همه چیز درباره آیفون ۱۱

نوعی شبکه عصبی که مشاهداتش از خیابان های آمستردام را توصیف می کند [تماشا کنید]

در سال های اخیر کامپیوترها به پیشرفت های قابل توجهی در حوزه تشخیص تصویر دست یافته اند و این پیشرفت ها خصوصا در شبکه های عصبی (سیستم هایی که می توان با گذشت زمان تعلیم شان داد) مشهود است که حالا می توانند صحنه های پپچیده را توصیف نمایند.

اخیرا ویدئویی از سوی کایل مک دونالد، هنرمند و کدنویس آمریکایی منتشر شده که یکی از این شبکه های عصبی را با دقتی بسیار بالا به تصویر می کشد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

خرید بلیط هواپیما

این کدنویس در اصل نوعی شبکه عصبی را بهینه سازی کرده است که توسط محققین استفورد و گوگل ساخته شده و هدفش از این کار هم تحلیل فید زنده ای بود که از وبکم لپتاپش دریافت می کرد.

مک دونالد پس از انجام بهینه سازی های یاد شده، تصمیم گرفت قدمی در آمستردام بزند و به کامپیوتر خود اجازه دهد که آنچه در اطراف می بیند را شرح دهد.

البته آنچه در ادامه خواهید دید ترکیبی از تصاویر ضبط شده است اما دیدن اشتباهات آنی یک شبکه عصبی مصنوعی که گاهی اوقات نیز تشخیص نادرستش را تصحیح می کند بسیار جالب است.

برنامه اپن سورس مورد استفاده برای این منظور Neural Talk نام دارد و نخستین بار سال گذشته بود که رونمایی شد و از آن زمان تاکنون پژوهشگران به روزرسانی هایی را به صورت مستمر برای آن ارائه داده اند.

گفتنی است که هم اکنون شرکت ها و موسسات دیگری نیز روی تکنولوژی مشابه به این کار می کنند. برای نمونه ماه گذشته فیسبوک نمونه اولیه از یک شبکه عصبی را معرفی کرد که با هدف کمک به افراد نابینا طراحی شده بود.

البته گاهی اوقات به سیستم هایی مانند این، هوش مصنوعی هم گفه می شود که البته کمی اغراق آمیز است. قطعا توصیف عکس و ویدئو می تواند شکلی از هوش به نظر برسد، اما برنامه های به کار رفته برای این منظور هیچ درکی از آنچه در تصویر دیده می شود، ندارند. آنها صرفا این توانایی را پیدا می کنند تا روابط میان اشیاء را تشخیص دهند و همچنان مرتکب اشتباهاتی می شوند که در نظر ما خطاهای فاحش و کورکورانه هستند.

علیرغم وجود این مسائل، نرخ پیشرفت در این حوزه شگفت آور است و وعده ایجاد دنیایی از اطلاعات را برای انجام اعمال تحلیلی توسط کامپیوترها می دهد.

فی فی لی محقق ارشد NeuralTalk در این باره به نیویورک تایمز گفت: تصورم این است که داده های پیسکلی در عکس ها و ویدئوها همان ماده سیاه در اینترنت هستند و حالا این بخش ناشناخته به تدریج در حال روشن شدن در مقابل دیدگان ماست.

مطالب مرتبط

گوگل زبان انسان را با دقت 95 درصد متوجه می شود

به لطف سرمایه گذاری ها روی یادگیری ماشینی، گوگل حالا با دقتی 95 درصدی زبان انسان ها را متوجه می شود. هوش مصنوعی به گوگل اجازه می دهد تا انسان را متوجه شود و در خور جمله بیان شده، پاسخی مناسب ارائه دهد.در واقع مهم ترین دلیلی که Google Assistant وجود دارد همین قابلیت است... ادامه مطلب

چین با پایش امواج مغزی، کارمندانش را تحت نظر می گیرد

گاهاً در محل کار پیش می آید که کارمندی حوصله انجام کاری را ندارد یا نیاز به استراحت دارد. شاید اگر مدیران شرکت از حس و حال کارمندان مطلع باشند، بتوانند به گونه بهتری وظایف محول شده به آنها را مدیریت کنند تا از صدمات احتمالی افراد کاسته و به کاراییشان افزوده شود. فناوری ویژه... ادامه مطلب

سامسونگ از تراشه ای شبیه به مغز انسان برای شناسایی حرکات و اشارات استفاده می کند [تماشا کنید]

عملکرد مغز انسان و ماشین ها متفاوت است؛ مغز ما توانایی بی بدیلی در تجزیه و تحلیل انتقادی دارد، اما ماشین ها در مواجهه با انبوه داده ها بسیار خوب عمل می کنند. همچنین مغزهای مصنوعی حدوداً 100 میلیون برابر انرژی بیشتری نسبت به انسان برای انجام فعالیت های شناختی مشابه مصرف می نمایند.به منظور رفع... ادامه مطلب

انویدیا قدرت هوش مصنوعی را با تولید تصاویر ساختگی نشان می دهد [تماشا کنید]

هوش  مصنوعی در زمینه های مختلفی از پیش بینی دقیق آب هوا تا مسائل نظامی کاربرد دارد اما این بار «انویدیا»تصمیم گرفته است برای نمایش قدرت آن دست به کار جالبی بزند.این کمپانی با انتشار یک مقاله و ویدئوی مربوط به آن توانایی هوش مصنوعی در تولید تصاویر ساختگی از افرادی که وجود نداشته اند،... ادامه مطلب

بایدو با همکاری KFC نخستین رستوران هوشمند چین را افتتاح کرد

شرکت «بایدو» اخیراً برخی از پیشرفت های تکنولوژیک خود را در زمینه های عجیب و غریبی مانند همکاری با مجموعه رستوران های زنجیره ای KFC کشور چین پیاده کرده است.این غول جستجوی داخلی که به عنوان گوگلِ چین شناخته می شود، نخستین شعبه رستوران هوشمند KFC را در شهر پکن افتتاح کرده که به دوربین... ادامه مطلب

اپل برای بهبود عملکرد Siri از دانش ژاپنی ها کمک می گیرد

تیم کوک در سفرش به دور ژاپن با استفاده از قطارهای سریع السیر به این نکته اشاره کرد که سرزمین آفتاب تابان، نقش مهمی در توسعه هوش مصنوعی کمپانی اپل ایفا خواهد کرد.به گفته Nikkei مرکز تحقیق و توسعه اهالی کوپرتینو در یوکوهاما که احتمالاً در ماه دسامبر تکمیل می شود، به حوزه «مهندسی عمیق»... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x