«راه شیری-۲» از چین مجدداً برترین ابر رایانه جهان شد

ابر کامپیوتری چینی Tianhe-2 برای پنجمین بار پی در پی موفق شده عنوان قدرتمند ترین سوپر کامپیوتر حال حاضر جهان را به خود اختصاص داده و در صدر فهرستی که توسط وبسایت Top500 منتشر می گردد بایستد.

گفتنیست ابر کامپیوتر یاد شده که نام آن به فارسی معادل «راه شیری-۲» محسوب می گردد، توانی معادل ۳۳.۸۶ پتافلاپ بر ثانیه داشته و می تواند در هر لحظه (ثانیه) چندین کوآدریلیون محاسبه را به سرانجام رساند.

در ادمه با دیجیاتو همراه باشید.

فهرستی که بوسیله Top500 منتشر می شود توسط محققین در سراسر جهان تهیه گشته و حاوی اسامی برترین ابر رایانه های کنونی دنیاست. گردآوری این فهرست از سال ۱۹۹۳ آغاز شده و هر ساله دو بار تنظیم می گردد.

تیم Top500 به شکل معمول برای به دست آوردن توان محاسباتی دقیق سوپر کامپیوترها از ابزار بنچ مارک گیری با عنوان لینپک استفاده می نمایند که در سال ۱۹۷۹ توسعه یافته.

ابر رایانه ها عمدتاً توسط دولت ها و موسسات تحقیقاتی و با هدف انجام پردازش ها و محاسبات بسیار سنگین و دقیق مورد بهره برداری واقع می شوند. چنین کامپیوترهایی می توانند عملکرد سلاح های هسته ای، تغییرات اقلیمی کره زمین، آیرودینامیک بودن مدلهای جدید هواپیماها و موارد دیگری از این دست را شبیه سازی کنند. هر چند نباید از خاطر برد ساخت این ابزارها به شدت هزینه بر بوده و برای به کار گیریشان حجم عظیمی از انرژی الکتریکی نیاز است.

در رده ی دوم سوپر کامپیوترهای کنونی جهان "Titan" ایستاده که در اختیار لابراتوار ملی Oak در ایالات متحده قرار دارد و از توان محاسباتی برابر با ۱۷.۵۹ پتافلاپ برخوردار است.

عربستان سعودی نیز موفق شده تا ابر رایانه "شاهین ۲" متعلق به یکی از دانشکده های خودش با قدرت محاسباتی ۵.۵۴۶ پتافلاپ را در فهرست ۵۰۰ نمونه ی برتر فعلی جای دهد.

با ۲۳۱ سوپر کامپیوتر، ایالات متحده در زمینه ی توانمند ترین ابر رایانه ها پیشتاز است، البته این عدد در ماه نوامبر سال قبل برابر با ۲۳۳ و در نوامبر ۲۰۱۳ برابر با ۲۶۵ بوده. پس از آمریکایی ها اهالی اروپا ۱۳۰ جایگاه را به خود تخصیص داده اند و ژاپن و چین نیز به ترتیب صاحب ۴۰ و ۳۷ ردیف از جدول هستند.

شرکت های HP، IBM و Cray بزرگترین و قدرتمند ترین نام های عرصه ی ابر رایانه ها محسوب می شوند و ۸۶.۴ درصد از این ابزارها به پردازنده های اینتل اتکا دارند.

Top500 می گوید سوپر کامپیوترها در دوره ای دچار جهش بسیار زیادی شدند ولی حالا سرعت افزایش توان شان قدری کم گشته تا جایی که چند سیستم برتر طی سال های گذشته، هنوز هم جایگاه خودشان را حفظ نموده و تنها یک نام جدید قادر شده تا در بین ۱۰ نام صدر جدول ظهور پیدا کند.

با وجود کند شدن رشد قدرت ابزارهای مورد بحث، کماکان آنچه که امروز در اختیار جهانیان قرار دارد دارای توان فوق العاده یست؛ شایان ذکر است که مجموع قدرت محاسباتی ۵۰۰ عنوان برتر فعلی به ۳۶۱ پتافلاپ می رسد در حالیکه این عدد سال گذشته برابر با ۲۷۴ پتافلاپ بوده.

محققین خاطر نشان کرده اند که تنها شاهین ۲ در سال ۲۰۱۵ مونتاژ شده و ساخت مدلهای برتر همچون راه شیری-۲ به سال های ۲۰۱۳ و یا قبل از آن باز می گردد.

مطالب مرتبط

آمریکا حالا دارنده دو ابرکامپیوتر برتر دنیاست

طبق یک رده بندی دوسالانه، حالا دو ابر کامپیوتر آمریکایی به نام های سامیت و سیرا که از تکنولوژی IBM بهره می گیرند صدرنشین جدول قدرتمندترین ابرکامپیوترهای دنیا هستند. البته اشاره کنیم که در ماه ژوئن سامیت با انجام تست ریاضی LINPACK با سرعت ۱۲۲.۳ پتافلاپ بر ثانیه توانست نامش را به عنوان سریع ترین کامپیوتر... ادامه مطلب

در مورد قدرتمندترین ابررایانه دنیا چه می دانید؟

سامیت (Summit) نام قدرتمندترین ابررایانه دنیاست که می تواند در هر ثانیه ۲۰۰ میلیون محاسبه را انجام دهد و با ساخت آن، برای نخستین بار ظرف پنج سال گذشته ایالات متحده آمریکا موفق شد که جایگاه دارنده قدرتمندترین ابررایانه دنیا را بار دیگر به خود اختصاص دهد.قدرتمندترین ابررایانه دنیا که ۲۰۰ میلیون میلیارد دلار قیمت... ادامه مطلب

ساخت قدرتمندترین ابررایانه دنیا برای تحقیقات همجوشی هسته ای در ژاپن

روز گذشته ژاپن از آغاز ساخت ابررایانه Cray XC50 برای انجام تحقیقات پیرامون همجوشی هسته ای خبر داد که قرار است از امسال به مرحله تولید انبوه برسد. البته Cray XC50 تا قدرتمندترین ابررایانه دنیا فاصله زیادی دارد با این حال قرار است که در زمینه تحقیقات پیرامون همجوشی هسته ای بی رقیب باشد.موسسه ملی کوانتوم... ادامه مطلب

اروپا 1.2 میلیارد دلار را صرف توسعه سوپر کامپیوتر می کند

سوپر کامپیوترها ابزارهای تحقیقاتی مهمی در زمینه های پزشکی، هوانوردی، رباتیک و حتی تسلیحات هستند با این حال فناوری ساخت این ابزارها تنها به سه کشور آمریکا، چین و ژاپن محدود می شود.حالا اما به نظر می رسد اروپایی ها از این وضعیت خسته شده و با سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری به دنبال پیوستن... ادامه مطلب

اچ پی از نمونه آزمایشی ابر رایانه مبتنی بر حافظه «ماشین» رونمایی کرد

همانطور احتمالاً می دانید بخش سازمانی HP هم اکنون در حال توسعه ابر کامپیوتری با معماری رایانش نوین است و حالا خبر می رسد که این شرکت یک گام دیگر برای عرضه تجاری آن نزدیک تر شده است.گفتنی است HP از سال 2014 مشغول مطالعه، تحقیق و توسعه ابر کامپیوتر مورد اشاره بوده از آن... ادامه مطلب

کشور چین به دنبال ساخت نسخه آزمایشی اولین ابررایانه در مقیاس اگزا است

سال گذشته، کشور چین از سریع ترین ابررایانه جهان به نام «Sunway TaihuLight» رونمایی کرد که تصویر آن در بالا به چشم می خورد. اما به نظر می رسد که چینی ها می خواهند گوی رقابت را به شکلی همه جانبه از دیگر کشورها بربایند و به همین جهت، دولت این کشور قصد دارد اولین... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟