ادوارد اسنودن: شاید موجودات فرازمینی همین الان هم در حال برقراری ارتباط با ما باشند

ما تصورات مختلفی در مورد موجودات فرا زمینی داریم. به اعتقادمان این موجودات عاقبت می فهمند که چطور باید با ما ارتباط برقرار نمایند. تصورمان این است که از ما پیشرفته تر هستند و سفینه ها و فضاپیماهایی را در اختیار دارند که تنها با یک اشاره می توانند زمین را نابود کنند.

اما اگر همه اینها چیزی جز سوء تفاهم نباشند چه؟ ادوارد اسنودن که پیشتر از کارکنان سازمان امنیت آمریکا بوده و به خاطر فاش کردن پاره ای از فعالیت هایش در این سازمان شهرت دارد، اظهار داشته که شاید همین الان هم موجودات فرازمینی در حال برقراری ارتباط با ما باشند و ما این مساله را درک نکرده باشیم.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

او این صحبت ها را در جریان گفتگویش با Neil DeGrasse Tyson در مسکو مطرح کرد. گفتگوی میان این دو شخصیت طیف گسترده ای از موضوعات را در بر می گرفت که از آن جمله می توان به رمزنگاری و نحوه اثرگذاری این مساله روی موجودات فرازمینی اشاره نمود.

اسنودن در این ربطه اظهار داشت: «اگر به ارتباطات رمزگذاری شده نگاه کنید، چنانچه این کار به صورت کامل و دقیق انجام شده باشد، هیچ روش واقعی برای اثبات این مساله وجود ندارد و شما نمی توانید وجه تمایز میان یک رفتار تصادفی را با ارتباط رمز گذاری شده تشخیص دهید.»

در واقع او باور دارد که اگر موجودات فرازمینی باهوش باشند از قبل همه چیز را رمزگذاری کرده اند. وی مدعی شد که ارتباطات همچنان به صورت رمزگذاری نشده باقی می مانند تا زمانی که جامعه به خطر این موضوع پی ببرد. آیا ما هم اکنون در چنین دورانی هستیم؟ بله.

اما پیامدهای برقراری ارتباط میان انسان و موجودات فرازمینی این است: اگر یک موجود فرازمینی تلاش داشته باشد که ارتباطات انسان را شنود کند و یا بالعکس، تنها یک گام کوچک تا توسعه جوامع آنها باقی می ماند تا به نقطه ای برسند که با استفاده از ابتدائی ترین و غیر ایمن ترین ابزارها با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.»

اگر چیزی رمزگذاری شده باشد شما حتی متوجه هم نمی شوید که در حال برقراری ارتباط هستید و در نتیجه حتی سازمان های جاسوسی و امنیتی هم تلاشی برای رهگیری و شنود این ارتباطات نخواهند کرد و ارتباط شما صرفا به شکل نویز خواهد بود.

لذا شاید همین الان هم موجودات فرازمینی در حال برقراری ارتباط با ما باشند اما سیستم های ارتباطی طبیعی آنها کاملا رمزگذاری شده و به همین دلیل است که ما از درک آنها عاجزیم.

برخی باور دارند که نحوه برقراری ارتباط این موجودات هم انسان محور خواهد بود. البته فرض بر آن است که دیگر موجودات نیز دست کم برخی از همان ویژگی های انسانی مورد نیازشان را دارند؛ برای نمونه نیاز به برقراری ارتباط، اشتراک گذاری اطلاعات و چه بسا یک اینستاگرام اختصاصی!

با این همه آنها می توانند موجوداتی با شیمی کاملا متفاوت باشند، یک حس بودن کاملا متفاوت، تعریفی متمایز از آنچه ما «زندگی» می خوانیمش. اما سوال اینجاست، اگر این موجودات به اندازه کافی هوشمند هستند که ارتباطاتشان با زمین را رمزگذاری کنند آیا آنقدر هوش ندارند که به زمین بیایند و ارتباطی فیزیکی با ساکنان این کره خاکی داشته باشند؟ چرا این کار را نکرده اند؟ و اگر دست به چنین اقدامی زده اند، چرا با استفاده از نبوغ فرازمینی و ماورایی خود کاری نکرده اند که ما آنها را بشناسیم؟

برخی افراد نظیر استیون هاوکینگ بر این باورند که انسان ها در برابر موجودات فرازمینی بیش از اندازه خوار و حقیر هستند و شاید اصلا این موجودات پس از آنکه نگاهی به ساکنان کره زمین انداخته اند، به سیاره خود  بازگشته و در باب حماقت انسان سخن ها رانده باشند.

اگر بخوایم به صورت خلاصه بگوییم، کل مکالمه این دو نفر می تواند جنون آور باشد. هیچکس نمی داند که در جهان خارج از زمین چه می گذرد اما دست کم امید داریم که این موجودات وجود داشته باشند.

نظرات ۱۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟