4 سال قبل از گوگل، مایکروسافت سرویسی شبیه به گوگل ارث را تهیه کرد

4 سال قبل از گوگل، مایکروسافت سرویسی شبیه به گوگل ارث را تهیه کرد

در سال ۱۹۹۷ میلادی مایکروسافت تراسرور را ساخت؛ نوعی سیستم ذخیره سازی عظیم با ظرفیت یک ترابایت که می توان آن را جد بزرگ دیتاسنترهای عظیم امروزی خواند.

این شرکت مستقر در ردموند،نخستین سیستم تصویر برداری ماهواره ای عمومی دنیا را روی سیستم ذخیره سازی مذکور میزبانی می کرد؛ به بیان دیگر، این مایکرسوافت بود که در اصل گوگل ارث را ساخت، درست چهار سال پیش از گوگل.

متاسفانه مدیران و مقامات عالی رتبه این کمپانی بر اهمیت و پتانسیل های کاری که انجام شده بود، واقف نبودند و در نتیجه آن پروژه را متوقف کردند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

استدلال آنها هم این بود که امکان دیدن خانه از نمای بالا کاری نیست که یک فرد معمولی بخواهد انجام دهد. تام برکلی، شخصی که مدیریت آن پروژه را بر عهده داشت در این باره می گوید: «شرکت توجهی به اطلاعات ثبت شده روی تراسرور نشان نمی داد. در آن زمان، گوگل یک شرکت اطلاعاتی بود و آنها بودند که به ارزش و اهمیت آن اطلاعات پی بردند.»

اما هم گوگل و هم مایکروسافت به دو نام بسیار بزرگ در صنعت تکنولوژی دنیا بدل شدند و ارزش آنها به ترتیب به رقم های ۵۰۵ و ۴۲۰ میلیارد دلار رسید.

تراسرور به شکلی که در سال ۱۹۹۷ میلادی وجود داشت، میتوانست آینده مایکروسافت باشد اما این شرکت ترجیح داد که از آن برای نگهداری اطلاعات دیگران استفاده نماید و حالا یکی از بزرگ ترین نام ها در صنعت میزبانی دیتاست که سالانه ده ها میلیارد دلار درآمد از این بخش دارد.

اما اطلاعاتی که به واسطه راه اندازی سرویس ارث در سال ۲۰۰۱ میلادی نصیب گوگل شد احتمالا در تهیه Mail، Drive و Search مورد استفاده قرار گرفتند که همگی شان بخش های کلیدی از تمرکز استراتژیک این شرکت را می سازند منتها درآمد کمتری را از آن به جیب می زند.

برکلی در مصاحبه خود با سایت مادربرد گفت: «ما برای نخستین دموی خود بخشی از خانه بیل گیتس را مورد استفاده قرار دادیم که زیاد هم خوب نبود. در سال اول من ۲۰ هزار ایمیل دریافت کردم که بخش زیادی از آنها یکی از این دو مساله را می گفتند: من عاشق تراسرور هستم، خانه خودم را در آن دیدم یا من از تراسرور متنفرم، نتوانستم خانه ام را ببینم.»

احتمالا همین پیام های انتقادآمیز بوده که مایکروسافت را از ادامه راه باز داشته و باعث شده که گوگل فرصت را برای تهیه سرویس ارث غنیمت بشمارد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato