بزرگ ترین هواپیمای دنیا نخستین پرواز آزمایشی اش را در سال 2016 انجام خواهد داد

بزرگ ترین هواپیمای دنیا نخستین پرواز آزمایشی اش را در سال 2016 انجام خواهد داد

بزرگ ترین هواپیمای دنیا نخستین پرواز آزمایشی اش را در سال 2016 انجام خواهد داد

پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت در کنار شرکای مهمی نظیر ایلان ماسک، برنامه ریزی برای ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا را در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز کرد.

حالا این هواپیما که Stratolaunch نام گرفته مراحل تولیدش را در پایگاه هوایی Mojave واقع در کالیفرنیا پشت سر می گذارد و انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۶ میلادی نخستین پرواز آزمایشی اش را انجام دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

 شرکت تحت سرپرستی آلن به نام  Stratolaunch Systems صرفا برای ثبت نام خود در کتاب رکوردهای گینس اقدام به ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا نکرده و هدف اولیه اش را پرتاب هوایی راکت های حامل ماهواره به فضا عنوان کرده است.

به لطف پرتاب هوایی، راکت ها می توانند حتی در نامساعدترین شرایط آب و هوایی نیز به سمت مقصد خود حرکت کنند و علاوه بر این به خاطر عدم نیاز به پرتاب شدن از یک پایگاه ثابت زمینی در مصرف سوخت آنها نیز صرفه جویی خواهد شد.

به این ترتیب ماهواره ها به راحتی وارد مدار از قبل برنامه ریزی شده شان خواهند شد، هرچند که به خاطر محدودیت های وزنی، میزان باری که هواپیما می تواند حمل کند در سطح پایینی قرار دارد.

شرکتی به نام Scaled Composites و برت روتان موسس آن یکی دیگر از بنیانگذاران Stratolaunch System است  کهمسئولیت ساخت این پرنده غول پیکر را با استفاده از دو بوئینگ ۷۴۷ اس بر عهده گرفته.

فاصله راس بال های این هواپیما حدودا ۱۱۷ متر خواهد بود که در مقایسه با ایرباس A380 در حدود ۳۷ متر عریض تر است.

کوین میکی رئیس هیئت مدیره Scaled Composites در مصاحبه اش با KGET گفت که اگر این هواپیما را در یک زمین فوتبال قرار دهید راس بال های آن از هر دو دروازه در حدود ۴.۵ متر به بیرون میزند.

این هواپیما به یک مسیر ۳۶۰۰ متری برای تیک آف نیاز دارد که همین امر دردسرهایی را برای پرواز آن به وجود می آورد. گفتنی است که اغلب هواپیماهای تجاری تنها به ۲۱۰۰ الی ۲۴۰۰ متر فضا برای بلند شدن از زمین نیاز دارند.

با این همه آلن و تیمش امید دارند که این هواپیما بتواند پرتاب هوایی راکت ها را به امری متداول تر از آنچه امروز هست بدل نماید و در نهایت سفرهای فضایی را مقرون به صرفه تر کند. اما برای اینکه بدانیم آیا این پیش بینی ها رنگ حقیقت به خود می گیرند یا خیر باید همچنان منتظر بمانیم.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل