دوربین Ozo؛ تلاش نوکیا برای بازگشت به دنیای تکنولوژی و اثبات استعداد های خود

ابتدای مرداد ماه بود که نوکیا پس از مدت ها با برگزاری مراسمی و معرفی Ozo، همه را شکه کرد. این محصول با ظاهر و نام عجیبش، یک دوربین ثبت کننده صدا و تصویر به شکل ۳۶۰ درجه بود که می شد محتوای آن را به بهترین شکل در هدست های واقعیت مجازی به نمایش کشید.

هدست های واقعیت مجازی به شدت به چنین دوربینی نیاز داشتند و تا پیش از عرض اندام نوکیا، نیاز به توسعه یک دوربین ثبت محتوا برای همین هدست ها بیش از حد احساس می شد، چراکه هیچ انتخاب حرفه ای دیگری وجود نداشت.

شب گذشته نوکیا مراسمی دیگر برگزار کرد تا علاقمندان به تکنولوژی واقعیت مجازی را بیشتر با دوربین Ozo آشنا کرده و قیمت آن را نیز در اختیار اصحاب رسانه قرار دهد؛ قیمتی که البته با شنیدن اش، به عنوان یک کاربر عادی قید استفاده از آن و تولید محتوا از روی سرگرمی را خواهید زد اما صنعت فیلم سازی می تواند بهره گیری بسیار بالایی از Ozo داشته باشد. نویکا اعلام نمود که این دوربین قرار است با قیمت ۶۰ هزار دلار به بازار عرضه گردد.

تور کیش

توسعه Ozo بخشی از بازسازی نوکیاست؛ شرکتی که اکنون می خواهد به برخی تکنولوژی های ناشناخته تر سرک کشیده و در قالب یک رهبر تکنولوژیک در آن زمینه انجام وظیفه نماید. این دقیقا همان کاری است که شرکت فنلاندی چند دهه پیش در صنعت تلفن های همراه انجام داده بود. با دیجیاتو همراه باشید.

«زمانی که در سپتامبر سال ۲۰۱۴ به نوکیا پیوستم، از من خواسته شد تا استراتژی های تازه ای را برای Nokia Technologies اتخاذ نمایم.»

این جملات را رمزی هایداموس (Ramzi Haidamus)، نماینده بخش تکنولوژی های نوکیا می گوید. حدود ۱۵ ماه پیش به نوکیا آمد و پروژه دوربین Ozo که در سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرده بود نظرش را به شدت جلب کرد: «نمونه ای که برای اولین بار دیدم تقریبا در حد همان آزمایشگاهی بود و به هیچ عنوان شباهتی با آنچه اکنون می بینید نداشت. اما کیفیت فیلم برداری به شکل 3D و ضبط صدا در آن به شکلی واقعا غیر قابل باور بالا بود، حتی در همان زمان و در ابتدای توسعه. همان لحظه متوجه شدم که این برگ برنده ماست. ما دقیقا این محصول را در زمانی توسعه داده و معرفی کردیم که می دانستیم بازار به آن نیاز دارد و کمبودش حس می شود.»

Screen Shot 1394-09-10 at 11.56.42-w600

دوربین Ozo قرار است در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه گردد؛ درست در سالی که گفته می شود تکنولوژی واقعیت مجازی به اوج خود خواهد رسید، زمانی که راهکارهای ریز و درشتی در برابر کاربران برای تماشای محتوای واقعیت مجازی وجود خواهد داشت؛ از گوگل کاردبورد بگیرید تا Gear VR و Playstation VR یا حتی Oculus Rift. حالا با استفاده از دوربین Ozo کاربران می توانند محتوایی بهتر را در این هدست ها تماشا کنند که مشخصا منجر به استقبال بیشتر از آنها نیز خواهد شد. در این میان نوکیا مشخصا از همه پلتفرم و دستگاه ها نیز پشتیبانی به عمل خواهد آورد.

رمزی هایداموس می گوید: «بخش هایی از بازار هستند که علاقه شدیدی به در دست گیری آنها داریم. این بخش ها شامل تولید محتوا و نوع فرمت هستند. پس از آن با همه شرکت ها به همکاری خواهیم پرداخت.»

Screen Shot 1394-09-10 at 11.47.24-w600

این در حالیست که شرکت های مشهور در زمینه توسعه دوربین نظیر Arri یا حتی RED هم هنوز به این بخش از نیاز تکنولوژی واقعیت مجازی نگاهی دقیق نداشته اند. در حال حاضر آنچه Ozo را از رقبای نه چندان زیادش متمایز می کند، ارسال سیگنال ها به شکل زنده در حین فیلم برداری است. همانگونه که اطلاع دارید، در زمان فیلم برداری، آنچه تصویربردار با استفاده از دوربین به ثبت می رساند در همان لحظه برای کارگردان و سایرین به نمایش کشیده می شود. داستان VR اما انکی متفاوت است؛ کارگردان ها برای اینکه ببیند دوربین ۳۶۰ درجه به چه شکل تصاویر را برای استفاده در هدست های واقعیت مجازی به ثبت رسانده مجبور بودند حتی پس از فیلم برداری مدتی به انتظار بنشینند تا رندر شدن تصاویر به اتمام رسد و آنچه حاصل کار است، قابل نمایش گردد. این اتفاق به دلیل نیاز بیش از حد به قدرت پردازشی برای بخیه شدن تصاویر به هم رخ می دهد.

Ozo اما راهکار دیگری را در پیش گرفته که نامش را هم «رندرینگ فعال - Dynamic Rendering» گذاشته است. همین قابلیت به فیلم سازان اجازه می دهد به شکل همزمان و در لحظه ثبت شدن تصویر، بتوانند آن را مشاهده کنند.

اگرچه این قابلیت برای کاربران عادی شاید بی اهمیت جلوه کند اما برای فیلم سازان و دست اندرکاران این فن، حیاتی است. عملکرد دوربین بدون هیچگونه تاخیر و با حالتی روان صورت می پذیرد. البته نمی توان عملکردش را عالی دانست اما باید توجه داشت که اکنون این محصول هنوز هم در دست توسعه بوده و در سه ماهه ابتدایی ۲۰۱۶ و پس از رسیدنش به دست فیلم سازان، بسیار بهتر از مقطع زمانی کنونی خواهد شد.

همه داستان صرفا در مورد یک «دوربین فیلم برداری ۳۶۰ درجه» نیست. Ozo برای مستندسازان و برخی رسانه ها عالیست و می تواند در زمینه های آموزشی و صنعتی هم تاثیری شگرف داشته باشد. حتی هایداموس خبر می دهد که همین حالا در حال مذاکره با National Geographic هستند و یکی از نمونه های اولیه این محصول نیز برای ناسا ارسال شده است.

Screen Shot 1394-09-10 at 11.48.06-w600

اگرچه Ozo دارای یک برچسب قیمت ۶۰ هزار دلاری است اما جدا از فیلم سازان و کمپانی های بزرگ، حتی افرادی که تصمیم دارند به شکل حرفه ای ویدیوهای ۳۶۰ درجه مخصوص هدست های واقعیت مجازی بسازند هم می توانند از آن بهره جویند. در این میان آقای هایداموس اشاره می کند که Ozo تنها بخش کوچکی از برنامه هایی است که نوکیا برای تکنولوژی واقعیت مجازی دارد.

وی ادامه می دهد و می گوید: «تصمیم داریم این دوربین را به شکل اجاره ای هم در اختیار علاقمندان قرار دهیم تا افراد بیشتری قادر به استفاده از آن باشند. البته باید فکر کرده و ببینیم چگونه می توانیم آن را به کاربران حرفه ای هم بفروشیم.»

Screen Shot 1394-09-10 at 11.47.51-w600

مشخصا نسخه ای که برای کاربران حرفه ای توسعه می یابد باید دارای برچسب قیمت بسیار کمتری باشد و بتواند نظر محتواسازان عادی برای واقعیت مجازی را به شکلی ساده به خود جلب کند. در این میان باید اشاره کرد که برنامه هایی که نوکیا اکنون در سر دارد برای یک دوربین فیلم برداری بسیار گران قیمت، بیش از اندازه بلند پروازانه هستند.

دوربین Ozo در مقطع کنونی برگ دیگری از دفتر نوکیاست؛ برگی که این بار شرکت فنلاندی قبل از هر رقیب دیگری به آن پرداخته و تصمیم به هنر نمایی در آن حوزه نموده است. آقای Haidamus با تاکید بسیار زیادی می گوید:‌ «تیم نوکیا علاقه ای وصف ناپذیر دارد برای برگشتن به بازی. این اولین محصول Nokia Technologies پس از تلفن های همراه و هوشمند است و مهندسان نوکیا تمام تلاش خود را به کار بستند تا یک بار دیگر بهترین باشند».

مطالب مرتبط

نوکیا C1 با پشتیبانی از اندروید 9 گو رونمایی شد

روز گذشته شرکت HMD از یک گوشی جدید با نام نوکیا C1 برای بازارهای نوظهور رونمایی کرد. این گوشی که در کنیا ۵۹ دلار قیمت گذاری شده به لحاظ امکانات و قابلیت ها تفاوت چندانی با نوکیا 1 پلاس ندارد و قرار شده در ادامه به کشورهای دیگری چون نیجریه نیز عرضه شود.نوکیا C1 به... ادامه مطلب

نوکیا N9؛ رقیب فنلاندی آیفون که به سرانجام نرسید

گوشی های سیمبین نوکیا اغلب به عنوان قربانیان همکاری با مایکروسافت در نظر گرفته می شوند اما واقعیت این است که سیمبین قبل از آن مرده بود. پیش از آنکه دوران همکاری ناموفق این دو شرکت کلید بخورد، سیستم عامل جدیدی به نام MeeGo معرفی شد اما در دوران کوتاهش فقط به دو موبایل راه یافت... ادامه مطلب

اولین تلویزیون نوکیا معرفی شد؛ نمایشگر ۵۵ اینچی با رزولوشن 4K

زمانی که نام نوکیا به گوش می رسد نخستین چیزی که به ذهن می آید گوشی است اما کمپانی فنلاندی حالا پای کسب و کار یا دستکم برندش را به حوزه تلویزیون باز کرده است. همانطور که انتظار می رفت، نوکیا با همکاری کمپانی هندی «فلیپ کارت» (Flipkart) از نخستین تلویزیون هوشمند خود پرده برداشت.تلویزیون نوکیا... ادامه مطلب

نوکیا ۲.۳ معرفی شد؛ پایین‌رده‌ای با شارژدهی ۲ روزه

امروز نوکیا از جدیدترین گوشی پایین‌رده خود به نام نوکیا ۲.۳ پرده برداشت. این گوشی با طراحی معمولی و سیستم‌عامل اندروید وان قصد دارد تا گوشی اول بسیاری از کاربران باشد. قیمت ۱۲۰ دلاری آن نیز گواهی بر این موضوع است.طراحی نوکیا ۲.۳ بسیار ساده بوده و کاملا مشخص است که نوکیا دنبال طراحی‌های عجیب... ادامه مطلب

راهکار دامداران روس برای افزایش شیردهی گاوها: استفاده از هدست VR

مزرعه داران روسی احتمالاً یکی از جدیدترین روش های افزایش شیردهی گاوها را کشف کردند. آنها در اقدامی عجیب هدست واقعیت مجازی دستکاری شده را روی سر گاوها بستند تا حال آنها خوب شود و بیشتر شیر بدهند.به گزارش سایت The Moscow Times، دامداران روسی به جای بردن گاوها به زمینی معمولی و خسته کننده،... ادامه مطلب

دوربین PEN E-PL10 الیمپوس برای شیفتگان اینستاگرام معرفی شد

دوربین جدید الیمپوس به نام PEN E-PL10 با بهره مندی از بلوتوث، وای فای و طیف گسترده ای از فیلترها، تمام آنچه که یک کاربر اینستاگرام برای ایجاد یک اکانت حرفه ای نیاز دارد را ارائه می کند.دوربین PEN E-PL10 محصولی جمع و جور و سبک بوده و برای کاربران تازه کار ساخته شده است.... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟