ساخت نوعی پلیمر که با افزوده شدن اندکی آب خود را ترمیم می کند

اگر کابل های موجود در بستر اقیانوس و ایمپلنت های پزشکی می توانستند خود را پس از وارد آمدن آسیب ترمیم نمایند آنگاه قطعا زندگی گلستان می شد و دیگر نیازی نبود که برای حل مشکل به اعماق اقیانوس سفر کرد یا اینکه خطر جراحی های پیچیده و سنگین را به جان خرید.

حالا دانشمندان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا چنین رویایی را محقق کرده اند. آنها نوعی پلیمر منعطف ساخته اند که پس از قرار گرفتن در معرض آب و اندک فشاری خود را ترمیم می کند و برپایه شکل کلی بدن ماهی های مرکب ساخته شده است.

این تیم تحقیق که سرپرستی آن را پروفسور ملیک دمیرل بر عهده داشته کار خود را با جمع آوری نمونه هایی از دندانه های مکنده سطح بدن اختاپوس از اقصی نقاط دنیا آغاز کرد. هرچند که ترکیب دقیق دندانه های گردآوری شده از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت بود، اما مشخص گردید همه آنها حاوی یک پروتپین ویژه هستند که خاصیت خود ترمیمی را به این آبزیان می بخشد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اما میزان این پروتئین در هر کدام از اختاپوس های بررسی شده بسیار اندک بود و این یعنی برای به دست آوردن میزان قابل قبول و موثری از این ماده لازم است که تعداد زیادی از این جانور مورد استفاده قرار گیرد.

self-healing-bioplastic-squid-1@2x

در مقابل دانشمندان از نوعی باکتری برای تولید این پروتئین در محیط آزمایشگاهی بهره گرفتند تا از آن در ساخت پلیمر مورد نظر خود استفاده نمایند.

نتیجه کار چون از دو بخش ساخته شده کو پلیمر خوانده می شود؛ نخست یک بخش نظام مند که از رشته های آمینو اسید با پیوند های هیدروژنی ساخته شده و دیگری پروتين ترمیم کننده که شکلی بی نظم دارد.

در تست های آزمایشگاهی نمونه ای از این ماده نخست به دو نیم برش داده شد و سپس روی نقاط برش اندکی آب گرم ریخته شد و فشار مختصری وارد گردید.

همین امر باعث گردید که این دو قسمت بار دیگر به یکدیگر متصل شوند و زمانی که دانشمندان نمونه های ترمیم شده را در معرض تست های تعلیق وزن قرار دادند دریافتند که استحکام آن درست هم اندازه با قبل از زمان برش خوردنش است.

پروفسور دمیرل در این رابطه گفت: «شاید روزی بتوانیم از این ماده برای درمان زخم ها یا موارد دیگر استفاده نماییمو ما به چنین آینده ای کاملا امیدواریم.»

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

اپل و دانشگاه UCLA تحقیق سه ساله در مورد افسردگی و اضطراب را شروع کردند

یکی از دانشگاه‌های آمریکا در همکاری با اپل تحقیق سه ساله‌ای را آغاز کرده تا از تأثیر فاکتورهایی مثل خواب و ورزش بر علایم افسردگی و اضطراب آگاه شود.دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) می‌خواهد به کمک اپل از تأثیرات عواملی مثل خواب و فعالیت جسمانی بر افسردگی و اضطراب مطلع شود. این مطالعه از هفته... ادامه مطلب

زن چینی که ۱۶ سال پیش هویتش در گائوکائو به سرقت رفته بود به دانشگاه باز می گردد

در هفته ای که گذشت حدودا ۱۰ میلیون دانش آموز چینی آزمونی به نام گائوکائو را پشت سر گذاشتند؛ نوعی امتحان ورودی دانشگاه که مسیر آینده آنها را مشخص می کند.برای چن چانژیو گائوکائو آزمونی بود که میتوانست همه چیز را تغییر دهد. عملکرد خوب در این امتحان به معنای فرصتی برای این دختر کشاورز زاده... ادامه مطلب

شکایت هاروارد و MIT از دولت ترامپ به خاطر محدودیت جدید صدور ویزا برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های هاروارد و MIT اعلام کرده اند که از دولت ترامپ به خاطر قانون جدید اداره مهاجرت و گمرک این کشور در مورد دانشجویان خارجی شکایت می کنند. چندی پیش اداره مهاجرت آمریکا اعلام کرد کلیه دانشجویان خارجی که کلاس هایشان در ترم پاییز به خاطر شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار می شود... ادامه مطلب

شیوع کرونا کلاس‌های حضوری دانشگاه استنفورد را لغو کرد

شیوع ویروس کرونا سبب شده تا دانشگاه ها و مراکز آموزشی، توانایی های خود در زمینه برگزاری اینترنتی کلاس ها را به طور جدی محک بزنند. در همین رابطه دانشگاه استنفورد کلاس های دو هفته پایانی ترم زمستان را تا جای ممکن از راه دور برگزار می کند تا احتمال شیوع بیماری کووید 19 در... ادامه مطلب

۲۹ دانشگاه ایرانی درمیان برترین مراکز آموزش عالی آسیا

«سیستم رتبه بندی دانشگاه های تایمز» (THEWUR) چهارصد دانشگاه برتر آسیا در سال ۲۰۱۹ را مشخص کرده که شامل ۲۹ مرکز آموزش عالی ایرانی هم می شود.THEWUR از معتبرترین و باسابقه‌ترین نظام‌های رتبه بندی بین‌المللی مراکز آموزش عالی است که از سال ۲۰۱۳ به انتشار فهرست بهترین دانشگاه های آسیا نیز می پردازد. این پایگاه در رتبه‌بندی خود سیزده شاخص... ادامه مطلب

سیستم آموزش عالی ایران در قعر جدیدترین رتبه‌بندی U21

یونیورسیتاس ۲۱ در جدیدترین ارزیابی خود از سیستم آموزش عالی کشورهای مختلف، ایران را در جایگاه ۴۸ قرار داده که تنها ۲ پله با آخرین کشور فاصله دارد. در صدر این فهرست نیز آمریکا، سوییس، بریتانیا و سوئد به چشم می خورند.یونیورسیتاس ۲۱ (U21) شبکه ای بین المللی از ۲۱ دانشگاه های معتبر است که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟