رؤیاپردازی را کنار بگذارید و دست به کار شوید؛ تنها کلید موفقیت همین است

آیا می دانید برای کسانی که تمام عمر خود را صرف رؤیاپردازی در مورد شهرت و موفقیت می کنند و داستان موفقیت ها و دستاورد های دیگران را می خوانند، و با این امید که شاید کمی از این موفقیت آنان نصیبشان شود تمام پایین و بالای زندگی انسان های موفق را زیر و رو می کنند چه اتفاقی می افتد؟ پاسخ این سؤال این است که اتفاق خاصی در زندگی این دسته افراد نمی افتد. رؤیاپردازی، به اشتراک گذاری جمله های الهام بخش، خواندن و دنبال کردن زندگی افراد موفق کسی را به جایی نمی رساند. تنها راه رسیدن به هر یک از این موفقیت ها «دست به کار شدن» است.

اگر زندگی شما هم با توصیف بالا همخوانی دارد، دو گزینه پیش روی شما قرار خواهد داشت. یکی اینکه به کاری که تا الان انجام داده اید ادامه دهید و در نهایت زندگی تلخ و محقرانه ای نصیبتان شود، و دو اینکه تا هنوز وقت هست، چشم هایتان را باز کنید، رفتارتان را تغییر دهید، از خانه بیرون بروید و برای خودتان کسی بشوید. با توجه به متوسط سن مخاطبان این مطالب، خیلی از شما هنوز وقت کافی برای تغییر این روند را دارید؛ امید است این مقاله تلنگری برای این دسته از شما باشد.

در ادامه ی این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

بلیط هواپیما

اینکه کسی بخواهد موفق باشد چیز بدی نیست. اما موفقیت هدف نیست؛ نتیجه ی یک عمر تلاش و استقامت است. موفقیت با سال ها یادگیری و تجربه در مسیر کسب یک تخصص به دست می آید؛ با پیگیری فرصت ها، برقراری ارتباط های متعدد، انتخاب های هوشمندانه، نظم و تمرکز روی چیز هایی که اهمیت دارند. موفقیت با پیروزی هایی به دست می آید که برای رسیدن به آن ها سخت بجنگید و از پرداخت هزینه های سنگین نهراسید.

اگر شما هم به پر فراز و نشیب بودن مسیر طولانیِ رسیدن به چنین نتیجه ی والایی پی برده اید، یک قدم به حقیقت نزدیک تر شده اید. حقیقت این است که با فکر کردن به شهرت و ثروت هیچ وقت مشهور و ثروتمند نخواهید شد. تنها راه رسیدن به شهرت و موفقیت تمرکز روی حال حاضر است. شما باید در آن واحد روی به انجام رساندن تنها یک کار متمرکز باشید.

احتمالاً با این صحبت ها برخی از شما به این فکر فرو رفته اید که داشتن هدف هایی برای رسیدن و یاد گرفتن روش های نتیجه بخش دیگران می تواند به شما در رسیدن به نتایج دلخواهتان کمک کند. این ممکن است درست باشد، اما اگر بخواهید هدف هایتان مؤثر واقع شوند باید بسیار انجام پذیر تر و واضح تر از این باشند. هیچ یک از مطالب پر طرفداری که روی اینترنت یافت می کنید به شما نخواهند گفت این کار واقعاً چقدر دشوار خواهد بود.

موفقیت-تحصیلی

موفقیت در دنیای واقعی به این شکل حاصل می شود:

۱- اگر خوش شانس باشید والدینتان در مورد اخلاق کاری، مسئولیت پذیری فردی و انتخاب های هوشمندانه چیز هایی به شما یاد می دهند.

۲- به مدرسه می روید، تحصیلاتی کسب می کنید و اصول اولیه ی یک زمینه ی تحصیلی را یاد می گیرید.

۳- وارد جامعه می شوید و اگر شانس بیاورید دیر یا زود در زمینه ی درسی که خوانده اید شغلی برای خود پیدا می کنید و یاد می گیرید چیزهایی که خوانده اید در عمل به چه شکل پیاده می شوند و با نحوه ی کار شرکت ها، کسب و کار، و مهم تر از همه رفتار مردم آشنا می شوید.

۴- در طول زمان، تخصصی پیدا می کنید، روابطی به وجود می آورید، فرصت های تازه ای پیش رویتان قرار می گیرند و موفق می شوید کاری را که از انجامش لذت می برید پیدا کنید. سپس می توانید تصمیم بگیرید روی چه چیزی متمرکز شوید. در این مدت بیش از هر چیز، از تجربه ی خود و دیگران یاد می گیرید.

۵- با موانع متعددی مواجه می شوید. برخی از آنها را با موفقیت پشت سر می گذارید، اما برخی دیگر شما را به دردسر می اندازند. از شکست های سنگینی که در این راه متحمل می شوید درس می گیرید و پیروزی های شیرینی که به دست می آورید، اعتماد به نفستان را بالا می برند. شما در طول این مسیر سخت تلاش می کنید، به رقابت می پردازید و جا نمی زنید.

۶- اگر تصمیمات هوشمندانه ای بگیرید و خود را در مسیری مناسب نگه دارید، به وقتش، کارهای مهمی انجام می دهید و به موفقیت های بزرگی می رسید. روزی فرا می رسد که به گذشته ی خود نگاه می کنید و به این نتیجه می رسید که برای رسیدن به آنجا زحمات زیادی کشیده اید. این به شما احساس خوبی می دهد، سپس دوباره به مسیر خود ادامه می دهید.

Man on top of mountain. Conceptual design.

مسیر موفقیت همیشه دقیقاً به این شکل نیست. هر کسی ممکن است جایی از مسیر را اشتباه برود و مجبور شود یکی دو مرحله از آن را دوباره طی کند. اما آنچه گفته شد تا حد زیادی مسیر موفقیت در دنیای واقعی را توصیف می کند؛ تقریباً هر کسی که در زندگی به جایی می رسد چیزی شبیه به این را تجربه کرده است.

به یاد داشته باشید که هیچ کجای این مراحل گفته نشده است که باید وقت خود را تنها با خواندن کتاب ها و مقالات موفقیت تلف کنید، پست های بی مصرف روی شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و به دنبال کردن افراد به اصطلاح تأثیرگذار بپردازید. هیچ کجای این مراحل کسی نگفته است که با صرف وقت با ارزش خود روی خواندن و به اشتراک گذاری عادات میلیونر های بزرگ، به جایی خواهید رسید.

همه ی ما نقاط ضعفی داریم و اشتباهاتی مرتکب می شویم. فقط حواستان باشد اشتباه کردن تبدیل به عادت نشود. در ضمن فراموش نکنید همه ی ما نیاز داریم کمی تفریح کنیم و از زندگی خود لذت ببریم؛ پس چه چیزی بهتر از این که کسی از کار خود نیز لذت ببرد. کار می تواند بخش بزرگی از معنای زندگی برای هر کسی باشد.

همه ی انسان ها پتانسیل برخورداری از یک زندگی موفق را دارند، اما تنها در صورتی می توان به این توان بالقوه جامه ی واقعیت پوشاند که آستین ها را بالا بزنیم و دست به کار شویم. موفقیت حرفه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس رؤیاپردازی را کنار بگذارید و دست به کار شوید.

مطالب مرتبط

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند.اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

۶ باور مخرب که زندگی حرفه‌ای شما را نابود می‌کنند

یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات توانایی «واگویه» یا گفتگوی درونی با خود است. این قابلیت مثل یک چاقوی دو لبه عمل کرده و می‌تواند شما را به موفقیت رسانده یا نابود کند. اگر این واگویه‌ها شکل منفی به خود بگیرند دائما جملاتی مثل  قبول نمی‌شوم، از پس آن برنمی‌آیم، از عهده من... ادامه مطلب

۵ راهکار علمی و ساده برای تقویت انگیزه در کار و زندگی

انگیزه شامل دو نوع درونی و بیرونی می‌شوند. انگیزش بیرونی همانطور که از نام آن پیداست تابع شرایط بیرونی بوده و ممکن است امکان دستیابی کامل به آن میسر نباشد اما انگیزش درونی یا خود انگیزشی می‌تواند مثل بلیط طلایی ما را به اهدافمان برساند.صد البته ترسیم و تعیین اهداف بسیار آسانتر از تلاش برای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟