داده های جدید نشان می دهند که در گذشته تعدادی دریاچه روی مریخ وجود داشته اند

داده های جدید نشان می دهند که در گذشته تعدادی دریاچه روی مریخ وجود داشته اند

اگر یک ماه پیش از منجمان و دانشمندان در مورد آب در مریخ سوال می کردید به شما می گفتند قبلا شواهدی دال بر وجود H2O مایع در این سیاره به دست آمده است اما از آن زمان تاکنون مدت زیادی سپری شده و آن شواهد نیز حالا احتمالا از بین رفته اند.

اما روند تغییر اشکال مختلف آب در مریخ چگونه است؟ ابتدا این خبر مهم منتشر شد که آب مایع همچنان (در قالب یکی از اشکال آن) در این سیاره وجود دارد. حالا داده های جدید از کاوشگر کنجکاوی نشان می دهند که میزان این آب به مراتب بیشتر از چیزی است که تصور می شد و علاوه بر این، آب یافت شده برای مدتی طولانی تر آن هم به اشکالی که از فرضه وجود حیات در سیاره سرخ پشتیبانی می کند، در آن وجود داشته است.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

کاوشگر کنجکاوی در سال های اخیر به بررسی صخره های رسوبی اطراف محوطه ای پرداخته که تحت عنوان دهانه Gale از آن یاد می شود. عمق این دهانه و نوع ماسه هایی که در آن پیدا شده خبر از وجود دریاچه ای می دهد که برای مدتی طولانی آب در خود داشته است.

این مساله به تقویت فرضیه ای کمک می کند که براساس آن مریخ زمانی فشار هوای مناسب برای زندگی را داشته است و هوای آن به گونه ای نبوده که باعث یخ زدن آب شود.

پرسش در مورد وجود آب روی مریخ می تواند مقدمه ای باشد بر این سوال که آیا سیاره سرخ می تواند حیات را در خود جای دهد یا خیر؟

البته یافته های کاوشگر کنجکاوی نمی توانند موید وجود حیات روی مریخ باشد، اما حکایت از آن دارند که مواد ضروری ترکیب بیولوژیکی (آب و شرایط سازگار با میکروب) زمانی در مریخ وجود داشته اند.

نظریه ها و شواهد دال بر وجود آب زمینی روی مریخ مدت هاست که مطرح شده و به دست آمده اند اما این فرضیات عموما بر پایه ایده فوران یکباره آب زیر سطحی یا نشت آرام آن به سطح مطرح شده اند یا فرض شان بر این است که اقیانوسی با آب بسیار شور در این سیاره وجود داشته است.

با این همه داده های جدید ایده وجود آب سطحی و در نتیجه ظهور حیات در سطح سیاره سرخ را بیش از هر زمان دیگری تقویت می کنند. تیم دست اندرکار این پروژه با استناد به یافته های اخیر خود مدعی هستند که حیات فرازمینی ممکن است وجود داشته باشد یا اینکه زمانی وجود داشته چراکه شواهد به دست آمده از وجود آب در این سیاره بسیار زیاد هستند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato