نوعی شبکه عصبی که مشاهداتش از خیابان های آمستردام را توصیف می کند [تماشا کنید]

در سال های اخیر کامپیوترها به پیشرفت های قابل توجهی در حوزه تشخیص تصویر دست یافته اند و این پیشرفت ها خصوصا در شبکه های عصبی (سیستم هایی که می توان با گذشت زمان تعلیم شان داد) مشهود است که حالا می توانند صحنه های پپچیده را توصیف نمایند.

اخیرا ویدئویی از سوی کایل مک دونالد، هنرمند و کدنویس آمریکایی منتشر شده که یکی از این شبکه های عصبی را با دقتی بسیار بالا به تصویر می کشد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این کدنویس در اصل نوعی شبکه عصبی را بهینه سازی کرده است که توسط محققین استفورد و گوگل ساخته شده و هدفش از این کار هم تحلیل فید زنده ای بود که از وبکم لپتاپش دریافت می کرد.

مک دونالد پس از انجام بهینه سازی های یاد شده، تصمیم گرفت قدمی در آمستردام بزند و به کامپیوتر خود اجازه دهد که آنچه در اطراف می بیند را شرح دهد.

البته آنچه در ادامه خواهید دید ترکیبی از تصاویر ضبط شده است اما دیدن اشتباهات آنی یک شبکه عصبی مصنوعی که گاهی اوقات نیز تشخیص نادرستش را تصحیح می کند بسیار جالب است.

برنامه اپن سورس مورد استفاده برای این منظور Neural Talk نام دارد و نخستین بار سال گذشته بود که رونمایی شد و از آن زمان تاکنون پژوهشگران به روزرسانی هایی را به صورت مستمر برای آن ارائه داده اند.

گفتنی است که هم اکنون شرکت ها و موسسات دیگری نیز روی تکنولوژی مشابه به این کار می کنند. برای نمونه ماه گذشته فیسبوک نمونه اولیه از یک شبکه عصبی را معرفی کرد که با هدف کمک به افراد نابینا طراحی شده بود.

البته گاهی اوقات به سیستم هایی مانند این، هوش مصنوعی هم گفه می شود که البته کمی اغراق آمیز است. قطعا توصیف عکس و ویدئو می تواند شکلی از هوش به نظر برسد، اما برنامه های به کار رفته برای این منظور هیچ درکی از آنچه در تصویر دیده می شود، ندارند. آنها صرفا این توانایی را پیدا می کنند تا روابط میان اشیاء را تشخیص دهند و همچنان مرتکب اشتباهاتی می شوند که در نظر ما خطاهای فاحش و کورکورانه هستند.

علیرغم وجود این مسائل، نرخ پیشرفت در این حوزه شگفت آور است و وعده ایجاد دنیایی از اطلاعات را برای انجام اعمال تحلیلی توسط کامپیوترها می دهد.

فی فی لی محقق ارشد NeuralTalk در این باره به نیویورک تایمز گفت: تصورم این است که داده های پیسکلی در عکس ها و ویدئوها همان ماده سیاه در اینترنت هستند و حالا این بخش ناشناخته به تدریج در حال روشن شدن در مقابل دیدگان ماست.

مطالب مرتبط

تولید پروتئین‌های مصنوعی و مفید با کمک هوش مصنوعی ممکن شد

پروتئین‌ها برای سلول‌ها ضروری هستند و کارهای مهمی را برعهده دارند. دانشمندان و مهندسان در سال‌های اخیر بدنبال طراحی پروتئین مصنوعی برای انجام وظایف مختلف مانند درمان بیماری بوده‌اند و حالا تیمی از مهندسان توانسته‌اند یک هوش مصنوعی با چنین قابلیتی توسعه دهند.این دستاورد مهندسان می‌تواند روی خدمات بهداشتی، کشاورزی و بخش انرژی تاثیرات زیادی... ادامه مطلب

توسعه هسته تنسور فوتونیک که از یادگیری ماشینی با سرعت نور پشتیبانی می‌کند

محققان اخیرا به یک دستاورد بزرگ در زمینه هوش مصنوعی دست پیدا کرده‌اند و برای انجام محاسبات یادگیری ماشینی بجای الکتریسیته، به سراغ نور رفته‌اند.این رویکرد جدید سرعت و راندمان یادگیری ماشینی در شبکه‌های عصبی را بهبود می‌دهد. این شبکه‌ها نوعی از هوش مصنوعی محسوب می‌شوند که هدف از توسعه آن‌ها، تکرار فعالیت‌هایی است که... ادامه مطلب

مایکروسافت قابلیت تصحیح تماس چشمی را برای سرفیس پرو X منتشر کرد

مایکروسافت فناوری تماس چشمی این شرکت که با استفاده از هوش مصنوعی جهت نگاه کاربر را به سمت لنز دوربین تصحیح می‌کند، سرانجام برای سرفیس پرو X منتشر کرد.مایکروسافت مهر ماه سال ۹۸ از Eye Contact به عنوان یکی از قابلیت‌های انحصاری لپ تاپ سرفیس پرو X رونمایی کرد. به گفته مایکروسافت این قابلیت با... ادامه مطلب

رقیب MIT و استنفورد؛ اریک اشمیت دانشگاهی جدید برای برنامه‌نویس‌ها می‌سازد

یک کمیسیون فدرال ایالات متحده آمریکا که توسط مدیرعامل سابق گوگل، «اریک اشمیت» و قائم مقام سابق وزارت دفاع این کشور، «رابرت او. ورک» مدیریت می‌شود، بدنبال تاسیس یک دانشگاه برای آموزش نسل آینده برنامه‌نویس‌های دولتی است.به گزارش Medium، این دانشگاه که «U.S. Digital Service Academy» نامگذاری می‌شود، یک مرکز آموزشی معتبر خواهد بود که... ادامه مطلب

قابلیت فوق العاده مدل پردازش زبان GPT-3: تولید کد سایت از روی توضیحات

نسخه بتای مدل پردازش زبان جدید شرکت OpenAI در دسترس عده محدودی از تسترها قرار گرفته و قابلیت‌های فوق العاده آن تحسین بسیاری از آن‌ها را برانگیخته است.این مدل که Generative Pretrained Transformer یا به اختصار GPT-3 نام دارد، ابزاری است که جملات، متن‌ کوتاه و داده‌های دیگر را تحلیل کرده و با استفاده از... ادامه مطلب

هوش مصنوعی مایکروسافت و ارتقای کیفیت تصاویر دوربین سلفی زیر نمایشگر

شرکت‌های مختلفی در حال کار روی دوربین سلفی زیر نمایشگر هستند، با این حال همچنان چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد که هوش مصنوعی مایکروسافت می‌تواند یکی از آن‌ها را رفع ‌کند.در حال حاضر سازندگان گوشی‌های هوشمند دوربین سلفی را در بخش‌های مختلفی قرار می‌دهند. تعدادی از آن‌ها به سراغ دوربین سلفی پاپ آپ رفته‌اند،... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟