شیائومی برای ورود به بازار آمریکا وارد جنگ پتنت ها می شود

شیائومی برای ورود به بازار آمریکا وارد جنگ پتنت ها می شود

شیائومی برای ورود به بازار آمریکا وارد جنگ پتنت ها می شود

شیائومی در طول چند سال گذشته با محصولات با کیفیت و البته خوش قیمت خود توانسته حسابی در چین سر و صدا به راه بیندازد و سهم بازار بیشتری را در مقایسه با سامسونگ و اپل به خود اختصاص دهد.

این برند اما تا کنون وارد بازار آمریکا و اروپا نشده است. هوگو بارا، مدیر بخش بین الملل شیائومی، چندی پیش اعلام کرد که این اتفاق حداقل تا یک سال آینده رخ نخواهد داد.

اما در طول این مدت چه چیزی قرار است تغییر کند؟

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بر اساس شنیده ها شیائومی خود را برای یک جنگ پتنتی آماده می کند. هوگو بارا در این رابطه می گوید:

«ما مشغول انجام دو کار هستیم. مورد اول دریافت حق امتیاز پتنت های ضروری در سراسر جهان است. اگر پتنتی وجود داشته باشد، ما باید حتما حق امتیاز آن را داشته باشیم. مورد دوم نیز ایجاد مجموعه ای از پتنت های خودمان است. ما برای دفاع از خود به این مجموعه نیاز داریم.»

در دنیا دو مدل پتنت از اهمیت بسیاری برخوردارند. نوع اول پتنت هایی هستند که مالکیت آن ها در اختیار شرکت هایی مانند نوکیا، اریکسون، کؤالکام و ... است. این پتنت ها بسیار کلیدی هستند و تکنولوژی آن ها در قسمت های مختلفی از محصولات به کار گرفته می شود. از این جهت داشتن حق امتیاز استفاده از آن ها، امری ضروری به شمار می رود.

اما دسته دوم پتنت ها، مربوط به طراحی می شوند. اگر به خاطر داشته باشید اپل با در اختیار داشتن چنین پتنت هایی توانست سامسونگ را بابت کپی کردن محصولاتش به دادگاه بکشاند و این شرکت را محکوم نماید.

حال اگر شیائومی حق امتیاز تمام پتنت های ضروری را به دست آورد، باز هم در مورد پتنت های نوع دوم با مشکل مواجه است. این شرکت به احتمال زیاد اگر وارد بازار اروپا و آمریکا شود با حمله پتنتی شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ مواجه می شود و این موضوع می تواند کسب و کار آن ها را به شدت مختل کند.

چینی ها با در نظر گرفتن همین موضوع، در اقدامی هوشمندانه مشغول ثبت پتنت ها مختلف برای طراحی های خود هستند تا در صورتی که کار به دادگاه کشید، مدارک محکمی را در دفاع از خود داشته باشند.

xiaomi-mi-4-vs-apple-iphone-5s-8

هوگو بارا در رابطه با کپی کردن محصولات اپل توسط شیائومی می گوید:

«نمایشنامه ای که از سمت رقبا برپا شد و شیائومی را متهم به کپی کاری از اپل کرد، تنها به خاطر استفاده از لبه های منحنی در یکی از محصولات به نام Mi 4 است. همه می گویند این دستگاه شبیه به آیفون ۵ است، بله من خودم نیز به این موضوع باور دارم، اما توجه داشته باشید که این گوشه های منحنی در دستگاه های بسیار دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.»

به نظر شما شیائومی می تواند از جدال پتنتی در بازار اروپا و آمریکا جان سالم به در برد؟ در صورت وقوع چنین موضوعی، آیا بازار شرکت های همچون اپل و سامسونگ در سطح جهانی مورد تهدید قرار می گیرد؟

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل