را نمی دانستید لازم است به اطلاع تان برسانیم که این نهاد راهکار مطلوب برای این منظور را ارائه نموده.سازمان ملی فضانوردی آمریکا به تازگی یک پورتال عمومی را راه اندازی کرده... ادامه مطلب

تحقیقات جدید نشان داده که میان استفاده از تلفن همراه و ابتلای به سرطان مغز رابطه ای وجود ندارد

سال 2009 بود که مراجع قانونی شهر سان فرانسیسکو، از فروشندگان تلفن های همراه خواستند که پشت جعبه این محصولات استیکرهای ویژه ای بچسبانند؛ استیکرهایی که به خریداران در مورد افزایش ریسک ابتلا به سرطان در صورت استفاده از تلفن همراه هشدار می داد. اجرای این قانون در سان فرانسیسکو تا ماه می سال 2013... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟