با این تکنیک جدید می توان دو تصویر را روی یکدیگر چاپ نمود

با این تکنیک جدید می توان دو تصویر را روی یکدیگر چاپ نمود

کارت ها و خط کش های هولوگرافیک قدیمی را یادتان هست که با چرخاندن آن ها در جهتی خاص، دو تصویر مختلف به نمایش در می آمدند؟ گروهی از دانشگاه پلی تکنیک اکول، روشی یافته اند که می توان به کمک آن، کارت هایی به همین شکل تولید کرد اما با این تفاوت که این بار، کارت های تولید شده جذابیتی دو چندان دارند.

این گروه توانسته روشی خاص برای پرینت پدید آورد که دو تصویر را در کنار یک دیگر چاپ می کند. بنابراین برای مشاهده تصویر دوم، تنها کافی است که کارت را اندکی بچرخانید. برای مثال در یکی از تصاویر، چتری خاکستری رنگ به نمایش در آمده و رنگ چتر با چرخاندن ۹۰ درجه ای، به رنگ های رنگین کمان تغییر یافت.

نحوه کار این تکنیک بدان شکل است که پرینتر، روی نقطه های ریزی از تصویر جوهر می پاشد که به آن تکنیک هافتونینگ گفته می شود. بعد از آن که نیمی از تصویر رنگ آمیزی شد، محققین پی بردند که تحت تاثیر عبور نور از جوهر پاشیده شده، رنگ ها در زوایای مختلف تغییر می کنند. به همین شکل، با پاشیدن قطرات کوچک جوهر، روی بخش های مختلف صفحه، می توان رنگ های گوناگون خلق کرد.

در حال حاضر، این تکنیک تنها روی نوع خاصی از پرینترها و البته صفحه های آهنی عمل می کند. با این حال، محققین باور دارند که این تکنیک، پتانسیل های زیادی در حوزه های مختلف، خصوصا امنیت، خواهد داشت. این گروه معتقد است که می توان از فناوری مورد بحث، برای چاپ کارت های شناسایی افراد بهره برد. ویدیوی این تکنیک را می توانید در پایین ببینید:

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato